Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Erteleme (2018-2019)

Yüksek Lisans Askerlik Ertelme

Yüksek Lisans ile askerlik ertelenebilir mi?

Yüksek Lisans ile askerlik tecil de yaş sınırı var mı?

Yüksek Lisans sonrası askerlik tecil hakkı var mı?

Bu yazımız da bir çok insanın askerlik sorunu için yüksek lisans yapma zorunluluğundan ve tercih edeceği bölümlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle Lisans mezunu olmuş kişiler için tezli ve tezsiz yüksek lisans bölümlerinin hepsi askerliği ertelemektedir. Bunlardan tezli yüksek lisans ücretsizdir ve 3 yıl 4 ay askerliği ertelemektedir ama ALES-YDS hatta mülakat gibi ön şartlardan bir kaçını istemektedir. Ücretsiz tecil şansınız vardır ama ülkemizde tezli yüksek lisans şartlarını sağlamak bir çok aday için uzun bir süreç istemektedir.

Askerliği en kısa ve kolay yoldan ertelemenin yolu tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Tezsiz yüksek lisans programları ile en fazla 3 yarı-yıl (3 Dönem) askerlik ertelenebilir.

Tabi yüksek lisansı bitirince 1 yıl askerlik tecil hakkımız bulunmakta ve bunun için aşağıda bahsedeceğimiz özellikle Uzaktan Eğitim programlarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde askerliğinizi daha da uzatmış oluyorsunuz.

Askerlik erteleme için en üst yaş sınırı 35 olup bu yaşa geldikten sonra malasef askerlik erteleme şansı bulunmamaktadır.

Tezsiz yüksek lisansı eğer vakıf üniversitesinde yapmayı düşünürseniz en az 10 bin TL (yaklaşık) gibi bir miktar ödemeniz gerekmektedir.


Devlet üniversitelerinde yüksek kontenjanlı Ales ve Yds şartı istemeyen sadece Diploma Notunuz ile alım yapan bir çok bölüm vardır. Bunların içinde de bir çok uygun fiyatlı bölüm vardır. Örnek olarak Karadeniz Teknik Üniversitesine Uzaktan Eğitim için dönemlik 1200 TL ile kayıt olabilirsiniz.  Toplam 3600 TL ile askerliğinizi 1,5 yıl ertelemiş olursunuz. Tabi kide fiyatların değişebileceğini bilmeniz gerekir. En uygun fiyatlı programı bulmak Başvuru tarihlerinde Enstitü Müdürlüğünden kılavuzları incelemek olacaktır.

Tezsiz yüksek lisans programlarında eğer bir amacınız yoksa harç parasını ödeyip derslere ve sınavlara gitmezsiniz ama Uzaktan Eğitim veren programlar ile hem askerliğinizi ertelemiş hemde yüksek lisans diploma sahibi olmuş olabilirsiniz.

Uzaktan eğitim yüksek lisans veren Üniversiteleri incelemek için yakındaki yazımızı bekleyiniz.

Eğer bir Yüksek Lisans programına başladıysanız Enstitü Müdürlüğü ile iletişime geçerek askerlik tecil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

NOT: Yorum kısmından kafanıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.

(Visited 222 times, 1 visits today)

254 Responses to Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Erteleme (2018-2019)

 1. emre dedi ki:

  Merhaba şu anda yüksek lisans yapmaktayım tez aşamasına geçtim fakat bitmedi şu anda yüksek lisansı bırakıp başka bir yüksek lisans programına başlarsam askerliğim yeniden tecil olur mu? bu süre ne kadar olur?

  • Mustafa Altın dedi ki:

   Evet yeniden tezli yüksek lisansa başlaman lazım ama kayıt sildirmen gerekiyor diğer üniversiteden. 3 yıl 4 ay tecil ettirebilirsin yeniden.

   • Anonim dedi ki:

    Peki ayni üniversiteden sildirip bir daha kayit yaparsan tekrar tecil edillebilir mi?

    • Enes dedi ki:

     Bu konuyu bende merak ediyorum. Y.lisans yaptığım üniversiten kayıt sildirip başka bir üniversiteye kayıt yaptırdım askerliğimi tekrar ertelediler. Ama şu an aynı üniversiteden kayıt sildirip farklı bir bölüme başvuru yapacam, ertelenir diye umut ediyorum. Ertelenip ertelenmediğini yakın bir zamanda görecez.

     • mert dedi ki:

      merhaba enes bey bende bi okula yüksek lisans yapıyorum tezsiz uzaktan eğitim mezun olmadan baska okula geçicem tekrar 3 yıl tecil olurmu? sizin kaç yıl oldu

     • Erdem dedi ki:

      Merhaba sorunun cevabını öğrenebildiniz mi acaba?

     • onur dedi ki:

      eski yüksek lisansından mı kaydınızı sildirdiniz önce yoksa eski yüksek lisans kaydınız dururken aynı anda diğer yükseğe kayıt olup sonrasında mı sildirdiniz ilk yeri ?

      Benim de şimdi tezsiz yüksekte kaydım var ve bitirmedim kaydımı sildirip tezliye geçmek istiyorum. Fakat tezsiz olandan kaydımı sildirip 10 gün geçtikten sonra mı yapmalıyım tezli yüksek lisans kaydımı ?

     • Semih dedi ki:

      Merhabalar kaydı sildirdiginizde diğer üniversiteye kayıt yaptırmadan önce e devlette askerlik için yüksek lisans erteli yazıyordu onun yazması yeni kayıtta tecil uzatmamı etkilermi yoksa askerlik şubesine gidip tecilimi kaldırmam mı gerekir

   • Can dedi ki:

    Tezlideyken sildirip tezsiz e başlasam tecil olmaz mı üstad

   • Arda dedi ki:

    Tezliyi sildirip tezsize kayıt yapınca tecil uzar mı?

   • hüseyin dedi ki:

    Bu cevabı nasıl verebiliyorsunuz? Kaynağınız nedir?

   • hüseyin dedi ki:

    Mustafa Bey;
    Vermiş olduğunuz bilginin kaynağı nedir? Yaşanmış örnek olay mevcut mudur? Ya da bildiri mi var? Bu konu çok kritik ve önemli cevap verirseniz çok sevinirim.

   • uğur dedi ki:

    merhaba,
    ben tezsiz yüksek lisanstan mezun oldum, 1 yıllık tecil hakkımı kullanıyorum. Şuan tekrar tezli yüksek lisansa başlasam askerlik tecil edilir mi?

    • misafir dedi ki:

     olmuyor malesef
     tecil edebilmeniz için doktora yapmanız gerekecek

    • Ahmet dedi ki:

     Tezsizi bitirdikten sonra tecil hakkı dolanlara 29 yaşına kadar tezli yüksek lisansa başlasalar askerlik tecili oluyor diye duydum.Doğruluğunu teyit eder misiniz ?

  • Armagan dedi ki:

   Merhabalar tezsiz yuksek lisans ogrencisiyim bu au trcilim bitiyor kayit sildirip yeniletsem tecil olur mu

 2. sinan dedi ki:

  merhaba
  en yakın başvuru tarihi ne zamandır? aralık ayında tecilim bitiyor. yüksek lisans başlatmam gerekiyorda.

 3. Aykut dedi ki:

  Selamlar, farklı bir sorum olacak, tezsiz yüksek lisans yapmaktayım, tecil tarihin şubat/2018, 2. Dönem bahar dönemi ders kaydı yapmayı unuttum ve artık yapma imkanım yok, tecilimi etkiler mi? Kafam baya karışmış durumda.

  • Osman dedi ki:

   Kardeş buldun mu cevabını aynı sorun bende de var

  • yok dedi ki:

   cevabı bulabildiniz mi?

  • Ozan dedi ki:

   Ben yaptırmadım ders kaydı sorun olmadı. Askeriyeye bildirilmiyor.

  • Anonim dedi ki:

   Benim başıma geldi bakaya kalacaksınız kagıt gelecek evinize. Diğer dönem okulunuza kayıt yaptırıp askerlik şubesine gideceksiniz bazı evraklar istenecek okuldan biraz prosedür olacak ama düzelecek. Bilaç mekik dokuyacaksınız okul ve askerlik şubesi arası

  • Erdal kayıkcı dedi ki:

   Benim başıma geldi bakaya kalacaksınız kagıt gelecek evinize. Diğer dönem okulunuza kayıt yaptırıp askerlik şubesine gideceksiniz bazı evraklar istenecek okuldan biraz prosedür olacak ama düzelecek. Bilaç mekik dokuyacaksınız okul ve askerlik şubesi arası

  • önder dedi ki:

   Okula kayıt olmadığından öğrenciliğin donacaktır. Bu da tekrardan kayıt yapana kadar tecilin iptali anlamına gelir.

  • Erss dedi ki:

   Sonuçne oldu bn de ayni durumdayim şuan askeriyeye bildirdiler mi

 4. Cihan dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen ay tezsiz yüksek lisansımı bitirdim ve mezun oldum. E-devlet’te 2018 yılına kadar tecilli gözüküyor. Ancak ben ertelemek istiyorum. 28 yaşındayım. Ne yapabilirim? Tezli bir programa kayıt olursam tecilim uzar mı ?

  • Ubeyd dedi ki:

   Kardeş buldun mu cevabı aynı problem bende de var

  • Rezan dedi ki:

   Bu sorunun cevabını öğrenebildiniz mi ?

  • ömer dedi ki:

   selam,

   dostum mezun olduysan yüksek lisans dan. tekrardan yüksek lisans kayıt edip tecil yapamazsın.

   doktora yapman gerekiyor tecil yapabilmen için.

   • Sercan acar dedi ki:

    Ezun olamadim bu donem subatta son tekrar tezsiz yuksek basvursam tecil olurmu

    • yalçın dedi ki:

     beyler okuduğunuz okulun daha altı ve dengi bir okul okursanız tecil olmaz, her şekil de bir üst öğrenim veren bir okul olmalı

     lise< üni<yükse<doktora

   • Barış dedi ki:

    Selamlar,

    Bende de aynı durum söz konusu,doktora programları tezsiz yüksek lisans kabul etmiyor,eden yerler var mıdır bildiğiniz? Nasıl bir çözüm bulabilirim çok zor durumda kaldım bende

  • Sadık dedi ki:

   merhaba, ben de tezsiz yüksek lisanstan mezun oldum. Tezliye tekrar kayıt yapsam da uzamıyormuş tecil. Bu durumda tecili uzatmanın bir yolu yok mu? Doktora yapsam bu sefer tezsiz bölüm mezunu olduğum için kabul edilmeyecektir.

  • Mehmet dedi ki:

   Hocam askerlik subesini aradigimda tezsiz yukeek lisans mezunu olarak 1 yil daha tecil kullanilacagini belirttiler. Asli var mi bazilari olmaz diyor ? Yapan var mi net bir bilgi var mi ?

   • Bir dost.. dedi ki:

    Tezli, tezsiz, uzaktan öğretim farketmiyor. Herhangi bir yüksek lisans programından mezun olursanız bir yıl daha tecil hakkınız oluyor.

 5. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen sene tezsiz yüksek lisansa başladım, tecilim 28 şubat 2018’e kadar devam etmekte. bu dönem başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yaparsam tecilim uzar mı? Tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyken, Başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?

 6. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen sene tezsiz yüksek lisansa başladım, tecilim 28 şubat 2018’e kadar devam etmekte. bu dönem başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yaparsam tecilim uzar mı? Tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyken, Başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?

