Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil – Erteleme 2017

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz? 6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,83. )

Yüksek Lisans ile askerlik ertelenebilir mi?

Yüksek lisans ile askerlik erteleme mümkündür. Yüksek lisans yapma şartlarını taşıyan her birey yüksek lisansa başlayarak askerliğini bir müddet erteleyebilmektedir. Değişen yönetmelik sonrası birçok yüksek lisans öğrencisinin askerlik erteleme konusunda kafası karışmış olsa da yüksek lisans yaptığınız birimin öğrenci işlerinden askerliğiniz ile alakalı her türlü bilgiyi alabilirsiniz. Yeni yönetmeliğe göre tezli ve tezsiz yüksek lisans yapan öğrencilerin askerlik erteleme süreleri değiştirilmiştir.

Tezsiz Yüksek Lisansta Kaç Yıl Askerlik Ertelenebilir?

Tezsiz yüksek lisans yapan öğrencilerin kayıt tarihinden başlamak üzere (bilimsel hazırlık hariç) 3 yarıyıl askerliğini erteleyebilir. Yani tezsiz yüksek lisans yapan öğrencilerin askerlik erteleme işlemleri en fazla 1,5 yıl sürmektedir.

Tezli Yüksek Lisansta Kaç Yıl Askerlik Ertelenebilir?

Tezli yüksek lisans yapan öğrenciler için askerlik işlemleri 6 yarıyıl ertelenmektedir. Bu da yıl olarak 3 yıl 4 aya denk gelmektedir. Tabi tezli yüksek lisans yaparken bilimsel hazırlık görürseniz bunu da askerlik erteleme sürenize ekleyebilirsiniz.

Yüksek Lisans ile askerlik tecil de yaş sınırı var mı?

Yüksek Lisans ile askerlik bir yaş sınırına kadar ertelenebilmektedir. Öğrenciler 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere askerliklerini yüksek lisans aracılığı ile erteleyebilirler.

Yüksek Lisans sonrası askerlik tecil hakkı var mı?

Yüksek lisanstan başarı ile mezun olan öğrencilerin 1 yıl tecil hakkı daha bulunmaktadır. Askerlik şubesine başvurarak bu hakkınızı kullanabilirsiniz.

BAĞLANTILAR:
Askerlik Durum Sorgulama E-Devlet

AŞAĞIDAN YORUM ATARAK YARDIMLAŞABİLİRSİNİZ…
BUNUN HARİCİNDE SİTEMİZDE BİR UZMAN BULUNMAMAKTADIR…

Bu konuda sadece eğitim için askerlik ertelemeden bahsedilmektedir. Yorumlarda sadece eğitim için askerlik ertelemesi sorularına yardımcı olunacaktır. Diğer sebeplerle askerlik ertelemenize hiçbir şekilde cevap verilmez. Eğitimini tamamlayan her bireyin de askerliğini yani vatan görevini tamamlaması tarafımızca uygun görülmektedir.

651 Yorum Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil – Erteleme 2017

 1. rumeysa dedi ki:

  merhaba tezli yüksek lisans kaydını sildirip tezsiz yüksek lisansa başlayınca tecil ettirmede sorun olur mu

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba,
   İsterseniz hangi üniversiteden kayıt sildireceğinizi, hangi üniversiteye başlayacağınızı yazarsanız ben yönergesini inceleyip size detaylı bilgi verebilirim.

   • rumeysa dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim asıl durumu şu şekilde izah ediyim eşim devlet kurumunda uzman yardımcısı ve dolayısıyla mesleki staj kapsamında tecil yaptırmış 2016 temmuza kadar bu arada 2014 te Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesinde Bilimsel hazırlıklı tezli yüksek lisansa kaydını yaptırmış ama devlet kurumundan tecili var diye üniversiteye tecil talebinde bulunmamış benim asıl merak ettiğim mesleki stajdan dolayı tecilli olması tecil bitiminde yüksek lisansla tecil yaptırmasına engel olur mu ya da mevcut yüksek lisans kaydını sildirip tezsiz bi yüksek lisansa başvursa yine tecil hakkı kazanır mı

   • Sbk dedi ki:

    Meraba. Ben kamuda öğretmenim 30.06.2016 ya kadar askerliğimle ilisigim yok . Bu tarihten sora YL yapsam askerliğim ertelenir mi ? Yoksa bu tarihe kadar mı YL kaydı yaptırmalıyım. Şimdiden tskler

   • Ali dedi ki:

    Merhaba benimde size bir sorum olacak. Uzaktan eğitim ile tezsiz yüksek lisans yapmak askerliği tecil ettirir mi?

   • Sertaç dedi ki:

    Şuan tezsiz yüksek lisans yapıyorum o bitmeden yeni bir tezsiz yüksek lisansa başlasam(Birden fazla tezsiz yüksek lisans yapılabilir diye biliyorum) otomatik olarak tecil süresi uzar mı?

    • Eko dedi ki:

     Dostum bunu bende cok merak ediyorum cevabini ogrendiysen bana mail atarmisin

     • Nezih dedi ki:

      Aynı seviyeden eğitim alınca bi etkisi olmuyor diye biliyorum. Yani yuksek yapiosan doktara ya geçersen tecil devam ediyor.

    • Asriyent dedi ki:

     Aynı anda 2 yüksek lisans okuyamazsınız

     • Selçuk ÖZÇELİK dedi ki:

      Aynı anda 2 master yapıyorum, birinden geçen ay mezun oldum ikincisinden de haziranda oalcağım. Mezun olduğum üniversite askerlik şubesine bildirdi mezun olduğumu. 1 yıl daha mezuniyetten dolayı tecil hakkım var. Doktora yaparsam 35 yaşına kadar tecilim olur yapmazsam 1 yıl tecil hakkım duruyor. Yani 2. yüksek lisansın tecile faydası yok, 2 master da aynı anda yapılabiliyor, test ettim imzamı atıyorum altına ;)

     • avenged dedi ki:

      2016 senesinde yayınlanan yeni yönetmelikle aynı anda birden fazla yüksek lisans yapmak kaldırılmıştır.

      Diğer Hükümler
      (6) Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve
      devam edilemez.

    • hayrettin dedi ki:

     merhaba tezsiz yüksek lisans uzatır mı askerliği?

    • cawhres dedi ki:

     Arkadaşım Sakarya ünv de tezsiz yuksek lisansı sonlara doğru bıraktı.Tecil süresini uzatmak için ,tekrardan başkabir bölüme kayıt yaptırdı.

   • Kemal dedi ki:

    Merhaba, ben 2013 eylül ayında yüksek lisansa başladım 2016 eylül ayında tecilim bitiyor ancak YL henüz bitmedi 2 dönemim daha var tecil ettirme hakkım varmı bilgilendirirseniz sevinirim.

    • Selçuk ÖZÇELİK dedi ki:

     tezsiz yüksek lisans programı olduğu için tecilin eylülde bitiyordur. Mezun ol 1 yıl daha tecil hakkını uzat 33 yaşını doldurmadıysan ;)

    • uğur dedi ki:

     hocam bende de aynı sorun var şubat 2014 te yüksek lisansa başladım tecilim martta bitiyor tekrar tecil hakkımız var mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim

   • Berkan dedi ki:

    Merhaba tecil süresi bittikten sonra bakaya kaldığında yükseklisansa başlamak askerliği tecil ettirir mi?

    • Ilker dedi ki:

     Berkan sorunun cevabını öğrenebildin mi

    • serhat dedi ki:

     ogrenebildinizmi

    • Hasan Yasin dedi ki:

     Bakaya kaldım, gittim şubeye ya sevkini yapalım ya da çık git dediler. Ek olarak yönetmelikte sevk gününe kadar, sevk belli olmadığı müddetçe okul kaydı gerçekleştiğinde ve onlara ulaşıp işlendiğinde askerlik erteleniyor.

     • Hasan Yasin dedi ki:

      Ayrıca bakaya kaldığınız kadar süre ceza gelir. Benim tavsiyem, üniversiteye kayıt olup öyle gidin ve bakaya cezasını da ilk 15 gün içerisinde ödeyin. 1 yıllık bakaya cezasına 15 gün içinde ödeyince 805 TL ödedim.

     • serhat dedi ki:

      kardesim bende bakayayim kasimda gitmem lazimdi bir celp kaldim sadece simdi yuksek lisansa kayit olcam alesim iyi geldi kaydi yaptirdiktan sonra gitsem ertelenir yani 15 gun muhabbetini anlayamadim

     • Erhan Çelik dedi ki:

      Kardeş benim tecil hakkım 16.06.2017 de bitiyor. Ama 30.09.2017 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünde bir sakıncası yoktur ibaresi var. Muhtemelen sevk tarihi bu. İlkbahar ales sınavına girip yazın herhangi bir tezli/tezsiz/uzaktan eğitim yüksek lisans programlarında birine yazılsam tecil edebilir miyim. Yani geç olmal mı?

   • Zeki dedi ki:

    Merhaba, Gaziantep Üniversitesi uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans öğrencisiyim. 28 yaşındayım. Askerlik tecilimi uzatmak istiyorum. Bunun için samsun 19 mayıs üniversitesi ya da Sakarya Üniversitesinde uzaktan eğitim başka bir bölüme başvurmak istiyorum. G.antep üniversitesindeki mevcut kaydımı sildirip adını verdiğim üniversitelere kayıt yaptırırsam uzatabilir miyim tecilimi?

    • Selçuk ÖZÇELİK dedi ki:

     Evet uzata biliyorsun, ama bir öncekinden kaydını sildirmen gerekiyor.

     • Eray kahveci dedi ki:

      Merhaba , bu olay kesin midir ben şu anda ateş üniversitesinde tezsiz yüksek yapıyorum bu bitmeden kaydımı sildirip başka bi yere geçersem askerlik uzuyor yani?

     • enes dedi ki:

      Merhabalar,
      Bu olayın kesınlıgı varmıdır? Cevabı net bilen varmı ?

   • Serhat Çebi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle bilgilendirmeden dolayı ilginize teşekkür ederim. Ben şuan Süleyman demirel Üni. İşletme Yön. Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans yapıyorum 1. dönemi bitirdikten sonra 1 yıl dondurdum kaydımı ve eylül ayında 2. dönem kaydımı gerçekleştireceğim benim öğrenmek istediğim okulu bitirmeden (kaydımı da sildirmeden) yeni bir yüksek lisans uzaktan eğitim programına başvuru yapabilir miyim ? (Hak kazanmam halinde hali hazırda ki kaydımı sildirip) Yeni bir programa başlamak yine 3 yıl tecil hakkı sağlar mı ? ilginize teşekkür ederim.

    • ALi yar dedi ki:

     Bende şuan sakarya Üni uzaktan tezsiz yüksek lisans programımda 3 yarıyılımı doldurdum. Tecilim 07/2017 e kadar hangi yöntemle bu tarihi uzatabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

   • Murat dedi ki:

    Merhaba, lisans sonrası tecilim 30 Haziran 2017’de bitiyor. Yüksek lisans ile 35’e kadar uzatmak istiyorum tecilimi. İlk yüksek lisans kaydımı 2016 bahar döneminde mi yapmalıyım? Yoksa 2017 güz dönemi kayıtları Haziran’da başlar mı? 2017 Haziran’da tecilim bitmeden bir okula kayıt yaptırma ihtimalim var mı? Veya erken kayıt tarihlerinde ön kayıt bile yaptırsam tecil edebilir miyim?

    • Selçuk ÖZÇELİK dedi ki:

     Vakıf üniversiteleri belki haziran veya temmuzda YL kaydına başlayabilir. Garanti olmasını istiyorsan tecilinin, şubatta yani sömesterda bir yüksek lisans programına kayıt olmalısın.

   • Hakan Cakir dedi ki:

    Merhaba, tezsiz yüksek lisans bitirdim. Şimdi doktora yapıyorum. Ama dersleri geçemediğim için atılacağım. Atılmadan önce başka bir tezsiz yüksek lisansa kaydolup doktoradan kaydımı sildirsem askerliğim tecil olur mu? Yada başka bir doktoraya mı kaydolmam gerekir?

    • Eymen dedi ki:

     Yuksek lisansi bitrdigin icin ancak doktora ile erteleme yapabilirsin diye biliyorum..bitirmeseydiniz baska universitede yuksek lisansa baslayip uzatabilirdiniz.

    • Ali Yıldız dedi ki:

     Hakan Bey merhaba,

     Tezsiz yüksek lisans sonrası doktoraya nasıl kaydoldunuz? Bu konuda bilgi vermeniz mümkün olur mu?

   • Ogrtmen dedi ki:

    Merhabalar ben subat 2017 de uzaktan egitim yuksek lisans yapmak istiyorum 1dönem devam edip sonra dondurmak istiyorum dondursam tecil 2020ye kadar olurmu? Amacim 2020ye kadar askerligi tecil ettirebilmek yuksek yapmak degil.(bu konu hakkinda bana yardimci olursaniz cok sevinirim mail:koksalb1991@gmail.com

   • mustafa kılıç dedi ki:

    Ustad bende bir yuksek lisansa kaydim var ama okul tecil yapmamis askerlik icin ben kamuda uzman yardimcisi oldum o yuzden 2019 a kadar ertelenmis ben yuksek lisanstan kaydimi sildirsem 2018 de yeni bir yuksek lisansa kayit olsam askerlik tecil edermi

   • murat dedi ki:

    merhaba. ahmet yesevi üniversitesinden yüksek lisans kaydımı sildirip dumlupınar üniversitesinde tezsiz yüksek lisansa kaydolacağım. tekrar tecilde bir sorun olur mu

   • Safter dedi ki:

    Yuksek lisans yapıyorum 1 yıl daha devam etmem gerekiyor yanlız 16.01.2017 de tecilim bitiyor ve yaş 32 tescilimi devam ettirebiliyormuyum.

   • Erhan Çelik dedi ki:

    Acil yardım…

    2015 lisans mezunuyum.
    16.06.2017 de askerlik tecil hakkım bitiyor. Hem işlerden dolayı hemde evlilikten dolayı askerliği tecil etmem gerek. Bunun için tezli/tezsiz/uzaktan eğitim yüksek lisanstan herhangi birine başvursam askerliği tecil edebilir miyim?
    Bana en az iki yıl yetiyor.

   • Berk dedi ki:

    2014./06/27 lisans mezunu bir tanıdığım var
    30.09.2016 da askerlik tecil süresi bitmiş.Bakaya durmunda gözüküyor.Askerliği tecil etmem gerek. Bunun için tezli/tezsiz/uzaktan eğitim yüksek lisanstan herhangi birine başvursa askerliği tecil edebilir miyim?
    Uludağ üniversitesi ve sakarya üniversitesi ara dönem(bahar dönemi) koşullarını okuduğumuzda askerlik durumu belgesi alınması gerektiği yazıyor.Yani bu durumda bakaya olan kişi tecil işlemini yapamıyor mu?Yaparsa kaç yıl tecil yapılır?Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla…
    .

   • Nesip Mahir dedi ki:

    Merhaba 21.08.2017 tarihine kadar tecil durumum var. Kpss sürecinde oldugum için Yüksek lisans yaparak ertelemek istiyorum askerliğimi haziranda gireceğim ales sınavı sonrası yapcagım başvurular kabul olurmu yani ales tarihi ve 21.08 arasındaki tarihte kayıt yaptırmış olabilirmiyim cevap verebilirseniz teşekkür ederim saygılarımla.

   • GÜRKAN dedi ki:

    MerhabA,

    Benim sorum şu : y.lis için 3 yıl tecil aldım. tecil bitmeden kaydı mı silip aynı üninin farklı bölümüne kaydolsam 3 yıl daha ekstra tecil alabilr miyim ?

    • Eses dedi ki:

     Merhaba, ben de aynı durumdayım. Ogü tezsiz yl ile 5. Dönemi bitiriyorum. Tecil eylüld 2017’de bitiyor ama şimdi aynı okulun tezsiz maliye 2. Öğretimine geçmeyi düşünüyorum. Aynı okul olması problem oluşturur mu tecil süresinin baştan başlamasına bilgi edinemedim.

   • Mehmet o dedi ki:

    Merhaba. Yuksek lisanstan mezun olduktan sonra 1 yil daha tecil hakki kullanilabilir demissiniz bu tezsiz icinde mi gecerli ?

  • ali dedi ki:

   merhaba aynı durum bende de var tezli yl bitirmeden kayıt sildirip tezsiz yl yapsak yeniden askerlik erteleniyor mu acaba?

  • Armi dedi ki:

   Yeni yonetmelige gore yuksek lisans okurken tecil alabilmek icin kayit sildirip tekrar yenileyerek tecil alabiliyor muyuz?
   Mezun olmadigimiz surece tecil yenileyebiliyormuyuz bu sekilde?

 2. Orbay dedi ki:

  Ben şu anda tezsiz uzaktan eğitim yüksek lisans yapmaktayım. Bununla ilgili askerlikten 3 yıl tecil aldım. Ben bu 3 yıl tecili her halükarda kullanabilecek miyim? Çünkü uzaktan eğitim programı eğer dersten kalmazsanız 1 senede bitiyor. Bu durumda tecilim 2 seneye(1+1) düşmez değil mi? Birkaç kişiden böyle bir şey duydum da.

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Orbay,
   Evet doğru biliyorsunuz. Teciliniz biter. Yüksek Lisansı bitirdiğiniz zaman üniversite askeriyeye bildirir. Tabi siz bitirdiğiniz için askeriyeye başvurursanız 1 yıl daha tecil alırsınız. Ama 3 yıl tecil hakkınız kaybolmuş olur. Bunu dikkate alarak yüksek lisansı bitirmenizi ya da şu anda ki bölümü bitirmeyip 3 yılınız dolarken yeni bir yüksek lisansa başlayarak askerliğinizi uzun yıllar erteleyebilirsiniz. Ama yüksek lisansı bitirirseniz malasef +1 yıldan sonra tek şansınız doktora olur. Kaç yıl tecil düşünceniz varsa ona göre yüksek lisansı uzatmanızı tavsiye ederiz.

   İyi Günler Dileriz

   • Orbay dedi ki:

    Teşekkürler cevabınız için. Bir sorum daha olacak. “3 yılınız dolarken yeni bir yüksek lisansa başlayarak askerliğinizi uzun yıllar erteleyebilirsiniz.” demişsiniz. Peki bunun bir tekrarlama veya yaş sınırı var mı? Varsa nedir?

    • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

     Merhaba Orban,
     Evet üst sınır olarak 35 yaşına kadar erteleyebilirsiniz en fazla. Tabi yeni bir yüksek lisansa başlarken diğer üniversiteden kayıt silmeniz gerekiyor çünkü yen üniversite sizin adınıza başka üniversite işlem yapılmış görünürse işlem yapamıyor. Çok hassas bir zamanlama gerektiriyor. Kaydı sildirip askeriye bildirdikten sonra askerlik celp dönemine kadar yeni kaydınızı ve ertelemenizi yapmanız gerekiyor.

     • Yağız dedi ki:

      Merhabalar,

      ” Tabi yeni bir yüksek lisansa başlarken diğer üniversiteden kayıt silmeniz gerekiyor çünkü yen üniversite sizin adınıza başka üniversite işlem yapılmış görünürse işlem yapamıyor. Çok hassas bir zamanlama gerektiriyor. Kaydı sildirip askeriye bildirdikten sonra askerlik celp dönemine kadar yeni kaydınızı ve ertelemenizi yapmanız gerekiyor.”

      Demişssiniz. Bu konu hakkında biraz daha detaylı bilgi rica edebilirmiyim. Ben şuanda zaten bir uzaktan eğitim yükseklisans programına kayıtlıyım. Eylülde bir yarım dönem daha kayıt olucam ancak Ocak ayında başka bir üni yüksek lisans programına başvurucam. Ancak başvuracağım yüksek programı yetenek sınavıyla alıyor yani girebileceğim garanti değil. Dolayısı ile giremezsem bir dönem da önceki kayıt olduğum uzaktan programında kalmam gerek tecil için.

      Sorum şu bahsettiğiniz hassas zamanlama ile ilgili,
      Ben diğer okuldan kabul alıp kayıt yaptırdıktan sonra mı sildirmeliyim önceki kayıdımı garanti olması açısından? Askerlik celp dönemi demişssiniz o aradaki zaman içerisinde mi yaptırmam gerekiyor. Riske de girmek istemiyorum. Universitedeki (süleyman demirel uzaktan eğitim yuksek lisans) yetkili bile tam bilmiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

      çok teşekkürler
      Sevgiler Kolaylıklıkar

     • Hakan dedi ki:

      İyi günler.Uzaktan eğitim yüksek lisans öğrencisiyim.Üniversite kapandı şimdi.farklı bi yere nakil olacakmış.ben yeni yerde kaydımı sildirsem farklı bi üniversiteye tekrar uzaktan eğitim y.lisansa başvursam askerliğim tekrar 3yıl erteleniyo mu.Bu süre zarfında beni askere alamazlar sanırım öğretmen olarak yeni atandım adaylık sürecinde alınmıyormuş askere.Ben ne yapmalıyım askerliği erteletmek için tekrar 3 yıl.Yol gösterirseniz çok mutlu olurum

     • uğur dedi ki:

      hocam şubat 2014 te yüksek lisansa başladım fakat yüksek lisasn bitmedi yani hala ögrenciyim tecilim mart 2017 de bitiyor tekrar tecil hakkımız var mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim

   • Cem dedi ki:

    Merhaba benim bir sorum olacak tezsiz yüksek lisans 3 dönem ücret veriliyor ben sadece 1 dönemin ücretini yatırsam ne kadar erteler bu durum askerliğimi bana 1 yıl ertelemesi yetiyor sonra askere gideceğim ertelemesi için 3 dönem mi yatırmam gerekiyor ilginiz için teşekkürler şimdiden

    • mehmet dedi ki:

     bu konu benide ilgilendiriyor.bilgisi olan var mı acaba? ekonomik olarak 3 donemi kaldıramayacagım şu anda.sadece 1.donem kayıt yapıp odeme yaptıktan sonra ne kadar tecil hakkı dogar?

   • Onur dedi ki:

    Merhabalar site yetkilisi benim sorularim olacak sizlere..
    Şuan da ogretmen olarak gorev yapmaktayim tecilim bitti bu kasim da askere gitmek zorundayim. Uzaktan eğitimle hala erteleyebiliyor muyuz herhaangi bir yasa değişti mi bu konuda birde orneğin uzaktan eğitime başvurdum yuksek lisans suresi azami 3 yariyil diyor yani bu 1.5 seneye mi denk geliyor ? Kayit yapip bir donem sonra dondursam mesela bu donukluk suresi 3 donem içerisinde değil dimi ?

  • enes dedi ki:

   okul biterse tecil biter kardeşim. dersten kalmaya bak

 3. hakkı dedi ki:

  Merhaba;
  Ben, 2014 Eylül’de Yüksek Lisans’a başladım. Ağustos 2017’ye kadar askerliğim tecilli. Haziran 2017’de Yüksek Lisans’ı bitirmeyi planlıyorum. Yani toplamda 3 eğitim yılında yüksek lisansım bitmiş olacak. Yüksek lisansım bittikten sonra 1 yıl daha tecil etme hakkım olacak mı? Yoksa zaten yüksek lisansa başlarken başta 3 yıl tecil edildiği için bir daha tecil etme hakkım olmayacak mı?
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi Günler

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Hakkı,
   Yüksek Lisansı başarı ile bitirdiğiniz zaman 1 yıl hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu hakkın 3 yıllık tecil ile bir alakası yoktur.3 yıl tecil hakkı öğrencilik içindir. 1 yıl süre başarı ile bitirenlere verilen haktır. Yüksek Lisansı başarı ile bitirdikten sonra askerlik şubenize giderseniz 1 yıl tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 4. MahMut dedi ki:

  Merhaba,

  2014 Haziran’da lisanstan mezun oldum. Lisans sonrası tecil hakkımı kullanarak 2016 Eylül’e kadar tecil ettirdim. Şu an bir YL programına kayıtlıyım fakat onu ASAL’a bildirmedim. 2016 Eylül Tecil bitişinden önce yeni ve başka bir YL programına kaydolup onu bildirsem ne olur? 3 yıl tecil alabilir miyim?

  Thanks.

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Mahmut,
   Yeni başladığınız üniversiteden alabilirsiniz 3 yıl tecilinizi. Ama başlayacağınız üniversiteye bu durumu arz edin mağduriyet yaşamamak için. Çünkü diğer yüksek lisanstan kaydınızı silmenizi isteyebilirler. Üniversiteler arasında uygulamada farklılık olduğu için kaydı yaptırmadan durumu arz ederek bilgi alın Enstitü Müdürlüğünden.

   • Kemal Demir dedi ki:

    Merhaba ben bişey danışacaktım.28 yaşındayım ve 2014de YL a başladım yakın doğu üniversitesinde.2017haziranda tecilim bitiyor.şimdi şubatta kayıtlar var ben tekrar bulunduğum bölümden kaydımı sildirip aynı üniversitede başka bölüme kayıt olsam tecilim yine uzarmı?

 5. mesut dedi ki:

  merhaba şubat 2014te yüksek lisansa başladım, kasım 2016’ya kadar tecil verilmişti şimdi 5. döneme yeni girdim okulda

  bugün tesadüfen sorgulayayım dedim haziran 2017’ye uzamış tecil

  ekstra 1,5 yıl uzatan kanun varmış 2014’te çıkan otomatik olarak ondan mı faydalandım acaba? daha da uzar mı bu tecil?

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey,
   Şu bilgileri verirseniz yardımcı olabilirim:

   Hangi bölüm,hangi üniversite(tezli-tezsiz)
   Yüksek Lisansa başladığınız tam tarih
   Askerliğinizin tam hangi tarihe ertelendiği

   • Yusuf dedi ki:

    Bende de benzer durum var.
    2016 ekim de tecilim doluyor görünüyordu. Şu an 6. dönemdeyim ve tezdeyim. İstanbul üni. fen bilimleri enstitüsünde yüksek lisans yapıyorum. Geçen turkiye.gov.tr den baktığımda tecilimin 2018 marta ertelendiğini gördüm.yükseğe 2013 eylülde başladım.
    Cevabınız bekliyorum

    • Akin dedi ki:

     Merhana hocam sizinle ayni durumdayim diyebilirim. Tecilin uzamasi icin siz universite ya da askeriye ile gorustunuz mu yoksa bir basvuru yapmadan mi olustu bu durum?

   • Tahir Kiziltas dedi ki:

    Merhaba
    Rica etsem bana yazar misiniz? Ben tezsiz yuksek lisansima basladim, ama devlette bakdigimda 1 yil tecil edilmisdi, yani bunu merak ediyorum.
    Neden yanlizca 1 yil tecil etti biton da para verdim bunu cevaplarsaniz cok sevinirim tesekkurler.

   • alican dedi ki:

    Merhaba , agustos 2016 ‘da tecilim bitti kasım 2016 sevk tarihim görünüyor. Fakat yüksek lisans öğrencisi oldugum icin 8 eylül 2016 da okula gidip dilekce verdim ve onlarda askerlik subesine gönderdiler 6 ay daha tecil olma sansım varmıs , suanda tecil cevabı bekliyorum sizce olur mu ? Yaşım 28 bu arada

 6. Şafak dedi ki:

  İyi günler ,

  Ağustos 2014’te mezun oldum ve tecilim 12 ağustos 2016 tarihine kadar.

  Ales ilkbahar sınavına girmeyi veya uzaktan eğitim almayı düşünüyorum.Lakin eğitim dönemleri eylülde başlıyor benimse tecilim ağustosta bitiyor bu benim için bir sorun teşkil eder mi ? Tecil yapabilir miyim?

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Şafak Bey,
   Yetişeceğini düşünüyorum başvuruları haziran dönemde almaya başlayan üniversiteler var. Ama süreci çok iyi takip edip kayıttan sonra hemen askerlik erteleme dilekçesini veriniz. başvuru tarihleri bu sayfadan güncel tarihler eklenince takip etmeye başlayınız. Süreci iyi takip etmezseniz ertemeyemezsiniz. Daha önce eylülde ertelemesi bitecek olan yüksek lisansı iyi takip etmediği veya başvurdum bu bölüm gelecek diye diğer bölümlere başvurmayıp açıkta kalan çok örnek var. Dediğimiz gibi haziran ayından itibaren takibe başlayın. Çünkü üniversitelerin duyuruya çıkacağı tarih her sene aynı olmuyor.
   İyi Günler Dileriz.

   • Şafak dedi ki:

    Çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için dediğiniz gibi hazirandan itibaren takipte olacağım.

    • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

     Biz teşekkür ederiz Şafak Bey. Bu arada eğer çok zor durumda kalır uygun fiyatlı yüksek lisans programı bulamazsanız özel
     üniversiteler var kaydını alıp askerliğini erteleyen ama şu anda en az 10 bin tl den başlıyor ve uzattığınızı düşünürsek maddi olarak çok fazla paralar çıkıyor ortaya. Takip ettiklerimden AREL üniversitesi hala kayıtları kapatmadı en ucuz bölüm 11 bin tl. Eğer isterseniz bugün bile başvurabilirsiniz.

 7. Cem dedi ki:

  Merhaba,

  2012 yılında tezli yüksek lisansa kayıt oldum. 6 dönem bitti, tezimi yazamadığım için 2015-2016 güz dönemimde kaydımı yenilemedim. Tecilim 13.01.2016 tarihinde sona erdi. Bugün e-devletten askerlik durumumu sorguladığımda 31.03.2016 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazdığını gördüm. Erteleme nedeni olarak ta sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor.

  Şimdi yeni bir yüksek lisans programına kayıt olsam, tecilim 3 sene daha uzar mı?

  Programın tezli veya tezsiz olması farkeder mi?

