Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Lisans mezuniyetinin yeterli sayılmamaya başlandığı günümüzde yüksek lisans programları büyük ilgi görmektedir. Her üniversite, enstitü veya fakülte için farklı koşullar ve kriterler belirlense de bazı şartlar neredeyse tüm yüksek lisans programları için geçerlidir. Yine de tezli ve tezsiz yüksek lisans programları için gereken koşullar farklılık gösterebilmektedir.

Lisans Mezuniyeti

Lisans mezuniyeti hem tezli hem de tezsiz programlar için geçerlidir. Buradda dikkat edilmesi gereken en önemli husus yabancı üniversitelerde lisans eğitimi görmüş olanların diplomalarının YÖK tarafından belirlenen verilmiş denkliğinin olmasıdır.

Transkript Belgesi

Yüksek lisans şartları not ortalaması kriterine de bağlı olabilmektedir. Farklı üniversiteler ve programlar için farklı not ortalaması kriterleri belirlenebilir. Transkriptin yüzlük not üzerinden hesaplanmış olması gerekir. Yani lisans mezuniyet diploması ve transkript yüksek lisans için en önemli koşullardır.

ALES Sonuç Belgesi

Tezli yüksek lisans şartları arasında ALES sınavı sonuç belgesi istense de bu tezsiz programlar için geçerli değil. Tezsiz yüksek lisans programlarına başvuru yapacak adayların ALES puanı almalarına gerek yoktur. Tezli yüksek lisans programlarına başvuracak adaylar için ALES puanı alt sınırı YÖK tarafından 55 puan olarak belirlenmiştir. Fakat burada da farklı kurumlar bu alt sınırın üstünde bir sonuç talep edebilir. Bazı üniversiteler ALES puanının yanı sıra GRE ve GMAT sınavlarının sonuçları da kabul edilmektedir.

Bunların yanı sıra tezli ve tezsiz yüksek lisans şartları arasında başvuru formu, fotoğraf (üniversiteye göre sayısında değişiklik görülebilir), nüfus cüzdan fotokopisi (TC kimlik numarasının yazıldığı), tezli yüksek lisans programlarında bazı üniversiteler için, tezsiz yüksek lisans içinse üniversitelerin tamamında istenen başvuru ücreti dekontu (üniversite tarafından belirlenen herhangi bir bankaya yatırılır), erkek adaylar için askerlik durumunu gösterir belge, yabancı dil bilgisini gösterir belge (YDS, TOEFL) veya üniversitelerin yabancı dil sınav sonucunu gösterir belge) ve tüm bunlara ek olarak belirlenen kurallara göre hazılanmış özgeçmiş (CV) yer almaktadır. Ayrıca, referans mektubu (genelde 2 adet) ve disiplin sicil belgesi (mezun olunan üniversitenin öğrenci işlerinden alınır) de üniversitelerin başvuru şartlarında yer alabilmektedir.

One Response to Yüksek Lisans Başvuru Şartları

  1. Elif dedi ki:

    Merhaba işletme mezunuyum.ales 62 yökdil den de 63 aldım. Not ortalamam 71. Sizce yüksek lisans için şansım var mı ? Ve başvuruyu aynı anda birden çok üniversiteye başvuru yapabiliyormuyum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kaç Gün, Ne Zaman