 7. Gökhan dedi ki:

  selamlar,
  25 mayıs tarihinde 4 yıllık aöf diplomam ile yapmış olduğum tecil işlemim sona erecek. Örnekte bahsetmiş olduğunuz gibi 1200 tl dönemlik Yüksek lisans yapmak istiyorum. 30 Hazirana kadar muayene olmam lazım. Kayıt tarihleri genelde eylül ayında oluyor. başvurabilirmiyim hazirandan önce?

 8. Firat dedi ki:

  Merhaba. Edebiyat mezunuyum yaş 27 ve şubeden aldigim kağıda göre eylül, e-devlete göre haziranda tecil bitiyor. Uzem tezsiz yüksek lisansa kayıt olursam tarih sıkıntısı olur mu. Ve kayıt sildirip yenileyerek 35e kadar uzatabilir miyim

  • Firat dedi ki:

   Edebiyat mezunuyum dememdeki sebep şu: hangi uzem bölümüne kayıt yapabilirim. Hiç bilgim yok bu konuda

 9. Sinan dedi ki:

  merhaba. Yüksek lisans yapan bir kişi ne kadar süre askerlik yapıyor. Ben kısa dönem yapıyor ( 6 ay ) diye biliyorum. fakat 3 ay yapılıyormuş diye duydum doğruluğu var mı ?

  • ali dedi ki:

   Yüksek lisans yapmanız durumunda 3 ay doktora 1 ay , doçentlik kadrosuna gecerseniz askerlikten muaf olursunuz 😀

  • AHMET dedi ki:

   ARKADAŞLAR MERHABA YUKARIDA YAZAN YAZIDA YÜKSEK LİSANS YAPANLARIN ASKERLİK SÜRESİ İLE İLGİLİ BİLGİ GÖRDÜM 3 AY YAZIYOR BU DOĞRUMU NEREDEN EDİNDİNİZ

 10. Hasan dedi ki:

  Merhabalar,
  Eylül ayında tecilim bitiyor. Askerliği uzatmam için yapabileceğim. Okuyacağım yüksek lisans ve Üniversite var mı şuan.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler

 11. ali güneysu dedi ki:

  merhaba. 2015 ağustosta lisanstan mezun oldum. 2015-2016 güz döneminde yüksek lisansa başladım.enstitü benden askerlik şubesinden bir evrak getirmemi istedi tecil için. askerlik şubesine gittim ve istedikleri evrakı söyledim. bana verdiği belgede 2017 ağustosa kadar 36.madde dahilinde tecilli olduğum yazıyordu.enstitüye evrakı teslim ettim.tecil yazını yazarız dediler. daha sonra kaydımı dondurdum.şuanda ağustos 2017 de tecilim bitiyor. yüksek lisansta askerlik erteletmek için enstitü ile görüşüp kaydımı açtırsam 3 yıl 4 aylık süreden yararlanır mıyım? Veya yeni bir üniversiteye yüksek lisans kaydı yaptırsam erteletebilir miyim?

 12. Anonim dedi ki:

  Merhaba. Uzaktan yüksek lisans okurken 1.5 yıl mezun olduktan sonra 1 yıl daha tecil tanınıyor mu? yani toplamda 2.5 yıl mı tecil suresi. Tesekkürler

 13. erdi dedi ki:

  Merhaba Uzaktan yuksek lisans için 1.5 yıl tecil suresi yazmıssınız peki mezun olduktan sonra ekstra 1 yıl daha tecil oluyor mu? Yoksa toplamda mı 1.5 yıl. Tesekkürler

 14. recep bayram dedi ki:

  tezsiz yüksek lisans dondurmam durumunda tecilim etkilenir mi?

 15. ÜmiT dedi ki:

  selamlar. şuan bir üni.tenın uzaktan eğitim yüksek lisans programında kayıtlıyım 5.dönemde yim , güz döneminde 6. dönemi de tamamlarsam 2018şubat ayında tecilim son bulacak ve mayıs ta askerim . Başarısız bir şekilde bulundugum programdan kayıt sildirip başka bir yüksek lisans yapabilmekte oldugumuzu biliyorum . benım asıl sorum şu ?

  şuan bulundugum y.lisans programında kayıt sildirme işlemini 5.dönemınn sonunda yapmakla . 6.dönemın sonunda yapmanın ne farkı ? olur . 6.dönemide tamamladıktan sonra kayıt sildirememe durumu fln olabilir mi ? cevabınız için çok tesekkür ederim . bu süreç benım ıcın cok kritik cevabınızı bekliyorum.

 16. Ali dedi ki:

  Merhaba hocam. Askerlik ocak 2018 e kadar tecilli. Yüksek lisans kaydım devam ediyor. Gelecek dönem ders dönemini bitirip tez aşamasına geçeceğim. Ders dönemini 4 yarıyılda ve tez aşamasını 6 yarıyılda bitirmezsek atılma var. Yani kısacası 1 yıl sonra tecilim bitiyor ama 4 yıl daha yüksek lisans öğrencisi görünebileceğim. Bu durumda askerliğimi nasıl uzatabilirim? Öğrenci belgesiyle şubeye gitmem yeterli mi teşekkürler!

  • mustafa dedi ki:

   merhaba hocam suanda bende sızınle aynı durumdayım askerlık ocak 2018 e kadar tecıllı tez aşamasındayım 6.yarıyılım ocakta bıtecek bıtmedıgı durumda atılma var.sorum sızın bahsettıgınız gıbı nasıl 4 yıl daha yüksek lısans öğrencısı olarak göruldugumuz.cevap verırsenız sevınırım

 17. BURAK dedi ki:

  MERHABALAR TECİLİM 16 HAZİRAN 2017 DE BİTİYOR.YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTEMEKTEYİM ANCAK EYLÜLDE BAŞVURULAR NASIL OLUCAK YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • Furkan dedi ki:

   Bu soruya acill cevapp

  • Ergün dedi ki:

   bu sorunun cevabını bulabildiniz mı ?

  • Anonim dedi ki:

   Tecilin bittikten sonra kayıt olmaya yakın gidip askerlik şubesinden bi sonraki celp dönemine kadar(tarih yazar) askerlikle ilişiği yoktur kağıdı isteyeceksin, o belge ile okula kayıt olup askerliğini tecil ettirebilirsin aradaki dönemde de bakaya kalırsın o kağıdı alırken bakaya kalmandan kaynaklanan ceza borcunu ödersin

   • Hüsmen dedi ki:

    Anonim bir kez bakaya düştüm tezsiz y.lisans başvurdum 1.5yildir harci yatiriyordum bu dönem unuttum e devlet de Sinif ve tertibat bekliyor 31.12.2017 ye kadar askerlik le ilgili sakincasi yoktur yaziyor tekrar askere gidecek gibi işlem yapip şubat celbine kadar y.lisans kayit yapsam tekrar tecil edebilirmiyim lütfen yardimci olurmusun

    • Adsız kahraman dedi ki:

     Bende aynı durumdayım harçla alakası yok 2016 nisan yönetmeliğine göre tezsizde 1,5 dönemde bitiremezsen okul ilişiğini kesip bildiriyor. Askerlik şubesine gidip askere gidecek gibi işlem yap söyle aynı şeyi kaydımı silmişler de 29 ocak 2017 ye kadar kayıt yaptırıp öğrenci belgesiyle tekrar askerlik şubesine gitmelisin her dönem harç yatırmanada gerek yok okumucaksan bi dönem yatır yeter.

     • Burhanettin dedi ki:

      Ben tezsize kayit yapmistim.1,5 yil erteledi ancak ben tekrar kayit falan yapmadim.yani mezun da olmadim derslere sinavlara katilmadim. Suan marta kadar tecilli gozukuyor.Marttam once baska bir tezsize kayit yaptirsam tecil surem uzar mi? Tesekkurler.

 18. Senih Türker dedi ki:

  Merhaba 31 mayıs tecilim doluyor yükaek lisans kayıtları temmuz ağustos gibi oluyor bildiğim kadarıyla tecilim bittikten sonra nasıl kayıt olabilme imkanım varmı ne yapabilirim? Yardımlarınız için teşekkürler

  • Mustafa dedi ki:

   Bulabildiniz mi sorunuzun cevabini

   • mehmet dedi ki:

    Bu gibi durumlarda,yoklama tarihinin son günlerini içeren örn: 29-30 haziran 1-2 temmuz tarihlerini kapsayan 4-5 günlük sağlık raporu alın ve askerlik subesine rapor bitimin ertesi günü teslim edin ve sizi kasım celbine atsınlar.Sonrasında 30 ekim’e kadar herhangi bir yere acil kayıt yaptırın…

 19. Aydın inciri dedi ki:

  Merhaba,

  Tezsiz yüksek linsans öğrencisiyim. Bu Haziran’da mezun olacağım. Askerlik tecilim 2018 Nisa’na kadar devam ediyor. Haziran’dan sonra başka bir alanda tezsiz yüksek lisansa başvursam, askerliğim tekrar tecil edilir mi?

  Teşekkürler

 20. 3donem bittikten sonra ne yapacaz dedi ki:

  Oncelikli olarak zaman ayirip cevap vereceginiz icin tesekkurler.
  Tezsiz yuksek lisansa basvuru yaptim ve 3. Donem gelecek donem bitiyor. Bundan sonra uzatmak icin ne yapmam gerekir ? Veya direk 1 yil daha uzatmis olurmuyuz hakkimiz var midir

 21. Mert dedi ki:

  Şuan yüksek lisans öğrencisiyim tecilim 2018 şubat ayına kadar. Bu dönem bitirirsem tecilim iptal olur değil mi? Okul mezun olduğumu askerlik şubesine bildirir mi?

 22. Mehmet dedi ki:

  Mrb.. ben örgün lisans okuyorum.. tecilim 2017 aralıkta bitiyor.. yalnız AÖFde lisansı bitirip üzerine yüksek lisans da yapıyorum.. bu sene o da bitecek.. 2017e kadar ki tecil sebebim ise okumakta olduğum lisans.. YL bittikten sonra tekrar yüksek lisansa yazılsam askerlik tecil olur mu? Biraz kaşık oldu ama :))

  • VEDAT dedi ki:

   ÖRGÜN LİSANS OKUYORSAN EĞER 2 YIL HİÇ BİR KURUMDA OKUMADAN UZATABİLİYORSUN.LİSANSTAN SONRA HEMEN ASKERLİK ŞUBESİNE UĞRA.

   • Ahmet dedi ki:

    Hocam dediginiz olay nasil oluyor acaba ben aof lisans bitirdim bu sene ayni zamanda orgun lisans okuyorum ama 3 sene sonra bitecek ben diploma ile 2 sene tecil yapsam 1 senem daha kaliyor orgunde nasil yapabolirim

 23. okan dedi ki:

  mrb. arkadaşlar şuan tezsiz programda 2 dönemdir devam etmekteyim.bu bölümü bitirmeden tezli programa başka üniversitede farklı bir program geçiş yaparak tecil süremi uzatabilirmiyim. cvplarsanız sevinirim.

 24. Yiğit dedi ki:

  Mrb ben 1987 dogumluyum 2016 temmuz ayinda veteriner fakultesinden mezun oldum suan bakaya olarak gorunuyorum.ve iki ay sonrada yuksek lisansa basvuracagim suan subeye gitsem askerligimi iki yil tecil ettirebilirmiyim.cok acil cevap lutfen

 25. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben tezli yüksek lisans mezunuyum. 30 haziranda tecilim bitiyor. Diplomamla sanırım bir yıl erteleyebiliyorum. Bu süre içinde ertelemek için ne yapmalıyım? Diplomamı askerlik şubesine götürmem yetiyor mu?