  Eski yüksek lisans yaptığım okuldan herhangi bir kayıt sildirmem gerekli mi?(halihazırda kayıt yenilemedim sonuçta)

  Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Cem Bey,
   Yanlış yönlendirmek istemem. Siz şu anda askere gitmek için bekliyorsunuz anladığım kadarıyla. Askerlik şubenize giderek yüksek lisansa başlayacağınızı bu durumda askerlik durumunuzun bu durumda ertelenip ertelenemeyeceğini sorun. Eğer erteleyebilirsiniz derlerse o zaman yüksek lisans aramaya başlarsınız özel üniversitelerden. Şunu belirteyim geç kalmışsınız ama mümkün değil demiyorum. Bugün arel üniversitesinin kayıtlarının son günüydü. Görüşmenizde fayda var telefonla. Eğer askerlik şubesi erteleyebilirsiniz derlerse ben size bazı üniversite söylerim özel de arayarak bilgi alabilirsiniz. Ama başvuru dönemleri bittiği için almayabilirler. Çok kötü bir döneme denk geldiniz.
   Bu arada özel üniversite harçlarının devlet üniversitelerinden farklı olduğunu belirteyim mesela arel üniversitesinde en ucuz bölüm 10 bin tl.
   Askerlik durumunu sorduktan sonra bizimle paylaşırsanız bizde bilgilenmiş oluruz. Teşekkür ederiz.
   İyi Günler Dileriz

   • Cem dedi ki:

    Tekrar Merhaba,

    Askerlik Şubesi ile telefonda görüştüm. 31 Mart’a kadar tecil belgemi getirirsem sıkıntı olmayacağını söylediler. Ancak Türkiye’de Yüksek Lisans kaydı devam eden üniversite bulamadım. Kayıtları devam eden sizin bildiğiniz bir üniversite var mı? En kötü Kıbrıs’ta kayıt yapacağım

    • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

     Merhaba Cem Bey,
     Arel üniversitesi geçen haftaya kadar kayıt aldı yarın başvuru sayfası hala açık yarın aramanızı tavsiye ederim.

     • Cem dedi ki:

      merhaba tekrar,

      Benim eski yüksek lisans kaydımı sildirmem gerekiyor mu? Zaten kayıt yenilemedim. Şuanki tecil de üniversiteden kaynaklı değil?

      Bilgi verebilirmisiniz

     • TECİL TOPRAK dedi ki:

      CEM BEY BENDE AYNI DURUMDAYIM ACABA 1.SİNDEN KAYITI SİLDİRMEDEN 2.SİNDEN TECİL YAPILABİLİNİYOR MU , ASKERİYE KABUL EDİYOR MU Bİ BİLGİNİZ OLDU MU

   • Samet dedi ki:

    2016 nisan yönetmeliği Hakkı’nda bilgi alabilir miyiz

  • TECİL TOPRAK dedi ki:

   CEM BEY BENDE AYNI DURUMDAYIM ACABA 1.SİNDEN KAYITI SİLDİRMEDEN 2.SİNDEN TECİL YAPILABİLİNİYOR MU , ASKERİYE KABUL EDİYOR MU Bİ BİLGİNİZ OLDU MU

 8. Ahmet dedi ki:

  Ben A üniversitesinde yüksek lisans öğrencisiyim ve geçen sene 3 yıl 4 ayı geçtiği için tecilimi yapmadı üniversite. 1 sene baka olarak gezdikten sonra geçenlerde yakalandım ve bakadan cezamı yedim ve celp dönemi içinde askere gideceksin dedi. Benimde şansıma çocuğum doğdu ve 1 celp dönemi erteleme aldım bundan sonrada hemen B üniversitesinde tezsiz yüksek lisans kaydımı yaptım. Sorum ise ; A üniversitesi zaten tecil yapmıyor 1 senedir B üniversitesi tecilimi yaparmı? FOrumlarda yazılan bir yüksek lisans tecil yaparken diğeri red yer demişler ama benim A üniversitem tecil yapmıyor zaten. Yorumlarınızı bekliyorum.

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,
   Üniversiteler arasında farklı uygulamalar olsa da sizin askerliğinizi ertelemeniz mümkün görünüyor. Evet bir üniversite sizin adınıza askerlik işlemi yaptıysa diğeri yapmıyor ama ilk üniversiteden teciliniz zaten bitmiş. İkinci üniversitenin sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum( tabi bu sürede bakaya cezanızı ödeyip askerlikle …. tarihe kadar sorun yoktur belgenizi aldığınızı ve celp dönemine sürenin gelmediğini varsayıyorum)
   Şayet ikinci üniversite size sıkıntı çıkaracak olursa sizden isteyebilecekleri en fazla şey diğer üniversiteden kaydınızı sildirmektir.
   Anladığın kadarıyla kaydınızı zaten yapmışsınız enstitüye askerlik teciliniz için bir dilekçe vererek sonucu öğrenebilirsiniz.

   • Ahmet dedi ki:

    Tekrardan merhaba A üniversitesinden kaydımı sildirdim. Bakaya cezam tebliğ edilmediği için ödemedim. Zaten B üniversitesine kaydımı yaptırdım. Kayıtta sorun yok geçen hafta B üniversitesini aradım ve tecil yazınızı gönderdik dedi. E devletten bakıyorum hala 31.03.2016 ya kadar tecilim gözüküyor. Daha üninin tecili olduysa bile e devlette gözükmüyor

    • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

     Ahmet Bey eğer üniversite tecil yazınızı gönderdiğini söylediyse ve gerçekten gönderdilerse problem yok. En yakın zamanda düşecektir E-devlete.

     • burak balik dedi ki:

      suan abd deyim.tecilim 2017 haziranda bitiyor. Turkiye ye donup yuksek lisansa baslamak istiyorum. fakat 2017 eylul doneminde baslayabilirim.haziranda tecilim bitigine gore askerlik durum belgemde tecil gozukmeyecek. yuksek lisansa 2017 eylul ayinda baslayabilirmiyim .

    • Erman dedi ki:

     Ahmet bey şu anda tecil yapıldı sizin yapılmadı mı

    • Yusuf dedi ki:

     Ahmet Bey merhaba,
     Durumum sizinkine çok benzer. Yükseklisans yaptığım okulum daha fazla tecil yapmıyor ve bakaya durumdayım. Yeni üniversiteye kayıt olmayı planlıyorum.
     Önce diğer kaydımı sildirip yenisine öyle mi kayıt olmamı önerirsiniz?
     Bakaya durumdayken okul tecil yapabiliyor mu? Sizin ek bir işlem yapmanız gerekti mi?
     Son kayıt olduğunuz okulu ve yaşınızı öğrenmem mümkün müdür?

 9. MAHMUTÖKSÜZ dedi ki:

  MERHABALAR BEN 2013 EYLÜLDE Y.LİSANSA BAŞLADIM VE 3 YIL 3 AY TECİL YAPILDI.2017 OCAK DA DOLUYOR .TEZİM HALA BİTMEDİ BU DURUMDA NE YAPMAM GEREKİR

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey,
   Teziniz hala bitmemiş ama zaten askerlik için üst sınır olan 3 yıl 4 ayı kullanmışsınız. 2017 Ocak ayında askerlik işlemleriniz başlar. Yapmanız gereken bir şey ne istediğinize bağlı. Askerliği yeniden uzun süreli ertelemek mi istiyorsunuz Mahmut Bey? Yoksa tezi bitirip askere mi gitmek istiyorsunuz?

   • Ozan dedi ki:

    Merhabalar,
    Ben de aynı durumdayım. Eylül 2013 YL başladı ve ocak 2017’de tecil sona eriyor. Ancak hala YL tamamlanamadı. Askerlik tecil süresini ertelemek için ne yapmak gerekir? Tşk.

 10. Hilmi dedi ki:

  İyi Günler,

  Bu sene Anadolu Üni. Lisans mezunu olacağım. İki yıl tecil hakkımı kullandıktan sonra tezsiz bir Y.L. yapıp askerliğimi 3 yıl toplamda ise 5 yıl ertelemek istiyorum. Bu sürede de bedelli askerliğin çıkacağını düşünüp bedelli yapmak istiyorum. Lisans Bölümünden mezun olmayıp 29 yaşıma kadar tecil ettirmek mantıklı ama benim lisans mezunu olup Mali Müşavirlik Staj başlatma sınavlarına girmem gerekiyor bundan dolayı bi çıkış yolu arıyorum askerliği erteleyip bedelli yapmak için. Yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz beni.

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Hilmi Bey,
   5 yıl askerlik erteleme mümkündür.
   1.Yöntem: Tezli yüksek lisans yaparsanız 3 yıl 4 ay tecil alırsanız tecil bittiği zaman mezun olursanız +1 yıl mezuniyet için tecil alırsınız. 4 yıl 4 ay tezli(+1 ile) ile 4 yıl tezsiz(+1 ile) ile erteleyebilirsiniz.
   2.Yöntem: Yüksek Lisans bitirdikten sonra doktoraya başlamak.Tabi bu şekilde çok uzun yıllar erteleyebilirsiniz.
   3.Yöntem: Önce bir üniversiteye kayıt yapıp tecil alırsınız tecil dolarken kayıt sildirip diğer üniversiteye geçerek o üniversiteden tecil alırsınız. Tabi çok hassas dönemdir. Bu şekilde kayıtı geciktirip bakaya düşmemeniz lazım. Bu şekilde de 5 yılın üstüne rahatlıkla çıkabilirsiniz.

   • Hilmi dedi ki:

    Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Tezsiz yüksek lisans yapıp ertelemek mantıklı geliyor bana dediğiniz gibi bitmesine yakın başka bi üni. geçip tekrar tecil etmiş olabilirim. Peki şimdi 3 yıl erteleyecem yüksek lisansta yani 6 dönem yapıyor her dönem için ayrı ayrı para mı ödemem gerekiyor.

    • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

     Merhaba Hilmi Bey,
     Her üniversitede farklı uygulamalar olmakla birlikte hangi üniversiteye başvurucağınızı söylerseniz anca öyle yardımcı olabilirim.

     • Hilmi dedi ki:

      Konya da ki üniversiteler ve uzaktan öğretim veren üniversiteler. fiyat olarak en makul olanlar hakkında yardımcı olursanız.

     • Hilmi dedi ki:

      Konya Necmettin Erbakan üniversitesi eğitim bilimleri eğitim teftişi bölümü için her sene para yatırmak gerekli mi

   • Murat dedi ki:

    Kayıt sildirip mi 2 .yüksek lisansa başvurmak lazım yoksa önce başvurup kayıt olduktan sonra sildirip 2.üniye tecil için dilekçe versek olur mu

 11. Hasan dedi ki:

  Merhaba,

  Benim bir sorum olacak

  2014 mezunuyum 2015 yılında tezsiz 2. öğretim yüksek lisans programına başvurdum 02.09.2018 kadar tecil aldım.Kayıtlı olduğum üniversite bir senede 3 dönemden oluşuyor ve ben 2 dönem boyunca hiç kayıt yaptırmadım.Tecilim hala devam ediyor görünüyor ama 3. dönem yaptırmazsam ne olur hiçbir fikrim yok(2 dönem kayıt yaptırmayanların öğrencilik hakları sona erer diye bir yönetmelik olduğu için…)durumum ne olur?

  Eğer askerliğim düşmezse sorum şu yönde olacak:Ben yüksek lisansımı 29 yaşına kadar o üniversitede uzatabilecekmiyim? Mesela ders alacağım ama sınıfta kalacağım?

  Eğer askerliğim düşerse, ben başka bir üniversiteye kayıt yaptırıp askerliğimi o üniversiteden tecilleyebilirmiyim?(Buradaki amacım ilk tecil ettigim üniversitedeki hakkımı kaybetmek istemiyorum çünkü İTÜ’yü kazandım, 2. bir üniversite ile askerliği tecil etmek için kullanıp onuda 3 yıl bitince direk kayıt silip 3. bir üniversite ile ertelemeyi planlıyorum) mümkün mü?

  Sorularda anlaşılmadık bir durum olmaması için bir özet geçmek istiyorum.İTÜ de ikinci öğretim kaydım var, orayı kaybetmek istemiyorum.Aynı zamanda orayı 2 senede bitirip askere gitmek istemiyorum.Her türlü askerlikten 35’e kadar kaçmayı planlayıp bir yandan İTÜ hakkım gitmesini istemiyorum.Nasıl bir yol izlemeliyim?

 12. Emre dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 2014 yaz ayında lisans öğreiniminden mezun oldum. Mezun olur olmaz 2 yıllık tecil hakkımı kullandım fakat 2015 ocak ayında özel bir üniversitede tezsiz yüksek lisans eğitimine kaydoldum. Bu durumda ilk aldığım 2 yıllık tecil maalesef iptal oldu ve kayıt olduğum günden itibaren tam 3 yıl tecil aldım (neden 3 yıl 4 ay değil anlamadım.) Bu durumda şu an 2018 ocak ayında tecil süresinin bittiği görünüyor. Yüksek lisans eğitiminde 2 dönemde ders almadığım için (bahar ve yaz dönemleri) yüksek lisans kaydımın silineceği hakkında bilgilendirdim ve kabul ettim. Böylece 2015 güz dönemi başlangıcında yüksek lisans kaydım silindi fakat edevlette hala tecil süresi aynı gözüküyor. Soruma gelecek olursak ben başka bir üniversitede yüksek lisans programına başvurar isem tekrardan 3 yıl tecil hakkı alabilecek miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Yüksek Lisans Uzmanı dedi ki:

   Merhaba Emre Bey,
   İlk sorunuz tezsiz yüksek lisans da erteleme 3 yıl, tezli yüksek lisans da erteleme 3 yıl 4 aydır. Tezsiz yaptığınız için 3 yıl ertelenmiş askerliğiniz.
   Kaydınızı sildirdiyseniz başka üniversiteden tekrar yüksek lisansa başlayıp erteleyebilirsiniz. Askerlik şubesine bildirilmesi işlenmesi vakit alabilir. Zaten askerlik şubesi sizi sıradaki celp dönemine aktaracak. O sürede yeni bir yüksek lisansa kaydolabilirsiniz.
   İyi Günler Dileriz

   • Emre dedi ki:

    Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı. Eğer kaydını sildirdiğim üniversitenin başka bir bölümünde (endüstri) yüksek lisansa kaydolursam yine kaydolduğum günden itibaren 3 yıl daha tecil hakkı kazanabilir miyim?

    • AHMET dedi ki:

     bu sorunun cevabını bende merakla bekliyorum………………………………………………………………………..?????????????????????

   • Bora dedi ki:

    Üniversiteden kayıt sildirip başka üniversiteye değil de kayıt sildirip aynı universitenin başka bölümünde yuksek lisansa baslasak yine de tecil verirler mi

 13. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar
  Askerliğim lisans eğitimim bittikten sonra 1111 sayılı 35/E 2 ye gereği askerliğimi 1 yıl daha ertelettim.bu dönemde yüksek lisansa başladım ancak üniversite başka sebebten dolayı askerliğimin ertelenmiş olduğunu ve şuan için erteleme yapılamadığına dair yazı aldıklarını belirttirler.söz konusu tehir sebebini iptal ettirip askerlik şubesinden yazı alıp tekrar talepte bulunmamı istediler.size danışmak istiyorum eğer 1111/35/E/2 yi iptal ettirdiğimde yüksek lisans sebebiyle erteleme Hakkı’mı kullanabilirmiyim teşekkürler

 14. CANER dedi ki:

  Merhabalar,
  2012 yılında tezli yüksek lisansa başladım.Ancak tezimi yazmadığım için öğrencilik hakkımı harç ödeyerek devam ettiriyorum. E-devlet sisteminden askerlik durum belgesi sorguladığımda en yakın şubeye gelmeniz gerekmektedir diye uyarı veriyor.Benim şu an herhangi bir tecil hakkım var mıdır?Bilgilendirebilirseniz sevinirim.İyi günler

 15. hasan dedi ki:

  Hasan diyor ki:
  Mart 6, 2016, 4:03 pm

  BANA NEDEN CEVAP VERMİYORSUN YARDIMA İHTİYACIM VAR!

 16. Cemal dedi ki:

  İyi günler,

  Ben Şubat 2013’te bir tezli yüksek lisans programına kayıt oldum ve 05.06.2016 tarihine kadar tecil işlemim yapıldı. Ancak henüz tezimi bitiremedim ve Haziran ayının sonuna doğru veya Temmuz ayı içerisinde ancak bitirebileceğim gibi görünüyor. Bu durumda, tecil dönemimden sonra (05.06.2016’dan) ancak bir sonraki sevk döneminden önce (Ağustos veya Eylül 2016 oluyor sanırım) mezun olursam, +1 yıllık mezuniyet sonrası tecil hakkımı kullanmamda bir sorun yaşar mıyım acaba? Teşekkürler…

 17. Yns dedi ki:

  Merhaba Haziran 2013’de lisanstan mezun oldum. 2013 Eylülde tezli Yüksek lisansa başladım .Şu an tez aşamasındayım bu dönem bitirmem gerekiyor. Eğer bitiremezsem başka bir bölümde tezsiz yüksek lisansa başlasam, yüksek lisans kaydımı sildirmeden askerliğim tekrar tecil olurmu? Tecilim 06.10.2016’da bitiyor.

 18. Tecil Umut dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler “Yüksek Lisans Uzmanı” Ben de durumumu aşağıda özetlemek isterim. bilgi verebilirseni çok memnun olurum.

  Ben Galatasaray Univ’de 2013 yılında Tezsiz Yüksek Lisans’a başladım. Şuan 3.senemin son dönemindeyim. Askerliğimde 09.2016’ya kadar problemsiz görünüyor.

  1.sorum şu; buarada tüm derslerimi verdim ve emeklerimin boşuna gitmesini istemiyorum. Öğrenciliğimi sildirmeden hangi üniversiteye yeniden yüksek lisans’a kayıt olabilirim? ( mezun olmayacağım tabi Galatasaray’dan )
  2.sorum şu; bu 3 yıl’a ek olarak bir tecil işlemi yapılabiliyor mu? Yeni düzenleme filan var diyorlar. ben tam anlamadım o kısmı. Okula dilekçe versem azami öğrencilik sürem bitse bile tecilimi uzatırlar mı?
  3.sorum; en kötü durumda mezun olup bütünleşik bir doktora programına mı katılmalıyım.

  siz ne öneririsiniz?
  yönlendirmelerinizi beklerim.
  teşekkürler

 19. TECİL TOPRAK dedi ki:

  SN ADMİN ŞU AN 2 YÜKSEK LİSANSA KAYITLIYIM VE 1. YÜKSEK LİSANSA 2 DÖNEM ÜST ÜSTE KAYIT YAPTIRMADIĞIM İÇİN ÖĞRENCİLİYİM ASKIYA ALINDI VE TECİLİM İPTAL EDİLDİ KAĞIDI GELDİ ASKERİYEDEN , ACABA NASIL OLSA ARTIK TECİLİM İPTAL EDİLDİĞİ İÇİN 1. YÜKSEK LİSANSIN KAYIDINI SİLDİRMEDEN SONRADAN GİRDİĞİM 2. YÜKSEK LİSANDAN TECİL YAPTIRABİLİRMİYİM , 1. SİNDEKİNİN KAYIDINI SİLDİRMEK İSTEMİYORUM ONDAN SORDUM ONDAKİ TECİL NASIL OLSA İPTAL OLDU ŞU AN TECİLİM YOK 1.SİNİN KAYIDINI SİLDİRMEDEN 2. YÜKSEK LİSANSDAN TECİL YAPTIRABİLİRMİYİM , BU ŞEKİLDE 2. OKUL TECİL TEKLİFİ GÖNDERSE ASKERİYEYE NE DER ACABA 1. SİNDEN KAYDIMI SİLDİRMEDEN 2.SİNDEN TECİL YAPARMI … ÇOK ÖNEMLİ BENİM İÇİN CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

 20. Ahmet dedi ki:

  Merhaba,

  2014 yılında lisanstan mezun oldum, 2 senelik tecilimi yaptırdım ve eylülde yükseklisans eğitimine başladım. Şuan yaptığım yükseklisans’a dair herhangi bir tecil işlemi yaptırmadım ve şuan 2016 Hazirana kadar askerlik yönünden bir işlemim yoktur deniyor.

  Askerliği erteletebildiğim kadar ertelemek istiyorum.

  -Şu an yaptığım master programından kayıt sildirmeyeceğim ve kesin olarak mezun olacağım, ancak mezuniyetimi bekletebilirim.
  -Şuanki tecile kadar başka bir YL’ye başlasam, şu andan itibaren başlayan 3 yıl tecil kazanacağım verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla. (Okula sorduğumda askerlik şubesi yöksis’ten şu an master yaptığımı görür, başka master olmaz demişti ama pek bilgili olduklarını sanmıyorum)
  -Ancak bu 3 yıl içinde şuan yaptığım YL’dan mezun olduğumda ne olacak? Şuanki okulum (Koç üniversitesi) mezuniyetimi askerlik şubesine yazı gönderip tecilimi yakar mı?

  -Şuanki YL’ın 3 yıllık tecilini yaptırıp, o bitmeye yakın başka YL’ye girsem + 3 ordan alabilir miyim? 2. YL’tan aldığım 3 yılı, 1.sinin mezuniyeti yakar mı?

  Yani şuan ne yapmam lazım? Şuanki YL’nin öğrenciliğini tecil ettirmelimiyim, yoksa hiç şubeye söylemeden başka bir YL’ye mi başlamalıyım?

  En anlaşılır şekilde yazmaya çalıştım, umarım anlamışsınızdır.

  Şimdiden teşekkürler!

 21. MERT dedi ki:

  Öncelikle herkesin aklında kalan sorulara cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ben bu sene haziranda üniversiteyi bitiriyorum. Aile işleri dolayısıyla askerliği uzatmam gerekmekte ancak aklıma takılan bir konu var.
  1-) Okul bitince 2 yıl tecil hakkımız oluyor ancak bu diploma tarihinden itibaren mi ? Hangi aydan itibaren olmakta ?

  2-) Tezsiz yüksek lisansla 3 sene erteleniyor yani üniversiteden sonra 2 sene beklesem (2+3) 5 yıl ertelenmiş oluyor. Bunun üzerine tezli yüksek lisansa başlasam daha ertelenir mi ?

  3-) Eğer ertelenmiyorsa tezsiz yüksekten sonra napabilirim ertelemek için tek çare daha en baştan tezli yapıp doktoraya mı başlamak ( hiç tezsizle uğraşmayıp) ?

  Bu sorularıma lütfen cevap verirseniz çok iyi olacak aklım aşırı karıştı .

 22. murat dedi ki:

  İyi günler ben 31 yaşındayım lisans bitirdim ve mezuniyet tecilimin son demlerindeyim ve tecil için yüksek lisansa basvuracagim.31 yaşında olmam tecil almami engeller mi,çünkü yüksek lisans yeni basvuracagim.

 23. Çağatay dedi ki:

  Merhaba,
  Aslında bütün başlıkları okudum, benzerleri olsada benim durumuma birebir benzeyen bir durum yok.Ocak 2014’te tezsiz yüksek lisansa başladım, 5.dönemimdeyim.Sorun şu ki Boğaziçi üniversitesindeyim ve okuduğum bölümden kaydımı sildirmek istemiyorum. 6.dönemimde de mezun olmayıp, başka bir y.lisansa yazılıp ondan sonrasında o okuldan tecil ettirebilir miyim? Ya da Türkiye’de tezsiz y.lisanstan sonra doktoraya kabul verilmediğinden dolayı, Kıbrıs’ta doktoraya yazılıp tecili uzatabilir miyim?
  Teşekkürler,

 24. Erhan dedi ki:

  Değerli arkadaşlar ve sevgili Yönetici merhaba; durumumu özetlemek gerekirse 2012 eylülde bir devlet üniversitesinde yüksek lisansa başladım, 2014’ten beri özel sebeplerden devam etmedim ve şu an üniversitemde pasif kayıtlı durumundayım. Malum 3 yıl 4 ay süresini doldurdum ve Mayıs celbine tabiydim. 657 sayılı kanundan dolayı öğretmenlik ek-a belgesi ile Ağustos’a kadar tecil ettirdim bugün itibariyle. Sorum ise şu: Haziran 30 a kadar herhangi bir yönden askeri sakıncam olmadığından uzaktan eğitimle tekrar askerliği erteletebilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

 25. Ethem dedi ki:

  Merhaba,
  Benim 11 nisan 2016 da tecilim doluyor, tezimi yazıyorum fakat nisan sonuna kadar ancak yetişecek. 7.dönemimdeyim okulum daha tecil Hakkı’mın olmadıgını söyledi. Ben tezimi hazırlayıp +1 yıl daha tecil almak istiyorum. Fakat tez tecilimin bitmesinden 1 ay sonra bitmiş olacak ben tecil bitikten 1 ay sonra diplomamı versem +1 yıl daha tecil almış olurmuyum. Bundan öncesinde 1 kere de bakaya dustum itiraz dilekçesi yazıp para cezası kestiler.

 26. Yiğit dedi ki:

  Merhabalar,

  Yüksek lisansimi yurtdisinda 2015 Temmuz ayinda bitirdim. Bu sene sonbahar döneminde doktora bilimsel hazirliga baslamistim, fakat gerekliliklerini yerine getiremedigim icin bu dönem kaydim silindi. Ve askerlik tecilim de bu nedenle sona erdi. Yüksek lisans sonrasi 1 yillik hakkimi su an kullanabilir miyim?
  Teşekkür ederim.

 27. Sinan dedi ki:

  Merhabalar hocam, lisans mezunuyum ve 2 yıllık tecil hakkım bitti. Dün askerlik şubesine gittiğimde direk Ağustosta askersin dediler. Elime de bir belge verdiler. Belgede ‘28.07.2016 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur’ yazıyor. Ağustosta da atamam olurmuş sanırım. Yüksek lisans yapmak istiyorum bu güz döneminde. Bir sıkıntı olmazsa gireceğim bir yere. Ama geçen senenin başvuru tarihlerine baktığımda, kesin kayıtlar Ağustosun ortasını hatta sonunu buluyor. Bu durumda okulu kazansam bile askerlik belgesi istenecek ve ben o tarihler içerisinde askerlik belgesi alıp alamayacağımı bilmiyorum. Biraz araştırdım. Kesin kayıt tarihlerini gösterir belgeyi okuldan alıp askerlik şubesine gidince geçici olarak bir süre uzatıp sana askerlik belgesini veriyorlarmış. Var mıdır bir bilgisi olan? Teşekkür ederim.

  • Sinan dedi ki:

   Msb ‘ de şöyle bir yazı var :
   ‘ Askerlik Kanunu’nun 86’ncı veya 89’uncu maddelerine tabi ve derhal sevki gereken yükümlülerden bir yükseköğrenim kurumunu kazananlara talepleri halinde kayıt yaptırabilmeleri için, askere sevk evrakının teslimini müteakip “Şartlı Askerlik Durum Belgesi” verilir. Ancak, bunların öğrenci olarak askerlik ertelemeleri yapılmamaktadır. ‘

   Bu durum benim durumumla alakalımıdır. Yani Ağustosta kaçak durumuna düşşem bile okula kayıt yaptırmak için gerekli belgeyi veriyorlar mı?

   Teşekkürler.

   Edit: Bu sorular sorulmuş olabilir. Bana uygun yorumları okuyorum arkadaşlar. Yine de güncel bilgiye ihtiyacım var. e güncel bilgiye ihtiyacım var.

 28. Önder dedi ki:

  Merhaba,
  Lisans mezunuyum şu an bir devlet kurumunda yardimci olarak 2 yıldır çalışıyorum.fakat bu işe girmeden önce askerlik tecil sürem bittiği için halic universitesi tezsiz yüksek lisansa başladım 2 ay sonra bu kuruma girince kurumum tecil yapmak istediğini söyleyince ilk önce üniversite tecilimi kaldırdım daha sonra da üniversite kaydımı sildirdim. Şimdi benim sorum şu : 3 yılık yardımcılık dönemim bittiği zaman tekrar yüksek lisans a başvurduğum vakit tecilimin yapilmama durumu ile karşılaşır miyim?teşekkür ederim

 29. Faruk dedi ki:

  Merhaba,
  Şu anda A üniversitesinde tezli yüksek lisans yapıyorum.Askerliğim 12 / 2017 dönemine kadar tecilli.Ağustos 2016’da bir kuruma iş başvurusunda bulunacağım.Ancak bu kurum askerlik durum belgesinde en az 2 yıl tecilli olduğunu görmek istiyor.Dolayısıyla benim tecilim yeterli değil.yazınızda ve yorumlarda da anlatılan şekilde , şu andaki üniversiteden kaydımı sildirip yeni bi tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırıcam.Sorum şu ;ben kaydımı sildirdikten sonra(haziran ayı başında sildiricem) tecilim anında düşüyor mu? Çünkü tezsiz yüksek lisans kaydımı Haziran sonunda yapıcam.O arada o bakaya kalma durumları vs. olmuyor dimi?Teşekkürler , iyi çalışmalar.

 30. Emre Akça dedi ki:

  Merhabalar.

  Bilgi Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans MBA’a başlamıştım. 04/10/2012’de. 2 kayıt dondurma gerçekleştirdim (toplam 4 dönem). Şu an aktif eğitim hayatımın 4. dönemindeyim, ve 24/09/2017 tarihine kadar askerliğim tecil durumda. Yaşım 28 (04/03/1988) , kaydımı sildirip, başka bir üniversitenin yine tezsiz bölümüne kayıt yaptırdığım durumda tecilim 35 yaşıma kadar bu şekilde devam edebiliyor mu acaba?

 31. Yusuf dedi ki:

  Yüksek Lisans yaptığım okulum artık tecilimi uzatamıyor ve bakaya kaldığımı öğrendim. Bakaya durumdayken 2. yüksek lisansa kayıt olarak tekrar askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

 32. ömer dedi ki:

  Merhaba,
  Yüksek Lisansım geçen sene bitti. Ve bitirdikten itibaren Kasım 2016 ya kadar tecilim var bu sürede yeniden 2.nci yüksek lisans a başvurduğumda tecil hakkım oluyor mu?

 33. Olcay dedi ki:

  Merhabalar,

  Lisans tecilim Şubat 2016’da bitiyordu. Güz döneminde bir devlet üniversitesinin yüksek lisans programına yerleşene kadar zaman kazanmak için baharda, 1 dönemliğine Haliç Üniversitesi’ne kayıt oldum.
  Haliç’te sonraki dönem kaydımı yenilemeyeceğim için öğrenciliğim büyük ihtimalle düşecek. Ama güz dönemindeki başvurularımdan hemen önce illa ki kaydımı bizzat başvurarak sildirmeli miyim?
  Ayrıca, şu anda askerlik durum belgemde statü olarak “Yüksek lisans tecilli” yazıyor ancak “Şubat 2016’ya kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur” ibaresi de var. Güz dönemi başvuruları esnasında ve kayıt sürecinde istenecek olan askerlik belgesinde bu geçmiş tarih veya “Yüksek lisans tecilli” yazacağı için sorun yaşar mıyım? Veya okulla ilişiğimi kesip askeriyeye de bildirdikten sonra celp dönemini beklediğimi gösterecek olan ibare, kayıt olacağım zaman bana sorun yaratır mı?
  Bu karışık durumda ne yapabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 34. murat dedi ki:

  Hocam bgun gittiğimde unv. bana askerliği tecil süresinin 18 AY OLDUGUNU söyledi nedeni tezsiz yaptıgım için eğitim yönetiminde tezsiz yuksek lisans yapıorum hani 3yıldı sasırdım..

 35. sahan dedi ki:

  hocam ne olur bana bi cevap verin kafayı yemek üzereyim.1988 doğumluyum 28 yasındayım.yuksek lisansa baslama tarihim subat 2013 bugun eve kagıt geldi bakaya durumuna kaldıgımı gosteren.daha tez asamasındayım ve azami sürenin dolduğu ve yükseklisansı bitirmediğim icin tecil olmayacagı soyleniyor benim bildiğim bitirmessen 1 er yıllık teciller ile 35 yasına kadar gitmesi gerekiyordu bu işin kafayı yemek üzereyim.Agustos ayında dügünüm var ve memurum ne yapıp ne edip bu süreyi uzatmam gerekiyor ne olur bana yardımcı olun.

 36. sahan dedi ki:

  Merhaba
  Su an bakaya durumuna kaldim yuksek lisansi azami surede bitiremedigim icin.2 donem bakaya kacagi olup yuksek lisansa kayit yaptirirsam askerligim tecil olur mu acaba sorun su herhalde 2 donem sonra okula kayit olmak icin askerlik durum belgesi istedigimde o belgeyi alabilecek miyim.Birde devlet kurumunda memurum mayisi celbini kacirdim agustosuda kacirmam gerekiyor ki bu dediklerimi yapabileyim umut var mi lutfen biri bana yardimci olsun…

 37. Onur dedi ki:

  Merhaba,
  Son erteleme tarihi 29/06/2016 olan askerliğimde, başvurdğum üniversitenin sonuçları temmuz ayında açıklanıyor. Bu durumda haziranı geçiyor programa kabulum ve kayıdım. Askerlik şubesi bu tür durumları kabul ediyor mu, yoksa haziran ayını geçtiği için yüsek lisans tecili yapmıyorlar mı?
  İlginiz, desteğiniz için Teşekkürler

 38. sahan dedi ki:

  Kimse malesef cevap yazmadı askerlik subesine gittim ve agustos celbine sevk ettileler ağustosta da düğünüm olacağı için kasıma sevkedecekler nikah tarihimi götürünce. ceza cıkmadı 2 dönem bakaya kalmama rağmen kasım ayına kadar yüksek lisans bulup kaydımı yaparsam tecilim yapılcakmış biraz olsun içim rahatladı en azından 3 4 aylık bir süre kazandım.

 39. halmer dedi ki:

  Lütfen bilgisi olan varsa cvplasin zor durumdayım..30 yaşındayım yoklama kacagiyim.acikogretim okuyorum 4.sinifim yarı dönemde mezun olacam..ve hemen yüksek lisansa başvuran 35 yaşına kadar erteleme Istiyorum. Bu süre zarfında süreç nasıl işler suan kacagim zaten yüksek lisansa başvuru yapinca şubeye gidip tecil edilirmi suan askere gidemez başka nasıl tecil ettirebilirmen.kisazamanda lütfen yardim

 40. ziya dedi ki:

  iyi günler benşm tecilim haziran ayında btiyor bitmeden kaydımı sildirsem aynı üniden tekrar kayıt yaptırsam acaba tekrar tecil alabilir miyim? üniversite Gazintep üniversitesi

 41. sadık dedi ki:

  ben çankırı üniv yüksek lisans yapıyorum askerliğimi 3 yıl 4 ay tecil ettiler 2015 yılında başladım yüksek lisansla. 2016 yılında başka üniv yüksek lisansa başlasam ve diğer üniv kaydımı sildirirsem tekrar 3 yıl 4 ay tecil hakkından yararlanabilir miyim

 42. Kağan dedi ki:

  İyi günler ben bir üniversitede uzaktan tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyım ve mezun olamaıyorum tecil sürem 2016 arak ayı itibari ile bitiyor. Ve ben şuan itibari ile askere gidemiyorum ve tekrar tecil etmek istiyorum. Ve yorumlardan okuduğum ve bildiğim kadarıyla yeni bir yüksek lisans tekrar erteleme hakkım var. Şimdi asıl merak ettiğim şu bu tezsiz yüksek lisans tan kaydı sildirmeden yeni bir tezli veya tezsiz yüksek lisansa başlasam ve başladıktan sonra (maksat bakaya düşmeyim) ilk tecil yapan yüksek lisanstan kaydı sildirsem yeni kayıt yaptığım yer tecil eder mi tekrar. Yoksa yenisinin tekrar tecil etmesi için yenisine kayıt olmadan eskisini sildirmem mi lazım. Cevaplarsanız sevinirim.

 43. Ömer Faruk acar dedi ki:

  İyi çalışmalar .
  Fakültemi 3 yılda bitirdim ve hemen yükseklisansa başladım şuan 2.senem ve lisans tecil Hakkım kasımda sona erecek . Yükseklisans tecil Hakkımı kullanırsam tecil başvurusu yaptığım günden itibaren mi yoksa yükseklisans a başlama tarihimden itibaren mi 3 yıl tecil Hakkı kazanacağım . Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim hocam …

 44. Mahmut dedi ki:

  iyi günler

  Mayıs 1988 doğumluyum, 2008 yılında lisans eğitimim başladı 1 yıl dondurum ve halen devam etmektedir. E-devlet üzerinde 29 yaş sınırı olan 31 aralık 2017 tarihine gün veriyor.

  Sorularım;

  1) Dondurmuş olduğum 1 yılı askerlik tecili için ekstradan 1 yıl daha ertelemek için kullanmam mümkün müdür? Yoksa 29 yaş lisans için ne olursa olsun son mudur?
  2) Dİyelim ki Lisansı bu süre zarfında biteremedim bakaya durumundayken lisansı bitirdim. Akabinde hemen yüksek lisansa başlamam durumunda askerliğim tecil olur mu? Yoksa en yakın celp döneminde askere alırlar mı bir bakaya düştüğüm için?

  Umarım maramı anlatabilmişimdir, şimdiden teşekkürler.

 45. Uğur dedi ki:


  Merhaba; bu konu benim de aklımı karıştırdı. Ben 2011 senesinde lisans mezunu oldum. Hemen 2 yıl tecil Hakkı’mı kullandım. 2013 ağustos ayındada askerlik şubesine girmeyip bakaya kaldım. Daha sonra mali müşavir stajı nedeniyle 3 yıl daha tecil ettirdim. Bu sırada 1 yıllık tezsiz yüksek lisans bitirdim. Yüksek lisans okuduğum okul prosedur gereği Asala yazı yazmış tecil talebinde bulunmuş asalda zaten öğrenciniz 2016 eylüle kadar tecilli diyip tecil talebini Red etmiş. Şimdi askerliğimi tekrar tehir ettirmek istesem ne yapmam lazım ha bu arada yüksek lisans nedeniyle tehir ettirmedim. Zaten staj nedeniyle 2016 eylüle kadar tecilli.

 46. Tuğrul dedi ki:

  Merhabalar, yüksek lisansımın 3.yılındayım. Haziran ayında mezun olmuş olacağım.Tecil kısmında 2017 Ocak gözükmekte. Mezun olduktan tecilim yine Ocak mı olur yoksa mezun olduktan sonra +1 yıl olarak mı değişir?

  • Mustafa dedi ki:

   Mezun olunca üniversite askerliğe bildiriyor.Yukarıdaki cevaplardan birinde okudum.Mezuniyeti tecil sonunuza erteleyebilirsiniz.mezun olduktan sonrada 1 sene daha tecil hakkınız bulunmaktadır.

 47. Ertuğrul dedi ki:

  Yüksek lisans başvuru tarihleri sadece ocak ayındamı oluyor. ?

  Merhaba. Benim kasım ayında tecilim bitiyor. Yüksek lisansa başvurmak istiyorum. Bu hafta Ales’e gireceğim. Fakat uzaktan yapmayı düşünüyorum. Sonbahar döneminde yüksek lisans başvuruları oluyor mu ? Yoksa kasımda tecilim bittiğinden ocak ayına kadar bekleyip başvuru yapabilme imkanım var mı ?

 48. btuzlakss dedi ki:

  Nisan sonunda yayınlanan yönetmelikle birlikte tüm tezsiz yüksek lisanların süresi maksimum 3 döneme indirilmiş yani 1,5 senede okulu bitirmezseniz okul ile işiğiniz kesiliyor. Tezsiz yüksek lisanlar askerlik için mantıksız bir hale geldi diye anlıyorum, teyit edebilir misiniz?

 49. İbrahim dedi ki:

  Merhaba, 2013 Yüksek lisans girişliyim. Eylül 2016’da tecilim bitiyor. Ancak ben derslerimi vermeme rağmen tezimi veremedim. Okuldan kaydımı alıp, yeni bir yüksek lisansa girdiğim takdirde 3 yıl daha erteleyebiliyor muyum? Çok teşekkürler.

 50. Mustafa dedi ki:

  Merhaba öncelikle sitenizdeki bilgiler ve soru cevap kısmı için çok teşekkürler gerçekten yardımcı bir kaynaksınız.
  Ben yeditepe üniversitesi iletişim fakültesine bağlı görsel iletişim tasarımı bölümünden mezun oldum ve diploma notum 2.4 olması lazım.
  Yarın ales sınavına giriyorum (8.5.2016) .Benim amacım işimden dolayı askerliği en uygun şekilde ertelemek.Arkadaşımın bir arkadaşı bana Ahmet yesevi uzaktan eğitim önerdi 2.500 tl dönemlik ücreti ile, ales sonucuma göre sizce nasıl bir karar vermeliyim puan yeterli olursa devlet üniversitesindemi yoksa ücretli uzaktan eğitim ilemi? ve ahmet yesevi dışında başka bir üniversite öneriniz olursada çok sevirim teşekkürler.

 51. Serhat dedi ki:

  Merhaba,

  2015 Haziran da lisansi bitirip Eylul 2017 ye kadar tecil aldim. Sorum su. 2016 Eylul de tezsiz yuksek lisansa yazilmak istiyorum. Program 1 yillik ve haziran 2017 da bitecek. Yani tecil surem bitmeden tezsiz yuksek lisansi bitirmis olacagim. Programi tamamladiktan sonra hemen tezli bir yuksek lisansa yazilip tecilimi uzatabilir miyim.

 52. turker dedi ki:

  merhabalar öncelikle herkese teşekkürler tecrübelerini ve bilgilerini paylaştıkları için.1988 nisan doğumluyum 24.08.2016 tarihine kadar tecilim devam etmekte tezsiz y.lisanstan ocak 2016 da mezun oldum fakat bununla ilgili hiçbir tecil işlemi gerçekleştirmedim.yeni evliyim olabildiği kadar tecil ettirmek istiyorum.Bununla ilgili olarak ne tür bir yol izlemem gerekiyor ve en son kaç yaşına kadar tecilli olabiliyoruz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 53. Hakan dedi ki:

  Merhaba benim yuksek lisans yapiyordum azami sureyi astim bakaya kaldim , sonra bakayayi kaldirdim siniflandirmam yapildi ve ben sporcu oldugum icin sporcu tecilini yaptim bu surectede yuksek egitimimi bitirmeye calistim ama tezimi teslim edip vmezun olana kadar 1 celp yine bakaya kaldim subeye gidip mezuniyet evraklarimi verdim. Suan 1 yillik tecilliyim ama doktoraya basladim bu tecil zarfinda ama simdi doktoradan tecillimi yapmiyorlar. Doktora kaydi oncesi bakaya kalmamsan dolayi diyorlar ama ben doktoraya kayit esnasinda bakaya degilmtecilliydim. Burda bir yanlislik oldugu kanaatindeyim beni bilgilendirebilirmisiniz ve Bu konuda nereye itirazda bulunmaliyim.

 54. Ahmet dedi ki:

  Merhaba,

  Okan üniversitesinde tezsiz uzaktan eğitim yüksek lisans programına kayıt olmaktayım.Kayıt olurken 20 nisan 2016 yılında yeni bir yasa çıktığını ve tezsiz yüksek lisans programının artık sadece 1.5 yıl askerliği tecil ettiğini söylediler.1.5 sene sonunda mezun olunca +1 sene daha tecil hakkım olup olmadığı konusunda da net bilgi veremediler.Konuyla ilgili bilgilerinizi rica ederim.İyi günler.

 55. Burak dedi ki:

  2012 şubat ayında yüksek lisansa başladım okul asala yazı yazarak 3 sene tecil ettirmiş. 2015 Haziran ayında tecilim bitti. tezi bitiremediğim için okul tekrar asala yazı yazarak 2 sene daha 2017 Haziran ayına kadar tecili uzatmış. Şimdi yeni yüksek lisans yönetmeliği devreye girdi yüksek lisanstan atılma geri geldi benim bu durumda yeni yönetmeliğe göre yüksek lısansımı bitirmek için kaç yıl hakkım var tez dönemindeyim şu an.
  Birde bu yeni duruma göre askerlik durumumu kaç yıl daha uzatabilirim
  27 yaşımdayım.

 56. Brkgnd dedi ki:

  2012 şubat ayında yüksek lisansa başladım okul asala yazı yazarak 3 sene tecil ettirmiş. 2015 Haziran ayında tecilim bitti. tezi bitiremediğim için okul tekrar asala yazı yazarak 2 sene daha 2017 Haziran ayına kadar tecili uzatmış. Şimdi yeni yüksek lisans yönetmeliği devreye girdi yüksek lisanstan atılma geri geldi benim bu durumda yeni yönetmeliğe göre yüksek lısansımı bitirmek için kaç yıl hakkım var tez dönemindeyim şu an.
  Birde bu yeni duruma göre askerlik durumumu kaç yıl daha uzatabilirim
  27 yaşımdayım.

 57. Cetin Sercan dedi ki:

  Merhaba Saygideger Uzman

  Uzaktan egitim yuksek lisans basvuru tarihleri inceledigim kadariyla genelde yilin ilk aylarinda aliniyor. Bununla ilgili herhangi bir istisna durumu varmi acaba bildiginiz? Turkiye genelinde herhangi bir universite olabilir.

  Tesekkurler

 58. Emre Atik dedi ki:

  Iyi gunler. Yorumlari okudum ve cok ise yarar seyler ogrendim. Ben tekrar sormak istiyorum. Izmir universitesi %100 İngilizce ELEKTRONIK VE HABERLESME MUH. bolumu mezunuyum. 7/7/17 ye kadar tecilim var ama is sikintisi oluyor. Ales e girdim sinav sonucunu bekliyorum. Tezli bir yere giremezsem tezsiz olarak bir yer de yuksek lisans a baslarsam eger tecil hakkim oluyor mu ? eger oluyorsa okul ve arti tecil surem ne kadar ? Cunku bir ara tezsiz olanlar kabul edilmiyor deniyordu askerlik icin. Sorularimin cevaplarini yazmissiniz ama aradan baya bir sure gecmis bir degisiklik var mi ? size zahmet bir kere daha cevaplarsaniz memnun olurum. Tesekkur ederim yardiminiz icin

 59. Emre Atik dedi ki:

  Iyi gunler. Yorumlari okudum ve cok ise yarar seyler ogrendim. Ben tekrar sormak istiyorum. Izmir universitesi %100 İngilizce ELEKTRONIK VE HABERLESME MUH. bolumu mezunuyum. 7/7/17 ye kadar tecilim var ama is sikintisi oluyor. Ales e girdim sinav sonucunu bekliyorum. Tezli bir yere giremezsem tezsiz olarak bir yer de yuksek lisans a baslarsam eger tecil hakkim oluyor mu ? eger oluyorsa okul ve arti tecil surem ne kadar ? Cunku bir ara tezsiz olanlar kabul edilmiyor deniyordu askerlik icin. Sorularimin cevaplarini yazmissiniz ama aradan baya bir sure gecmis bir degisiklik var mi ? size zahmet bir kere daha cevaplarsaniz memnun olurum. Tesekkur ederim yardiminiz icin. 8/9/1989 dogumluyum onu yazmayi unutmusum

 60. UFUK dedi ki:

  Hocam Merhaba,
  Öncelikle sorum ağustosta askere gitmek için mayıs ayında bu ay yani başvuru yapıcam yalnız bir iş olma durumu var eğer olursa haziranda veya temmuzda yüksek lisans basvuru yapıp tecil ettirmek istiyorum. 10 tane üniversiteyi aradım uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans 3 dönemi kapsadığını ve artık 1,5 sene ertelem yaptırdığını bildirdiler bu durum ile ilgili bir bilginiz var mı ? Benim 2 yıllık tecile ihtiyaçım var biyere başvuru yapabilmek için
  Teşekkürler

 61. onur dedi ki:

  bakayayım tezsiz yüksek lisansa başvurabilir miyim? ve bu durum askerliğimi tecil ettirebilir mi?

 62. berk dedi ki:

  hayirli sabahlar , oncelikle 20 nisanda yayimlanan yeni yok kanunuyla ilgili sorum olucak .. ben 2014 kasimda katip celebide tezsiz yl ye basladim askerlik tecilim 2017 kasim a kadar.. bu son yasa yeni baslayanlar icin mi ? yoksa bizide kapsiyormu ? kapsamasi halinde ilisigim kesilirse tecilim bozulurmu ? bozulsa baska bir tezsiz programa basvursam tekrar tecil olurmu ? cevaplarinizi bekliyorum tesekkurler…

 63. Kurtt dedi ki:

  İyi günler şu an bir bölümde tezli yüksek lisans yapmaktayım aynı üniversite aynı fakülte içerisinde farklı bir bölüm de eski kaydımı sildirip yeni bir yüksek lisans programına başlasam tecil süresini uzatabilir miyim

 64. Malik Can dedi ki:

  Merhabalar Universiteyi bitirdikten sonra 2017 eylule kadar tecil hakkim mevcut. Onumuzdeki yil ales sinavina mayis ayinda girmeyi dusunuyorum. Olumlu bir sinav sonucu sonrasinda universiteler temmuz gibi basvurulari aliyor. Eylule kadar basvurum kabul edilip tecilimi uzatabilir miyim?

  • Hasan dedi ki:

   evet uzatabilirsiniz. herhangi bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

   • Malik Can dedi ki:

    Tecilim eylul degil 2017’nin 7 temmuzunda bitiyormuş. Ales sonuclarinin aciklanip universitlerin basvuru aldiklari tarihleri goz onunde bulundurursak durum ne olur? Temmuz 20lere dogru yuksek lisans programina kabul edilip belgeleri askerlik subeye goturursem tecil yaptirabilir miyim

 65. Erdal dedi ki:

  Merhabalar iyi çalışmalar.

  18/04/2016 bir devlet unv nin uzaktan eğitim yüksek lisansına girdim. Tecil sürem 14 mayıs 2016 da bitti. E turkiyeden kontrol ettiğimde 1 ay önce yüksek lisanssa girmeme rağmen sınıf ve tertibat bekliyor yazısını gördüm. Neden tecilli görünmüyorum acaba.Ünv yapmadı mı?

  • Hasan dedi ki:

   Üniversite askeriyeye tecil yazısını, öğrencinin isteği üzerine gönderiyor. eğer enstitüye askerlik sevk tehiri uzatma dilekçesi vermediyseniz askerliğiniz tecil edilemez. Ağustos celbindesiniz, enstitü askerlik tecili için, askerlik durum belgesi istemektedir. hemen enstitüye dilekçe yazın gerekirse askeriye şubeye gidin.
   Birde askerlik erteleme şartlarının k maddesinde ‘Askerlik Kanunun 35, 36 ve 47’nci maddelerinde yazılı nedenlerle sevkleri en az bir celp dönem ertelenenlerden tabi oldukları celp döneminin son gününe (son gün dâhil) kadar bir okula kayıt yaptırdığı anlaşılanların (yoklama kaçağı veya bakaya olarak arananlar dâhil) askerlikleri, erteleme ve öğrencilik şartlarını taşımaları halinde ertelenmektedir.’ böyle bir madde mevcuttur. siz bu maddeye tabisiniz. http://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/ogrencilerin-askerlik-erteleme-islemleri. bu maddeye göre askeriye sizin tecilinizi kabul etmek zorundadır.

 66. Kasva dedi ki:

  merhaba.30 haziran tecil tarihimin son günü.o tarihe kadar öğrencisi olabileceğim uzaktan eğitim ya da tezsiz yüksek lisans yapabileceğim bölümler açıklanır mı acaba?
  Geçen seneki takvimlere ve tecrübelerinize dayanarak cevaplarsanız sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkürler

 67. gokturkaydın dedi ki:

  Mrb. İyi çalışmalar
  Bu ay içinde açılan tezsiz işletme mba kayıt yaptıracağım ama üniversite personeli tezsiz programlarda askerlik tecilinin 36 aydan 18 aya indirildiğini söyledi bu doğrumudur? ayrıca örneklendirerek gidecek olursak normalde 31/12/2016 tecilim bitecek bu ay içerisinde tezsiz mba yüksek lisansa kayıt yaptırır isem tecilim normal şartlarda biteceği tarih olan 31/12/2016 tarihinin üstüne mi eklenecek yoksa kayıt yaptırdığım tarih aralığı itibariyle üniversite yönetiminin tecil işlemleri için askerlik şubesi başkanlığına göndereceği evrak tarihi üzerinden mi tecil olunacak? bilgilendirme için şimdiden teşekkürler

  • Kasva dedi ki:

   Göktürk başvurduğun üniversiteyi söyler misin rica etsem ve uzaktan eğitim mi acaba senin programın?

  • mehmet ali ilçi dedi ki:

   aynı det bendede var üniversiteleri aradım 1.5 sene ye indi diyor
   olay nedir tam olarak lütfen bilgisi olan ?????

   • gokturkaydın dedi ki:

    Mahmet Ali bey, dün bende üni yönetimi ile görüştüm tezli yüksek lisanslarda ve doktoralarda yine 3 yılmış ama tezsizlerde 1.5 sene dediler bana. Bilgi kesin mi dedim onlarda biz Asker Alma Başkanlığı ile görüştük öyle söylediler dedi

    • mehmet ali ilçi dedi ki:

     çok teşekkür ederim cevabınız için doğruymuş
     20 nisanda alınan kararlarla 1,5 seneye düşürmüşler
     hayırlısı artık

  • Yaser dedi ki:

   Hocam kayıt yaptırdın mı? Tecil tarihin şuan ne zaman gözüküyor? 18 ay mı verdi

 68. Kemal dedi ki:

  Merhaba,
  Lisans mezunuyum. 2017 Eylül ayına kadar tecilliyim. 1989 Şubat doğumluyum. Önümüzdeki yıl Yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum. Ancak tecil aldıktan sonra, misal 2019 yılında 30 yaşındayken kaydı sildirip tekrar yeni bir programa başlasam 3 yıl daha tecil alabilir miyim? 29 yaş sınırı engel teşkil eder mi? Şimdiden teşekkür ederim

  • Hasan dedi ki:

   prosedür şöyle işliyor, önce 2019’da yeni bir yüksek lisansa kayıt oluyorsun. Daha sonra eski üniversitenden yüksek lisans kaydını sildiriyorsun, onlar askeriyeye tecil iptali yazsını gönderiyor. en geç 2 ay içinde tecil iptal olduktan sonra askerlik şubeye gidip, ‘null tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur’ diyen askelik durum belgesi alıyorsun ve bu durum belgesini yeni üniversitenin öğrenci işlerine verip tecilinin yapılmasını bekliyorsun. lakin bu süreç çok hassastır. eğer 86 ve 89. maddelere tabi olup bakaya kalırsan askerliğin tecil edilmez ama üniversite yüksek lisans kaydın devam eder.

 69. Hasan dedi ki:

  Merhabalar, 2014 yılında üniversiteden mezun oldum ve askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim. Tecilim 25.07.2016’da bitiyor. Celp dönemimi Kasım 2016’dır. Sevk öncesi hazırlık işlemlerim ise 01-30 eylül arasındadır. Ama ben şubeyi aradığımda bana 30 hazirana kadar yüksek lisansa başvurmam gerektiğini söylediler. Şu ab Ales ilkbahar sınavına girdim puanımı bekliyorum. Şimdi 30 hazirana kadar, ben özel bir üniversiteye kayıt olursam askerliğim tecil edilebilir mi? Çünkü internette öğrenci işleri askeri şubeye tecil yazısını, ders ekleme bırakma haftasından sonra gönderir diye bir söylenti mevcut. Bu ne kadar doğrudur? Birde askerlik erteleme şartlarının k maddesinde ‘Askerlik Kanunun 35, 36 ve 47’nci maddelerinde yazılı nedenlerle sevkleri en az bir celp dönem ertelenenlerden tabi oldukları celp döneminin son gününe (son gün dâhil) kadar bir okula kayıt yaptırdığı anlaşılanların (yoklama kaçağı veya bakaya olarak arananlar dâhil) askerlikleri, erteleme ve öğrencilik şartlarını taşımaları halinde ertelenmektedir.’ böyle bir madde mevcuttur. yani bu maddeye göre ben kasım 2016 celbi son başvuru tarihine kadar bir okula kayıt olabilirim diyor. http://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/ogrencilerin-askerlik-erteleme-islemleri.

  Benim bu maddeye göre, tecil için kayıt olduğum tarih önemlidir diyor ama askeri şube farklı söylüyor. Böyle olacağını bilseydim bahar döneminde kayıt olurdum.

  Benim sorum kısaca ben 30 hazirana kadar bir özel üniversiteye kayıt olursam, üniversitenin öğrenci işleri askeri şubeye askerlik tecil yazısını, hemen gönderebilir mi yoksa ders kaydı tarihlerini bekledikten sonra mı gönderir? yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler dilerim.

 70. ali dedi ki:

  Merhaba ben 27 yaşındayım. 2014 makine mühendisliği mezunuyum. 2016 Mayıs ayı ales sınavına girdim ancak cok verimli gecmedi. Suan calısıyorum ancak iş yerinden ayrılıp farklı bir firmaya gececegim. Önümdeki en buyuk sıkıntı tabi ki askerlik. Askerliği ertelemem gerekiyor. 2016 nın 10. ayında tecil bitiyor. Tezsiz yüksek lisans programlarının birine katılıp tecil ettirmek istiyorum. Bu konuda bana bir fikir verebilirmisiniz. Yani hangi üniversiteler hangi bölümler biraz acıkcası nokta atışı yapmak istiyorum. İlginiz için teşekkürler.

 71. akif dedi ki:

  10/09/2013 devlet üniversitesi tezli yüksek lisansa başladım. şuan 26 yaşındayım 20/01/2017 tarihine kadar tecilliydim ne kadar daha uzatabilirim. yüksek lisansı bitirmiyorum. okul ne kadar daha uzatabilirim ne kadar daha tecil hakkı elde ederim boyrazmakif@gmail.com adresine mail atarsanız sevinirim. teşekkürler şimdeden

 72. onur dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar.

  Ben lisans mezunuyum ve devlet memuruyum. 30.06.2016 tarihine kadar tecilim var. Şu anda bazı üniversitelerin YL başvuruları var. Ben bunlardan birine başvurup tecil bitim tarihine kadar kayıt yaptırıp tecilimi uzatabilir miyim? Veya ön kayıtla tecil uzatma belgesini alabiliyor muyum? Şimdiden teşekkürler.

  • Kasva dedi ki:

   ön kayıtla öğrenci olmuş sayılmıyorsun.Sanmıyorum öyle bir şey olduğunu.Tecilin bitiş tarihinden sonra dağıtım tarihin var,o tarihe kadar öğrenci olursan uzatabilirsin.Mesela benim tecilim de 30 haziran,ama askeriyeyi aradım dağıtım 25 temmuzda başladığı için o tarihe kadar öğrenci olursam uzatabiliyorum.

 73. ali dedi ki:

  Arkadaşlar ayrı bir sorum daha olacak askerlik tecili için yüksek lisans 2 senelik olma kaidesi var mı ? İSG tezsiz yuksek lisansı 1 yıllık yada 8 ay bu konuda fikri olan varmı acaba?

  • Kasva dedi ki:

   süresi önemli değil diye biliyorum.Ama sen yine de başvurmak istediğin YL kurumunu ara ve öğren kardeş.En sağlamı bu.Çünkü tecilinin uzayacağını onlar bildiriyorlar.

 74. Yunus dedi ki:

  Merhaba. Şu an yüksek lisans öğrencisiyim. 2017 ocak ayında bitiyor yüksek lisans ve 2018 mayıs ayına kadar tecilliyim. Şu an okuduğum programı bitirmeden aynı üniversitede farklı bir bölüme veya farklı bir üniversitede yüksek lisansa başlarsam askerliğim tekrardan 3 yıl tecil edilir mi?

 75. Yusuf dedi ki:

  Merhaba, yukarda bahsedilmiş, admin yazmış sağolsun ama tam emin olmak için tekrar sormak istiyorum, yanlış anlamış olma ihtimalime karşı.
  3 sene önce tezli bir yüksek lisansa kayıt oldum 3 sene 4 ay erteledi askerliğimi bu 2016 Aralık’ta bu süre doluyor. Bahar dönemi sonunda kaydımı sildirip üniversiteden hemen ertesinde Eylül gibi yeni bir üniversitede yüksek lisansa kayıt yaptırsam yeni bir 3 sene daha mı erteleye biliyorum?