 26. ihsan dedi ki:

  merhabalar.. ben 2014 Eylül tezli yüksek lisans girişliyim.. ancak tecilim ağustos 2017.. enstitüyle görüştüğümde bizim yapacak bir şeyimiz yok diyorlar. askerlik şubesi de diploma ile sadece tecil ettiririm diyor. ancak çalışmalarım bitmedi daha ve tecil yüksek lisans kayıttan sonra 3 yıl 4 ay mış.. ancak tecil tarihim 3 yıl bile tamamlanmamış. şimdi 3 yıl 4 ayı tamamlamak için tecil nasıl yaptırıcam? enstitü mi bir evrak yazıcak ben mi başvurucam.. teşekkürler şimdiden

 27. Yusuf dedi ki:

  Hocam ben 5 yıllık edebiyat öğretmenliği mezunuyum benim diplomamda tezsiz yüksek lisans yaziyor simdi ben uzem e başvursam tezsiz yüksek lisansa başvurduğumda askerliğim ertelenir mi

  • COOOOKKK ACİLLL dedi ki:

   Bu soruma çok acil cevap verir mısınız ben herhangi bir tezsiz yüksek lisansa başvurmadım 5 yıllık olduğu için otamatik yazmış simdi başvursam ertelenir mi

   • Anonim dedi ki:

    Maalesef eğitim fakültesi mezunları tezsiz yüksek lisans mezunu da sayıldığı için sizin durum sıkıntılı tecil alamazsınız

  • Anonim dedi ki:

   bende matematik öğretmenliği mezunuyum tecil aldım tezsiz ile boşuna telaşlanmayın

   • murat dedi ki:

    hocam kesin mi bende matematik öğretmenliği mezunuyum diplomada tezsiz mezunu yazıyor istemiyorum ben onu? şaka bir yana ara dönemde tezsize başvursam alır miyim tecil subatta tecilim bitiyor mayista askerim yoksa

   • murat dedi ki:

    Kesin oluyor değil mi bu şubatta tecilim bitiyor ben de matematik öğretmenliği mezunuyum. Acil kesin bilgiye ihtiyacım var saygılar..

 28. Kazim dedi ki:

  Yasim 30 bu hafta tez savunmam var .. yüksek lisans bitiyor
  . 1 yıl erteleme hakkım varmı askermiyim

 29. tecil etmek dedi ki:

  merhaba tezli yüksek lisansı bitiremedim tezsiz yükek lisansa başlarsam tecil etirebilir miyim

 30. şevket arıcı dedi ki:

  merhaba
  29 yaşındayım.Temmuzda tecil hakkım bitiyor.Daha önce rusyada 7 yıl okudum denkliğimi geçen ay istanbul üniversitesinde verip diplomamı aldım.Yüksek lisansla askerliği erteleyebiliyormuyum.Tecil hakkımın bitmesine çok az kaldı.

 31. Cansu SEZEN dedi ki:

  Merhaba, Yurtdışında yüksek lisans yaptım mezun oldum ve askerliğim 2018 Ocağa kadar erteli. Şimdi Uzaktan eğitimle tecil ettirebilir miyim? Tekrar yüksek lisansa başlarsam askerliğim ertelenebiliyor mu? teşekkkürler

 32. caner dedi ki:

  28 yaşındayım. Seneye ağustosta bitiyor tecil. Şu an alesim var ama son ana kadar okumak iste miyorum. Seneye eylül döneminde girmeye çalışsam sıknıtı mı olur?

 33. oguzhan dedi ki:

  Merhabalar, sizlere şöyle bir sorum olacak, bilen olur da akıl verebilirse harika olur.

  Lisans sonrası hemen yüksek lisansa başladım. Yüksek lisanstan önümüzdeki 1 ay içerisinde mezun olacağım. Askerliğim yüksek lisanstan dolayı Ocak 2018’e kadar tecilli. Yurtdışından ikinci bir master programı için burs aldım, önümüzdeki güz dönemi ona başlayacağım. Malum o da 2 sene sürecek ancak askerlik tecilim o süreyi kapsayamıyor. Bu durumda buradaki yüksek lisanstan mezun olur olmaz yurtdışına gitmeden (mesela ağustosta) yüksek lisans sonrası 1 sene tecil hakkımı kullansam askerliğim ocak 2019’a mı tecil olur yoksa ağustos 2019’a mı? diğer sorum yine gitmeden tecil hakkımı kullansam ama bir yandan da Türkiye’de bir doktora programına kayıt olsam, tecilim dolduğunda 1 senelik öğrencisi olduğum doktora öğrenci belgesiyle tecilimi gerçekleştirebilir miyim? eğer mümkünse 1+6 sene tecil ettirebilmiş olacağım çünkü.

  • Eren dedi ki:

   Tam olarak aynı şekilde yüksek lisansım henüz bitti fakat ben de yurt dışından ikinci bir master için hak kazandım. Bu durum askerligimi nasıl etkiler yeniden tecil olur mu? Şu an 2018 Mart tecil fakat henüz 1 senelik yüksek lisans tecil hakkımı kullanmadim

 34. Ergün dedi ki:

  tecilim Aralık 2017 de bitiyor ben Ocak ayında bahar dönemi yüksek lisansa başvuru yaparsam askerliğim ertelenir mı ?

 35. Murat Gürbüz dedi ki:

  Merhabalar aralık 2017’de tecilim bitiyor 05-06-2017 de AÖF’den mezun oldum
  Tekrar Aöf’den Yüksek lisans yapsam Tecil işlemi yine geçerli oluyor mu???

 36. Ahmet T. dedi ki:

  Sevgili saygıdeğer bilirkişi arkadaşlarım,
  Birçok defa ben de sizlere bazı konularda yardımcı oldum, dolayısıyla sizlerin bilgilerine ihtiyacım var.

  2016’da tezsiz Yüksek lisans bölümüne kaydoldum. 2018 şubata kadar tecilim var. Ben aynı üniversiteden başka bir bölüme tezsiz yüksek lisans is başvurumu yaptım. Kazanırsam biliyorum ki önceki kayıdı sildirmem gerekiyor. Kazandığımda başvurular bir kaç gün içinde hemen. Kaydımı sildirmek için yeterli süre değil. Diyelim ki kaydımı şimdiden sildirdim ve bir hafta içinde onaylandı ama ben başvurduğum bölümü kazanamadım. Gerisi Yok :)) hani Ocak başvurularına saklasam kumarımı Ocak başvurularında kontenjan oluyor mu? Lütfen bileğinize ihtiyacım var

  Öner’iniz nedir lütfen yardımcı olun.

 37. Renas Ürüç dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben 2013 yılında üniversiteden mezun oldum. Mezuniyetten sonra 2 yıl zaten tecil oluyor. Bunma rağmen 2014 yılında yüksek lisansa başladım. Sadece askerliği ötelemek için, derslere falan girmedim hiç. Başvurduğum bölüm 1 yılı bilimsel hazırlık olmak üzere toplamda 3 yıllık. Şu an askerliğimin tecili 29 ağustos 2017’de bitiyor görünüyor. Üniversiteye sordum net bir şey alamadım. Daha da uzatır mı üniversite askerliği. 29 ağustosta bitiyor tecil, kayıt yenileme eylülde oluyor. o arada birkaç günlüğüne kaçak durumuna düşme gibi bir durum oluyor. Konu ile ilgili bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

  Selamlar,

 38. Anonim dedi ki:

  Uzaktan eğitim ile uzaktan öğretim arasında bir fark var mı? Bu bazı yerlerde değişti uzaktan eğitim yerine uzaktan öğretim ibaresi var bunun askerlik erteleme durumunu değiştirmesi söz konusu mu ? Yoksa uzaktan ogretimle de askerlik tecil edilebiliyor mu ??

 39. elnino dedi ki:

  merhaba

  2014 haziran ayından lisans programından mezun olup

  2014 temmuz ayında yüksek lisansa başladım ve ağustos 2017 de mezun oluyorum
  dil puanım olmadığı için doktoraya başvuru yapamıyorum
  askerliğimi 2018 mayıs ayına kadar yani yaklaşık bir yıllığına tecil ettirebilir miyim ?

 40. El dedi ki:

  Tezsiz yüksek lisansa başlayarak 2017 Temmuz olan teslim tarihimi 2018 Temmuza erteledim. Şu anki tezsiz yüksek lisansımı uzatırsam tecilim de uzar mı? Yani iki dönem hiç ders vermeyip bir dönem ders versem vb. Bu tezsiz yüksek lisans bittikten sonra ya da bitmeden seneye temmuzdan önce başka bir bölümden tezsiz yüksek lisansa başvursam askerlik gene 3 yarıyıl daha ertelenebilir mi? 88 ocak doğumluyum bu arada?

 41. Taner dedi ki:

  Merhaba,

  2014 Haziran’da lisans programından mezun oldum ve 2014 Ağustos’ta yüksek lisans programına kayıt yaptırmak için 2 yıl erteleme yaptırdım. 2016 haziran’da tekrar başvurdum ve 2017 eylül’e uzadı. 2017 Temmuzu sonunda tez savunmamla birlikte yüksek lisanstan mezun olmuş olacağım. Yani 3 yıl yüksek lisans öğrencisi oldum. Bu durumda bir doktora programına mı girmem gerek yoksa 1 sene daha erteleyebilir miyim?

 42. hakan dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle aydınlatan bilgilerinizden ötürü çok teşekkür ederim. Ben 2015 senesinde Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk bölümünden Mezun oldum. üNİVERSİTE biter bitmez 2 sene tecil ettirdim. Şimdi bul yıl itibari ile Yüksek lisans yapmak istiyorum, fakat Ales sınavlarını malesef kaçırdım. Askerliğim bu yıl kasım ayında geliyor. Acil nasıl yapa bilirim ? Alese girmeden Özel öğrenci modunda dönemlik okula alıyorlar fakat askerlik tecil olmuyor. Alese girmeden tecil edebilecek bir durum var mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim …

 43. Yusuf dedi ki:

  İyi günler, askerlik ile işlemlerin son tarihi 31 Aralık 2017. Celp dönemki ise şubat 2018.

  Sorum şu : Ben 20 ocak 2018 yüksek lisans kaydı yaptırmak istiyorum. Askerlik işlemlerinin son tarihini geçiriyor yanı. Tezsiz Yüksek lisans kaydı yapabilir miyim ? Askerlik şubesine ne zaman gitmem lazım.

  Örneğin 2 ocak 2018 de askerlik şubesi gitsem ne okur ? Askere gitmek zorunda kalıp yüksek lisansa başlama gibi bir sey olur mu ?

 44. Başar Turan dedi ki:

  Arkadaşlar ben yüksek lisans yaparken 2018 şubata kadar okul tecil etti.Fakat ben 2017 ocak ayında mezun oldum. Tecil yaptırmak istiyorum mezuniyetten sonra nasıl olacak arkadaşlar ben öğrenciyken zaten tecilliydim mezun oldum ama tecilden 1 yıl önce.1 yıl tecil hakkım varsa aynı tarihe geliyor mezuniyetten sonra tecil yaptırmış olmuyorum . Nasıl tecil yaptırabilirim bilen varmı?

  • Baki bozkurt dedi ki:

   Okul bittikten sonra 2 yil daha tecil hakkin var 29 yasini gecmemek sartiyla. Okulu bitirdigini şubeye bildirmen lazim. Yoksa yoklama kacagi olursun. Aynisi benim basima geldi. 88 liyim. 2016 yilbasinda mezun oldum. 2.3 ay once tanidik vasitasiyla askerlik subesinde islem yaptirdim 2018 marta kadar tecilli. Yuksek lisans a kayit yaptiramassam martta askerim yada kaçak:)

 45. juliettabraulio dedi ki:

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This piece of writing posted at this web page is truly good.