  2. sorum:
  Ya da aynı okulda kalıp her dönem kaydımı yenilesem 1’er sene aralıklarla 35 yaşına kadar askerliğin tecil edilebileceği yazılmış bir yerde ve ilgili resmi gazete linki de verilmiş. Bunun imkanı var mıdır sizce?

  Çok teşekkürler yardımınız için.

 76. Ali dedi ki:

  Yüksek lisans ile 35 yaşına kadar tecil yaptırabiliyormuyuz?

 77. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Tezsiz yüksek lisansa başlandığında 3 yıl mı tecil alınıyor? Çünkü yönetmelikte tezsiz yüksek lisans süresinin 3 dönem yani 1,5 yıl olduğu yazıyor. Bir de, bir üniversitede yüksek lisans başlatıp bitirmeyip yeni bir üniversitede tekrar bir yüksek lisans programına dahil olursam yeniden tecil veriliyor mu?

 78. musab dedi ki:

  2010 yilinda lisansi bitirdikten sonra ayni yil yuksek lisansa basladim 3 yil 4 ay tecilliydim tezim bitmedi su an yaklasik 6 donemdir bakaya kalmisim 28 yasindayim sayet uzaktan yuksek lisans egitimi veren bir universiteye tekrar kayit yaptirirsam yine 3 yil tecil yaptirabilirmiyim en kisa surede cevap verirseniz sevinirim

 79. Demir dedi ki:

  merhaba, lisans dan 2014 haziran ayında mezun oldum, ve bir vakıf üniversitesinde 2014 eylülde tezsiz yüksek lisansa başladım ve 2016 eylüle kadar askerliğim tecil edildi. Ben bu eğitime devam edemiyorum, kaydımı sildirip kayıt zamanı uzaktan eğitimli bir yükseklisan programına veya başka bir tezsiz yüksek lisans programına kayıt olursam askerlikden tecil hakkı tekrar kazanabilir miyim ?

 80. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben lisansı bitir 2017 eylüle kadar tecil aldım bundan sonra tecil için ne yapmam gerekir? Ben hukuk mezunuyim yuksek lisansi illa hukuk alaninda yapmak zorunda miyim yoksa baska alanlarda da yapabilir miyim?Tecilimin dolma tarihine göre ne zaman kayit yaptirmaliyim?ales puanim var tezli mi tezsiz mi yapmaliyim ucret yonunden fark nedir ve devam zorunluluğu var mi?tesekkur ederim

 81. Serkan dedi ki:

  12 30 1988 dogumluyum ünüversite son sınıftayım bitirsem hemen alırlar mı yoksa 1 yıl daha sürem varmı askeelik şubesi 2017 ye kadar demişti

 82. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,

  Kafama takılan bir soru var. Tezsiz yüksek lisans sonrası ( yüksek lisansı bitirme ve bitirmeme durumunda ) yapılacak tezli yüksek lisans askerlik tecilini sağlıyor mu?

  Sağlamıyorsa tek çare tezsiz yüksek lisansı bitirmeden çok kısa bir sürede tezsiz yüksek lisans dan ayrılıp başka bir tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırmak diye düşünüyorum.

 83. Burak dedi ki:

  Merhabalar üstadım.
  Yorumların birçoğunu okudum ancak iyice karıştı bilgiler.. Yanlış anlaşılma olmaması adına sorumu sorayım dedim ve cevaplarsan memnun olurum.

  -2012 yılında 4 yıllık bir üniversiteden mezun oldum.
  -2013 yılında tezsiz bir yükseklisansa kayıt yaptırdım. Kayıt dönemi içinde askerliğim 11.2016’ya kadar tecil ettirildi.
  -2014 tarihinde yükseklisansımı bitirdim.
  -2015 yılında sınavsız açıköretim kaydı ile 4 yıllık bir bölüme yazıldım ve devam etmekteyim.

  1-Soru: Ylisans mezuniyeti sonrasında 1 yıl daha tecil hakkı olduğunu okudum. Bu konuda hala tecil etme hakkım var mıdır? Bu benim için de geçerli midir? :)
  2-Soru: Mevcuttaki sınavsız kayıt yaptığım 4 yıllık bölümümü sunarak askerlik için bir erteleme yapabilir miyim?
  3-Soru: Herhangi bir üniversitenin tezsiz ylisans bölümüne yazılsam, tekrardan tecil hakkım 3 yıl uzayabilir mi?
  4-Soru: Askerliğimi uzatmak için en ekonomik yol tezsiz uzaktan açıköretim midir? :)

 84. Umran yıldırım dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben 2015 ağustos celbinde sınıflandırıldım ama gitmedim askere en son gbt sorgulamasında yakaladılar beni ve celp dönemi olmadığı için bıraktılar beni. Askerlik durum belgesinde ise şöyle bir ibare bulunmakta “sınıflandırılmış yükümlü” diye ve şu şekilde de not düşülmüş: ” adı geçen kişinin 29 temmuz 2016 tarihine kadar askerlik yönünden herhangi bir sakıncası yoktur diye…
  Sormak istediğim şu kesin kayıt tarihi 15 trmmuz olan tezsiz yüksek lisans programına kayıt yaptırmam halinde askerliğim ertelenir mi acil Cvp yazarsanız Mutlu olurum. Buarada lisans mezunuyum

 85. Eray25 dedi ki:

  Merhaba 20 nisan 2016 cikab yeni yonetmelikle beraber tessiz yuksek lisans programlarinin tecilinin 1.5 seneye dustugu soleniyor. Fakat tezli icin net bir cevap alamadim. Son kanuna gore tezli yuksek lisans programlari kac yil tecil veriyor ? Bittikden donra +1 yil daha alabiliyornuyuz ?

  Tesekkurler

 86. Hamza dedi ki:

  Merhaba herhangi bir tezsiz yüksek lisansın sadece tek döneminin ücretini ödedikten sonra tecil almak mümkün müdür ? Madem 3 yıl tecil alıp tekrardan başka bölüme başvurarak +3 yıl tecil alıyoruz. Tek dönemlik ücreti yatırıp öğrenci belgesi ile 3 yıllık tecili alıp 3 yıl sonra başka bölüme kayıt yaptıralım böyle daha ucuza gelmez mi ? Tek döneme kayıt olduktan sonra bir daha harç yatırmazsak tecile engel olan bir durum söz konusu mudur okuldan kaydımızı almaya gittiğimizde ver parayı al kayıdı gibi bir muamele mi yapılıyor?

 87. Mert dedi ki:

  Merhabalar,

  Lisans mezunuyum ve 25.06.2016 tarihinde tecilim bitiyor fakat başvuru zamanı geçtiği için celp dönemim kasım olarak görünüyor. Eylül ayında uzaktan eğitim yüksek lisansa başlarsam tecili uzatabilir miyim yoksa sıkıntı yaşar mıyım?
  Bu konuda başka bir fikriniz varsa yardımcı olabilir misiniz?

 88. Sarper dedi ki:

  Merhaba benim e-devletten aldığım belgede “Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 04.07.2016 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur” yazılı yani sanırım tecilim o tarihte bitiyor. Fakat üniversitelerin kayıtları ağustosta başlayıp eylülde kesin kayıt oluyor ben 2 ay nasıl erteletebilirim veya başka bir yol var mıdır?

 89. Engin dedi ki:

  arkadaşlar ben YL’ye yeni kayıt oldum askerlik tecilim 28 Temmuz’da bitiyor. işimi riske atmamak adına kesin tecil ettirebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Kasva dedi ki:

   engin,kayıt olduğun kurumu ara ve tecil işlemlerin için gerekli işlemlerin hemen yapılmasını iste.Hangi üniversite ve hangi bölüme kayıt oldun?benim de 28temmuza kadar sürem var.

  • Yaser dedi ki:

   Hocam tezli mi tezsizmi kayıt olduğunuz bölüm? Ve teciliniz ne zamana kadar ertelendi?

 90. Can Karayel dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 2009 da lisans ve 2012 de yukseklisans bitirdim. Sonrasinda 2012 de doktoraya basladim, 4. dönemimde yeni açılan başka bir bölüme kaydımı aktardım. Bu bölümde yeni öğrenci gibi kayıdımı aldılar fakat Nisanda yeterlik sınavı sözlüsünden bırakıp, YÖK ün yeni yasasını yasadışı uygulayarak ederek ilişiğimi kestiler. Yeni yasaya göre öğrencinin ilişiği kesilmesi şartları (dersleri bitirmeme yeterlik sınavından başarısız olma gibi), yayın tarihi ile başlıyor. Burası uzun hikaye, üniversiteye maddi ve manevi tazminat davası açtım.

  Esas hikaye bundan sonrası: ASAL a ilişiğimin kesildiği yazısı ulaştığından Haziran sonuna kadar kayıt yaptırmamı ve Ağustos’ta sevk edileceğimi belirtan bir yazı geldi. Ben ise önümüzdeki hafta başka bir kurumun doktora programına başvurmayı düşünüyorum. Haziran sonuna kadar tecilli olduğumdan başvuru esnasında sıkıntım olmayacak fakat Ağustos ya da Eylül de kayıt yaptırırken, üniversite tarafından tecil belgesi istenebilinir mi? Yoksa tecil belgesi olmadan okulun kendisi mi işlemi yapmalı?

  Bir de daha önceden hiç üniversite kayıdı dışında tecil hakkımı kullanmamıştım. Bu durumda kullanmadığım haklarımı şu anda kullanabilir miyim?

  Teşekkürler

 91. Bahadir dedi ki:

  Merhaba,
  Şu an bir devlet üniversitesinde uzaktan tezsiz y.l yapıyorum. Tecilim ocak 2018de bitiyor.Ben bu tarihe gelmeden önce askerliğimi tecil ettirmek istiyorum. Sorularım Şu; 1. Tecilimin bitmesine yaklaştığım zamanlarda kaydımı sildirip başka bir y.l programına başvurmam için kritik tarihler nelerdir(2017 yılı içerisinde ki)?
  2.Aynı üniversitede başka bir bölüme kayıt yaptırırken tecil işlemlerinde bir aksaklık olur mu?

 92. can dedi ki:

  Merhaba 2016 kasım da tecil bitiyor yazıyor verilen kagitta e devlette 27haziran yyazıyor simdik yüksek lisans için ales puanim var ama başvuru hazirandan sonra yapınca bir problem olurmu eylülde kayıt ettirsem askerliği tecilde sıkıntı yaparlarmı ? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum segem (sigortacilikteknik personel) sınavına gireceğim 1.5 yıl çalışıp uzmanlık belgesini almak istiyorum o nedenle tecil ettirmek istiyorum

 93. can dedi ki:

  Merhabalar,
  Eğitim fakültelerinde formasyon verildiği için mezun olunca yüksek lisans mezunu kabul ediliyor. Bu durumda başka bir bölümden yüksek lisans yapsam tecil edilmeyecek gibi görünüyor. Doktoraya başlamak haricinde bir çözüm yolu var mıdır? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler…

 94. Ahmet dedi ki:

  Mrb 2013 yilinda lisans mezunuyum. 2013 senesinde tezsiz yuksek lisans kaydimi yaptim halen tezsiz yuksek lisans ogrencisiyim. E devlette 12.08.2016 tarihine kadar tecilli gozukuyorm. Tezsiz yuksek lisansim devam ettigi icin tecilimi uzatabilirmiyim. Simdiden tsk.ler

 95. Gfb12 dedi ki:

  Merhaba askerligimi yabanci isci olarak 2022 yilina kadar ertelettim ancak yurda donmem gerekiyor yurda donunce tecilim yanacak lisans mezunuyum herhangi bir yuksek lisansa baslayip askerligimi tecil ettirebilirmiyim?

 96. Coşkun dedi ki:

  Merhaba diş hekimi olarak görev yapmaktayım ve Temmuz 2016 da tecil sürem doluyor bu süre zarfında askerliği ertelemem mümkün mü bir de tıp doktorları ve diş hekimlerinde yüksek lisansla askerlik erteleme mümkün mü ?

 97. Vural Mehmet dedi ki:

  Merhaba,ben 2014 şubat ayında tezsiz yüksek lisansa başladım,askerlik şubesinden aldığım kağıtta tecilin 2017 şubat ayına kadar olacağı yazıyor,2017 şubat ayında ise mezun oluyorum inşallah,bu durumda tecilin bitiş tarihi ile mezuniyet tarihim aynı olacak peki ben 1 sene daha tecil ettirebiliyor muyum askerliği? Çok net bilgi rica ediyorum,teşekkürler

 98. Feyzullah Akdağ dedi ki:

  Merhaba hocam,2017 haziranında tecilim bitiyor.Mersin üniversitesinin uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisansına başvurmayı düşünüyorum bu temmuzda.Program 1,5 yıl sürüyor.Genelkurmayı aradım bana askerliğimin programa başladığım andan itibaren 1,5 yıl erteleneceğini söylediler.Bu durumda hangi yıl askere gitmem gerekiyor?ayrıca 3 yıldan bahsetmediler.Acaba bu üç yıl programda herhangi bir derste başarısız olup mezun olamamamla mı alakalı? şimdiden çok teşekkürler

 99. Eren dedi ki:

  Merhaba, ben lisans mezunu olup 2 yıl tecil aldım. Bu sene yüksek
  Lisans başvurup baslami düşünüyorum. Yazilarinizdan okuduğum kadarıyla tezsiz yüksek lisans 3 yıl erteleme yapıyor demissiniz. Ama yeni yönetmeliğe göre tezsiz yüksek lisansı max 1.5 dönemde bitirmenin gerekiyormuş aksi taktirde okuldan atiliyormusuz 20 nisan 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanan bilgiye göre söylüyorum. Bu durumda tezsiz yüksek lisans yaptigimiz takdirde askerlik tecilimizde max 1.5 yıla mi düşüyor? Simdiden teşekkür ederim.

 100. Durmus Olgun dedi ki:

  Merhaba,

  Benim tecil surem 30.09.16 tarihinde doluyor. Ancak, universitenin yuksek lisans kayitlari 26.09.16 tarihinde basliyor. Bu durumda universite kaydimi yapip tecilimi devam ettirir mi? Bazi arkadaslar 1 eylulde askerlik islemlerim baslayacagindan bahsetti. Bu durumda da universite kayit yapmayabilir dediler. Konu hakkinda yardimci olursaniz memnun olurum.

  Hayirli ramazanlar.

 101. Burak dedi ki:

  Merhaba veb cevre muhendisiyim tecilim bitmek uzere yuksek lisans icin hangi bolumlere basvurabilirm en uzun sure tecil veren bolumler varmi kendi bolumun disinda

 102. Enes dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle uzaktan eğitim yüksek lisans programına bu ay içinde kaydoldum. ancak yök ile ilgili bir değişiklil oldugunu, artık 3 sene değil 1,5 sene askerliğin tecil edildiği ile ilgili bir bilgilendirme yapıldı. bunun doğruluğu varmıdır?

 103. Nejmettin dedi ki:

  Merhabalar. Benim tecilim haziran 30 da bitiyor. Tezsiz yüksek lisansa kaydimi en geç hangi tarihte yaptirirsam askerligimi erteleyebilirim ?

 104. Kadir dedi ki:

  merhabalar ben tezsiz yüksek lisansı bitirdim. Ancak doktora ıcın tezli yüksek lisans yapmam gerekiyor. Tezli yüksek lisans yaptığım taktirde askerlikte tekrar tecil alabilir miyim ? Cevaplarsanız çok sevinirim kariyerim bu duruma bağlı

 105. RESUL AKGÜN dedi ki:

  Metalurji ve malz. mühendisiyim ve çalışıyorum. Askerliğimi uzatmam gerek en az 4 5 yıl. Bakıyorum da çoğu üniversite maksimum 3 yıl tezli lisans hakkı tanımış. Bana önerebileceğiniz üniversite veya alternatif var mı? Ales:65 yds:65 lisans ort :3,28

 106. Onur Melek dedi ki:

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Tezsiz Uzaktan Yüksek Lisans dönemlik 1.500 TL, 19 Mayıs Üniversitesi Tezsiz Uzaktan Yüksek Lisans 1.350 TL’dır. KTÜ için yazdığınız meblağ yanlış yazmışsınız, düzeltiniz.

 107. kasva dedi ki:

  Arkadaşlar başına gelen varsa lütfen yardım edebilir mi?

  1-30 haziran arasında sevk öncesi işlemlerimi yapmam gerekiyordu,yani 30 hazirana kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazısı vardı.Geçen hafta gidip bu sevk öncesi işlemleri yaptım ve şimdi 28 temmuza kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazılı belgeyi aldım.

  Sorum şu:28 temmuza kadar yüksek lisansa kayıt olursam tecil ettirebilir miyim?iki ayrı askerlik şubesine sordum.Birisi artık askere gideceksin,birisi ise yüksek lisansa başlayıp tecil ettirebilirsin dedi.Var mı bu konuda bilgisi olan arkadaşlar.

 108. Dorogto dedi ki:

  Bana da yardımcı olursanız sevinirim.

  Eylül 2015’de uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programına başladım ve aralık 2018’e kadar tecilim uzadı. Yeni yasaya göre sanırım tezsiz yüksek lisans programlarından en fazla 3 dönemde mezun olunmazsa okuldan atılmak söz konusuymuş. Ben zaten 2. dönemin sonundayım, derslerin durumu pek iç açıcı değil, 3. dönemde mezun olabileceğimi sanmıyorum.

  Tecil hakkımı kaybetmemek için 3. dönem bitmeden yeni bir okula kaydolursam ve eski okuldaki kaydımı sildirirsem kaydolduğum tarihin üstüne 3 yıllık tecil hakkı alır mıyım? Teşekkür ederim.

 109. Serhat mayar dedi ki:

  Bütün yorumları okudum ama benim sorumun cevabını bulamadım. Ben 2014 de yüksek lisans mülakatlarını geçtim. İngilizce hazırlık aşamasında kaldım 1+1 yıl şeklinde tecil yapıldı. Ve şu an 2. Senenin sonunda İngilizceyi geçiyorum. Ve tezli yüksek lisans bölümüme kaydım onaylanacak. Şu anda benim tecil durumum baştan 3 yıl daha şeklinde mi olacak? Bilgisi olan ?

 110. cem raşit dedi ki:

  üniversiteden mezun olup 2 yıllık tecil hakkı kazandım. tecil süresi 2017 eylülünde bitiyor.

  sakarya üniversitesi’nin uzaktan öğretim programına katılmak istiyorum. başvurular haziran ayında oluyormuş ancak derslerin başlaması eylül-ekimi buluyormuş.

  peki ben 2017 yılın haziran ayında başvuru yapsam başvurumun tecil süresinin dolması yüzünden reddedilme ihtimali var mıdır? tecil süresine bakarken başvuru tarihindeki duruma mı bakılır yoksa derslerin başlayacağı döneme mi?

 111. Ertugrul dedi ki:

  Merhaba.
  2014 yilinda Anadolu uni. Yuksek lisansa basladim. Askerligim 2017 subat ayina kadar tecil oldu. 2015 yilinda Uludag Universitesinde farkli bir yuksek lisansa basladim. Tecilim bittiginde 2. Yuksek lisanstan tecil ettirebilir miyim. Tecil suresi 2. Ne zamandan itibaren baslar.

 112. Anıl dedi ki:

  İyi akşamlar.

  Ben Yüksek Lisans programımı yeni tamamladım. 3 yıllık öğrencilik tecilim bitti. +1 yıl tecil hakkım bulunuyor mu? Başka bir üniversitede de 2. yüksek lisansımı yapıyorum. En fazla kaç yaşına kadar askerliğimi tecil ettirebilirim? Şu anda mezun olduğum içinde halen +1 yıl tecil hakkım bulunuyor mu?

 113. Süleyman dedi ki:

  Merhaba, ben işletme mezunuyum. 2017 yaz ayında askerlik tecilim dolmaktadır. Tezsiz yüksek lisansa başvuru yaptığımda bu süreyi uzatabiliyor muyum? Ayrıca tezli yüksek lisansta uzaktan veya haftasonu ders veren bir üniversite var mıdır? Teşekkürler.

 114. Ali Yıldız dedi ki:

  Merhaba 2011 yılında Bulgaristan’dan mezun oldum ancak okulumun denkliği olmadığı için Türkiye’de lisans mezunu olarak geçmiyordum. Denklik için YÖK’e başvurduk 4 sene sonunda yeni denkliğimi aldım. Tecil hakkımı hiç kullanmadım. Denklik belgemle şubeye gittim mayıs 2017’e kadar askerlikle ilişkilendirilemez belgesi alıp 2017 yüksek lisans başvuru döneminde yüksek lisansa başvurup 2 sene tecil ettirebileceğimi söylediler. Şimdi size sorum bu tecil süresini lisans eğitimim boyunca 3 seneye çıkartıp, 3. sene sonunda başarılı olup 1 sene daha tecil hakkım var mı?

 115. CAN USTA dedi ki:

  MERHABA KTÜ TEZSİZ İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UZAKTAN EĞİTİM YÜKSEK LİSANSA BAŞVURUCAM EĞİTİM SÜRESİ 2 YARI YILDIR YAZIYOR ASKERLİĞİ NE KADAR ERTELER PEKİ ?

 116. Emre smk dedi ki:

  Mrb,
  Bugun kahramanmaraş sütçü imam unv. Tezsiz uzaktan eğitime kaydimi yaptırdım ama oradaki görevli yökten yazı geldi artık 1 yil tecil yapılıyor dedi bir bilginiz varmı bu konu hakkında yani 1 yil tecil olacakmis.

 117. ismail g. dedi ki:

  Merhaba.Benim askerlik tecil kağıdımda 30.09.2016 yazıyor ama e-devletten baktığım zaman 30.06.2016 yazıyor..hangisini baz almalıyım ? Ales’e girdim 63 puan aldım bu puanla kayıt yaptırabileceğim tezli bölüm bulabilir miyim ? tezli değilde ücretli olarak yapmak istesek devlet üniversitelerinde ilk dönem ücretini yatırıp 2.dönemi yatırmazsak ne olur ? tekrar askerlik durumum söz konusu olur mu ?

 118. Jim Allen dedi ki:

  temmuzda 28 yaşımı dolduruyorum ve 29 yaşımdan gün alıyorum. lisans diplomamı da temmuz ayının sonlarında ağustos ayının başlarında alabileceğim. askerliğimi erteleyebildiğim kadar erteleyip bedelli çıkar umuduyla beklemek istiyorum. yüksek lisans ile erteleyebilirmiyim. erteleyemezsem başka bir şansım var mı yoksa 29 yaşın aralığında askerlik için çağıralacakmıyım. şimdiden teşekkürler..
  not: bütünleşik doktora diye birşey duydum. bir bilginiz varmıdır.

 119. bUĞRA dedi ki:

  ASKERLİK TECİLİM 13.03.2016 TARİHİNDE BİTTİ.ASKERLİK İŞLEMLERİ İÇİN HİÇBİRŞEY YAPMADIM.VE 14.06.2016 TARİHİNDE OTELDE YAKALANDIM TEBLİGAT İMZALATTILAR 15 GÜN İÇERİSİNDE ASKERLİK ŞUBESİNE GİDECEĞİME DAİR.ŞİMDİ BENİM SORUM ŞU;27 HAZİRANDA ÖZEL BİR ÜNİVERSİTEYE TEZSİZ YÜKSEK LİSANS KAYDI YAPACAĞIM BÖYLELİKLE 15 GÜNLÜK SÜREYİ AŞMAMIŞ OLACAĞIM YANLIZ OKUL ASKERLİK ŞUBESİNE DERSLER BAŞLADIĞINDA TECİL EVRAKLARINI GÖNDERİYOR.BEN KAYITTAN SONRA ÖĞRENCİ BELGEMİ ALIP ŞUBEYE GİTSEM TECİL İŞLEMLERİNİ YAPABİLİR MİYİM?2. SORUM;OLASI BİR AKSİLİKTE 15 GÜNLÜK SÜREYİ GEÇİRDİKTEN SONRA KAYIT YAPARSAM SIKINTI YAŞAR MIYIM? İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM

 120. Tolga dedi ki:

  Merhaba size 2 sorum var.

  1- tecilim 10 temmuz 2016 tarihinde bitiyor. Fakat bu tarihte yüksek lisans kayıtları ve sınavları yeni başlamış oluyor. Askeriye kayıtlanmam için 1 ay müsaade gösterir mi, Nasıl yapacağım? Son Ales’e girdim.

  2- yüksek lisans kaydı ile tecili gerçekleştirirsem, aynı Zamanda 4 yıllık başka bir fakülteye kayıtlanabilir miyim? Fakülteler kayıt için istenen belgelerde ‘bir fakülte ve yüksekokulu kaydı için askerlik yönünden bir sakıncası yoktur’ diye kayıt istiyorlar. Askeriyenin bana vereceği ‘yüksek lisans kaydı için bir sakıncası yoktur’ kağıdı ile belirtilenler birbirini tutmuyor. Yani bunda bir mahsur olur mu? Fakülte Üzerinden tecil yapamam çünkü fakülte mezunuyum. Cevabınız için teşekkürler.

 121. Oguz dedi ki:

  Merhaba. Ben sakarya universitesinde tezli yuksek lisans yapiyorum. Askerligim 2017 kasima kadar tecilli. Ancak ben bunun daha cok uzamasini istiyorum. Bu nedenle tekrar yuksek lisansa basvurmayi dusunuyorum. Ancak 2. Yuksek lisansi kazanincami diger kaydi sildirip tecil yapilmali yoksa riske alip onceden mi sildirilmeli onu anlamadim. Bir de ben tekrar sakarya universitesinde baska bir bolum tercih etmeyi dusunuyorum. Bu askerlik tecili icin sikinti yaratirmi acaba.

 122. Serhat Erzeybek dedi ki:

  Merhaba size bir soru sormak istiyorum, benim tecilim 26.08.16 tarihinde sona eriyor, uzaktan eğitim YL programlarından birine kayıt yaptıracağım, tecil amaçlı. Ancak üniversitelerin kesin kayıt tarihleri Ağustos sonu Eylül başı gibi oluyor, bu durumda kesin kayıt tarihi döneminde benim askerlik tecilimin süresi maksimum 7 gün geçmiş oluyor. Bu hususta ben bir sorun yaşar mıyım ? Yoksa kayıt yaptırıp tecilimi uzata bilir miyim ? Cevap verebilirseniz çok memnun olcağım…

 123. Mert A. dedi ki:

  Birçok kez sorulmuş ama dönem celp dönemi ve dönem kaybı terimlerini anlamadığım için tekrar sormak istiyorum.
  2013 yılında uzaktan egiim tezsiz YL a başvurdum tecilim 2017 şubat gözüküyor.(hiç derse gitmedim) şimdi kaydimi alıp başka bir universiye aynı şekilde basvurursam yeniden 3 yıl tecil alabiliyor muyum? (28yaşındayım). Ve bunu uygun fiyata ve sorunsuz yapabileceğim programlar hangileri olabilir. Şimdiden teşekkur ederim

 124. Baran dedi ki:

  İyi günler, ben lisans döneminden tecilliyim, temmuz 2017’ye kadar.

  Şimdi ise bir üniversitede yüksek lisans yapıyorum ve tez dönemine geçtim yeni yönetmelikte göz önünde bulundurmak kaydıyla soruyorum;

  Ders kaydı yapmasam, enstitü askerliğimi tecil eder mi?
  Ders kaydı yapmayan öğrenci, hangi konuma düşer bunu merak ediyorum.

 125. Mehmet Nizam dedi ki:

  Arkadaşlar acil yardım ben kahramanmaraş uzaktan tezsiz yüksek lisansa kayıt yapacağım askerlik şubesinden aldığım askerlik belgesinde 28 temmuz 2016 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor üniversite 1 yıl tecil olur diyor yaz dönemi kayıt yaptığım için şimdi diyelim diğer dönem kayıt yenileme yapmazsan tecil iptal mi olur

 126. Didem dedi ki:

  Merhaba.Askerlik şubesine “askere gideceğim” diye bildirdikten sonra celb donemi gelmeden yüksek lisansa başlanırsa tecil şansımız olur mu?

 127. turan dedi ki:

  iyi günler. Benim şöyle bir sorum olacak ben ağustos ayında akere gitmek üzere işlemlerimi yaptırdım lakin şuan ktü tezsiz yuksek lisans programına başvurdum. Kesin kayıt 21 temmuzda benim yerim ise 28 temmuzda belli olacak erteletmede bir sıkıntı yaşarmıyım?

  • kasva dedi ki:

   kardeş,ben de aynı durumdayım.İki ayrı askerlik şubesi iki ayrı cevap verdi.Sen de kendi askerlik şubeni arayıp sorsana bi.Ben kendi askerlik şubeme gidince soracağım.Yani orada kesinlik kazanacak gerçek durum.Senin imkanın varsa askerlik şubene sor.

 128. Volkan dedi ki:

  Merhaba benim şöyle bir sorum olacak. Şu an yüksek lisans yapıyorum ama daha lisans tecilimi kullanıyorum yani yüksek yapıyorum diye askerliğe veya okula kağıt vermedim 3 yıl 4 aylık tecil için. Yükseğe şubatta kaydoldum, yüksek tecilimi yaptırdığımda yaklaşık haziran 2019’a kadar tecil olmuş oluyor. Fakat diyelim ben 2019 şubatta yükseği bırakıp aynı zamanda başka bir okuldaki yükseğe kaydolsam, tecilimi daha da ileriye erteleyebilir miyim ?

 129. İLKERDD dedi ki:

  Merhabalar,

  4 yıllık lisans mezunuyum, iki yıl tecil hakkımı kullandım ve 10.07.2016 tarihinde tecilim bitiyor. Mevcut durumda sigortalı olarak çalışıyorum ve 2016-2017 güz dönemi için tezsiz yüksek lisans kayıt yaptırarak tecilimi devam ettirmek istiyorum. E-devletten aldığım bilgiye göre 01-30 Eylül 2016 tarihleri arasında askerlik işlemlerimi yaptırmam gerekiyormuş;
  Birinci olarak, yüksek lisans kayıt tarihleri de aynı döneme denk gelirse, askerlik şubesinden yüksek lisans kaydı için belge almam mümkün olur mu?
  İkinci olarak, 10.07.2016 – 30.09.2016 tarihleri arasında tecilsiz olacağım. İşyerim için herhangi bir sorun teşkil eder mi, zira sigortam ödenmeye devam edecek?
  Üçüncü olarak, Bu tecilsiz geçecek zaman dilimi içerisinde havaalanı ve ya otoyol gibi kontrol noktalarında ya da hotel checkinlerinde sorun yaşar mıyım?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 130. ali dedi ki:

  arkadaşlar benim 2016 haziran ayında askerlik sürem bitiyor benim ağustosta askere gitmem gerekiyor ancak temuz ayı içerisinde yüksek lisansa kayıt yaptırsam tecil ederler mi ve askerlik yerim belli olsa dahi tecil ederler mi bilgisi olan lütfen yazsın

  • muhammed s. dedi ki:

   Merhaba Ali,
   Bulundugun ilcenin askerlik subesinin numarasini internetten bul ve ara tecil ile ilgili bir sorum olacak de seni ilgili birime yonlendireceklerdir. tc’ni verip en son ne zaman tecil edebilirim dersen yardimci olacaklardir. sagolsunlar bugun ben boyle hallettim turkiye gov tr de son tecil tarihi olarak 8 temmuz yaziyordu. kendilerine sordum eylule kadar tecil edebilirsiniz. ama eylul ayi icerisinde kesinlikle askerlik subesine ugrayin dedi.
   Saygilarimla (#muhammed3021)

 131. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, 2015 Ocak örgün öğretim üniversite mezunuyum. Tecilim 2017 Ocak ayında bitiyor. Yüksek lisans düşünüyorum. Tek amacım askerliği olabildiğince ertelemek. Hangi yolu önerirsiniz? Evliyim ve çalışıyorum..

 132. mahsun ekinciiiii dedi ki:

  geçen hafta askerlik için başvurdum 1 yıllık kaçaktım..şimdi yüksek lisans a başvursam ertelenir mi askerliğim ?

 133. seyhan mert dedi ki:

  merhaba benim askerliğim 09.06.2016 tarihine kadar tecilliydi ve askerlik şubesinden bana verilen belgede 30.09.2016 tarihine kadar askerlik açısından bir sakınca bulunmamaktadır yazıyor. Ben şu an tezsiz yüksek lisans başvurusu yaptım. kayıt açısından herhangi bir sorun olur mu yada askerliğim tecil ettirilir mi?

 134. Sasa dedi ki:

  Merhabalar. Öncelikle emeğiniz için elinize sağlık. Benim sorum şu;
  Şu ana kadar Mezun olmadıgımız sürece yüksek lisans’tan kaydımızı sildirip başka bölüme tekrar kaydolunca tecil alabiliyorduk. Bununla ilgili bir sınırlama getirildi mi? Veya böyle birşey gündemde mi? Çünkü ben Kasım’da tekrar kayıt olup tecil ettirmek istiyorum.

 135. hacı dedi ki:

  Merhaba tezsiz yüksek lisans sadece 1.5 yıl tecil yapıyor diye bir duyum aldım arkadasım askeriyeye sorduğunu söyledi tezsiz için artık böyle demişler değişti demişler net bigi verirmisiniz

 136. hakan dedi ki:

  Merhabalar.
  ben 8 ay boyunca bakaya drurumunda bulundum sanşlık bu ya bir çevirmede yakalandım ve şubeye gittim ağustosta gidecek şeklide belgelerim düzenlendi ancak bu ay içinde tezli yüksek lisansa başlıyorum. ertelemeyi üniv yapıyor ama benim farklı olarak da yapmam gereken bir şey var mı? bir sorun ile karşılaşır mıyım ?

 137. Zeki dedi ki:

  Merhabalar, şuan uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans öğrencisiyim. 28 yaşındayım ve 2018 Kasım ayına kadar tecil belgem bulunmakta. Askerliğimi daha uzun süreye tecil ettirme imkanım var mıdır? Çünkü yüksek lisansım 3 dönemden oluşuyor ve 2 dönemini sorunsuz bitirdim ve 1 dönemim kaldı. Bununla ilgili yorumlarınıza ihtiyacım var. Teşekkürler.

 138. Ufuk dedi ki:

  Merhabalar.

  Tezsiz bir yüksek lisans programına başlayacağım. Programı sadece askerlik için değil dersleri transkribime başarılı şekilde eklemek için de istiyorum. Program süresi bir buçuk sene, bu durumda anladığım kadarıyla yine de askerlik 3 sene tecil edilecek.

  Peki yüksek lisansı bitirmeyip 3 seneye uzatarak son dönemde bitirirsek notları olumsuz yönde etkiler mi?

 139. Cenk dedi ki:

  Merhaba
  Eylül 2015’te tecil hakkım bitti şu an bakaya durumundayım. Bir vakıf üniveresitesinde uzaktan eğitim veren bir bölüme başvurmak istiyorum fakat hangi okulla konuştuysam bakaya durumundakiler için kayıt alamadıklarını söylüyorlar. Nasıl bir yol izlemem lazım sizin tavsiye edebileceğiniz bir okul var mıdır?

 140. Bilal dedi ki:

  Merhaba,

  Ben Eylül 2014’te kayıt olduğum Kasım 2015’te tezsiz bir yüksek lisans bölümünden mezun oldum. Haziran Ay’ında 1 yıllık tecil hakkımı kullandım. Şimdi tezsiz yüksek lisansımı tezliye çevireceğim.

  Bu Eylül 2016’da 2. yıllık süre olacak. Geri kalan 1 yıl 4 ay’ı bu şekilde yaparsam tecil ederler mi?

  Teşekkürler

 141. serkan dedi ki:

  merhaba
  ben serkan 04. 12. 1986 doğumluyum.ikinci üniversiteden budönem mezun oldum.yüksek lisans sınavına girip kayıt yaptıracagım. Fakat yaş durumu yüzünden sıkıntı yaşarmıyım.Sizce sınava girdikten sonramı işlemler için askerlik subesıne gıtmelıyım yoksa sınava gıtmeden önce askerlıgımı mı yapmalıyım tesekkur ederım

 142. fırat dedi ki:

  İyi günler lisans eğitimi bitirdim. yüksek lisans yapıp tecil ettiğim süreden kalan 1 yılım var. eğer yüksek lisansa başvurursam askerlik şubesine hangi evrakları ve nereden temin edeceğimi ve bu tecilin yenilenmesi ne kadar olur.
  ayrıca lisans diplomamı ösymde kayıt ettirmem de gerekiyor mu yüksek lisans kaydı için. teşekkür ederim saygılar.

 143. ferhat dedi ki:

  merhaba hocam. ben 2014 te askerlik şubesine gidip tecilimi bozdum askere gidecem derken bekleme süresinde bazı işlerimden dolayı gidemedim. askerlik yapacağım yer şuan belli olmuş ama gidemiyorum. yüksek lisansa başvuruyorum ancak askerlik durum belgesi istiyorlar.askerlik şubesinden bana yardımcı olabilirler mi var mı askerliği uzatabilme yöntemi acaba. cevaplarınız için teşekkür ederim.

 144. ferhat dedi ki:

  selamun aleyküm kolay gelsin, şu anda aöf yl başvuruları var da. aöf yl askerliği tecil ettirir mi? aöf uzaktan eğitim yl var mı? ücreti ne kadar? yüksek lisansa tecil bitmeden mi başvurmak gerekiyor?

 145. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar. Ben 2014 agustos celbinden beri bakayayım herhangi bir yüksek lisansa başvuru yaparsam tecil yapılır mı askerliğim.teşekkürler.

  • kasva dedi ki:

   kardeş sen YL yapsan dahi artık tecil olmaz.YL’a başladığın tarih celbin açıklanmadan önceki bir tarih olmalıydı.

 146. Serkan dedi ki:

  Öncelikle bilgiler için çok teşekkürler. 2017 yılının 5. ayında askere gitmem gerekiyor yani bu durumda tecilli sayılıyor muyum sayılmıyor muyum bilmiyorum. 2017 yılında herhangi bir üniversitenin tezsiz yüksek lisans programına katılmam durumunda tecil yapmam mümkün olur mu acaba ?

 147. Gökhan dedi ki:

  merhaba tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırıp 1. dönem harcını yatırıp birdaha yatırmasam derslerede hiç gitmesem yinede 3 yıl tecil olurmu askerlğim

 148. Uğur dedi ki:

  benim askerlik gelmiş ASAGIDA KIMLIGI YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 21/07/2016 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI
  YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR. yazıyor

  ben ne kurumdan yazı aldım ne de yüksek lisansa başvurdum.

  2 yıldır kars ilçede acilde çalışıyorum. kurum yazı verse tecil olur mu? bu tecil sadece 1 yıl mı? yoksa her yıl o yazıyla uzatabilir miyiz?

  yüksek lisansa başvurmak için geç mi kaldım? başvursam kabulu falan derken 21 temmuzu geçer gider bu bir sorun oluşturur mu?

  sizce nasıl bir yol izlemeyelim. lütfen yardım edin ya :D

  askere gitmek istemiyorum.

  önerdğiniz ucuz yollu yüksek lisans veren ünviersiteler hangisi? uzaktan eğitim le

 149. Turan dedi ki:

  Merhabalar, benim tecilim 15 Temmuz’da bitiyor ve bi üniversitenin yüksek lisansına başvurdum fakat kesin kayıt tarihi 22 Ağustos’da. Bi sıkıntı olur mu?

 150. ahmet dedi ki:

  tezsiz yüksek lisans en fazla 1.5 yıl erteletiyor diye bir durum söz konusumu askeriyeden öyle söylendi

 151. Can Ersoy dedi ki:

  Merhabalar,

  Tezsiz yüksek lisansın askerliği yalnızca 1.5 yıl ertelediği yönünde bilgi aldım ancak burayı okuyunca 3 yıl olduğunu okudum. İlk sorum bu olacak. Tezsiz yüksek lisans askerliği ne kadar erteler?

  İkinci sorum. Tezsiz yüksek lisanstan sonra doktora olmadığı için askere gitme zorunluluğu mu var? Yoksa tezli veya tezsiz başka bir yüksek lisansa başlayarak ertelemeyi sürdürebilir miyim? Eğer evet ise birini bitirip mi diğerine başlamalıyım yoksa bitmeden kayıt sildirip ikinciye başlamam mı gerekir?

  üçüncü ve son sorum ise uzaktan eğitimin askerliği ertelemesi nasıl olur. okan üniversitesinde işletme uzaktan eğitim programı var. Yalnızca bir buçuk yıl mı erteler yoksa okulu uzatarak sürdürebilir miyim?

  Şimdiden teşekkürler.

 152. Onur dedi ki:

  Merhaba,

  Son duzenleme ile beraber tezsiz yuksek lisanslarin ogrenim ve tecil surelerinin 1,5 yila dustugunu ogrendim.

  Sorum su: Bu durum mezuniyet sonrasi +1 yillik tecil hakkini etkiliyor mu? Yoksa mezuniyet sonrasi hala bu hakka sahip miyiz?

  Tesekkurler

 153. FIRAT dedi ki:

  merhaba ben şuan marmara üniversitesinde lisans olarak okuyorum. askerlik ekim 2017 ye kadar tecillidir. haziran 2017de mezun olduğum zaman askerlik şubesine herhangi bir belge vermeden ben yüksek lisans yapıcam beyanı ile askerliği tecil ettirebilirmiyiz

 154. ORHAN dedi ki:

  Merhaba benim yüksek lisanstan dolayı 31.03.2017 ye kadar tecilim vardı ancak son harç dönemini kaçırdığım için askerlik şubesinden kağıt geldi ağustos döneminde sevke tabisiniz 1-30 haziran da sevk öncesi işlemlerinizi yaptırın diye ben ayın sonuna rapor aldım ve bugün askerlik şubesine götürdüm kasım döneminde askere alacaklar sorum şu ben tekrardan yüksek lisans kaydı yaptırsam tecil hakkım devam eder mi? ya da farklı bi bölümden kayıt yaptırırsam tekrardan tecil hakkı doğar mı?

 155. ümit dedi ki:

  slmlar. ben bu yıl lisans bitirdim konservatuar türk müziği bölümü yaşım 29 aralık 31 2016 da tecilim bitiyor bi kaç üniversite ile görüştüm lisans mezunu iseniz herhangi bir bölümden tezsiz yüksek lisans yapabileceğim söylendi.Fakat sizin yorumlarınızı okudum 3 yıl tecil yaparsınız demişsiniz tezsiz yuksek lisansta.Benim görüştüğüm üniversiteler ise artık tezsiz yüksek lisanslar 1.5 yıl tecil yapıyor dedi.yani kayıt yaptırdığımda 1.5 yıl tecil edileceği söylendi bana bunu 3 yıl uzatabilirmiyim? nasıl uzatırım?

 156. Abdullah dedi ki:

  selamlar tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırdığım zaman otomatik olarak askerlik ne kadar uzar. Tecil tarihim kasım ayında bitiyor.

 157. Onur dedi ki:

  Merhaba ben tezli yüksek lisans yaptım. yeniden bir tezsiz yüksek lisans yaparak askerliğimi tecil etmek istiyorum. Kanuna göre dengi okullar tecil edilmez deniliyor. Acaba böyle yaparak askerliğimi erteleyebilir miyim? Teşekkürler.

 158. ömer dedi ki:

  kardeş bende snle aynı sorunu yaşıyorum bilgi öğrenirsen bana meail atarmısın tşk ben süçü imama başvurdum bana söylediler üniversite 1.5 yıl teçil ediyormuş

 159. Ferhat dedi ki:

  Kardesim bende 2017 kasim ayina kadar tescilliyim YL yaparak ertelemek istyorumda ben simdi tezli bir YL ye baslayacam 3 sene sonunda onu bittirmeden ayni unv. Icinde baska bir tezli lisansa baslarsam askerligi 6 sene tescil ettirebilirmiyim farkli unv.telerde mi basvurumu yapmam lazim bana nasil bir tavsiyen olur yazarsan sevinirim ev aldim k redi oduyorum askere gitmemem lazim :))

 160. Furkan dedi ki:

  Merhaba,

  Benim bir sorum olacak. Ben 2015’de yuksek lisansa basladim tecilim 2018 yilinda bitecek ve mezun olmayacagim. Eger okuldan atilirsam 3 yilin sonunda, tekrar baska bir universitede yuksek lisans hakkim devam ediyor mu 35 yasina kadar farkli universitelerde yuksek lisansa yazilabiliyor muyum? Yoksa atilmadan kaydimi sildirmem mi gerekiyor baska bir yuksek lisansa yazilmam icin.

  • Ferhat dedi ki:

   Bence atilmayi bekleme 3. Donem bitmeden baska bir YL a basvur orda kaydin tamamlaninca bunu sildir benim okuduklarimdan anladigim bu 35 yasina kadar uzatabiliyormusuz

 161. Ahmey Dilşeker dedi ki:

  Arkadaşlar ben üniversiteden mezun olduğum zaman askerlik şubesinden almış olduğum tecil belgesinde 30.09.2016 tarihine kadar tecil gözüküyor..

  Ancak e-devletten girip baktığımda  bu tarih 29.07.2016 gözüküyor.

  Hangisi geçerli? ne yapmam gerekiyor.

  Bilgilendirirseniz çok sevinirim…

 162. hakkı dedi ki:

  evet arkadaşlar, tezsizler artık 1.5 yıl, başvururken dikkatli olun. nisan 2016 da bu değişiklik oldu galiba, önceki dönemlerde kayıt yaptıranları etkilemiyor.

  Benim sorunum şuan tezli yüksek linsan kaydım var, diğer üniversitelerdeki tezlilerden kabul alırsam kesin kayıtta sıkıntı yaşarmıyım? aynı anda 2 yüksek yapılamıyor diye bir bilgi var. benim durumumda yeni üniye kayıt yaptırmakta sıkıntı yaşarmıyım acaba? malum eski üniden ilişki kesme uzun sürebiliyor ve yeni üni kayıt sürelei çok kısa.

 163. sedat dedi ki:

  merhabalar…inşaat mühendisiyim tecilim 2017 ekimde bitiyor.Devlet üniversitesinde tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum.Acaba hangi üniversitelerin olduğunu, ücretlerinin ne kadar olduğunu öğrenebilir miyim? ilginiz için şimdiden teşekkürler…

 164. Ferhat dedi ki:

  Merhabalar;
  Öncelikle verdiğiniz bütün bilgiler için çok teşekkür ederim. 1 Ağustos’ta Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yüksek lisans kaydım yapılacak. Yani yüksek lisans öğrencisi olacağım. 2014 yılında farklı bir üniversiteden mezun olmuştum ve tecil sürem eylül ayına kadar görünüyor. Yüksek lisans kaydımı yaptırdıktan sonra askerliğimi tecil ettirebilir miyim ?
  İyi Günler.

 165. Ozan dedi ki:

  İyi günler sorum şu..tezli yüksek lisansa başlayacam yalnız bölüm dişi olduğum için bilimsel hazırlık okumam gerek.kayıt yaptırdıktan sonra 3 yıl ertelenen tecilim eğer bilimsel hazırlığı geçemezsem yanar mı yanı 1. Yıl sonunda bu Ada’m bilimsel hazırlığı geçemedi artık öğrencimiz de değil deyip şubeye haber verirse 3 yıl tecilimiz yanar mı

  • Ali dedi ki:

   Merhaba bir sorum olacak Akdeniz üniversitesinde 2014 de tezli yüksek lisansa başladım tecillim 2017 nin 8 ayında bitiyor ben bunu iptal etsem kaydımı sildirsem 7. Ayda yeniden kaydımı yine Akdeniz üniversitesinde tezli yüksek lisansa başlasam yine 3 yıl 4 ay tecil alabilirmiyim ve aynı üniversitede aynı bölümde yüksek lisans sorun olur mu

 166. Ali dedi ki:

  İdari para cezası aldım önceden bu ağustosta askerlik yerim belli olcak gitmesem yüksek lisans yapablrm miyim yani bakaya kalırsam ayrıca bu durumda üniversite uzatabilir mi askerliği

 167. Can dedi ki:

  Merhaba. 2015 kasım dumlıpınar üniversitesi inşaat mühendisliği mezunuyum. askerliğim 2017 kasım’a kadar tecilli.1 hafta sonra dumlupınar üniversitesi tezsiz işletme yüksek lisansına başvurmayı düşünüyorum. fakat üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra yurtdışına gideceğim ve 2-2.5 yıl boyunca hiçbir derse ve sınava girmeyeceğim. ders kayıtları internet üzerinden yapılıyormuş sanırım. her dönem internet üzerinden ders kayıtlarımı yapacağım ve türkiye’de ailem tarafından harçlarım bankaya ödenecek. program süresinin 3 dönem olduğunu öğrendim. 1-1.5 sene arası bir uzunlukta anladığım kadarıyla.

  üniversiteye kayıt olduğum andan itibaren askerliğim otomatik olarak 3 yıl ertelenecek mi? yoksa eğitim süresi olan 1.5 yıl ertelenip, daha sonra mezun olursam +1 yıl tecil mi alacağım? direkt olarak 3 yıl tecil alacaksam, bu tecilin şuanki lisans bittikten aldığım tecilden bir farkı var mı?(şartlı 3 yıl tecil falan gibi bir durum söz konusu mu?) çünkü gideceğim ülkeye haziran 2017’de vize başvurusu yapmam gerekiyor ve bu vize evraklarının içinde, en az 1 yıl, yani haziran 2018’e kadar askerliğimin tecilli gözükmesi gerekiyor. önümüzdeki hafta, yani 2016’da başlatacağım tezsiz yüksek lisans ile haziran 2017’deki bu vize şartını sağlar mıyım?

  yurtdışında olacağım için, eğitim süresi olan 3 dönemde ve hatta eğer okuldan atılmıyorsam, uzattığım dönemde de hiçbir derse ve sınava girmeyeceğim. bu durumda okul kaydım silinir mi? yoksa sadece tezsiz yüksek lisansımı başlatıp, hiçbir derse girmeden, sadece harçlarımı ödeyip, internetten ders kaydı yaparak okulda 3 yıla kadar öğrenci olarak gözüküp, askerliğimi erteletebilir miyim?

  1.5 yıl olan normal okul sürem bittikten sonra, türkiye’ye gelip tekrar bir işlem yapmam gerekir mi? (askerlik tecil ya da türkiye’de ders kaydı, üniversiteye/askeriyeye dilekçe vs)

  eğitim harcı ilk 2 dönem için 1500tl, 3. dönem için 100tl. 3. dönemin neden öyle olduğunu anlamadım fakat heralde proje gibi bir şeydir. uzatacağım dönemlerde bu harç fiyatları ne kadar olur?

  sorularımın pek rastlanmadık türden olduğunu biliyorum fakat benim için hayati derecede kritik sorular. cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

 168. Onur Can dedi ki:

  Merhabalar;

  Ben şu anda Süleymen Demirel Ünv. Tezsiz YL programına kayıtlıyım ve 2017 Ağustos ayına kadar tecilim var. Okulu bitirmeyeceğim, kaydımı sildirip yine bir tezsiz YL programına kayıt yaptırarak 3 yıl daha tecil almak niyetindeyim. Benim sorum yine aynı okuldan yani Süleymen Demirel Ünv.’den yaptığım programdan kaydımı sildirip, tekrar aynı okulda bu sefer başka bir programa kayıt olsam okul tekrar 3 yıl tecil alabilir miyim? Başka bir okul ile uğraşmak istemiyorum, bu okulu zaten biliyorum. Uluslararası Ticaret’ten kaydımı sildirip, İşletmeye kaydolmak istiyorum.

  • emir dedi ki:

   onur can merhaba bende yeni basvuru yaptım ıspartaya askerlik tecil için
   tezsiz işletme yl ye nasıl oluyor devam zorunluluğu falan ücret ???bilgilendirirsen çok memnun kalcaz bikaç arkadas basvurduk kafamızda soru işaretleri var antalyadayız bu arada

 169. Slymn dedi ki:

  Merhaba, 2014 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra askerliğimi tecil ettirdim.6 ay sonra ise bir yüksek lisans programına kaydoldum ve okul otomatikman tecili mi yaptı. Şu anda tezsiz yüksek lisans programından mezun oldum ve son tarih 29 temmuz gözüküyor.
  2 sorum olacak.
  1.Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisansa başladığımdan dolayı kullanamadığım tecil hakkım noldu yandı mı? yoksa yüksek lisans tecil hakkımla birlikte kullanabilir miyim.
  2.Tezsiz yüksek lisans tan sonra tezli yüksek lisans yaparak askerliğimi tecil edebilir miyim. Yoksa doktora mı yapmam gerekiyor.

 170. Umut dedi ki:

  Merhaba hocam.Ben onlisans bitirdim aonra dgs ile lisans pragramina kaydimi yaptim tabi askerligide otomotik tecil edildi.Am ben su an okudugum lisans programini birakip baska bir lisans programi okumak istiyorum ama ne olacagini bilemiyorum bazilari olmaz diyor bazilari şu an okudugun lisans pragramindan kaydini sildigin an tescilin duser diyor ve yeni lisans programina kayit yaptiramazsin. Lutfen yardimci olursaniz sevinirim (emaile cevap yollarsaniz cok makbule gecer umutyildiz21@gmail.com)

 171. Cenan Pekdemir dedi ki:

  MERHABA BEN MBA TEZSİZ YÜKSEK LİSANSI BİTİRDİM 2016 ŞUBAT AYINDA. TECİLİM 2017 MARTTA BİTİYOR. UZATMAK İÇİN TEZLİ YÜKSEK LİSANS YAPABİLİR MİYİM? YADA BAŞKA NE YAPABİLİRİM?

 172. Kemal dedi ki:

  Merhaba 2013 yılında yüksek lisansa başladım tecilim 2016 eylül ayında bitiyor ancak yüksek lisansım bitmedi uzatma hakkım varmı acaba?

 173. Süheyl dedi ki:

  Merhaba,
  2014 haziranda lisanstan mezun oldum ve ağustos 2014’te 2 yıllık tecil yaptırdım.
  2014 eylül’de tezli yüksek lisansa kayıt yaptırdım.
  2015 şubat’ta aynı üniversitede bir de tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırdım.
  2016 şubat’ta tezsiz yüksek lisansdan mezun durumuna geldim.
  2016 şubat’ta enstitü memuru daha sonra tezsize başlamama rağmen ASAL’a tezsiz’i bildirdiklerini, şimdi ise tezsiz’den mezun olduğumu ve tezlide kaydımın olduğunu ASAL’a bildireceklerini, tezlinin tezsizden eğitim seviyesi olarak üstün olduğunu, tezliyi sonuna kadar uzata bileceğimi, sıkıntı yaşamayacağımı söyledi bende mezuniyet işlemlerini başlattım ve 2016 mart’ta tezsizden mezun oldum.Tezli yüksek lisansım devam ediyor.
  Ancak ASAL bu durumu onaylamamış ve ek tecil vermemiş ve şuanda 1 temmuz itibari ile bakaya durumdayım.Bu konuda yapılabilecek bir şey var mı? yoksa tezsizin mezuniyeti üzerinden 1 yıl tecil kullanıp, 2017 mart’ta askere gidip üstüne soğuk su mu içeçeğim ?

 174. Kenan dedi ki:

  Merhabalar, ben lisanstan mezun olunca 2014 Eylül’de tecil yaptırdım ve 2016 eylül’de bitiyor. Askerlik dönemim ise 2016 kasım olarak gözüküyor. Tezsiz yüksek lisans yaptırmak istiyorum. Bu tarihten sonra ve bu tecilimi de göz önüne alarak yaptırabilir miyim? Nasıl bir yol izleniyor? Eylülde kayıt gibi birşeyler okudum. Ayrıca son başvuru tarihi 15 temmuz gibi birşeyler de okudum. Anlamadım. Amacım yüksek lisansa kayıt yaptırıp bir süre daha tecil hakkı sağlamak. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 175. Bahadır dedi ki:

  Merhabalar, Temmuz 1989 doğumluyum, 2013 yılı bahar dönemi lisans öğrenimimden mezun oldum. Lisans sonrası tecil hakkımı kullandım ve sonrasında Şubat 2015’te Tezsiz yüksek lisansa başladım. Tezsiz yüksek lisans için bana verilen tecil hakkı Şubat 2018’e kadar gözüküyordu. Fakat ben var olan tecil hakkımın saklı kalacağını sandığım için Haziran 2016’da Tezsiz Yüksek Lisans programından da mezun oldum ve askerlik tecilim tekrar Temmuz 2016’ya dönüştü. Bu durumda askerlik tecilimi tekrar uzatmak için yeniden bir tezsiz yüksek lisans programına kaydolmam işe yarar mı? Yüksek lisans sonrası halihazırda kullanabileceğim 1 yıllık tecil hakkımı kullanmalı mıyım ya da başka bir yolu var mıdır? (Zamanım gerçekten çok kısıtlı, lütfen çok acil yardım bekliyorum) Saygılar ve şimdiden çok teşekkürler.

 176. Ömer Aslan dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2015 yılında mezun oldum ve askerliği 2017 kasım’a kadar tecil ettirdim ve şu anda YTÜ yapı mühendisliği yüksek lisana kayıt hakkı kazandım eğer bu kaydı yaparsam askerliğim 2020 ye kadar tecil ettirebiliyor muyum yoksa 2019 a kadar mı erteletebiliyorum eğer 2019 a kadar olacaksa bir sene daha bekleyip mersin üniversitesine tekrardan başvuracağım ve 2020 ye kadar erteleyebilirsem erteleyeceğim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 177. Tuncay dedi ki:

  Merhaba,

  Ben geçen sene bir vakıf üniversitesine tezsiz yüksek lisans kaydı yaptırdım. 1, 2 ay derslere girdim ancak sonrasında devam etmedim. Kaydımı da sildirmedim. Bu şekilde şu anda askerliğimi tecil ettirebilme gibi bir şansım var mı?

  Teşekkürler,

 178. ADNAN dedi ki:

  Merhabalar. Benim birliğim belli oldu. 01.08.2016-04.08.2016 tarihleri arasında birliğime teslim olmam gerekiyo. uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans tarihleri çoğu üniversitede benim sevk tarihimden sonraki bi tarihe denk geliyo. Sadece bi üniversitede 01.08.2016-05.08.2016 tarihleri arasında online başvurular açılacak. internet üzerinden yüksek lisansa yaptığım başvurunun çıktısıyla askerliğimi bir celp dönemi erteletebilir miyim ?

 179. Fatih dedi ki:

  Benim birligim belli oldu ama ben ayin 11inde ktuye yuksek lisansa kayit yaptirdim hala belgeler islenmemis ogrenci isleri gitmeyeceksiniz askere diyor askerlik subesi bize gelen bir sey yok gideceksin diyor boyle olursa ne yapmaliyim

 180. Mustafa dedi ki:

  Uzaktan eğitim yüksek lisans ile askerlik kaç tecil oluyor

 181. KEMAL KOLCUOĞLU dedi ki:

  tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırınca askerlik yıl yıl mı tecil oluyor yoksa direk 3 yıl mı tecil oluyor? yani bir defa kayıt yaptırıp diğer dönemlerde kayıt yenilenmediği takdirde tecil bozuluyor mu?

 182. Yiğit dedi ki:

  Merhaba,

  Tezsiz yüksek lisans programına kayıtlıyım fakat askere gitmemek için bitirmiyorum. 2017 yılının haziran ayında da projemi vermezsem okuldan atılacağım. Okuldan atılmadan ocak ayında uzaktan eğitim veren programa kaydolmak istiyorum fakat şu anda kayıtlı olduğum programdan ne zaman terk belgemi almalıyım. Önce yeni okula kayıt olup sonra terk işlemlerimi yaparsam tecil işlemleri ilerler mi?
  Yoksa önce okuldan ayrılıp daha sonra mı kayıt yaptırmam lazım?
  Eğer önce kaydımı sildirip yenisine kayıt olmam gerekiyorsa bunu hangi tarihlerde yapmalıyım ki arada askere çağrılmayayım.
  Şimdiden teşekkürler.

 183. Caner dedi ki:

  Merhabalar, lisans mezunuyum.Kasımda askere gidebilmek için tecilimi bozdurdum şimdi bi üniversite tezsiz bi bölüm açtı onu kazanırsam tekrar gidip tecil ettirebilirimiyim? Yoksa kendi isteğinle bozdurdun diyip tecil etmezlermi?