 46. Batuhan dedi ki:

  Merhaba şu anda 27 yaşındayım ve yüksek lisans yapmaktayım ders yılım bitti 2 yıl da seminer ve tezle uzatıp 3 senede mezun olma zorunluluğu var bu bölümden mezun olduktan sonra başka bir bölümde tekrar yüksek lisans yapmaya başlasam askerliğimi tekrar tecil ettirebilir miyim? Yoksa yüksek lisanstan sonra uzatabilmek için doktoraya başlamak şartmı? Doktora şartlarını sağlayamazsam yüksek lisanstan mezun olacağım son dönem kayıt sildirip yeni bir bölüme başlamak askerliğimi tecil ettirir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 47. Kenan Yüksel dedi ki:

  Yükseklisans tez aşamasını bitirdim. 3 yıl aylık süre ben almanyadayken tamamlandı. Öğrenci işleri 2017 yılı sonuna kadar uzatılması “MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI ASKERE ALMA BAŞKANLIĞINA dilekçe yazdı. Sizce uzatmada olumsuz bir cevap çıkar mı?

 48. emrah dedi ki:

  arkadaşlar selamlar,

  10/06/2017 tarihinde tezsiz yüksek lisans final sonuçları açıklandı ve mezun durumuna geldim . Okul ‘da ve yoksis bilgilerinde halen daha öğrenci olarak gözükmekteyim. Askerlik tecil tarihim 06/12/2017 tarihi . Ben eğer şimdi öğrenci belgesi alıp askerlik şubesine gitsem al arkadaşım öğrenciyim askerlik tecilimi uzat ve atıyorum haziran 2018 e kadar uzattı . Haziran 2018 de askerlik şubesine gitsem bak arkadaşım mezun oldum , haziran 2019 at diye bir senaryo olur mu ? teşekkürler

 49. Levent YEŞİLYURT dedi ki:

  Merhaba ben şunu merak ediyorum. Ben şimdi tezsiz yüksek lisans yapıyorum ve tek dönemim kaldı o da bitmek üzere. Şimdi ben tezsiz yüksek lisansı bitirince 1 sene daha tecil yapılıyor. Bu süreç içerisinde tezli yüksek lisansa başlasam askerliğim tekrar tecil olur mu? Teşekkürler.

 50. omer dedi ki:

  merhaba ,
  Yüksek lisansdan bu ay mezun oldum. eylül ayına kadar olan tecılım okul tarafından gonderılen ılısık kesme belgesinden dolayı ıptal edılmıs.
  eve bır kâğıt gondermısler bununla ılgılı. yukseklısans mezunıyet belgemle 1 sene daha uzatabılecegımı soyledıler. bu doğru mu ? ya da daha fazla uzatmanın başka bır yolu var mı ? teşekkürler

 51. Anonim dedi ki:

  merhaba,

  lisans mezuniyetimin ardından 2 sene tecil hakkımı kullandım. şuan 02.02.2018 e kadar tecilli gözüküyor. ALES Sınavına girip yüksek lisansa başvurma sürem de 15 şubat falan oluyor. Okulların kayıt süresi bu. şimdi bir özel üniversiteyle görüştüm. tezsiz yüksek lisan yapabiliyormuşum 1 buçuk sene erteletiyor. ama 9200 tl. acaba beklesem ALESi Şubatta kayıt yaptırdığım zaman sıkıntı olur mu?

 52. Uğur Yurdakul dedi ki:

  Merhabalar benim eğitim bilimleri enstitüsünde yüksek lisans kaydım vardı ve süresinde bitiremedim. tecil tarihim 26.03.2018 görünüyordu.. 27.07.2017 tarihinde eğitim bilimleri enstitüsünden kaydımı sildirdim ve sosyal bilimler enstitüsüne tezli yüksek lisans kaydı yaptırdım askerliğim tecil oldumu şimdi enstitüde bana eylülde evrakları verince uzayacağını söylediler herhangi bir sorun olur mu

 53. Mehmet Koca dedi ki:

  ACİL ACİL ACİL
  Arkadaslar mayısta askere gitmem gerekiyordu ( yerim belli) ailevi sorunlarım yüzümden gidemiyorum tessiz yüksek lisansa basvuru yapıp erteletmek ıstıyorum boyle bır sansım var mı lütfen benimde durumumda olanlar var mı yardımcı olursanız cok sevınırım

 54. Erke dedi ki:

  Merhabalar,

  Askerlik durumumu sorgulatınca aşağıdaki tarih çıkıyor:

  “AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 04/02/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.”

  Merak ettiğim konu şu; ben 17 Haziran tarihinde lisans eğitimimi tamamladım ve 25 Eylül tarihinde yüksek lisans eğitimime başlayacağım ve kayıt tarihi 11-15 Eylül arası acaba o zamana kadar herhangi bi tecil işlemi yaptırmam gerekiyor mu ? Yoksa kayıt yaptırdığım zaman ortada bir sorun kalmayacak mı ?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 55. vyslgndz dedi ki:

  merhabalar ben lisansı yeni bitirdim 88 doğumluyum 31.12.2017 de tecilim bitiyor ve yüksek lisansla askerliği ertelemek istiyorum alese de girmedim. vakıf üniversitelerinden en uygun neresi var bilginiz var mı ?
  teşekkürler şimdiden

 56. pozyczka internetowa dedi ki:

  I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got
  this from. thank you

 57. yytunb dedi ki:

  merhaba, lisans mezuniyetinden sonra 26.8.2017’ye kadar sakıncası yoktur yazım var. yüksek lisansa ağustos ayı içinde kayıt olarak tecil işlemi gerçekleştirebilir miyim?
  teşekkürler

 58. mehmet dedi ki:

  Merhaba tezsiz yüksek lisans son donemimdeyim bu donem icin birkac yere muracatta bulundum ve henuz bir tanesi belli oldu kazandim bununla birlikte oncesinde kaydimi sildirmem gerekiyormu tecil icin emin olamadim kimisi sildirmene gerek yok diyor kimisi once kaydini sildirmen gerekir diyor simdi program sayidan dolayi acilmazsa diger basvurularimlada yerlesemezsem ortada kaliorum sildiriyim desem hemen baska yere bascurabilirmiyim bunlarida bilmiyorum bu konuda bilgisi olan varmi

 59. Sercan acar dedi ki:

  Tezsiz yuksek lisans 2.dönem ogrencisiyim 3 e gectik ama okula hiç gitmedik acaba son donem yeni bir tezsiz e kayit yaptirsam yine 3 donem uzar mi tecil yaş 28

 60. Caner dedi ki:

  Merhaba. 2016 eylül ayında tezsiz yükseğe basladım ve 2017 haziranda bitirdim. E devlette 30 ocak 2018 e kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyordu fakat bugün girip baktığımda 30 eylül 2017 olarak değişmiş ve tarih öne gelmiş. Durumda sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. Sizce bu tarihi öne gelmesi normal mi? Ayrıca 2017 şubatta tezli yükseğede kayıt yaptım. Yani tezsiz bitmeden önce kayıt yapmıştım. Bu tezli ile tecilimi tekrar uzatabilir miyim?

 61. volkan dedi ki:

  Merhabalar. Şuanda Tezsiz yüksek lisans kaydım devam etmekte. Fakat ben okulu dondurup ya da yarıda bırakıp kasım ayı celbinde askere gitmek istiyorum. Askerlik şubesine bugün gittim dilekçemi aldılar bölgeye göndermek için. Bölge iptal edince tecilim bozulmuş olacakmış. İnternette farklı bilgiler yer almakta bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?

 62. Aykut dedi ki:

  Merhabalar. Tezsiz yuksek lisans ogrencisiyim. Subat/2018 tecilim bitiyor, onumuzdeki eylul ayinda kaydimi dondurup yeniden baska bir bolume tezsiz yuksek lisans kaydi yapsam tecil surem uzat mi? Kayit dondurmakla sildirmek ayni sey mi anlayamadim yardim olursaniz sevinirim. Ayrica kayit sildirirsem veya dondurursam eylulde tecilim subat ayi olmasina ragmen tecil bozulur mu?

  • Sercan acar dedi ki:

   Oncelikle kaydi sildirmen lazim. Bnde ayni dertten müzdaribim tezsiz yuksek lisan 3. Doneme baslayacam bitiremiuorum askerlik 22 subat 2018 tecil son bnde ocakta tezsiz veya uzem lere bakacam okul ister atsin ister silsin ister devam etsin onemli olan tecil suresi birde yuksek 35 yas siniri var mezun olsak hakkimiz yok tekrar yazilsak ama biz mezun olmadigimiz icin yazilabiliriz tekrar tecilde yaparlar diye dusunuyirum… birsey bulursan cvp yaz

 63. Gökhan dedi ki:

  Merhaba, 2018 Şubat ayına kadar askerlikle ilişiğim yok. Uzaktan program tezsiz yüksek lisans öğrencisiyim ve 91 doğumluyum. Sahip olduğum bilgi seneye de askerliği uzatmak için artık tezli yüksek lisansa devam etmem gerektiğiydi. Ancak Üniversitemin öğrenci işleri bana bu yılın sonunda bölümümden kaydımı sildirip başka bölüme kayıt yaptırdığımda yine tezsiz ve uzaktan yüksek lisans ile askerliği uzatabileceğimi söyledi. Bu doğru mudur? Teşekkürler…

 64. Mehmet dedi ki:

  Arkadaslar en az maliyetle en kisa yolsan nasil yüksek lisansa başlayabilirim

 65. Emin dedi ki:

  Merhaba 2017 10. ayda yüksek lisansım bitiyor e-devlette de 2018 martta askerlik görünüyor. YL.dan sonra var olduğu soylenen 1 yıllık tecil hakkımı 2018 Şubat yada marrta kullanabilir miyim yoksa hemen mezun olunca mı bildirmem gerekiyor. Teşekkürlerimle…

 66. onur dedi ki:

  Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans ile askerlik tecili mümkün müdür?

 67. Ttt dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırdığımızda otomatik olarak 1buçuk yıl erteleniyor mu bir dönem parayı yatırıp sonra yatırmasak

  • Taha dedi ki:

   Üniversitenin insiyatifinde bazen şubeye gönderiyorlar kayıt yenilemediğin için iptal oluyor ben yaşadım.bazen de göndermiyor

 68. Sem dedi ki:

  Merhaba,

  Benim tezli yüksek lisans tecil sürem 28.02.2018 e kadar. Ancak ağustos 2017 itibariyle tezimi teslim ettim ve kabul edildi. Diploma için kurban bayramından sonra okula gideceğim.

  Sorum şu;

  Tezli yüksek lisans diplomasını alıp askerlik şubesine gidince, diplomayı aldığım tarihten itibaren mi tecil süresi revize edilir?

  Yoksa diplomayı şubat 2018 e kadar şubeye vermeyip, tecil süresinin bitimine doğru götürürsem şubat 2018 den sonra mı 1 sene daha uzatırlar?

 69. Ege dedi ki:

  Merhaba arkadaslar uzaktan egitim tezsiz y.lisans ile 2018 mart tecilim bitio 2 donem kayit yaptım son donem yapmasam kaydım silinip tecilim hemen biter mi ? 2.sorum olacak tecil tarihi bitince hic bi sekilde uzatamaz miyiz kayit olmadan ? 1 yil filan uzatma sansimiz olmaz mi ?