 184. Berk dedi ki:

  Öncelikle herkese merhaba.
  Benim sorum şu: Ben lisans eğitimimi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği olarak tamamladım ve bildiğiniz üzere orta öğretim öğretmenlikleri lisans programları 5 yıldır. Ve mezuniyet belgemde lisans 5 yıl olduğu için tezsiz yüksek lisans mezunu olarak adlandırılıyorum. Eğer ben uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisansa başvurursam tecil hakkı kazanabilir miyim? Yoksa bunlar denk deyip tecil hakkı kazanamaz mıyım?
  Ben askerliğimi tecil ettirmek için sadece tezli yüksek lisans programlarına mı kaydolmalıyım? Bilginiz varsa paylaşırsanız çok minnettar olurum.

 185. Ahmet Aktasli dedi ki:

  Merhaba benn lisans mezunuyum iki yil tecil hakkimi kullaniyorum suan 2015 haziranda mezun oldum. 2017 haziranda bitiyor tecilim seneye agustos eylul gbi saniyorun tezsiz yukseklisans kayitlari. Benim bu iki aylik boslugum yukseklisansa kaydolmama sorun olurmu kayit icin askerlik durum belgesi gerekirmi? Ne yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim. hayirli gunler.

 186. aydan dedi ki:

  merhaba arkadaslar.. yüksek lisans yaparken kayıt sildirsek başka bir yüksek lisansa kayıt yaptırsak sıfırdan tecil hakkımız oluyor mu bilginiz var mı?

 187. aydan dedi ki:

  veya yüksek lisans yaparken farklı bölümde tezsize başlasak tecil ertelenir mi bilginiz var mı?

 188. Polat dedi ki:

  Merhabalar, askerlik ertelemek için tezsiz yüksek lisansa 1 donemliğine kayıt yaptırıp sonradan kaydımızı sildirsek, tezsiz yüksek lisansın tecili bozulurmu acaba? En düşük maliyetle askerliği tecil etmek için daha uygun bir yol varmı yada bildiğiniz vaktinizi ayırıp cevaplarsanız sevinirim.

 189. SERDAR dedi ki:

  Merhaba lisans mezunuyum (2013). 2 yıl tecil ettirdikten sonra 2015 şubat ayında Tıbbi farmakoloji Abd tezli yüksek lisansa başladım. askerlik 2018 kasım ayına kadar tecilli görünüyor. yüksek lisansım 2018 ocak ayında bitecek. 2018 şubat ayında aynı üniversitede başka bir enstitüde tezli yüksek lisansa başlarsam tekrar askerlikte tecil hakkım olur mu? iyi günler

 190. burak dedi ki:

  merhaba ben lisans mezunuyum. yüksek lisansı askerliği ertelemek için istiyorum açıkcası sınavlarla uğraşmadan rahatça yüksek lisans başvurusu yapıp askerlik durumunu uzatabilme şansım hangi okullarda daha çok olur bir tavsiyeniz olur mu ingilizce yeterliliğim yok çünkü. şimdiden teşekkürler.

 191. Oğuzhan Yıldız dedi ki:

  Merhabalar.. Gaziantep Üniversitesi İşletme Tezsiz Yüksek lisans programına 2016 ocak döneminde başladım. Şu anda iş durumu sebebiyle İzmir e gitmem gerekiyor. Ve askerliği olduğunca uzatmam gerekiyor. Bununla ilgili birkaç sorum olacak.
  1- İzmir de bir üniversiteye geçiş yapma hakkım var mı ?
  2- Okula gittiğimde bu seneden itibaren artık sadece 3 dönem hakkın var dendi. Önceki geldiğin bir dönemi saymıyoruz ama bu seneden itibaren 3 dönem içinde bitirmek zorundasın dedi böyle bir şey var mı ? Yoksa hakkım 3 yıl mı ?
  3- Eğer geçiş olmuyorsa Gaziantep te yüksek lisansımı iptal edip İzmir de yeniden başlama gibi bir şansım olabilir mi ? Bu süreçte askerlikle ilgili problem yaşar mıyım ?
  4- Tecil süremi en fazla uzatmam için siz nasıl bir yol tavsiye edersiniz ?

 192. Fatih dedi ki:

  Hocam bu açıklayıcı yazı için öncelikle teşekkürler benim sorum şu; 26 yaşındayım ve Mersin Üniversitesin’de Uzak Eğitim Yüksek Lisans yapıyorum. Önümüzdeki Eylül-Ekim ayı gibi yurtdışına çıkacağım büyük ihtimalle. Yüksek Lisans Kayıt Yenileme Eylül’de olacak ve ben boşu boşuna 1600 TL vermek istemiyorum en geç Ekim gibi yurtdışına çıkacağımı düşünürsek kayıt yenilememem halinde havaalanında sıkıntı yaşar mıyım?

  Diğer sorumsa şu; diyelim ki yurtdışına 1 seneliğine gittim ve bi sıkıntı olmadı geldiğimde sıkıntı yaşar mıyım? Üniversiteyle kayıt dondurmayla ilgili görüştüm başta olmaz dediler, sonra gel bi dilekçe doldur bakalım dedi öğrenci işlerindeki kişi.

  Teşekkürler, iyi günler dilerim

 193. ahmet dedi ki:

  slm ben dışardan lise okuyordum ama bu sene kayıt yapmadım şimdi nasil askerlik
  nasıl erteliyebilirim acaba

 194. ahmet dedi ki:

  slm ben dışardan lise okuyordum ama bu sene kayıt yapmadım şimdi nasil askerliği
  nasıl erteliyebilirim acaba

 195. hakan dedi ki:

  Merhaba, Ben ağustos 2013 yılında tezsiz yüksek lisansa kayıt oldum. Askerliğim 2017 ocak ayına kadar tecil edildi. Fakat sonradan tezli yüksek lisans geçtim. Yüksek lisansım 2017 nisan ayında bitecek gibi duruyor şu anda tez aşamasındayım. Fakat benim öğrenmek istediğim yükseklisansdan mezun olduğumda 29 yaşımı doldurmuş olacağım yine de 1 yıl tecil hakkımı kullanabiliyor muyum bu durumda yoksa hemen doktora programına mı başlamalıyım?

 196. esra dedi ki:

  Meraba esim tezsiz yuksek lisansa basvurcak.bnse saglik kurumunda memurum .es durumu olurmu beni cekebilirmi

 197. burak dedi ki:

  merhaba, ben 2016 haziran da mezun oldum.lisanstan dolayı elde ettiğim 2 yıllık tecil hakkımı kullanıp, 2 yıl sonra bu tecil hakkım bittiğinde, yüksek lisansa başlayıp yine tecil kullanabiliyor muyum?

 198. recai dedi ki:

  Tezli Yüksek Lisans mezunlarının kamuda yaş sınırı konan birimlerine başvururken yaşı +2 yıl uzattıgını duydum bu yonde bilgisi olan var mı?
  Örneğin şuan polis alımı yaş sınırı 30, tezli yuksek lisans mezunu 31 veya 32 yaşında olsa başvurabiliyor mu?

 199. Serhat dedi ki:

  Merhaba

  2014 yılında tezsiz yüksek lisansa başladım. Askerliğim 2017 ocak ayına kadar ertelendi. Kaydımı 2016 haziran ayında sildirdim. Şimdi yeniden AYNI ÜNİVERSİTEDE farklı bir bölümden tezsiz yüksek lisans kaydı yaptırsam askerliğim tekrardan tecil edilir mi?

  Şu anda askerlik durum belgesinde 30.09.2016 ya kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur diye yazıyor. Kayıt yaptırırsam 24.08.2016 da kayıtlı olacam.

  Yardımlarınızı bekliyorum.

 200. Mehmet dedi ki:

  Mrb ben yüksek lisans kaydimi yaptım ve şansızlık ki hiç alakam olmayan bir üniversite oda kapatıldı ve yukseklisasim olmasına rağmen askerlik ertelemem iptal edildi ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin

 201. recai dedi ki:

  *Serhat sen ikinci yüksek lisansına kayıt yapabilirsin cunku 1 ay daha tecilli oldugun için başlasan da 2 ay sonra ilk GBT taramasında götürülürsün cünkü asker kaçagı sayılacaksın tek şansın doktora ki askerlikten de bu kadar korkmayın gidin yapın.
  *Mehmet senin tek şansın askere gitmek..

 202. eser dedi ki:

  merhaba ben yüksek lisansa başvurdum. sonuçlar yakında açıklanacak. eğer kazanırsam süreç nasıl işleyecek. şu an yaşım 30 ve kaçak durumdayım. başvurduğum üniversite kayıt için askerlik konusunda adayın beyanı esas alınır diyor. benim vereceğim beyan askerlikle ilişiğim yok olacak. kayıt yapacam. sormak istediğim soru şu: 1.kaydı yaparlar mı. 2. kaçak olduğum anlaşılırsa kaydı silerlermi. 3. kayıt yaptıktan sonra üniversite kendisi mi tecil ettirecek yoksa benim uğraşmam gerekecek mi.cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler.

  • murat dedi ki:

   merhaba kardeş senin durumunu merak ettim sorunun cevabını merak ediyorum bende benzer durumdayım okul kayıt yaptıgı durumda askeriye tecil yaptımı ? bakaya olanlar tecil yapamıyor diye biliyorum

 203. Gencer dedi ki:

  Merhaba 4 yil once 2 yillik univ kaydimi sildirmistim simdede acik ogtetim universitesi 2 yillik kazanirsam askerlik tecil olurmu tesekkurler

 204. ahmet kara dedi ki:

  sayın admin ibrahim çeçen ünv. tüksek lisans yapıyorum bu yıl 2. sınafa geçtim ve sanırım bu yıl biter yuksek lisan sorum su eger bitirmesem yanı uzatsam yada bitirsem askerlığı uzatabılırmıyı yas 30 bu arada ve e devlete baktım sunu yazıyor ASAGIDA KIMLIGI YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 19/08/2017 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI
  YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR.
  ERTELEME NEDENI : 35E2-2 YURTIÇI LISANS ÜSTÜ ERTELI
  teşekkurler şimdiden bilginiz için.

 205. Enes dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sayın arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı. Verdiğiniz bilgiler sayesinde kafamdaki birçok soru işareti gitti.

 206. zaza dedi ki:

  Merhaba,
  Hem Kocaeli Ünivertesi hem Gebze Teknik Üniversitesi tezli yüksek lisans öğrencisiyim. Tecilimi Kocaeli Üniversitesi yapmış.2019 a kadar. Ben Kasım tecili ile askere gitmek istiyorum. Son başvuru tarihi 31 Ağustosmuş. Tecilimi bozmak için askerlik şubesine direk gitmem yeterli mi yoksa illa ki üniversitemden kurul kararı ile yüksek lisans erken sevk belgesi mi almam gerekiyor? Cevabınız için çok teşekkürler

 207. Emre dedi ki:

  İyi Günler. İlk başta Türkiye de denkliği olan bir yurt dışı üniversitesinde uzaktan eğitim yüksek lisans bitiripde sonra Türkiye de tezli bir yüksek lisansa geçersek tekrardan tecil hakkımız olur mu ? Yani harici tecil olmasa bile tekrardan okuduğumuz için okul boyu almama gibi bir durum var mı ? ( 1 yıl yurt dışı + 1.5 yıl Türkiye = 2.5 yıl okul + 1 yıl tecil hakkı = 3.5 yıl uzama toplam)

  Bir de gene yurt dışında denkliği olan bir okulda başlayıp yarım dönem okuyup sonra Türkiye de okula geçmiş olsam gene uzama şansı varmıdır ? ( 0.5 donem yurt dışı + 1.5 yıl Türkiye = 2 Yıl okul süresi ve 1 yıl tecil hakkım = 3 yıl uzama toplam )

  Bu sorularıma doğru veya doğruya en yakın cevap verebilecek herkeze teşekkür ederim.

 208. Burcu dedi ki:

  Iyi günler iktisat yüksek lisanstan yeni mezun oldum.ikinci yüksek lisansa başlasam aynı anda yapmış olmuyorum bu doğrultuda ücret ödermiyim.

 209. Feray dedi ki:

  Herkese iyi gunler. Uzman doktor ( yani 6 yil tip +4 yil uzmanlik ögrencisi egitimi almis kisi) yas(29) saglik kuruluslari yoneticiligi yuksek lisansi yaparken askerliği tecil edilir mi???cevap bizim icin cok onemli. Tesekkurler

 210. Kenan dedi ki:

  Merhaba hocam ben gazi üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum birinci deönem bitti ve ilk kayıt yaptırırken 2019’a kadar askerliğimi tecil ettiler.
  Şimdi maddi nedenlerden dolayı ben bir dönem yüksek lisansımı dondursam tecilimde bozulur mu yoksa sıkıntı olur mu?

 211. metin dedi ki:

  Ben 21-12-1991 doğumluyum ve üniversite 3 sınıfa geçeceğim. okul hıc uzamaz ise 27 yaşında mezun olacağım gerci ay ise 26 da denebilir bilmiyorum yanı 2018 yılının bu zamanlar gibi. Sorum şu mezun olur olmaz pilot olmak için THY ‘na başvurucam sınavları falan derken 5,6 ay da oradan geçse 2019 ocak da thy bana dıyecek ki, 2 yıllık tecilini al gel sıtesınde oyle yazıyor. yaşımda o oranda ilerleyecek. askerlik şubesine gittim hepsi bana aval aval baktı. matematiği anlamadılar. eğer 29 yaş sınırı var ise ki vamı yokmu bilmıyorum tecil etmeyeceklermı? biri bana bir şey dese pilotluğu aklımdan çıkaracağım. okula geç başladığım için zaman kısıtlı ama 35 yaş sınırını gorunce heyecanlandım. Yoksa olayı söyle anladım ben diyelim 25 yaşında mezun oldun 2 yıl tecil hakkın oldu kullandın yasın oldu 27 yüksek yaptın yine tecil versin çünkü 29 olmadın 29 içerisinde istediğin kadar oyna ama adamlara gidip 28 yaşında yüksek lisans belgesi verme çünkü 29 una bir sene kalmış ancak 29 yasına kadar sana tecil verir fazlasını vermez doğrumu hocam. Teşekkürler

 212. Harun dedi ki:

  Hocam merhabalar , 4 yıllık üniverste okuyup 2 yıl tecil alıp 30 eylülde askerlik yönünden sorun yok yazısını alabiliyorum e-devletten , tezsiz uzakdan yüksek lisans yapmak istiyorum , malum iş hayatı :) , kayıtları başlayan ve kesin kayıtları 2-10 eylül arasında olan üniverstelere kayıt yaptırabilirmiyim ( kabul edilmem şartıyla ) , ? çok teşekkür ederim .

 213. Efe dedi ki:

  İyi günler, okuldan eylül ayında mezun oluyorum. Acaba tecil ettirmeden mezun olur olmaz 1.5 yıllık bir yüksek lisans programına kaydolup bitirdikten sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullanabiliyor muyum acaba?

 214. AHMET dedi ki:

  Merhaba. Şu an yüksek lisans öğrencisiyim.29 Eylül 2018’e kadar tecilliyim. Şu an okuduğum programı bitirmeden aynı üniversitede farklı bir bölüme veya farklı bir üniversitede yüksek lisansa başlarsam askerliğim tekrardan 3 yıl tecil edilir mi?

 215. Alper Semih ANAR dedi ki:

  Merhabalar
  Eylül 2014 te çukurova üniversitesinde tezli yüksek lisans a başladım. Askerliğim 2017 ağustos a kadar tecil oldu. Bu yüksek lisans programını bitirmeden 2017 bahar yarı yılında aynı üniversiteden veya farklı üniversiteden tezli veya tezsiz herhangi bir yüksek lisans programına kayıt yaptırsam tecilimi uzatabilir miyim? Son olarak ilk yüksek lisans kaydımı sildirmem gerekiyormu. Şimdiden teşekkürler

 216. sezgin sezgin dedi ki:

  merhabalar
  süper bir sorum var :)
  2012 yukseklısans tezli ögrencisiyim
  ilk yılımı bitirdim ikinci yıl yani tez yılına geldiğinde hep dondurdum
  daha sonra da tezden kaldım
  şuan tez dersini alıcam
  ama yukseklisans eğitim süremi doldurdugum için okul ögrenci olarak beni görmüyor
  bu durumda ne yapmalıyım? 67.madde bana uyuyor mu

 217. Avukat dedi ki:

  Merhaba Kasım 2017 ye kadar askerlikle ilgili bi skntim olmadığı yazıyor askerlik durum kağıdımda. Şimdi ben kasım 2017 ye dek örneğin eylül 2107 de bir yuksek lisans programina kayit olursam tecilim ile ilgili bir problem olmaz mi ?

 218. Anıl dedi ki:

  Yüksek lisans kaydim var tecilim 2018 e kadar. Askere gitmek istersem okula başvurup kaydımi silmem mi gerekiyor.

 219. Taha dedi ki:

  Merhaba 2014te kayıt olduğum tezsiz yüksek lisansla askerliğimi 2017 ye kadar ertelemiştim. Fakat 3 dönem üstüste kayıt yenilemedikten sonra askerlik tecilimi bozmuşlar. Sağlık raporu alarak 22ekim 2016ya kadar tekrar tecil aldım.Şimdi kayıt yenilersem tecil hakkımı tekrar kazanır mıyım yoksa başka unide mi tezsiz yüksek lisans yapmalıyım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 220. ibrahim dedi ki:

  Tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırdım 1. Dönem harç ücretini yatirdim. 2. Dönemi yatirmazsam tecilim bozulur mu ?

 221. İhsan kaya dedi ki:

  Oncelikle kolay gelsin ben marmara univ 4 yillik bankacilik yani lisans mezunuyum, tecilim eylul 2017 de bitecek ben 29 yasina kadar askerligimi ertelemek istiyorum bunun icin tek yol yuksek lisansa mi kayit olmamdir yoksa 2-4 yillik yeni bir univ kazanarak yada aof kayit olarak askerligimi erteleyebilir miyim lutfen yardimci olursaniz sevinirim.

  • tecil dedi ki:

   kardeşim kimi okul hemen 1 dönemde tecili bozuyor , kimisi 2 dönem bekliyor , hangi ünv ve hangi enstütüdesin temli mi tezsiz mi

 222. TOPRAK dedi ki:

  ARKADAŞLAR ARRRAMIZDA SELÇÜK ÜNV. FEN BİLİMLERİ ÜNSTÜTÜSÜ YADA SOSYAL BİLİMLER ENSTÜTÜSÜNDE KAYITLI OLAN VAR MI , TECİLİ 1 DÖNEM KAYIT YAPTIRMAYINCA MI BOZUYORLAK YOKSA 2 DÖNEM ÜST ÜSTE KAYIT YAPTIRMAYINCA MI BOZUYORLAR , Bİ BİLGİSİ OLAN VAR MI

 223. aydın dedi ki:

  merhabalar ben Ahmet Yesevi Üniversitesi Yerel Yönetimler bölümünde tezsiz yüksek lisans yapmaktayım. Kaydımı eylül 2015 de yapmıştım ve askerlik için 2018 sonuna kadar tecilliyim. ancak bu üniversitenin eğitim ücretleri çok fazla. acaba burada kaydımı sildirsem ve başka daha uygun fiyatlı bir üniversitede kaydımı yaptırsam tecilim bozulur mu? bi de bildiğiniz uygun fiyatlı, uzaktan eğitim veren üniversiteler hangileridir? şimdiden teşekkürler.

 224. acil tecil :-) dedi ki:

  Arkadaslar oncelikle merhaba.Benim en kisa zamanda uzaktan egitim tezsiz yuksek lisansa kayit olmam gerekiyo askerligimi ertelemek icin.tabiki kpss ales yds istemeyen uniler lazim.en uygun hangi uni sizce? yillik ucretini bilen arkadaslar var mi aceba? sitelerden de arastirmaya devam ediyorum.yardimci olan zaman ayiran arkadaslara cok tesekkur ederim simdiden…

 225. Burak dedi ki:

  Selamlar. Ben şu anda 26 yaşındayım 27 yaşıma 72 gün kaldı geçen hafta yüksek lisansa başvurdum ve kazandım. (Turizm İşletmeciliği Tezli Yüksek lisan) Daha önce önlisans ve aöf ten lisansa tamamladığım lisans ve akabinde örgün eğitimden de 4 yıllık bir lisans programından daha mezun oldum. Bu halimle geçen hafta askerlik şubesine gittim ve kasım 2018’e kadar askerlik süresini tecil ettirdim. Kurumda çalışan memur yerinde olsam Yüksek lisansa şimdi kaydolmam dedi, sebeplerini sıraladı, pek anlayamadım söylediği şeyleri. Velhasıl bu hafta da okumak istediğimi için yüksek lisansa kaydoldum. Araştırmalarım sonucunda yüksek lisans 3 yıl olmuş, yönetmelikte okuduğum kadarıyla. Şimdi bu durumda ben ne yapacağım 2018 e kadar 3 yıl olacak ve yüksek lisansım iptal mı olacak ? Elim kolum bağlandı be kardeşim. Ne yapacağım, önerileriniz var mı ? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım!

 226. şenol eser dedi ki:

  merhaba,
  2012 şubatta gazi üniv. tezli yl başladım ve 2015 ağustosa kadar olan tecil hakkımı doldurdum, şu anda bakayayım ve yl hala kayıtlı öğrenciyim, bu durumda kaydımı sildirip tezsiz yl başlarsam yeniden en az 1 yıl tecil alabilir miyim

 227. armagan dedi ki:

  Merhaba,

  Tezsiz yüksek lisans yaptığım üniversitede, yıl içinde 3 dönem halinde (güz – bahar – yaz) ders alınabilmekte fakat ben sadece güz ve bahar (yılda iki dönem) olmak üzere 4 dönem ders alarak devam ettim. ( 1- 2014 Güz, 2- 2015 Bahar, 3- 2015 Güz, 4- 2016 Bahar). Bu mesajı yazdığım sırada, eğer ders seçimi yapacaksam, programdaki 5’nci yarıyıla gireceğim. Mevcut askerlik durum belgeme göre 2017 Eylül sonu gibi tecil sürem doluyor. Ayrıca, yüksek lisans konusundan bağımsız ama ben aynı zamanda, lisans dönemimden kalma çiftanadaldaki bir programa kaydım devam ediyor; anadalımdaki lisans programından mezun olsam da çiftanadaldaki programdaki lisans devam ediyor.

  Buna göre:
  1) Halihazırda okuduğum yüksek lisans programı devam ederken, aynı üniversitenin (şimdi okuduğumdan) farklı bir yüksek lisans programına geçiş yaparsam tecil süremi bir 3 yıl daha uzatabilir miyim? (35 yaş engeline takılmıyorum)
  2) Yüksek lisans programımı 1 yıllığına dondurursam, tecil sürem 2017 Eylül’de bittiğinde, yüksek lisansı dondurmuş olmama rağmen tekrar tecil ettirebiliyor muyum ve ne kadar süreliğine? Yukarıda da yazdığım gibi, lisans zamanlarından kalma, çiftanadal lisans programına ilişiğimin devam etmesi durumunu bu anlamda nasıl “tecil süresini uzatma” lehine kullanabilirim?
  Teşekkürler.

 228. Can dedi ki:

  Merhaba sayın yüksek lisans uzmanı ben bir üniversitenin tezsiz yüksek lisans programına kaydoldum ve daha sonra ales puanı da alıp tezli programa geçiş yaptım. Askerliğim 2018 mart ayına kadar tecilliydi fakat ben yüksek lisansı 2017 haziranı gibi inşallah bitirecem. Fakat askerliğimi biraz daha ertelemem gerekiyor. Yukarda askerliği yüksek lisans bittikten sonrada 1 yıl erteleneceğini söylemişsiniz. Ama başarılı olan öğrencilere demişiniz. Yani askerliği ertelemek için 1 yıl daha tezli yüksek lisansı bitirmiş olmak yetmiyor mu ? bi de herhangi bir not falan almak mı gerekiyor acaba ?

 229. okan dedi ki:

  ben lisans mezunuyum okul bittikten 2 ay sonra askerliğimi tecil ettidim tecilden 2 gün sonra da yüksek lisansa kaydımı yaptırdım şimdi benim 2 yıl mazeretsiz tecil hakkım öldü mü yüksek lisanstan sonra 2 yıl daha tecil ettiremez miyim ?

 230. Ahmet dedi ki:

  yüksek lisansı dondurduktan sonra askerlik tecili bitiyor mu otomatik olarak..

 231. Emre dedi ki:

  Merhaba ben 2015 haziran ayında mezun oldum.(4 yıllık lisans) Askeriye ye diploma götürdüm 2 yıl ertelendi. Eylül 2017 ye kadar. Ancak şuan tanıdığım hocalar var Çukurova da yüksek lisansta mülakatta kolaylık sağlayacaklar. Ancak ben 1 yılda bitirirsem. Temmuz da 2017 de mezun olabilirim. Normalde zaten askerliğim 2017 eylüle kadar ertelenmişti. Beni eylül 2017 de askere götürürler mi? Yüksek lisanstan ekstra Mezun olunca 1 yıl tecil Hakkı kazanır mıyım?

 232. yasin dedi ki:

  merhaba ben yüksek lisans yapıyorum 2018 yılına kadar tecilim var ve yüksek lisansımı uzattım projeyi teslim etmedim. bu dönem dondurduğumda tecilimde bir değişiklik oluyor mu?

 233. mesut dedi ki:

  merhaba. 21 eylülde askerde olmam lazım ve yerimde belli. ancak tezli yüksek lisans programına yerleştim. askerlik durumum ne olur ? erteleniyor mu yoksa gitmem gerekiyor mu ? tşk.

 234. Yasin dedi ki:

  Merhabalar ozel bi universitede tezli yüksek lisans yapacağım ama benim hali hazırda tezli Bir yüksek lisansım devam ediyor benden öncekini silmemesi istediler acaba silme işlemi ve yök e bildirim kaç gün sürer ( 3 içinde kayıt yapmam gerkiyor)
  Tesekur ederim

 235. Emre dedi ki:

  Öncelikle merhabalar
  4yıllık lisans bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl tezil ettirdim bunun bir yılını kullanıp. Tezsiz yüksek lisans bölümüne başladım.geçtiğimiz aylarda okuldan mezun oldum. Bu durumda size 2 tane sorum olacak. Birincisi lisansdan mezun olduktan sonra tecil hakkımın bir yılının kullanmıştım diğer bir yıllık hakkım hale geçerli mi? İkincisi şuan okulla ilişkimi kesmedim ilişkimi kesmedim ve 2018 yılına kadar askerliğim erteli ilişkimi kestikten sonra direk bu tarih düşermi? Teşekkürler.

 236. Doğan dedi ki:

  Merhaba 28 yaşındayım ve eylül 2016da lisans dan sonra kullandığım tecil doluyor ve Akdeniz Üniversitesi uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırıyorum. Bu durum bana kaç yıl tecil sağlayacak ve üst yaş sınırı 35 net bir bilgi mi? Çok fazla çelişki var bu konuda . Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 237. Canberk dedi ki:

  Merhabalar ben şuan maltepe ünv tezsizdeyim 1.dönem bitti 2018 başına adar tecil var. mesela ben başarısız olsam son dönemde ve kaydım silinse tekrardan kayıt olabiliyormuyum bu unv e veya baskasına y.lisans icin? ve tecil işlemi oluyor mu tekrardan 2 yıllık yaşım 25. Bilgi lütfen tşkler.

 238. CİHAN dedi ki:

  MERHABALAR. 2014 YILINDA AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜNDEN MEVZUN OLDUN EYLÜL 2016 YA KADAR TECİLLİYDİM VE GEÇEN HAFTA ISPARTA SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİ TEZSİZ İŞLETME YÜKSEK LİSANS BÖLÜMÜNE KAYIT OLDUM VE YENİ ÇIKAN KANUNDA ASKERLİK EN FAZLA 3 DÖNEM YANİ 1,5 YIL TECİL EDEBİLİYORMUŞ ŞUBAT 2018 E KADAR TECİLLİYİM. TECİL SÜRESİNİ DAHA FAZLA UZATMAK İÇİN BU YILIN BAHAR DÖNEMİNDE KAYDIMI SİLDİRSEM BAŞKA BİR ÜNİVERSİTENİN UZAKTAN EĞİTİM YL BAŞVURU YAPSAM TECİL SÜREM UZARMI LÜTFEN YARDIMCI OLUN

 239. ALİ YURTTAŞ dedi ki:

  Merhaba;
  Ben şu anda bir üniversitede tezsiz yüksek lisans programına yerleştim.Eğer ikinci dönem bulunduğum üniversiteden kaydımı sildirip başka bir tezsiz yüksek lisans programına uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programına kayıt yaptırmak istersem yaptırabilir miyim ve bununla ilgili askerlik tecilinde bir sıkıntı meydana gelir mi

 240. CENGIZ AKSU dedi ki:

  Merhaba,

  Size sorum su olacakti, Su an Polonyadayim ve bu hafta yuksek lisans basvurum onaylandi, bir ay sonra ise askerlik tecil hakkim bitiyor. Burada yuksek lisans a basladigimi turkiye de nereye ve nasil bildirebilirim acaba? Askerlik subeye buradan alacagim evragi yollasam yeterli mi? belge dili ne olmali?
  Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

 241. Gökhan dedi ki:

  2013 yılında başlayan yüksek lisans tecilim eylül itibariyle bitti fakat aday memur olduğum için kurum yazısı ile şubat başına kadar yeniden tecil oldum.. Tecil sebebim bu kez aday memurluk olduğu için eski yüksek lisanstan kayıt sildirmeme gerek var mıdır ? Ocak ayında tezsizde olsa yetişebilir miyim ? Teşekkürler.