  • Taha dedi ki:

   Tecil bitim tarihini kapsayan 3 günlük rapor alın 1 celp dönemi ertelenir bu şekilde uzatabilirsiniz sınırsız bi şekilde tabi bi yl programına kayıt olarak kafanız rahat edebilirsiniz

   • krfz dedi ki:

    hocam benim 2018 ağustosa kadar tecil var ancak bu eylul 2 dönem kaydını yapamadım tecil bozulur mu hemen subatta baska üniversitede yüksek lisans baslamayı düsünüyorum o zamana kadar tecil bozulur mu sence

    • emre dedi ki:

     merhaba. bende aynı şekilde 2.dönem kayıt yaptırmadım. tecil ne zaman bozulur. ve aralık ayında tekrar kayıt yaptırsam tecilim uzar mı? bilgi verebilir misiniz? sizin durumunuz ne oldu acaba, ben de ona göre bir yol izleyeyim. teşekkürler

 70. Taha dedi ki:

  Arkadaşlar 2014 tezsiz girişliyim tecilim eylül ayında doluyor okulu uzattım kayıt yenilemeyle askerlik tecilim kaç yıl uzar kesin bilgisi olan varmı

 71. eren dedi ki:

  merhaba arkadaşlar 30 eylül 2017 tarihinde tecilim sona eriyor. bu dönem içerisinde tezsiz yüksek lisans kaydı aktif olan önerebileceğiniz biryer var mı?

 72. Serdar dedi ki:

  Merhaba, acaba doktora bitince de 1 yıllık tecil hakkımız varmı yoksa sadece yüksek lisans mezunları için mi geçerli?

 73. Yanta dedi ki:

  2014 yılı eylül girişli tezsiz yüksek lisans öğrencisiydim. 15.09.2017 ye kadar tecilliydim. Öncelikle 2017 agustos ayında baska bir okulda tezsiz yüksek lisans kayıt oldum. 2017 eylül başında eski okula dilekce verip kayıt sildirdim. Bugun yüksek lisanstan kaynaklı tecilimin iptal oldugunu ve tarihin 30.09.2017 olarak güncellendiğini edevletten gördüm. Bugun yeni okul tecil için yazı gönderdi. sonuclanınca burdan yazacagım.

  • Taha dedi ki:

   E devlet le askerlik şubesindeki tecil bitim tarihleri aynı mı acaba? Sonucu dönerseniz sevinirim ayrıca bende aynı yöntemi deneyeceğim

   • Yanta dedi ki:

    Henüz yeni tecil sisteme yansımadı. Edevlette sadece tecil bitim tarihi bulunuyor. Aslında önemli olan tecil bitimi değil tabi olduğunuz celp dönemidir. 30.09.2017 tecil bitişi olan birinin aslında kasım sonuna kadar hakkı var. Askerlik subesinden alacağınız evrakta bu detaylı bir şekilde yazar zaten

    • Yanta dedi ki:

     Bugun itibariyle yeni tecil sisteme yansımış. 2019 marta kadar tecilliyim

     • Süleyman dedi ki:

      Kardeşim sana ulaşabileceğim bir yer var mı çok önemli ? lütfen yardımcı olursan çok memnun olurum

     • Yanta dedi ki:

      Merak ettiklerini sorabilirsin burdan cevaplarım

     • Umut dedi ki:

      Yanta kardeşim benim tecilim 2018 Martta bitiyor Tezsiz yüksek lisans son dönemdeyim. Bu dönem Ocakta mezun olamazsam okuldan atılıyorum. Benim bir sorum olucaktı ben Ahmet yesevi üniversitesi nde tezsiz yüksek lisans yapıyorum. Ben şimdi mezun olmadan bu dönem aralık ayında kayıt sildirsem yine aynı üniversitede farklı bir yüksek lisans bölümüne kaydolsam askerlik tecilim tekrar yapılır mı?

    • ONUR dedi ki:

     , özel bir üniversitede yüksek lisans yaparken yeni bir üniversiteye kayıt yaptırdım , kaydım aksaklıklar nedeniyle yeni okula başladığım tarihten 9 ay sonra silindi 2017 kasımda şuan okuduğum okuldan gerekli belgeler şubeye yollandı askerlik tecil işlemim yapılırmı. Sizce sıkıntı yaşarmıyım , yardımlarınızı bekliyorum

  • İsot dedi ki:

   Hocam selamlar öncelikle tecilin hayırlı olsun.
   Bir sorum var. Yeni kaydını eskisini sildirmeden yapmışssın bu bir problem olmadı mı? Önce kayıt sildirip sonra yeni kayıt yapsak nasıl olur acaba?

 74. Taha dedi ki:

  2014 tezsiz girişliyim tecilim 16.09.2017 de bitiyor fakat öğrenimin devam ediyor askerlik tecilimin 6 ay daha erteleneceğini bildirdi öğrenci işlerini aradığımda daha fazla uzatma ihtimali yokmu veya gerçekten 6 ay daha mı uzayacak iş başvurularında sıkıntı yaşamak istemiyorum.daha uzun süre tecil için kayıt sildirip Yen’i bi programa mı kaydolmam gerekli illaki başka yolu yok mu acaba?

 75. EMre dedi ki:

  Merhaba,

  Tezli yüksek lisansıma 2014 Eylül ayında başladım fakat 2. yılın sonunda 1 yıllığına dondurup yurtdışına gittim. Geldiğimde askerliğimin tecil ettim fakat askerliğimi 2018 marty ayına kadar tecil edildiğini farkettim.

  1 yıllık ara verme durumunda tecil süremin de ertelenmesi gerekmiyor mu ? bir hata söz konusu değil mi?

  Yoksa yapılan işlem doğru mudur?

 76. USLU dedi ki:

  ACİLL MERHABA ARKADASLAR 2017 TEZSİS YLİSANS BASVURDUM VE 1,5 YIL OTOMATİK 01/04/2018 TARİHİNE ERTELEDİ ŞİMDİ BEN NİSANDA MEZUN OLDUĞUMDA 1 .YIL DAHA ERTELENECEKMİ ACABA ACİLL

 77. Abdullah Tanrıkulu dedi ki:

  Tezli YL öğrencisiyim ders dönemim bitmedi 2014 girişliyim ders döneminde 7. Yarıyılım son 3 dönemdir harç ödeyerek ders seçiyorum ama devamsızlıktan kalıyorum tecilim aralık 10 da bitiyor sorum şu ben ders döneminde olduğum için okulun öğrenci işlerine başvurarak askerlik tecilimi 1 yıl daha uzatabiliyor muyum? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

 78. Emir Maraşlı dedi ki:

  2014 TEZLİ YL GİRİŞLİYİM ANCAK HALA DERS DÖNEMİM BİTMEDİ TECİL SÜREM 14.11.2017. ACABA HALEN DERS DÖNEMİNDE OLDUĞUM İÇİN ASKERLİK TECİL SÜREMİ UZATIRLAR MI? Teşekkürler cevap için

 79. Emir Kaskan dedi ki:

  Merhaba herkese. 2015’te bir yüksek lisans programına kayıt yaptırmıştım. Bana tanınan süre içinde bilimsel hazırlığı geçemediğim için kaydımın silindiğine ve ilişik kesme işlemlerini yapmam gerektiğine dair bir e-posta geldi. Okula telefon açıp, şu anki işimi kaybetmemek ve yerimi sağlamlaştırmak için askere mümkün olduğunca gec gitmek istdiğimi, ilişik kesme işlemini daha geç bir tarihte yapmamın (mesela 1 yıl gibi) nelere yol acabileceğini vs sordum, görevli kişi, herhangi bir hukuki süreç olursa sorumluluğun bana ait olduğunu söyledi. Benim durumumda olan, bunu yaşayan ya da bilgisi olan biri var mı? Şu an iş yerindeyim, tüm yorumları okuyamadım. Teşekkürler, saygılar.

  • Emir Kaskan dedi ki:

   Ya da en azından şu Kasım dönemini atlatıp Şubat döneminde gitsem bile yeter bana.

   • Emir dedi ki:

    Sorumun cevabını öğrendim, şu an Kasım celbinde askere gitme zorunluluğum yok, Şubat celbi için marş marş 🙂

 80. Latif dedi ki:

  Merhabalar,

  2014 tezli yüksek lisansa başladım şu an devam ediyor ve kayıt yeniledim tez aşamasındayım. Tecil 25 aralık 2017 de bitiyor.2014 yılında alınan “azami eğitim süresi boyunca muaf olur ki bu 3 yıl bizim için” kararı 2016 yılında tekrar sıfırlandı bu karar bizim için 3 yıl yani 2019 a uzar mı tecilim.

  Teşekkürler.

 81. semih dedi ki:

  arkadaşlar merhaba. ekimin 20 sinde yerim belli olacak kasım döneminde askere gitmem gerekiyor ama 1 ay rapor alıp şubata erteleyeceğim. şubat dönemi gelmeden yüksek lisansa başlasam tecil ettirme şansım var mı

 82. Süleyman dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar , iyi akşamlar.
  Şimdi yeni sistemle ilgili bir soru soracağım yardımcı olabilirseniz memnun olucam.Şuanda tezli yüksek lisansımda 3.dönemi okuyorum.Bu senenin sonunda 4.dönemin sonunda ders aşamasını bitiremediğim için okuldan atılacağım.Tecilim o yüzden atılmamla beraber 2018 yazında bitmiş olacak.Ve ben garanti olması için düşündüğüm bir şey var.Önümüzdeki kış ayında tezli yüksek lisansım devam ederken tezsiz bir yüksek lisansa kayıtlansam 3 yarıyıllık bir eğitim hakkı kazansam ve kayıt yaptırsam , bu kayıt yaptırışımdan ve ders seçimimden sonra gidip tezli yüksek lisans kaydımı sildirsem , tecilim tezli yüksek lisanstan dolayı olduğu için bu tecil geri çekilicek ilişkim kesilince.Geri çekilince tezsiz yüksek lisanstan öğrenci belgesi ile askerlik şubeye gitsem acaba 3 yarıyıl tezsizden başladığımdan itibaren tecil olur mu? tezli ve tezsiz aynı anda kayıt olabiliyoruz sonuçta.

 83. Süleyman dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar , iyi akşamlar.
  Şimdi yeni sistemle ilgili bir soru soracağım yardımcı olabilirseniz memnun olucam.Şuanda tezli yüksek lisansımda 3.dönemi okuyorum.Bu senenin sonunda 4.dönemin sonunda ders aşamasını bitiremediğim için okuldan atılacağım.Tecilim o yüzden atılmamla beraber 2018 yazında bitmiş olacak.Ve ben garanti olması için düşündüğüm bir şey var.Önümüzdeki kış ayında tezli yüksek lisansım devam ederken tezsiz bir yüksek lisansa kayıtlansam 3 yarıyıllık bir eğitim hakkı kazansam ve kayıt yaptırsam , bu kayıt yaptırışımdan ve ders seçimimden sonra gidip tezli yüksek lisans kaydımı sildirsem , tecilim tezli yüksek lisanstan dolayı olduğu için bu tecil geri çekilicek ilişkim kesilince.Geri çekilince tezsiz yüksek lisanstan öğrenci belgesi ile askerlik şubeye gitsem acaba 3 yarıyıl tezsizden başladığımdan itibaren t

 84. Mehmet dedi ki:

  Merhaba.Tezli yüksek lisans öğrencisiyim.Tez aşamasındaydım ama süre yetmeyince şu anda ek süre oldu uzatıldı.Yani tez için zamanında bitiremeyenlere üniversite tarafından normal süresinin dışında ek süre veriyorlarmış.Otomasyonda tez ek süre yazıyor. Tecilim normal tez süresi zamanına kadardı.(Zamanında sistemden otomatik tecil olmuştu.) Eylül 2017’de Ders kayıt zamanı her zaman yaptığım gibi internetten üniversite otomasyonundan ders kaydımı yaptım.Ders kaydım danışman hocam tarafından onaylandı ve tamamlandı. Şimdi tecilim sistemden otomatik güncellenip az daha uzar mı? Yüksek lisansa başlarken şubedeki memur yüksek lisansı bitiremezsen yada bir yıl daha uzatabilirsin demişti.Yada bitirdiğinde uzatabilirsin demişte olabilir tam hatırlayamadım.

 85. Hüseyin dedi ki:

  YARDIM • YARDIM • YARDIM • YARDIM • YARDIM • YARDIM • YARDIM • YARDIM • YARDIM • YARDIM • YARDIM

  Merhaba arkadaşlar,

  Yaşım 29, 09.2015 tarihinde tezsiz yüksek lisans programına kayıt olmuştum. Okul da 09.2017 tarihine kadar askerliğimi tecil ettirmiş. Bana 2015 yılında gelin kağıtta, celp dönemi 02.2018 yazıyor. Bahar dönemi için 02.2018 tarihinde başka bir tezsiz yüksek lisans programına başvursam askerliğimi tecil ederler mi? Yoksa geç mi kalmış olurum.? Kasım ayında Şubat’ta dağıtım mı verirler? 4 aydır işsizim. Birikmiş azıcık para da 4 ayda gitti. Askerlik tecilim bittiği için kimse iş vermiyor şu anda. Haklılar onlar da, en az iki yıl tecil istiyorlar. 8 aylık kızıma ve eşime bakmak zorunda olduğum için şubatta askeri gitmek istemiyorum. Durumu düzene koymam gerek. Cevabınızı bekliyorum.

 86. metin dedi ki:

  2016-2017 senesi için tezsiz yükseklisans kaydımı yaptım ancak hiçbir derse katılmadığım için sınıfta kalmış olmalıyım. kayıttan sonra bir daha hiç üniversiteye gitmedim yani durum varsayımımdır. şimdi 2018 martta tecilim bitiyor.kayıt yenilersem eger tecilim uzar mı?

 87. Ege dedi ki:

  Değerli arkadaşlar 23.10.1982 doğumluyum yüksek lisans tez aşamasındayım 35 yaşıma giriyorum kasım sonu tecilim bitiyor şubatta tez savunmam var yüksek lisansım bitince 1 yıl tecil hakkım varmı ? Birde doktora programına başlarsam kaç yaşına kadar tecil ediliyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  • sfell dedi ki:

   Hocam yüksek lisans ve doktora da tecil yaş sınırının 35 olduğunu biliyorum. Ondan sonra tecil yok bildiğime göre. Yüksek lisansa kayıt olduğunuzda kaç yaşındaydınız..

 88. Yasin dedi ki:

  Merhabalar,
  Tezsiz yüksek lisans yaptım ve gecici mezuniyet belgesi ile 6 ay tecil yaptırdım.Yüksek lisansımı tezliye cevirirsem tecil yaptırabilir miyim?

 89. ahmet dedi ki:

  merhaba.kasım ayında tecil sürem bitip şubat celbinde gidecekken onu bozdurup kasım celbinde gideceğim.Fakat özel nedenlerimden dolayı tekrar ben şubat celbinde gitmek istiyorum .fakat yerler ve sevk tarihi başlamamasına rağmen askeri şube yapamayacağını söylüyor ve sistem de kabul etmiyor.Bu konuda nasıl bir yol izleyebiliri. ocakta yükseğe başlayacam desem farklı bir durum gerçekleşebilir mi ? yardımcı olursanız sevinirim.

 90. faruk dedi ki:

  merhaba,

  şuan tezsiz yüksek lisans yapmaktayım son dönemim, dönem başında tezli yüksek lisansa kayıt oldum. eski okuldan kaydımı sildirmeden askerlik tecilimi yapabilir miyim?

  • İbrahim dedi ki:

   Tezli yüksek lisans öğrenci belgenizi askerliğe götürün. Aynı anda tezli ve tezsiz yüksek lisans okunabildiği için sizden tezsizden kayıt sildirmenizi istemezler diye düşünüyorum. Bulunduğunuz ilin merkez askerlik şubesini ararsanız size bu hususta yardımcı olurlar…

 91. Muhammed dedi ki:

  Merhaba ben lisans mezunuyum. 31Aralik 2017 askerlik son basvuru tarihi. Yukseklisansa kaydolup askerligimi ertelemek istiyorum. Simdi kayit yapsam askerligim ertelenir mi. Erteleniyor ise yukseklisans kaydimi yapabilecegim unv hangileri. Magdurum lutfen cvp yazin tsk

  • SALİH TOPAL dedi ki:

   Ben de aynı durumdayım. Tecilim 31 Aralıkta bitiyor şubat döneminde sevk başlıyor.Görüştüğüm üniversitelerin çoğunluğu aralık ocak ayında kayıt yapıyor ama tecille ilgili evrakları şubat ayı içerisinde gönderdiklerini söylediler. O dönem içerisinde askere gitmesek bakayaya kalsak sonra üniversiteye kayıp yaptırtırdıktan sonra tecil olma ihtimali var mı?

 92. Onur dedi ki:

  Merhaba, yuksek lisansta son dönem kayıt sildirip tekrar başka bölüme kaydolarak tecil uzatma işlemi tezsiz yuksek lisansta da geçerlimi? Yani iki yuksek lisansta tezaiz olabilirmi?

 93. SALİH TOPAL dedi ki:

  Şubat döneminde asker görünüyorum. Tecilim 31 Aralık 2017 tarihinde bitiyor. Şubat ayında askere gitmeden önce yüksek lisansa başvursam bile birçok üniversite tecille ilgili evrakları bakanlığa şubat ayı içerisinde gönderdiklerini söyledi. Acaba bu durumda bir sıkıntı olur mu? bir celp dönemi erteletmek için rapor almak işe yarar mı rapor sağlık ocaklarından alınsa sorun olur mu?

 94. arda dedi ki:

  merhaba millet.

  tecil tarihim 8 ocak 2017.

  halihazırda yaptıgım tezli yükseklisansı iptal edince, bu tarih değişecek ve hatta öne çekilecek diye biliyorum. diyelim ki 31 aralık 2017’ye çekildi.

  ben de aralık ayında şu anki mevcut yükseklisanstaki kaydımı sildirip, başka bir üniversiteye tezli yükseklisansa başvursam, kabul işlemleri şubatı bulsa, bu aradaki süreden dolayı askere gider miyim? ne tür bir sorun olabilir.

 95. birkan dedi ki:

  ben guz donemını kacırdım subat 2018 e kadar tecıllıyım yuksek lısans tessız programa 2018 baharda falan kayıt olunabılıyormu bılgısı olan yazarsa sevınırım tesekkurler….

 96. fatih sobacı dedi ki:

  merhaba
  benim şu anda tecil sürem 25 ocak 2018, 87 ekim doğumluyum, ben uzaktan eğitim yüksek lisansa başlayacağım ama başvuru tarihleri ocakta dolayısıyla benim kabul edilme ve kesin kayıt sürem şubat ayını bulabiliyor. bu durumda tecil alır mıyım.. yoksa 25 ocaktan önce kesin kayıt olmalı mıyım… yani başvuru tarihi mi kabul ediliyor yoksa kesin kayıt tarihi mi ?

 97. Suat Aktul dedi ki:

  Tecilim 07.02.2018’de bitiyor nüfusa kayıt olduğum yere göre de şubat celbi ile çağırma yapılıyormuş, şimdi ben şubat ayının son günlerinde yani sevk işlemlerinin son günlerinde rapor alınca beni mayıs celbine mi atacak 2019 şubat a mı? Daha doğrusu benim ne zaman rapor almam lazım, cevap için teşekkürler ?

 98. Mert dedi ki:

  Merhaba, şu an yüksek lisans tez aşamasındayım. 3 yıllık askerlik tecilim eylül 2018de bitiyor fakat o zamana kadar mezun olamayacağım. Yüksek lisans için de 2019’a kadar sürem var. Askerliği yüksek lisans bitiş tarihime kadar erteletebilir miyim?

 99. Taha dedi ki:

  benim tecilim 2018 Martta bitiyor Tezsiz yüksek lisans son dönemdeyim. Bu dönem Ocakta mezun olamazsam okuldan atılıyorum. Benim bir sorum olucaktı ben Ahmet yesevi üniversitesi nde tezsiz yüksek lisans yapıyorum. Ben şimdi mezun olmadan bu dönem aralık ayında kayıt sildirsem yine aynı üniversitede farklı bir yüksek lisans bölümüne kaydolsam askerlik tecilim tekrar yapılır mı?

 100. Musa dedi ki:

  2016(ocak) bahar döneminde tezsiz yüksek lisans programına yazıldım, Tecilim 02.02.2019’da bitiyor ama YÖK’ün 2016 yılı bahar aylarında aldığı karar uyarınca yüksek lisans programından başarısız olunca 3 dönem(1,5 yıl) sonra ilişiğini kesme olayından dolayı muzdaribim arkadaşlar. YÖK’ün bu kararı çıkmadan önce kaydoldum yüksek lisansa benide kapsar mı acaba bu karar? Yoksa tecilim bitene kadar yüksek lisans harcını yatırsam kaydım devam eder mi?

 101. Hayri Şener dedi ki:

  Ağustos 2017 tarihinde tezsiz bir yüksek lisanstan mezum oldum fakat hala başka bir okulda tezsiz yüksek lisans öğrencisi olarak kayıtlıyım ve askerliğimde bu okul tarafından 03/2018 e kadar tecilli. Bu yüksek lisansi bitirmediğim takdirde ilk bitirdiğim yüksek lisansla tecil yaptırabilir miyim?

 102. Adanalı dedi ki:

  Bir başka üniversitede tezli yüksek lisans yaparken, sürem dolmadan başka bir üniversitede tezsiz yüksek lisansa başladım. Tezliden kaydımı sildirdim, tecilim de bozuldu. Sonra tezsiz yüksek lisansa başladığım yeni enstitüye 11 Ekim’de askerlik tecil talebim için dilekçe yazdım. Enstitü 30 Ekimde tecil yazısını Diyarbakır ASAL’a göndermiş. Postanın ulaşımı mı uzun sürdü ne oldu anlayamadım. Bugün 29 Kasım, ama hala e-devletteki askerlik durum belgesinde celp dönemim değişmemiş. Yani hala tecilim yapılmamış. Tecil işlemleri bu kadar uzun sürer mi, bu normal mi, yani 1 ay veya daha fazla sürebiliyor mu böyle.

 103. murat dedi ki:

  Çok acil yardim!!!!
  Arkadaşlar merhaba . 5 yillik eğitim fakultesi mezunuyum. Diplomamda lisans + birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans mezunu yazıyor. Ben herhangi bir tezsiz yüksek lisansa başvursam tecil alır mıyım yoksa illa tezli mi olması gerekiyor. Bu durumu yaşayan bilen varsa yardımcı olabilir mi acaba. Ya da bu konuda nerden bilgi alabilirim teşekkürler..