 242. mehmet dedi ki:

  Merhabalar
  Nisan 2016 YLdan mezun oldum ve bir senelik tecil hakkımı kullandım oda Nisan 2017
  Sorum şudur doktora başvurabilmek için dil sınavımdan geçmem gerek ve kayıt yaptırabılmem ıcınde eylül 2017’i beklemem gerekmektedır. Yani Nisan 2017’de biten tecil sonrası eylül 2017’e kadar nasıl davranmam gerekmektedir.? eylülde kesin kayıt yaptırabılır mıyım? kayıt sırasında ıstenılen askerlık durum belgesınde sorun teskıl eder mı ?
  veya nasıl bir yol izlemem gerek

 243. Noyan dedi ki:

  Merhaba.

  Ben kamuda öğretmenim.

  Eskişehir Osmangazi üniversitesinde uzaktan egıtım tezsiz yuksek lısans yapıyorum. Bu programa 2016 şubat ayında başladım ve askerlıgım 2019 a kadar tecik ettirildi.

  Sorum ise:

  1. Resmi gazetede ve unıversitenin sıtesınde gordugum kadarıyla yl programını bıtırmek ıcın belli bir sure varmış. 3 dönemmiş. Ben geçen bahar döneminde ders kaydı yaptırdım ve ucret odedım ama hıcbır derse veya sınava katılmadım. Yani bu programı an itibariyle belirli süre içerisinde bitirme şansım kalmadı. Bu dönem ders kaydı yaptırmama gibi bir şey sansım var mı bir problem olur mu derslere kaydolmazsam?

  2. Programı 3 donemde bıtıremezsem askelık tecılım ne olur? 3. donem sonunda ılısıgım yaz basında kesılırse askerlıgı yeni y.l ye başlamak suretıyle tekrardan nasıl tecıl ettırebılırım? Hazıran gıbı ılısıgım kesılırse başka programa yenı kayıt yaptırmak eylulu bulursa ne olur?

  teşekkurler.

 244. ferhat gülşen dedi ki:

  Merhabalar;ben 2016 şubat ayında bahar döneminde ısparta üniversitesinde uzaktan eğitim tesiz yüksek lisansa kayıt yaptırdım 2019 yılına tecil ettirdiler bu dönem harc yatırmayıp kayıt yenilemzsem tecilimde bi değişiklik olur mu?

  • Noyan dedi ki:

   evet kardeş benım de merak ettıgım hususlardan bırısı bu senle aynı doneme kadar tecıllıyım ve kayıp yaptırmak ıstemıyorum. belkı sen bılıyorsundur bızım 2 donem sonra ılısıgımız kesılıyor ondan sonra askerlıgı nasıl ertelemelıyız?

  • TOPRAK dedi ki:

   aynı durumu bende merek ediyorum 2. dönem para yatırmazsak tecil bozuluyormu arkadaşlar

 245. Barış dedi ki:

  Merhaba, öğrenmek istediğim bir konu var. Nisan 2016 da yeni çıkan bir kanun ile tezsiz yüksek lisans ve buna bağlı tecil süresi önceden 3 sene iken artık 1,5 yıl ile sınırlandırılmıştır şeklinde bir bilgi almıştım Marmara Üni. öğrenci işlerine gittiğimde.

  Bu sınırlama ile tezsiz yüksek lisansı 3 seneye uzatma imkanı kalkıyor.1,5 sene sonunda öğrencilik hakları ve dolayısı ile tecil hakkı sona eriyor.Bu kanun tezlileri kapsamıyor ve süre 3 sene 4 ay olarak devam ediyor.

  Bu sebeple bu dönem tezsiz bir programa kayıt olmadım.

  Bu kanun doğru diyelim peki o halde 1,5 sene sonunda bölümü bitirsem bana yine 1 sene daha ek tecil hakkı veriliyor mu?

  Bu konular ve yeni kanun içerikleri hakkında bilginiz var mı?

  • Safa dedi ki:

   Merhaba,
   Tezsiz yüksek lisans eğitiminizin normal süresi 2 yıl ise, 3 yıl erteleme geçerlidir. Belirttiğiniz 1,5 yıl konusu uzaktan tezsiz yüksek lisans ya da 1 yıllık yüksek lisans programları için. Mantığı da şuradan geliyor, 1 yıl eğitim + 0,5 yıl proje, ödev vs. =1,5 yıl artı olarak 1 yıl da dondurma ya da sınıfta kalma vb. den dolayı toplamda verilen süre net 2,5 yıldır.
   Yani eğitim süresi 2 yıl ola ola, tecil süresi 1,5 yıl olamaz. Her eğitim süresinin üzerine minimum artı 1 yıl daha opsiyon veriyorlar.

 246. captain dedi ki:

  2019 yılına kadar tezsiz yüksek lisans tecil almıştım,yurt dışında çalışmaya başladığım için dövizli askerliğe başvurmak istiyorum,bu durum tecil süremi etkiler mi veya şuanki tecilim için sorun oluşturur muo? Yanıtlayan olursa şimdiden teşekkürler

 247. Gökhan Baykal dedi ki:

  Merhabalar,

  Haziran 2016 yılına kadar tecilim bulunmaktadır. Şuan ki eğitim planlamam da bir uzaktan eğitim bir de tezli YL programına başvurup yürütmek ne kadar mantıklı olur . Önümüzdeki bahar döneminde iki YL programına da başlamak ne kadarlık bir tecil süresine denk gelir. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 248. Burak altınel dedi ki:

  Merhabalar ben 2015 yılında tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptırdım ilk dönem harcımı ödedim 2. Dönem harcımı ödemedim şimdi yeni yılda harcımı ödemezsem eğer kaydım düşer mi? Tecilim bozulur mu?

 249. Ahmet dedi ki:

  Merhaba admin bir sorum olacak size..Ben 2014 Temmuz’da yüksek lisansa başladım. Derslere fazla devam edemedim uzakta olduğum icin. Bir tane dersim kaldı veremediğim. Sorum şu ki bitirme sürem ne kadar benim. Bu yeni yönetmelik benim icinde gecerlimi. 3 yilda bitirmem şartmı

 250. Doğancan dedi ki:

  Merhabalar;
  Şu an tezsiz yuksek lisans yapiyorum. Bundan sonra tezli bir yuksek lisans yapsam tecil surem uzar mi?

 251. Ali dedi ki:

  merhabalar
  1.9.2016 tarihinde trakya üni işletme tezli yüksek lisansa kayıt yaptırdım 6.9.16 tarihinde ise ikinci üniversite kapsamında anadolu üni açıköğretim fakültesinde bir lisans programına kayıt yaptırdım.
  Bir kaç yere danışmama rağmen sağlıklı bilgi alamadım.Size sormak istediğim bilgi ve prosedürlere hakim olduğunuzdan örgün yüksek lisans ile birlikte açıköğretim lisansı aynı aynı yürütmemde engel varmı? Şimdiden çok teşekkürler ve iyi bayramlar diliyorum.

 252. Yetkin dedi ki:

  Merhaba hocam. Lisanstan bu sene mezun oldum benim askerlik zaten 2019’a kadar tecilliydi. Şimdi Celal Bayar Üniversitesi’nde Tezli Yüksek Lisans’a kayıt oldum. Bunun öğretim yılı 2 sene yani 2018’de bitiyor. Ben yine de gidip 2019’un üstüne erteletme yapabilir miyim? Yoksa bana şey mi derler ”Senin zaten tecilli.” Şimdiden çok teşekkür ederim.

 253. Mehmet dedi ki:

  Tezsiz yüksek lisanstan mezun oldum, yaklaşık 1 yıl daha tecilim var. Tecil bitimine yakın, yeni bir yüksek lisansa kayıt olursam tecil ettirebilir miyim? Şayet ettiremiyorsam, başka nasıl şekilde tecilimi daha da uzatabilirim? Teşekkür ederim şimdiden.

 254. cem özkan dedi ki:

  Selamlar;
  Şuanda yüksek lisans yapmaktayım ve 3 yıllık bir tecilim bulunmakta.Fakat şuanda 15 kilo fazlam var bu nedenle çürük için başvuru yaptığımda.Bana 1 yıllık tecil verilecek sorum su şekilde hangi tecil sürem geçerli olacak 3 yıllık mı yoksa yeni verilen 1 yıllık mı?

 255. ihsan dedi ki:

  Cukurova universitesi uzaktan yuksek lisansa bugun kayit oldum. Egitim suresi 2 donem. Eger 2 donemde mezun olursam. Tecil tarihim degisirmi. En fazla 3 donem uzar yaziyor. Ne yapmam gerekiyor okulu hemen bitirmelimiyim.

 256. erkan atsen dedi ki:

  2013 yılında tezsiz yuksek lısansa başladım ve okulum daha bıtmedi suan son dönemi okumama rahmen 3 yıl doldugu ıçın bakkaya görünüyorum okuldan kaydım sılınemedi okuldan öğrenci belgesi ile bir yil ve bir dönem daha tecil gerçekleşir mi yaşim 31

 257. Mehmet dedi ki:

  Slm ben yüksek lisans yapıyorum 2018 e kadar tecilli. Bunu uzatmak için yeni bir yüksek lisansa kaydolsam tecil Etilir mi. İlk yüksek lisansımı bitirdim veya bitirmedim olarak cewaplarsanız tşk ederim. İlk üni Den Kayıt silme durumunda var tabi

 258. Ert dedi ki:

  Merhabalar ben suanda tezsiz yüksek lisans. Öğrencisiyim ve askerliğim 2018 eylül sonuna kadar var. Fakat ben bu yıl tezli yüksek lisansa başvurdum . Henüz sonuçları açıklanmadı ve sonuç tarihi benim tezsiz yüksek lisans ders secım tarihinden sonra. Şimdi ben ders kaydı yaptırmasam sonuç açıklanana kadar tecilim bozulur mu veya başvurduğum program da kabul edilmezsem şubat dönemi için yüksek lisans başvurularına kadar tecilim devam eder mi? Acil cevap lütfen

 259. SAFA DEMİR dedi ki:

  Merhaba
  2 eylul de sdu nun işletme uzaktan tezsiz yuksek lisans ına kayıt oldum normalde tecil bitişi 30eylul gozukmekte idi kaydımı olduğumda evrakları biz yolluyoruz dedi ama ayın 23ü oldu ama tarih eski tarih okulu aradım evrak gitti sayı numarası bile verdi ama Şube yok diyo gelmedi diyo bunun için ne yapmam lazım aynı unı den başka arkadaşların da durumu aynı galiba yanı bana birşey olur mu ceza falan Ödemeyelim yada bunu nasıl düzeltebiliriz

 260. Mert Gedikçi dedi ki:

  Merhabalar,

  Benim askerlik tecilim 30.09.2016 tarihinde bi,tiyor ve Yüksek Lisans öğrenci kaydımı en erken 03.10.2016 Pazartesi günü yaptırabileceğim, zira kayıt dönemi Pazartesi günü başlıyor.
  Bu durumda arada geçen 3 gün sorun olur mu?
  Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Kerim dedi ki:

   Olmaz rahat ol…ben 2 ay bakaya durumdaydım sıkıntı olmadı..ufak bi cezası var o da bişey değil..

   • tufiii dedi ki:

    sayın kerim hocam yüksek lisansı sildirip yeni yükseğe başlıycam ama 2-3 ay kadar bakayada kalabiliyorum. yeni yükseğe başladığımda tecil hakkım oluyor mu sizde bakayadan sonra tecil yaptırabilmiş miydiniz?

 261. Yunus Emre dedi ki:

  Şimdi ben yüksek lisans öğrencisiyim, 1 sene gitmedim haliyle tekrar ediyorum 1.sınıf derslerini ve gitmeyi düşünmüyorum çünkü işe başlayacağım. Sorum şu atılma olmadığı için yüksek lisans uzarsa askerlik de tecil zamanı uzar mı? Teşekkürler.

 262. kayhan dedi ki:

  şu an yüksek lisans a tezsiz uzaktan eğitim ile başvurdum ben okulu bitirmeyip burda biraz okuduktan sonra tekrar bu böklümü dondurup baska bölüm’e geçiş yapsam tekrardan tecil yapaiblirmıyım. ben askerliği en fazla ne kadar tecil edebilirim hangi yolu izlemeliyim

 263. emre dedi ki:

  Tezsiz yüksek lisansı başarı ile bitirdikten sonra 1 yıl daha tecil alabiliyormuyuz?

 264. muhammed hakan dedi ki:

  selam erciyes üniversitesi veteriner fakültesi mezunuyum 1989 doğumluyum seneye askerliğimi tecil etmeyi düşünüyorum , ankarada yüksek lisans yapabileceğim yerler var mı sizin öneriniz ne olur? özel üniversitelerde olur devam zorunu olmadan sadece askerlik sıkıntım gitsin diye düşünüyorum

 265. Eren Sertel dedi ki:

  herkese merhaba, askerlik tecilim 28/08/2017 tarihinde bitecek. Mayıs-Haziran 2017 arasında başvuruları açılan bir okula başvurup kabul edilsem, askerlik tecilimi tekrar ertelebiliyor muyum ? Çünkü okul dönemi Eylül’de başlıyor ve tecilim Ağustos sonunda bitiyor.

 266. Adem dedi ki:

  Askerliğim subat 2016 dönemine kadar tecilli. Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum. Ekim 2016 ‘da kayıt olacağım fakat bana eğitim sürem 1,5 yıl dediler ama internette bu süreyi 1 sene olarak görüyorum. Ekim 2016’da okula başlarsam,2018 şubat döneminde okul bitecek dediler. Üstelik askerliğin tecil olacak ve +1 yıl daha tecil isteyebileceksin dediler. Beni mi kandırıyorlar eğitim süreciyle ilgili yoksa okula sadece 1 yıl mı gideceğiz? 1,5 yıl olsa neyse ama 1 yıl az ne anlayacağım o dersten. Birde bu bölümü bitirdim diyelim tezli yüksek lisans başlarsam askerlik tecil olur mu?

 267. Gökhan dedi ki:

  Merhaba. Ben ekim 1988 doğumluyum. Askerliğim 31.12.2016 tarihine kadar tecilliydi. Şimdi uzaktan eğitim yüksek lisansa başvurdum. Benim askerliğim ne kadar ertelenir? Eğer yüksek lisansı 1 yılda bitirirsem hemen askere alınır mıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Safa dedi ki:

   Merhaba,
   Site yöneticisi değilim. Uzaktan yüksek lisans için 1 yıl eğitim + 0,5 yıl proje-ödev her neyse + 1 yıl sınıfta kalma veya dondurma opsiyonuyla birlikte sadece kayıt yaptırdığınız an askerlik 2,5 yıl ötelenir.

 268. taygun dedi ki:

  Hocam merhaba, benim de tecille alakalı sorum olacaktı. Şuan doktora yapmaktayım ancak doktoramın durumu danışman hocamın başka üniversiteye gitmesinden dolayı tehlikeye girdi. Normal şartlarda 2019 yılında tecilim bitiyor(6 yıllık süre dahilinde).
  1) Mevcut doktora eğitimim dışında başka bir üniversitede doktora yapmaya başlarsam tecilin bir 6 yıl daha yapılıp yapılmayacağı hakkında.
  2) Eğer 6 yıl daha uzatılırsa, önceki tecilin durumu ne olur? Yani ilk doktorayı bitirme durumum oluşursa daha sonradan elde ettiğim tecil bozulur mu?

  • Safa dedi ki:

   Merhaba,
   Site yöneticisi değilim. Burada yaşınız önemli çünkü kanun en fazla 36 yaşına kadar hak veriyor. Eğer ikinci bir 6 yıl daha uzatıldığında 36 yaşını geçmiyorsanız ve yukarıdaki geçerli nedenlerinizi yazdığınızda uzatıyorlar. Ancak uzatıldığında 36 yaşını geçiyorsanız o yaşa kadar uzatırlar ve örneğin 36 yaşınız 2. doktoranın ortasına denk gelse bile kaçak durumuna düşüyorsunuz.

   • taygun dedi ki:

    yaştan yana problem yok ilk doktoraya erken başlamıştım zaten ama işler iyi giderken hoca başka üniye geçtiğinden, bende arayışlara girdim. ikinci bir doktorayı düşünmeye başladım. benimde araştırdığımda karşıma çıkan ikinci yüksek lisans başvurusunda birincisi bitmediyse ve 35 yaş sınırına takılmadıysanız tekrar tecil edildiği yönünde. aynı şey doktora için de geçerli sanırım. emin olmak istemiştim.

 269. Alican dedi ki:

  Merhaba.
  Şu anda A üniversitesinde Tezsiz Yüksek Lisans yapmaktayım.
  Tecilim 2018 Ağustos’ta bitiyor (bu tarihte 28 yaşında oluyorum).
  A üniversitesindeki bölümümü bitirmeden B üniversitesinde yine bir Tezsiz Yüksek Lisans bölümüne kayıt yaptırmam tecil için yeterli midir?
  Yoksa C üniversitesinde bir Tezli Yüksek Lisans bölümüne mi girmeliyim?
  Yüksek lisans öğrencisi olarak askerliğimi ertelebileceğim en son yaş 35 yaş mıdır?
  Saygılarımla.

  • Safa dedi ki:

   Merhaba,
   Site yöneticisi değilim ama bildiğim bir sorunuza cevap vermek istiyorum. Evet 1111 sayılı askerlik kanunu ve 2547 sayılı yök kanununa göre erkek t.c. vatandaşı askerliğini o ya da bu sebeple en fazla 36 yaşına kadar erteleyebilir. Bununla ilgili Milli Savunma Bakanlığı sitesine bakabilirsiniz orada da yazıyor. Kanun diyor ki, lise veya lisans nedeniyle bir kişi en fazla 29 yaşına kadar askerliğini öteleyebilir. 29 yaş ile 36 yaş arasındaki süreyi de yüksek lisans ve doktora ile doldurursa 36 yaşına kadar askere gitmez. Böylece çıkacak ilk bedelliyle de askerlik işinden kurtulur.
   Ancak, eğer siz yüksek lisans silahınızı henüz 25-26 yaşlarında kullanırsanız bu bizim sorunumuz değil, yüksek lisansa başladığın tarihten itibaren erteleme sürecin başlar.
   Bu yaş dışındaki diğer 2 sorunun cevabını ben de merak ediyorum.

 270. Yavuz dedi ki:

  2013 yılında lisanstan mezun oldum. 2 yıl tecil hakkımı kullandım ama 2014 yılında tezli yüksek lisansa kayıt yaptırdım. Şu an e-devlet sorgulamasında 27.12.2017’ye kadar tecilim olduğu görünüyor. Şimdi ben Haziran 2016’da yüksek lisanstan mezun olsam, Aralık 2017’ye kadar tecil hakkım saklı kalıyor mu? Eğer Haziran’da mezun olur olmaz tecilim bitecekse tez yazmayacağım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 271. Akif dedi ki:

  İyi günler. Ben 2014 de mezun oldum diş hekimiyim. bu yaz döneminde herhangi bir yüksek lisans bölümüne kayıt yaptıramadım. Bir dahaki kayıt döneminde asker kaçağı olarak görünücem. Kayıtta askerlik durum belgesi istiyorlar. Asker kaçağı olarak görüneceğim için yüksek lisans kaydı yaptıramam mı. Yoksa üniversiteler kayıt yapıldıktan sonra belgeyi getirsem kabul ederler mi. Çok zor durumda kaldım. Lütfen cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 272. uğur dedi ki:

  merhaba herkese benım bir sorum olacaktır cevaplarsanız cok sevınırım.

  ben suan lisans mezunuyum.2017 mayısta tecılım bıtıyor ALESE İlkbahar döneminde başvurabılır mıyım askerlık ile ilgili sorun yaşanır mı.

 273. Mustafa dedi ki:

  dönemlik 1200 lirayla 3 yıl 3600 e nasıl kurtarıyoruz? 7200 olmayacak mı o miktar?

 274. Mehmet dedi ki:

  2016 eylül ayinda tezli yüksek lisansa basladim fakat askeriyeye hiç gitmedim,tecilim 2017 yaziyor enstitutu biz askerlik islerini halledecegiz dedi ama e devlette hala 2017 yaziyor,sknti olur mu yada askeriyeye gitmek gerekir mi yoksa otomatik uzar mi?

 275. emre dedi ki:

  Merhaba 2014 Haziran Lisans mezunuyum.2 yıl tecil hakkım sona erdi ve yüksek lisans kayıt dönemini kaçırdım.Aysonu kaçak durumuna düşeceğim Yeni kayıt dönemini beklemek dışında ne yapabilirim ?

 276. erhert dedi ki:

  Uzaktan eğitim veren üniversitelerin listesi link kırık yeniler misiniz.

 277. Can Güneş dedi ki:

  Merhabalar çok aciliyetli bir sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  2011 yılında lisans programından mezun oldum.2 yıllık tecil hakkımı kullandım. 2 yıl sonrasında askerlik şubesine 6-7 ay kadar gitmedim yoklamaya sonra gittiğimde mazeret ifade yazdırdılar ve öğrenim durumu olmamasına rağmen ek 1 yıl tecil hakkı verdiler. Bu tecil süresi de bitti 2015 yılı haziran ayı itibariyle. Yasal olarak sağlık vb gibi sunabileceğim bir mazeretim olmadığı özel sebeplerden dolayı gidemediğim için yüksek lisansa başlayana kadar şubeye gidemedim. Bu süre zarfında bakaya olarak durumum belirlenmiş. 2016 8 eylül de askerlik şubesine gittim ve 27 ekim 2016 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur evrağı verdiler ve ben bu evrakla 9 eylül de bir devlet üniversitesine yüksek lisans kaydımı yaptırdım. Okulum 29 eylül de askerlik şubeme öğrencilik durum belgem ve askerlik erteleme dilekçemi yollamış. Ancak 11 ekimde asker alma daire başkanlığı red olarak sisteme geçmiş ve o ilçenin savcılığına davam geçmiş. bu kasım celbinde asker yerimin belli olacağına dair bilgi verdiler askerlik şubesinden. Asker alma daire başkanlığı bu davadan beraat etmeden biz ertelemeyi yapamıyoruz dediler ve davamı hızlı sonuçlandırtmam gerektiğini söylediler. Bu durumda ne yapmam gerekli , olası senaryo nedir , ve ola ki gecikme olursa dava sonucunda asker yerim belli olduktan sonra da beraat çıksa askerliğim ertelenir mi*
  Lütfen yardımcı olacak bilgiler verirseniz çok sevinirim.

  • yusuf dedemoğlu dedi ki:

   aynı durum bende de var takip için cevap yazıyorum tesekkürler ,bugün yüksek lisansa başvuru yaptım , acaba benimkisinide mi ertelemeyecekler

   • sercan dogan dedi ki:

    bend3 ayni durumdayim sanirim. sınıflandırmam belli olmuş. şimdi yuksek lisans kaydi yapsam erteleme olur mu?

    • barkın dedi ki:

     ben de haberdar olmak için yazıyorum. benim durumum e-devlette sınıflandırması tamamlanmıştır şeklinde. ben yüksek lisansa başvurdum bir iki gün içerisinde kabul edilirim.

     böyle bir durumda askerliğim ertelenir mi onu merak ediyorum. bilgilendirirseniz sevinirim.

     not: hiç bakaya olmadım.

 278. Buğra dedi ki:

  Merhaba,
  Antalya da özel üniversitede tezsiz yüksek lisans yapmaktayım.Toplam 3 dönem (1 sene sürüyor) Bitirme ödevi hariç bütün derslerden geçtim bitirme ödevini bu dönem almayıp önümüzdeki sene bu dönem alsam askerlik açısından bir sıkıntı olur mu? Yoksa bu dönem almak zorunda mıyım? Şuan sorguda eylül 2018 e kadar techilli gösteriyor. Bu dönem alırsam mezun olucam. Maksimum verimle kullanamamış olucam.

 279. Batu dedi ki:

  Merhaba, şu an kamu yönetimi 4.sınıftayım ama okul 2 yıl uzayacak bölümü sevmiyorum , yaşım 23 şuan. Bu sene ygs-lys girip başka bir bölüm kazanıp, buradan mezun olmadan kaydımı sildirip yeni üniversiteye girsem Askerlik için sorun olur mu. 29-30 yaşında mezun olucam ve bundan sonra da yüksek lisans yapma şansım var mı ? teşekkürler

 280. Safa dedi ki:

  Merhaba,
  1) Yüksek lisansa kayıt olunduğunda tezli için 3 yıl 4 ay + 1 yıl ve tezsiz için 3 yıl + 1 yıl askerlik tecil süresi uzamıyor mu? Bu şartlar uzaktan yüksek lisans olunca 1,5+1 yıla mı düşüyor?
  forum.donanimhaber.com/m_89853684/tm.htm
  Bu linke bir göz atabilir misiniz?
  2) Benim askerlik tecil sürem Ocak 2018’de doluyor. Ben yüksek lisansa Ocak 2017’de kayıt yaptırsam, sistem Ocak 2018’in üzerine mi ekleyecek yoksa Ocak 2017’nin üzerine mi tecil süresi ekleyecek?
  Yani 3 yıl diyelim tecil süresine, 2020’ye mi uzayacak yoksa 2021 yılına mı?
  3) 1111 sayılı askerlik kanunu ve 2547 yök kanununa göre 29 yaşına kadar lisans eğitimi nedeniyle erteleme yapılmaya yettiğini yazıyor. Ben 26 yaşındayım ve bu durumda Ocak 2018’de bitecek olan tecil sürem için askerlik şubesinden ALES sınavına hazırlanma Yüksek lisans için izin istediğimde zaten yasa 29 yaş dediği için 1 yıl daha uzatabiliyorlar mı? Bu konuda daha önceki gördüğünüz tecrübeler nelerdir? Üniversiteye giriş sınavı için böyle bir hak istemiştim ve uzatmışlardı 2. kez öss’ye girebilmek için. 29 yaşından 36 yaşına kadar da yüksek lisans ve doktora nedeniyle uzatma yapılmaktadır. Sözün özü ben bu askerliği 36 yaşıma kadar öyle ya da böyle üst sınırlardan olmak suretiyle uzatmam gerekiyor. Bu 10 yıllık süreçte çıkacak ilk bedelliyle bu konuyu kapatmak ya da yurt dışına çıkmayı düşünüyorum. Sitenizden faydalanarak aklıma yatan uzaktan yüksek lisansla bunu ilk olarak ötelemek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Eğer uzaktan ile örgün yüksek lisans arasında 2 yıl kadar tecil uzatma süresi varsa siz ne önerirsiniz bana?
  Teşekkür ederim

 281. Tanfer dedi ki:

  Merhaba arkadaslar ben aday öğretmenim eylul ayinda askerlik subesine ekA belgemi verdim bana verilen tecil kagidindaki bilgiler bunlar Muhtemel sev tarihi 30.06.2017 erteleme bitim tarihi 15.05.2017 yuksek lisans sinav tarihi de mayistaymis acaba yuksek lisansla askerligimi erteleme sansim var mi? Tesekkürler😊

 282. ahmet dedi ki:

  merhaba,
  1988 ocak doğumluyum, yüksek lisans öğrencisiyim ve yüksek lisanstan dolayı aralık 2017 ye kadar tecilliyim. 2017 ocak ayında yüksek lisans bitecek ve mezun olacağım. acaba mezun olduktan sonra da askerliğim yine tecil edilir mi? 2017 aralık sonrasına atar mı?

 283. Baran Deniz GÜNDÜZ dedi ki:

  Merhabalar, belki sorumun yanıtı yorumların arasında cevaplanmış olabilir. Hepsini okuyamadım, şimdiden kusura bakmayın.

  30.05.1990 Doğumluyum. Tezli Yüksek Lisans yapıyorum, 2012 Yılında Tezli Yüksek Lisansı göstererek tahminimce 3 yıl kadar tecil ettirmiştim. Şu anda hala aynı Yüksek Lisans Programına devam ediyorum. Öğrenci Belgemi götürerek tekrar tecil ettirebilir miyim ?

 284. Burak Seyman dedi ki:

  Arkadaşlar 20 Nisan 2016’da yenilenen lisansüstü yönetmeliği sonrasında dahi; tezsiz yüksek lisans ile tezli yüksek lisans programlarının, söz konusu ”Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumu” hükmü kapsamında denk olarak varsayıldığından emin miyiz?
  – Eğer tezli ile tezsiz yüksek lisans denk varsayılıyorsa birini bitirip diğerini yapmaya başladığınızda tecil hakkınız kalmıyor.
  – Eğer tezli yüksek lisans tezsiz yüksek lisansın dengi değil üst seviyesinde bir program olarak varsayılıyorsa, tezsiz yüksek lisansın ardından tezli yüksek lisansa geçerek tecil işlemlerini devam ettirebiliriz.

  Birçok yerde tezli veya tezsiz fark etmez yazıyor ancak ”okulların seviyesi veya denk olan okullar” ile ilgili herhangi bir düzenleme maddesine rastlamadım; bu konuyu bilenler hükümlerini de yazarlarsa daha açıklayıcı olacaktır.

 285. Cihad dedi ki:

  Merhaba, lisans mezunuyum ve askerlik tecilim 25 Mayıs 2017 tarihinde bitiyor. Tezsiz yüksek lisans başvurusu yapmayı düşünüyorum fakat, başvurular genelde haziran ayından sonra oluyor. Yani benim tecil tarihim dolmuş oluyor. Bunun için bir öneriniz var mı? Mayısta tecilim bitse bile ben haziran veya temmuz ayındaki başvuruları değerlendirip askerlik tecili yaptırabilir miyim?

 286. Emrah dedi ki:

  Merhaba. Eğitim Süresi 1 yıl olan vakıf üniversitesinde bir yüksek lisans programına başlamayı düşünüyorum. Amacım hem diploma hem askerlik tecili. Sorum şu, normalde tezsiz yüksek lisanslarda 3 yılken eğitimi 1 yılda tamamlayıp diploma aldığımda tecil süresini ne kadar uzatabilirim? Teşekkürler

 287. Muhammet dedi ki:

  Merhaba benim bir sorum olacaktı. 4 yıllık mezunuyum askerliği en maliyetsiz hangi şekilde erteleyebilirim birde en fazla kaç yıl erteleyebilirim ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim

 288. cihat dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar,
  2012 yılında lisans bölümünden mezun oldum.Mezun olduğum ünv öğrenci işleri geçici mezuniyet belgemi askerlik şubesine götürmeme gerek olmadığını kendilerinin gönderdiklerini söylediler.Bende hiç bir işlem yapmadın ancak 2014 yılında 2yıl boyunca bakaya kaldığım ve bunun karşılığında 617 Tl para cezası verildği mahkeme kararı ile bana bildirildi.Askerlik şubesine gidip 1 yıl daha uzattım yüksek lisans başvurmak için bu süre zarfında 3 ay daha bakaya kaldım ancak y.lisans kazandım ve askerlik şubesine öğrenci belgemi götürdüm.Şube bunu bakanlığa göndermiş ancak bakanlık öğrenci belgemi ret etmiş.Bunun için ne yapabilirim.İtiraz etme hakkım var mı ?Mahkemeye başvurabilir miyim ?Sabrınız ve cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 289. furkan yunus emre cevahir dedi ki:

  Bir üniversiteden yüksek lisans kaydını sildirip tekrar aynı üniversiteye kaydolunduğunda askerlik tecili bir 3 sene daha uzayabiliyor mu?
  Teşekkürler..