 104. Brk dedi ki:

  Adanalı arkadaş aynı sıkıntı bende de var Diyarbakır asal ile görüşebildin mi ne diyorlar benimde 25 gün oldu halen tecil olmamış yazının ellerine ulaşıp ulaşmadığını da bilemiyoruz üniversite den yazıyı elden alıp kendimiz mi postaya versek Nasıl bir yol izlemek gerekiyor bu konuda fikri olan varmı

 105. sedat dedi ki:

  Herkese merhaba;

  Benim durumum biraz karışık. Ağustos 2017 tarihinde yüksek lisansımın öğrenim süresi doldu ve kaydım silindi. 30 eylül 2017 tarihinde tecil işlemlerim sona erdiği için 4 gün bakaya olarak kaldım ve askerlik şubesine gittim. Şubede 2018 yılının başında yüksek lisansa kayıt olacağımı ve bana zaman vermelerini söyledim. Kasım 2017 celbinden Şubat 2018 celbine erteleme yaptılar. Şimdi de Aralık ayında yüksek lisansa başlayacağım ve üniversite tecil işlemlerini 20 Şubat 2018 tarihinde yapacaklar ve benden şunu istediler: (31 Aralık 2017 tarihine kadar askerlikle ilişiğim yoktur yazısını e-devletten alabiliyorum bu arada.)

  Aralık ayında okuldan alacağım yüksek lisansa kabul edildi yazısını, askerlik şubesine götürüp Şubat celbi yerine Mayıs celbine erteleme işlemi.

  Eğere mayıs celbine erteleme yapılır ise, okul bu süre zarfında tecil işlemlerini gerçekleştirecek.

  Sizde 3 aylık celp ertelemeyi askerlik şubesinde yaptırabilir miyim? Yoksa sağlık nedeni ile celp erteleme yapmak daha mı kolay? (Ailenin yarısı doktor.)

 106. uğur dedi ki:

  benim şuan 07.2018’e kadar tecilim var.12.2017 de tessiz yüksek lisans a kayıt olursam bu 6 aylık tecil hakkım yanıyor mu yoksa lisans bittikten sonra kullanabilir miyim. yani yüksek lisans bittikten sonra 1 yıl zaten hak vericekler 6 ayda eski dönemden toplam 18 ay erteleyebilecek miyim bilgisi olan var mı ?

 107. hüseyin dedi ki:

  iyi günler arkadaşlar. ben afla yüksek lisansa geçen yıl geri döndüm kaydımı yaptım. bu durumda tecilimi uzatmak için ne yapmam gerekiyor veya böyle bir hakkım var mı bilen var mıdır acaba ?

 108. Tamer dedi ki:

  Merhaba , bu sene yani haziran 2018 de lisans ogrenimimi bitirecegim , ve 89 dogumluyum yani mart 1 inde 29 olup 30 dan gun alacagim ancak 30 olmayacagim 2019 mart1 de 30 birmis olacak. Bu durumda planim su yonde ki , haziranda biten lisansim ardindan hemen yuksek lisans egitimine yazilmak. Ancak emin olamadigim durum acaba yasimin 30 bitmemis olmasi durumunda yuksek lisansa yazilabilirmiyim. Yoksa 30 dan gun aldigim icin yazilamaz miyim ? Ayrica diger aorum da su ; 29 umdan gun almis oldugum icin su an , henuz 29 bitmedigi icin askerligi tecil etme durumu hakkina sahip miyim ?

 109. Akın dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar,

  Bu dönem yüksek lisansta son dönemim, Ocak ayında başka bir okula başvuracağım, tecil için başvuru kabul edilmeden kaydı sildirmem mi gerekir yoksa başvuracağım okulun kabul etmesini mi bekleyeceğim.

 110. Onur dedi ki:

  Öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar , özel bir üniversitede yüksek lisans yaparken yeni bir üniversiteye kayıt yaptırdım , kaydım aksaklıklar nedeniyle yeni okula başladığım tarihten 9 ay sonra silindi 2017 kasımda şuan okuduğum okuldan gerekli belgeler şubeye yollandı askerlik tecil işlemim yapılırmı. Sizce sıkıntı yaşarmıyım , yardımlarınızı bekliyorum . Teşekkürler

 111. ali dedi ki:

  Merhaba ben yuksek lisans yaparken tecilimi bozdurup askere gitme karari aldim.subat da askere gidiyorum.fakat bazi problemlerden dolayi askere gidemicem.fekrar tecil etme durumum varmi acaba?

 112. mEhMeT dedi ki:

  Tezli Yüksek lisansa 2017 ocak ayında başladım ve şuan tecil tarihim 2020 Ocak ayı, 3 yıl ertelenmiş ama 2019 ocakta normal süresinde bitirirsem eğer tecil tarihim ne olacak ? 2020 ocak ayının bitmesini bekleyip , sonra 1 yıl tecil ertelemede bulunabilirmiyim yani 2021 ocak , yoksa mezuniyetten sonra erteleme zaten 2020 ocak a dahilmi ?

 113. alparslan dedi ki:

  merhaba,tezsiz yüksek lisansa kayıt olduğumuzda ilk olarak bir dönem ücreti yatırıldığında üç dönem yani bir buçuk yıl tecil oluyor mu yoksa her dönemin ücretini yatırmak gerekir mi teşekkürler.

 114. yavuz dedi ki:

  Merhaba ,
  2014 yılında lisans mezunu oldum . Hemen ardından yüksek lisansa başladım. Öğrenciliğim halen devam etmekte. E devlette 2017 aralık sonuna kadar askerlikle ilgili tecil hakkım görünüyor. Yüksek lisansı ocak şubat gibi bitecek. Bittikten sonra 1 yıl daha tecil ettirebilir miyim ?

 115. Mehmet dedi ki:

  İyi günler ben askerlik ertelenmesi için 2015 yılında yüksek lisansa başladım tezsiz 3 yıl erteleme sözü verdiler. Ben de 4200 tl para taksitini bitirdim çoktan. Ancak bu yıl 2018 kasıma kadar olması gereken tecil hakkımı bana Yönetmelik gereği bu şubatta bozacaklarını söylediler. Nasıl hakkımı arayabilirim. Ben şu an bir işte çalışıyorum mecburum. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

 116. Furkan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Tezli ya da tezsiz yüksek lisans yaptıktan sonra mezun olduğunuz zaman askerlik şubesine diplomanızı götürerek 1 sene daha tecil şansınız doğuyor. Tabi ki tezsiz Yüksek lisansta 3 dönemde eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor.

  • yavuz dedi ki:

   Furkan hocam teşekkür ederim. tezli yüksek lisans 3.yılımdayım bu aylarda mezun olacağım. yine de mezuniyet sonrası 1 yıl daha tecilli olabilirim değil mi ?

 117. Anonim dedi ki:

  06.06.2018’e kadar tecilim var, eylül ekim 2018 gibi üniversiteye kayıt olmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? Kayıt dönemine kadar yoklama kaçağı veya bakaya kalsak kayıt için uygun askerlik belgesi verirler mi ?

 118. YASİN Avcan dedi ki:

  2013 yılında tezli yüksek lisansa başladım. Okul 14.12.2017 tarihine kadar tecil etti. 2017 haziran ayında tecilimi uzatmak için tezli yüksek lisansımı sildirmeden tezsiz yüksek lisansa yazıldım. 15.01.2018 tarihi itibariyle e devletten baktığımda tecil 28.01.2017 tarihi olarak görülüyor. Ve sınıf tertibat bekleniyor yazıyor.Okulla görüştüğümde yazın yazıldı cevap bekleniyor denildi. Bununla ilgili bir sıkıntı olur mu? Tecil yaptırmak için tekrar mı kayıt yaptırmam gerekiyor. Gerekli cevabı verirseniz sevinirim.

 119. sekme dedi ki:

  ikinci dönem tessiz yüksek lisans ücretini yatirmazsak okul kaydımızı siliyor mu bilgisi olan var mi

 120. Doğan dedi ki:

  Benim durum biraz karışık, bu nedenle detaylı bir şekilde anlatacağım.

  2013 yılında lisans mezunu oldum. Aynı anda A Üniversitesine(Tezsiz) ve B Üniversitesine (Tezli) kayıt yaptırdım.
  Askerlik tecilimi uzun süreceğini de varsayarak B Üniversitesi üzerinden yaptırdım.
  A Üniversitesi’ndeki programdan Şubat 2015’te mezun oldum. Fakat bu mezuniyet tecilimi hiçbir şekilde etkilemedi.
  Yeni çıkan yönetmeliklerle vs B Üniversitesi’ndeki sürem sıfırlanmıştı ve yeniden tecil hakkı elde ettim. Şu anki tecilim Nisan 2018’de bitecek ve okul daha fazla uzatılamayacağını belirtti. Sıfırlanmış süreme rağmen okuldaki 2 senelik ders almak hakkım Haziran 2018’de sona ereceği için yüksek ihtimalle okuldan atılacağım.

  B Üniversitesi’nden kaydımı sildirip herhangi bir Üniversite’ye yüksek lisans kaydı yaptırdığım zaman tecil durumum ne olur? A Üniversitesi mezuniyetine göre Yüksek Lisans mezunu sayılıyorum ve e-devlette bu durum gözüküyor fakat tecil işlemlerimi sürekli olarak B’den yapmış olmam durumda bir değişiklik yaratır mı?

  MSB’nin sitesinde de şöyle bir madde bulunmaktadır:
  “Aynı anda birden fazla öğretim kurumunda öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrencilikleri bildirildiği sürece lehine uygun olan okula göre ertelenir. (ÖSYM kılavuzunda yer alan yurtdışındaki üniversiteler dâhil)”

 121. Anonim dedi ki:

  Benim durum biraz karışık, bu nedenle detaylı bir şekilde anlatacağım.

  2013 yılında lisans mezunu oldum. Aynı anda A Üniversitesine(Tezsiz) ve B Üniversitesine (Tezli) kayıt yaptırdım.
  Askerlik tecilimi uzun süreceğini de varsayarak B Üniversitesi üzerinden yaptırdım.
  A Üniversitesi’ndeki programdan Şubat 2015’te mezun oldum. Fakat bu mezuniyet tecilimi hiçbir şekilde etkilemedi.
  Yeni çıkan yönetmeliklerle vs B Üniversitesi’ndeki sürem sıfırlanmıştı ve yeniden tecil hakkı elde ettim. Şu anki tecilim Nisan 2018’de bitecek ve okul daha fazla uzatılamayacağını belirtti. Sıfırlanmış süreme rağmen okuldaki 2 senelik ders almak hakkım Haziran 2018’de sona ereceği için yüksek ihtimalle okuldan atılacağım.

  B Üniversitesi’nden kaydımı sildirip herhangi bir Üniversite’ye yüksek lisans kaydı yaptırdığım zaman tecil durumum ne olur? A Üniversitesi mezuniyetine göre Yüksek Lisans mezunu sayılıyorum ve e-devlette bu durum gözüküyor fakat tecil işlemlerimi sürekli olarak B’den yapmış olmam durumda bir değişiklik yaratır mı?

  MSB’nin sitesinde de şöyle bir madde bulunmaktadır:
  “Aynı anda birden fazla öğretim kurumunda öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrencilikleri bildirildiği sürece lehine uygun olan okula göre ertelenir. (ÖSYM kılavuzunda yer alan yurtdışındaki üniversiteler dâhil)”

 122. Anonim dedi ki:

  Ben de aynı durumdayım bilen yok mu?

 123. mehmet emin ş dedi ki:

  merhabalar! ben 2016 ağustosta t.siz y.lisans kaydı yaptım. ancak sınıflandırmaya dahil olunduktan sonra yani askerlik yerim belli olduktan sonra askerliğim 28/01/2018 tarihine kadar tecil olundu. y.lisasnsı bitirmedim. Şubat 2018 celbi için herkesin askere gideceği tarih beeli olmasına rağmen benim gideceğim tarih belli olmadı. askerlik şubesine uğradım. sülüs alamadım. 28 ocaktan sonra gel dediler. 29 ocakta e devletimden askerlik durum belgesi ne baktığımda 09/02/2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur diye kendiliğinden değiştiğini gördüm. bu durumda iken bakaya kalmış olabilir miyim? ayrıca uzaktan t.siz y.lisansa başvuru yapmıştım. kayıt tairihi 31/01/2018. y.lisasnsa kayıt yaptırsam askerliğim tecil edilir mi? teşekkürler..

 124. burak aşık dedi ki:

  merhaba;
  tek soru soracağım: farklı üniversitede aynı, bölüme kayıt olsam tecili uzatabilir miyiz?
  (örneğin; itü makine müh yüksek lisanstan,mezun olmadan yıldız makine müh. bölümüne kayıt yaptırsam tecilimi uzatabilir miyim??)

 125. Furkan dedi ki:

  Kendi bolumumle ilgili girecegim mulakatta askerligi en az 1 yil tecilli olmak sarti yaziyor. Ancak 7ay kalacak o zaman. yuksekk lisansa baslasam bu sure uzamis gorunur mu acaba? Yoksa yuksek lisans sadece zamani geldiginde mi ertelenmis gosterir

 126. tufanbice dedi ki:

  Selamlar. Yüksek lisans yapıyorum ve askerliğimi bu sebeple tecil ettirdim. Şimdi yüksek lisans ile birlikte iki yıllık bir örgün öğretim bölüm okumak istiyorum askerlik tecilinde yüksek lisansa istinaden (olumsuz) bi değişiklik olur mu ?

 127. TUFAN dedi ki:

  Selamlar. Yüksek lisans yapıyorum ve askerliğimi bu sebeple tecil ettirdim. Şimdi yüksek lisans ile birlikte iki yıllık bir örgün öğretim bölüm okumak istiyorum askerlik tecilinde yüksek lisansa istinaden (olumsuz) bi değişiklik olur mu ?

 128. Ümit dedi ki:

  1989 doğumluyum tecilim 2019 ocakta bitiyor ama üniverstem 2019 mayısta bitecek,bu durum da ne yapabilirim?

 129. ajans yapım oyunculuk başvurusu dedi ki:

  Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil
  Erteleme 2017-2018 – Yüksek Lisans Doktora

 130. Axel Witsel dedi ki:

  MERHABA ARKADAŞLAR. YUKARIDA AYNI SORUYU İÇEREN ONLARCA SORU VAR VE BEN DİREKT KENDİ TECRÜBEMİ ZAMANINDA SİZİN GİBİ FORUM FORUM GEZEREK BİLGİ ARAYAN ARKADAŞLARLA PAYLAŞMAK İSTİYORUM. SIRASIYLA AYNEN ŞÖYLE OLDU: ben 2010 da lisanstan mezun oldum, 2012 de de tezli yüksek lisansa başlayıp 2016 Mayıs a kadar yüksek lisans ertelemesi aldım. Ama devam etmeye fırsatım olmadığı için mezun olamadım ve ilişiğim kesildi. 2016 Mayıs ayında da şahsi problemlerinden dolayı askere gidemedim ve bakaya durumunda kaldım. Ekim 2016 da bir çevirmede malum tebligata imza attım ama şubeye uğramadım, idari para cezası geldi 1200 kadar. Şubat 2017 ye kadar yine bakaya kalıp “İKİNCİ” Yüksek Lisans a kaydolmak için başvurdum. Benden yüksek lisansa kayıt için askerlik belgesi istediler malum, ben de şubeye gittim. Bana bakaya olduğum için durum belgesi veremeyeceklerini, ayrıca bakaya kaldığım süre için savcılığa su. duyurusunda bulunacaklarını ifade ettiler, ben de tamam dedim. Mahkeme olayının ne zaman olacağını sordum ama bilgi vermediler, sen bekle mahkeme kağıdı sana ulaşır dediler şubede. E-devletten kontrol edince mahkeme gününü Temmuz 2017 ye verdiklerini gördüm, ama benim yüksek lisansa kayıt için son tarih 8 Şubat 2017 idi. Hemen Adalet Sarayına gidip edevletteki mahkeme bilgilerine göre davama bakacak hakime hanımla konuştum, durumu izah ettim, yüksek lisans muhabbetinden dolayı davayı erkene alamaz mıyız diye sordum. Hakime çok anlayışlı bir kadındı, öğleden sonra gelmemi söyledi ve kendimi mahkeme salonunda buldum. Tabi biraz tuhaf geldi ömrümde mahkemede bulunmamış biriyim. Neyse klasik prosedürlerden sonra neden bakaya kaldığımı sordu , ben de izah ettim. Ayrıca yüksek lisansa kaydolacağım için herhangi bir adli veya adli para cezası almamın hayatımı olumsuz etkileyeceğini de söyledim ve beraatimi istedim. (ikinci yüksek lisansa kaydolacak ve mahkemeye çıkacak arkadaşlar, hiçbir şekilde adli veya adli para cezası almamanız lazım, yoksa ikinci yüksek lisansa kaydolamazsınız!) Hakime hanım nihayet kararı verdi, bakaya kalmamdan dolayı bana 6 ay , daha sonra hafifletilmiş sebeblerden dolayı 4 ay hapis cezası verdi; ama Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması(HAGB) kararına hükmetti, yani 5 yıl süreyle denetimli serbestlik, sicile falan işlemiyor. Mahkemeden aldığım onaylanmış HAGB belgesini alarak askerlik şubesine verdim, ama o belgeyi kendilerine değil de üniversiteye göndermem gerektiğini söylediler. Üniversitedeki yetkiliyle görüşüp mahkemeden aldığım HAGB belgesini faksla gönderdim ve tecil işlemlerini başlatmalarını rica ettim. Onlar da HAGB belgesini de ekleyerek Bölge Asker Alma Dairesine tecil teklifinde bulundular ve Ağustos 2018 e kadar tecilim oldu. Askerliği Yüksek Lisans ile tecil etme maksimum yaş sınırı 35, ama kayıt olduğunuz Yüksek Lisanstan mezun olmamanız şartıyla, o üniversiteden ilişiğinizi kesip 35 yaşından gün alana kadar birkaç üniversiteye yüksek lisans kaydı yapıp ertelemenizi alabilirsiniz. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur, hepinize kolaylıklar dilerim.

 131. hakan dedi ki:

  Merhaba
  Tezsiz yüksek lisans süresi bildiğiniz gibi 1.5 yıl. 1 yıl okulu dondurursam tecil durumu ne olur tecil devam eder mi ?

 132. Kartal dedi ki:

  Merhaba ben yurtdisindayim.universitemi 5 yıl okudum.bulundugum ülkede 5 yıllık okuyanlar direkt olarak doktoraya başvurabiliyor.ben doktoraya başvurdum.yuksek lusans diplomam yok fakat aldığım diploma hem lisans hem yüksek lisans yerine geçer diye yazıyor.bende bu yüzden direkt doktoraya başvurdum ve şimdi 1.sinifta okuyorum.ogrenci belgesi alarak erteleme yapabilirim?

 133. anonim dedi ki:

  merhaba, lisans mezunuyum e devlet tecil bitiş tarihi 13/06/2018, celp öncesi işlem tarihleri 01/09/2018 – 31/09/2018 arası gözüküyor. herhangi bir ceza alamdan Yüksek Lisans kaydını en geç ne zaman yapmam gerekiyor? tşk

 134. Eyüp dedi ki:

  merhaba, 2015 yılında tezli yüksek lisansa kaydoldum. askerlik tecilim ocak 2019 da sona erecek ama tez aşamasındayım nisan 2019 a kadar tezimi sunmak için sürem var. İş başvurusunda bulundum oda 2019 ağustosa kadar tecilli olunmasını istiyor askerliğimi tecil edebilirmiyim?

 135. Şahin dedi ki:

  Ahmet yesevi ünv. Uzaktan eğitim kayıtlı öğrenciyim. 2. Dönem içerisindeyiz ve hicbir dersi veremedim. Sorum şu: bu haldeyken 3. Dönem kaydını yapabilir ve yeşilden yararlanmaya d3vam edebilir miyim ? Yardımcı olursaniz çok sevinirim .

 136. Hasan dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar. Hali hazırda bir tezli yüksek lisans programına kayıtlıyım ancak tecil sürem doldu, eylüle kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncam yok. Tezsiz yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum ancak bu programın tecilinden faydalanırken tezli yüksek lisans programıyla ilişiğimi kesmek istemiyorum. İki programa aynı anda kayıtlı olup, başlayacağım tezsiz yüksek lisans programının tecil hakkından faydalanabilir miyim? Bu konuda bilgisi olan beni aydınlatırsa çok sevinirim. Teşekkürler.

 137. Orhan dedi ki:

  Arkadaşlar ben 31 mart 2018 de askerlik şubesine gidip sınıflandırma işlemini yaptım.Askere gideceğim yer belli oldu.9 temmuz 2018 de askere gitmem gerekiyor.Ancak bazı sebeplerden dolayı gitmem zor görünüyor.Tezsiz yüksek lisans ile askerliğimi tecil ettirebilir miyim?Lütfen acil cevap?

 138. Orhan dedi ki:

  Arkadaşlar ben 31 mart 2018 de askerlik şubesine gidip sınıflandırma işlemlerini yaptım.Askere gideceğim yer belli oldu.9 temmuz 2018 de askere gitmem gerekiyor ancak bazı sebeplerden dolayı gitmem zor görünüyor.Yani yerim belli olduktan sonra tezsiz yüksek lisans ile tecil yaptırabilir miyim?Lütfen acil cevapppp?

 139. Muhammed os dedi ki:

  Merhaba ben 28 yasindayim. 2014 te yukseklisans kaydimi yaptirdim ama 2016 gitme imkanina sahip oldum ve 2018 temmuz 23 te de yuksek lisansim bitiyor.ardindan 1 agustosta doktora kaydi yapacagim.hocam sorun su ki,2014 girisli oldugum icin 2017 sonunda tecilim bitmis ve 2018 mayis ayinda polis cevirmesinde beni askerlik subesine goturduler ve 24 temmuz 2018 e sevk tarihi verdiler.askerlik bolge subeye dilekce verdik ama olumsuz sonuclandi.ben doktoraya basvurabilir miyim?basvurabilirsem hangi yollari izlemem gerekli.yukseklisans bitince 1 yil tecil durumu tecil surem doldugu icin gecerli mi ?tesekkur ederim

 140. merih dedi ki:

  merhaba bir üniversitede saat ücretli öğretim elemanıyım 2015 te mezun oldum ve 2 sene tecil edildi askerliğim geçen sene temmuz ayında yabancı dil sınavını geçtim geçen sene için haziranda yapılan başvuruyu kaçırdım malesef ve bakaya düştüm işime devam ettim bırakamadım malesef özel durumlardan dolayı şuan da 2. bakaya durumundayım ve yüksek lisansa başvurdum kayıt dönemin de askerlik belgesi isteniyor bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bir senem daha kaybolsun istemiyorum 2. bakaya olduğum için kayıt yaptırılmadığını öğrendim okulun bu konuyla ilgili bir girişimi olur mu acaba askerlikşubeye gittiğimde sevk kağıdı verdiler lütfen yardımcı olur musunuz?

 141. Bekir dedi ki:

  Merhaba, askerlik yeri belli olduktan sonra yuksek lisans bitirip mezuniyet belgesi alinirsa, 1 yillik tecil hakkı gecerli oluyor mu?

 142. mehmet dedi ki:

  tezsiz yüksek lisanstan sonra devlet tecil hakkı tanıyormu tekrardan üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl vermişti mesela cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.