 290. adnan doruk dedi ki:

  acil acil… cevap alabiirmiyim

  2011 yılında mezun oldum. Aynı yıl yüksek lisansa başladım. Bakaya kaldım. Şubeden yazı geldi bakaya kaldığıma dair.

  Şimdi şubeye gidip yazılı ifade verip, Bir sonraki celp dönemine aktarılacağım heralde. O Celp dönemi gelmeden nereye kayıt yaptırmalıyım? Ne kadar erteleme alırım.Bedelliyi bekleyeceğim

 291. Necati Ağengin dedi ki:

  Arkadaşlar,

  Abimin Bakayaydı sigortalı çalışıyordu. İşyerine yazı göndermiş Devlet. Askerlik işlemlerini yaptırsın yada işyerine çalıştırmayın demiş.Askere gitme imkanı yok. Çünkü bütün aileye o bakıyor. Bu durumda ne yapılabilinir?

 292. can dedi ki:

  merhaba . 2013 yuksek lisans girişliyim nisanda tecil sürem doluyor. 2016 yılından sonra yükseklisansa atılma geri geldi gelen atılma ile birlikte eğitim dönemleri sıfırlandı yani herkese 6 dönem verilmiş oldu bu durumda yaşım 33’den küçük ise bu dönem içinde tecil yapabiliyor mu?

 293. Batuhan dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle herkese sabırla cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.

  Ben Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde uzaktan eğitim alarak yüksek lisans yapıyordum ve askerliğim 2018 eylül’e kadar tecilliydi.

  Ancak ikinci dönem ücretini yatırmadığım için muhtemelen okuldan kaydımı silmişler, bugün e-devletten kontrol ettiğimde sınıf ve tertibat beklediğimi bu nedenle 31 Aralık 2016 ya kadar tecilli olduğumu gördüm.

  Şimdi başka bir üniversitenin uzaktan eğitim veren bir fakültesinde yüksek lisans yaparsam tekrar tecil ettirebilir miyim? Sonuç olarak henüz yüksek lisansımı bitirmediğimden halen bu hakkımı koruyor olmam gerekir diye düşünüyorum.

  Cevaplarsanız çok sevinirim benim için çok çok kritik.

 294. Haydar dedi ki:

  Merhabala.mersin inuv. yüksek lisansa kabul edildim 2015 in ikinci döneminde kayıt yaptirdim.sonra sınavlara gitmedim.bu yıl kayıt yenilemedim ve yazin bakaya cezam ı ödedim. Suan kacakmiyim bakaya miyim ?ve hala kayıt yenileme şansım Var mi yuksek lisans icin

 295. Emrah dedi ki:

  Merhabalar bir vakıf üniversitesinde tezli yüksek lisans yapıyorum. tez aşamasındayım. 3 yıl 4 ay olan tecil süremde okulu bitiremezsem ekstra bir uzatma alabiliyor muyum. bu durum mezuniyet sonrası 1 yıl tecili etkiliyor mu ?

  • Emrah dedi ki:

   Bu yüksek lisans için kayıt sildermeden başka bir üniversiteye yüksek lisans kaydı yaptırsam bir şekilde yeniden tecil edemez miyim? Çünkü buradaki emeği zayi etmek istemiyorum.

 296. fatih dedi ki:

  merhaba uşak üniversitesi sosyal bilimler de bilimsel hazırlık sınıfındayım. şartlar el vermediği için okulu bırakıyorum. derslere devam etmediğim içinde yıl sonunda okul kaydımı silecek. askerlik şubesine lisansın verdiği hakkı tekrar kullanabilirmiyim diye sordum.(lisanstan mezun olduğum sene tekrar yl kaydoldum fakat okul tecil belgesi istediği için tecil hakkımı kullanmak zorunda kaldım) celp dönemine denk gelmezsen kullanırsın dediler ama çokl detaylı bi açıklama alamadım. bu şekilde oluyorsa okulun kaydımı silmesini beklemeden ben kaydımı sildireceğim konuyla ilgili beni aydınlatırsanız çok sevinirim…

 297. MELİH GÜNAYDIN dedi ki:

  merhaba kolay gelsin ben afyon Kocatepe üniversitesinde işletme yönetimi yüksek lisans yapmaktayım. ilk dönem harcımı yatırdım fakat e devlete girip baktığımda 2018 ocak ayına kadar tecilli olduğum gözüküyor sebebi ne olabilir.

 298. Mert G. dedi ki:

  Merhabalar,

  Üniversiteyi bitirdim ve üniversitenin sağladığı tecil hakkı Şubat 2017’ye kadar. Şu an 28 yaşındayım. Mezuniyetten sonra 2 yıl tecil hakkımı kullanıp, 30’uma kadar erteleyebiliyor muyum yoksa 29’a gelince alıyorlar mı? Bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.
  iyi günler

 299. dinçer dedi ki:

  Merhabalar

  Özellikle askerlik için başvurulabilecek uzaktan eğitim veren Tessiz yüksek lisans bölümü ile ilgili Üniversiteler ve bölümleri için bir kaç öneri verebilirmisiniz.

 300. Güven dedi ki:

  Yüksek lisans yaptıktan sonra ikinci kez bir yüksek lisans yaparak tekrardan askerlik ertelemesi yapılabilir mi? Çünkü doktoraya kabul edeceklerini düşünmüyorum ve askerliği tecil ettirmek istiyorum. Bu şekilde olur mu veya bildiğiniz başka birçözüm var mı

 301. fuatt dedi ki:

  Merhaba,
  2013 Eylul ayinda tezsiz yuksek lisansa basladim ve 2015 temmuz ayinda mezun oldum. Ilk kayit oldugumda askeri subeden askerligimin 2016 eylule kadar ertelendigine ve subat 2017 yilinda sevk edilecegim dair yazi geldi. Bazi forumlarda tezsiz yuksek lisansin 3+1 yil askerligi erteledigi yaziyor. Simdi askeri subeye gitsem 1 yil daha tecil hakkim var midir? Yoksa bu 1 yil hakkimi eylul ayindan once mi askeri subeye gidip kullanabilirdim?

  • Mehmet dedi ki:

   Yeni bilgi: 86 doğumluyum Yüksek Lisans tez aşamasındayım e-devlette 25 Kasım 2016 da tecil süremin bittiği yazılı bugün askerlik şubesine gittim tecilimin 31 Aralık olduğunu söylediler yani e-devlet ile askeriyedeki uyuşmuyor. Eğer 30 Aralık’a kadar mezun belgesi götürürsem 1 yıl daha tecil olacak. Eğer bitiremezsem de üniversite askerlik şubesine yazı göndererek süreyi
   1 yıl uzattırabiliyormuş.

 302. Mehmet dedi ki:

  Yeni bilgi: 86 doğumluyum Yüksek Lisans tez aşamasındayım e-devlette 25 Kasım 2016 da tecil süremin bittiği yazılı bugün askerlik şubesine gittim tecilimin 31 Aralık olduğunu söylediler yani e-devlet ile askeriyedeki uyuşmuyor. Eğer 30 Aralık’a kadar mezun belgesi götürürsem 1 yıl daha tecil olacak. Eğer bitiremezsem de üniversite askerlik şubesine yazı göndererek süreyi
  1 yıl uzattırabiliyormuş.

  • hakan dedi ki:

   Hocam bu konuyu daha detaylı olarak açabilirmisiniz ?Bitiremeseniz bile 1 yıl uzama hakkı acaba mezuniyet sonrası olan tecil hakkınızı mı veriyorlar ? Benim bildiğim durum tez aşamasında iken öğrencinin tecil süresi biterse okul dilekçe yazarak tabi olduğu celpten 1 sonraki celbe kadar erteleme yapabiliyor . Bu da yaklaşık 3 aylık bir süreç.

 303. Abdullah dedi ki:

  Merhaba ben tezsiz yüksek lisansa kaydımı yaptırdımve askerliğim 2018 e kadar tecil oldu. Sorum şu diğer dönem ücretlerini yatırmamak için kaydımı dondursam tecilim bozulur mu? Yada bununbaşka bir yolu var mı? Teşekkür ederim.

 304. ALPER dedi ki:

  Tezsiz Yüksek lisans uzaktan eğitim ücretleri nedir?

 305. Cem dedi ki:

  Iyi Gunler,

  Ben iki hafta once Ingiltere’de tezli yuksek lisansimi bitirdim. (2 senelik). Askerligim su anda Mayis 2017’ye kadar ertelenmis durumda ama egitimimle birlikte bu 2 sene 7 aya tekammul ediyor. Diplomami aldiktan sonra bunu bir sene daha erteletme imkanim var mi?

  varsada atilicak bir sonraki adimlar nelerdir?

  Simdiden tesekkur ederim.

 306. Erkan dedi ki:

  Merhaba ben hali hazirda yüksek lisansı bitirmeden kaydım silindi ve üniversite Şubat celbine tabisiniz diye mail göndermiş suan tecilimi uzatmak için ne yapabilirim yada mayısta sınava gireceğim o vakte kadar kaçak olsam sorun olurmu çünkü tezsiz yüksek Lisanslar baya pahalı şimdiden teşekkürler..

 307. Adem Sezer dedi ki:

  Merhabalar,

  Lisans mezuniyetinden sonra verilen yaklaşık 2 senelik tecil hakkının neredeyse tamamını kullandıktan sonra yüksek lisans başvuru yaptık diyelim. Yüksek lisanstan sonra yine de 1 sene tecil hakkım olur mu?

 308. ismail dedi ki:

  benim iki sorum olucaktı;
  1-) haziran 2017 tecilim sona eriyor ancak kasım 2017 celp dönemi yazıyor ben bu tarihler arasında örneğin eylül 2017 yüksek lisansı kazansam tekrar tecil olurmu?
  2-)bahar döneminde herhangi bir üniversitede yüksek lisans kazandım ama bir dönem sonra başka bir üniversitede yüksek lisans kazandım ve ilk kaydımı sildirip oraya başladım askerlik tecili açısından sıkıntı olurmu ?
  teşekkür ederim şimdiden

 309. alebbaalebba dedi ki:

  merhaba ;
  itü de yüksek lisansa kabul edilip ,yabancı dil sınavını veremediğim için ders seçemedim , sonuç olarak kayıtlı olduğum için yüksek lisansa askerliği tecil ettirebilirim değil mi ?

 310. Yasin dedi ki:

  Merhaba, acil tecil yapmam gerek. Nasil yapabilirim? Subatta yuksek lisans yapiliyor bildigim kadariyla. Ama o zamana kadar vaktim yok. Bu hafta icerisinde tecil yapabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim.

 311. Cihangir dedi ki:

  Merabalar 2014 yilinda makine muhendisligini bitirdim okul bitince askere gitmek icin basvurdum daha sonra yerim belli oldu ,iyi bir yerde is teklifi alinca muhendislik diplomami goturursem askerigimi 2 yil tecil etcegimi solediler ve nitekim ole yaptim 2 yil gecti bu agustosta surem bitti gbt sorgulamaya grdim tutanak tutuldu sorum su olcak suan yuksek lisansa basvrup askerligi tekrar tecil edebilirmiyim alese basvurdum tesekkurler ilginize

 312. Kartal doğan dedi ki:

  Merhaba askerlik tecili için herhangi bir uzaktan eğitim tezsiz yuksek lisans programına kayıt olmak istiyorum ne zaman başlıyor başvurular?Sadece askerlik tecili amaçlı düşünüyorum o yüzden derstir vizedir finaldir bunlara girmeden dönem ücretini yatırma kaydıyla ne kadar süre tecil yapılıyor bilgi verir mısınız ? Dönem ücreti ne kadar başvurular ne zaman bilgi alabilirmiyim

 313. Çağdaş dedi ki:

  Merhaba ,

  Ben tezsiz yüksek lisans programından mezun oldum ,fakat tezli bir program okumak istiyorum. Şuan baktığımda bir geçiş hakkı yok mezun oldum diye. Bu yüzden tezli yeni bir yÜksek lisansa kayıt yaptırsam tecil hakkın uzarmı ?

  Veya tezsiz yüksek lisans mezunu olarak askerlik tecilimi nasıl uzatabilirim ?

 314. mert turgut dedi ki:

  merhabalar 2015yilinda tezsiz yuksek lisansa basladim okul 2018 yilina kadar tecilimi verdi acaba mezun olduktan sonra da 1 sene hakkim var mi yoksa o 1sene tecil bana zaten verildi mi
  2.sorum tezsiz yuksek lisanstan mezun olduktan sonra herhangi bir sekilde tecilimi uzatabilir miyim?

 315. AskereGidemeyenAdam dedi ki:

  Merhaba
  Tezsiz yüksek lisansa yazılacağım. Son kanunlar çerçevesinde
  Askerliğimi ne kadar süre uzatabiliyorum?
  Tezsiz yüksek lisans sonrası askerliğimi 1 sene daha uzatma hakkım var mı?
  Tezsiz yüksek lisans’ı 1 dönem sonra 1 sene dondurup devam edebiliyor muyum? Askerliğim de 1 sene uzar mı?
  Tezsiz yüksek lisans bitmeden kayıdımı sildirip farklı bir tezsiz yüksek lisansa başlamam askerliğimi tekrar ileri atar mı?

  Bu sorular benim için çok önemli. Cevaplarınızı ivedi olarak bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 316. Mert dedi ki:

  Ayni sorulap sorulup durulmus ve internette heryerde yaziyor.

  Benim sorum biraz daha spesifik. Tezsiz Yuksek Lisans’a kayitliyim ozel bir universitede, eger okula ve sinavlara hic gitmez isem 1.5yil tecilim gecerli mi? 1.5 yil sonra atilinca yeniden kayit yapabiliyor ve tecil ettirebiliyorum degil mi?

  Simdiden tesekkurler.

 317. Hakan dedi ki:

  Merhaba ,
  Üniversiteden mezuniyet tarihim 06.07.2017. Yüksek lisans yapmadan 2 yıl tecil hakkımı kullandım . Askerlik şubesinden aldığım tecil belgesinde 30.09.2017 tarihine kadar askerlikle ilişiiği yoktur yazıyordu. Ama e devletten aldığım belgede 06.07.2017 gözüküyor. Sorum şu ki : 2017 güz döneminden itibaren yüksek lisans yapıp tecil ettirebilir miyim ? .

 318. Umut YILDIRIM dedi ki:

  Merhabalar,
  Geçen yıl fatih üniversitesinde Yl başladım ancak Üni kapandı. Bu yıl Selçuk Üni de başladım ilk dönem kaydı yaptırdım ve 2019 a kadar tecil edildi. Ancak 2. dönem kaydını kaçırdım ve tecilin yandığına dair bilgi ve celp geldi. Şubat 2017 de askerlik şubesinden teslim olmam gerekiyor. Size 2 sorum olacak
  1- Yüksek lisansa 3.kez başvuru yaptığımda tekrrar tecil hakkı doğar mı?
  Bize 2 kez Yl tamamlanmadığı için 3. kez Yl başvuru yapıldığında tecil olmaz dediler de
  2-Aralık ayı içinde başvuru yapabileceğim YL kayıtları varmı acab ( 1000-2000) arası Acil yardımcı olursanı çok sevinirim.

 319. Umut YILDIRIM dedi ki:

  Merhabalar,
  Geçen yıl fatih üniversitesinde Yl başladım ancak Üni kapandı. Bu yıl Selçuk Üni de başladım ilk dönem kaydı yaptırdım ve 2019 a kadar tecil edildi. Ancak 2. dönem kaydını kaçırdım ve tecilin yandığına dair bilgi ve celp geldi. Şubat 2017 de askerlik şubesinden teslim olmam gerekiyor. Size 2 sorum olacak
  1- Yüksek lisansa 3.kez başvuru yaptığımda tekrrar tecil hakkı doğar mı?
  Bize 2 kez Yl tamamlanmadığı için 3. kez Yl başvuru yapıldığında tecil olmaz dediler de
  2-Aralık ayı içinde başvuru yapabileceğim YL kayıtları var mı acaba ( 1000-2000) arası Acil yardımcı olursanız çok sevinirim.

 320. Yunus dedi ki:

  Merhabalar
  2013 yılında yüksek lisansa başladım 3 yıl 4 aylık tecilim aralık 22 de bitiyor. Şuan tez aşamasındayım ve ocakta bitecek sonrasında da 1 yıl tecili kullanmak istiyorum. Sorum şu aralık 22 den sonra bir işlem yaptırmalı mıyım arada kalan 1 aylık dönemde bir sorun yaşar mıyım? Öğrenci belgesiyle askerlik şubesine gitsem 1 aylık ekstra süre verirler mi ? Şimdiden teşekkürler..

 321. Onur dedi ki:

  Merhabalar, ben 2014 yılında lisanstan mezun oldum ve 2014 eylülde y.lisansa başladım tezsiz olarak 1.5 yıl sonunda yatay geçişle aynı programın tezlisine geçtim ve dönem kaybettim ve şimdi hala ders alıyorum ve benim tecil sürem 2017 eylül gözüküyor. Yaşım 30 oldu ve yaz aşamasına geçeceğim ocaktan sonra nasıl olacak tez suresinde tecil olurmu askerlik acaba ?

 322. mustafa dedi ki:

  merhabalar uzaktan egıtım yuksek lısans yaparsam askerlık tecıl olur mu bırde en ucuz uzaktan egitim yl hangı unıversıtede vardır

 323. İsmail dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin kamu personeliyim 2015 yılında tecilim bittiği için bakaya kaldım. Bakaya durumunu kaldırabilme imkanım var mı yüksek lisansa başvursam bakaya durumu ortadan kalkar mı. Teşekkür ederim

 324. Murat dedi ki:

  Merhaba seneye tecilim bitiyor. Kasim da askere gitmem gerekiyor uzaktan egitim tezsiz yuksek lisansla askerligimi tecil ettirebiliyormuyum. Bi de bahar doneminde yuksek lisans basvurulari oluyormu

 325. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 2015 lisans mezunuyum yüksek lisansa yaparsam askerligi nekadar tecil ettirebilirim.bide engec nezaman başvurmaları. Tekler. …

 326. Hasan ÜN. dedi ki:

  Merhaba,

  Tezsiz yüksek lisanstan Ekim 2016 da mezun oldum. + 1 YILLIK tecilimi yaptırdım. Tezli yüksek lisansa kaydolsam tekrar tecil hakkı kazanır mıyım. Yaşım 28 bu arada.

  Teşekkrler,

 327. murat dedi ki:

  merhaba,

  bir tezsiz yüksek lisans öğrencisiyim, 2017 haziranda tezsiz yüksek lisans bitiyor.bu ocak ayında şu an kayıtlı olduğum yüksek lisanstan kaydımı sildirip başka bir yüksek lisansa geçmeye çalışacağım. fakat bir sorum var:

  kaydımı ne zaman sildirmeliyim?
  yeni başvuru yapacağım tezsiz yüksek lisansa başvuru yaptığımda, öncekinden kaydımın silinmesi gerekiyor mu?

  yoksa başvurum kabul olup kesin kayıttan önce mi kaydımı sildirmem gerekir.

  teşekkür ederim.

  • BARIŞ dedi ki:

   BİR TEZSİZ BİTMEDEN KAYIT SİLDİRİP YENİSİNE BAŞLANINCA, TECİL YENİDEN SIFIRDAN MI BAŞLIYOR??

 328. Ytr dedi ki:

  Merabalar bisey sorabilirmiyim? Selcuk unide 2013 de yl basladim ama pek derslere gidemedim sinavlarada girmedim ama ogrenciligim yanmamis hala devam ediyor.bu surecte yds taban puanini hallettim.vet. hekimim. Tekrar selcuk unide baska bi kursude dr baslamak icin yl kaydimi sildirmek gerekiyormu yoksa baska yollar varmi bide yl girdigim ales puanimi dr kullanabilirmiyim gecerliligi bitti halde.cvplarsaniz cok sevinirim

 329. mehmet dedi ki:

  bir arkadaşım tezsiz yüksek lisan yaparak askerliği tecil etmişti. tezsiz yüksek lisansı parayı veren lisan mezunu alabiliyor. 1,5 yıl sürüyor genelde eğitim.

 330. Aziz dedi ki:

  Ben tezsiz yüksek lisans yaptım, askere gitme konusun da bir bilgim yok, bu ay alese de gireceğim tezliye çevirmek için.

 331. umut dedi ki:

  merhaba,
  şimdi benim 1 ocak 2017 de tecilim bitiyor ve şubatta askerlik başlıyor görünmektedir yüksek lisans yaparak bir süre daha uzatmayı düşünüyorum fakat yüksek lisansın başvurusu açılsa da dersler 15 şubatta başlıyor kayıtlarda 12 şubatta bitiyor bu sorun oluşturur mu? şimdiden teşekkürler

 332. Murat dedi ki:

  Merhabalar
  Benim aralık 2016 da tecilim bitiyor istanbul üniversitesinde acık ve uzaktan eğitim fakültesinde okuyorum. Bu askerliğimin tecilini uzatırmı? Uzatmaz ise tecilimin bittiğin gunden itibaren YL kayıt yaptırabilirmiyim. Tesekkürler

 333. Ömer Reşat dedi ki:

  2013’de yüksek lisans’a giris yaptım. 1.dönem dil okudum. 2014’de lisans programına geçtim. 3 yıl doldurdum. 2017 kasimina kadar tecil aldim. Henüz tezim bitmedi. Süreyi uzatabilmek için ne yapmam lazım?

 334. Haluk dedi ki:

  Merhaba,

  2014 Ocak ayında lisanstan mezun oldum ve mezun olur olmaz tezsiz yüksek lisansa kaydoldum. Tezsiz yüksek lisanstan mezuniyet tarihim Kasım 2016. Askerlik sevk tarihim de Kasım 2017 gözüküyor.

  Tezsiz yüksek lisansı bitirdiğim için doktora programlarına kayıt olamıyorum, not ortalamamın 3 olmasını istediler. Askerliği nasıl tecil ettireceğim? Lütfen yardım edin.

 335. ihalim dedi ki:

  arkadaşlar kıyaslama yapabilmeniz adına ben 10.08.2016 a üniversitesinden tezli yüksek lisans kayıt sildim 08.08.2016 b üniversitesine tezli yüksek lisans kayıt yaptım.yani kayıt yaptıktan 2 gün sonra kayıt sildim burda ben kayıt yapmadan önce yökü aradım yök bilgilerin bize zaten üniversite tarafından en erken 1 hafta da gelir dedi kayıt yapabilirsin ama kaydın bize ulaştığında kayıt silmemişsen kaydını iptal ederiz dedi. askerliğe gelince sonuç olarak askerliğim tecil edildi.tabi önceki tecil sürem 30.05.2019 du a üniversitesi belgeyi gönderince tecilim iptal edilmişti. ama b üniversitesinden aldığım belgeyi teslim ettim yeni tecil sürem 08.08.2019

  • Melihgk dedi ki:

   Vallahi teşekkür ederim 3 gündür aradığım sorunun cevabı burdaymış. Yazan ellerine sağlık.

   Bende yeni Tezli yüksek lisansı kazandığım belli olursa eskisini silip öyle kayıt yaptıracağım işimi garantiye almak için.

 336. YASİN dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar,

  Enteresan bir durumum var. 2014-Ocak ayında lisanstan mezun oldum. 2014-Eylül ayında yüksek lisansa başlarken benden askerlik belgesi istediler. Ben de askerlik şubesine gidip belgeyi almak istediğimde “senin askerliğin gelmiş, önce muayene olmalısın” dediler. Ben de aceleyle muayene olup, askerlik şubesine geri gelip “TECİL” işlemini yaptırıp, belgeyi aldım ve askerlik problemimin olmadığına dair belge ile birlikte yüksek lisansa başladım.

  Şimdi 2017 ağustosta yüksek lisanstan kaynaklanan tecilim bitecek. Muhtemelen yüksek lisansım bitmeyecek ve doktoraya başlayamayacağım. Şu durumda benim yeni bir tecil yalep etme hakkım olmayacak mı 2017-Ağustosta? Şu anda ben lisanstan sonra 1 günlük de olsa teci yaptırmış olduğum için tecil hakkım yok mu?

  Cevap gönderirseniz çok sevinirim. İyi günler.

 337. osman dedi ki:

  merhabalar 5 yıllık diş hekimiliği fakültesinden mezunum.
  mezun olduktan sonra 2 yıl askerliğimi tecil ettirdim. Kasım 2017 ‘ye kadar tecilim var.
  Tezsiz yüksek lisansa başlayıp askerliğimi daha da ertelemek istiyorum.
  Ne zaman başlamam benim için en garanti ve doğru olur.
  teşekkürler

 338. Elif dedi ki:

  Merhaba acil cevap lutfen. Tsk yeni bir uygulama baslatti. is yerlerine asker kacagi calistiriyorsunuz bu kisi 15 gun icinde askerlik subesine basvurmazsa ceza alicaksiniz vs. Seklinde kagit yolluyor. Esimede dun geldi. Simdiden sonra yuksek lisans kaydi yaptirsa tecil hakki olur mu? Is yerinde calismaya devam edebilir mi? Kendisi bir yerde okumus olur 35 yasina kadar tecil hakki varmis diyor. Bana pek mantikli gelmedi. Bilgisi olan var mi?

  • yüksek lisans dedi ki:

   o kağıt gittiğine göre eşiniz muhtemelen bakaya durumda şu an için askerliğini ertelemesi mümkün gözükmüyor çünkü üniversiteler herhangi bir lisansüstü kuruma askerlikçe bir sakıncası yoktur yazısı istiyor yinede başvuracağı üniversitenin öğrenci işlerine başvursun çünkü bana benim öğrenci işlerimin dediği askerliğinizi biz tecil ederiz savunma bakanlığı sadece dilekçeleri işleme alır.

 339. Mustafa dedi ki:

  merhabalar.askerlik tecilim 15/05/2017 tarihinde sona eriyor.bu bahar dönemi tezsiz uzaktan eğitim yüksek lisans programına kaydolduğum zaman en fazla kaç yıl tecil ettirebilirim.uzaktan tezsiz yüksek lisans programını en fazla kaç yılda bitirmek zorundayım.bittikten sonra bir yıl daha tecil ettirebilir miyim? cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler

 340. burak dedi ki:

  MERHABALAR:
  Yardıma gerçekten çok ihtiyacım var.2017 haziranda tecil sürem bitiyor uzatmak istiyorum yüksek lisans yaparak ama uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum diploma notum pek iç açıcı değil aöf ten sınırlardan geçtik zaten amaç askerliğimi ertelemem. hangi üniversitelere alessiz başvurabilirim ücretleri taban tavan ne kadardır ve de sömestir da başvurabilirmiyim

 341. Batuhan dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2012 Yılında MYOda 2yıllık bir bölüme kayıt yaptırdım 93 doğumluyum askerliğim otomatik olarak 4 yıl tecillendi ve 31.12.2016 son tarihi. Tecil süremi uzatmak için bilgi almak istedim ve askerlik şubesini aradım bana sadece okula devam ediyorsan yada kaydını sildirdiysen tecil ettirebilirsin denildi ve bende bugün kaydımı sildirdim yarında şubeye gidip tecil yaparım diye düşünürken e-devletten girip tecil süreme baktığımda ben birşey yapmadığım halde tecil sürem kendi kendine 31.12.2018 tarihine atmıştı başta hoşuma gitti ama sonrasında kaydımı sildirdiğim için bu tecil bozulur mu diye merak ettim ve sormak istedim şimdi bu tecil bozulur mu bozulmaz mı ve bozulursa şubeye gidip kayıt silmeden sonra ki 2 yıl hakkımı kullanabilir miyim ?

 342. Erhan Çelik dedi ki:

  Acil yardım…

  2015 lisans mezunuyum.
  16.06.2017 de askerlik tecil hakkım bitiyor. Hem işlerden dolayı hemde evlilikten dolayı askerliği tecil etmem gerek. Bunun için tezli/tezsiz/uzaktan eğitim yüksek lisanstan herhangi birine başvursam askerliği tecil edebilir miyim?
  Bana en az iki yıl yetiyor.

  • Melihgk dedi ki:

   Evet yapabilirsiniz.

   Tezsizler için 3 dönem yani 1,5 yıl, Tezliler için 3 yıl 4 ay tecil alabilirsiniz.

 343. Erhan Çelik dedi ki:

  Erteleme bitim tarihi 16.06.2017
  Muhtemelen sevk tarihi 30.09.2017
  Bu iki tarihten hangisinden önce herhangi bir yüksek lisans programına başvursam tecil edebilirim.
  Ayrıca aldığım askerlik durum belgesinde 01.09.2017-30.09.2017 tarihleri arası sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırması gerekmektedir ibaresi var.
  İlkbahar ales sınavına girip güz yarıyılı yüksek lisans programlarından birine başvursam sorun yaşar mıyım? Bu konu hakkında acil dönüş yapan olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 344. Kaan Erdoğan dedi ki:

  Selamlar. Marmara Üniversitesi Ekonometri mezunuyum. Askerliğim 2018 Kasım tecilli. Şimdi ise Bilgi Üniversitesi uzaktan eğitim programını almak istiyorum. Yüksek lisansımı başarı ile bitirirsem tecilim ek olarak kaç yıl uzayacak ve bu uzama, lisanstan dolayı elde ettiğim tecilimin üzerine mi eklenecek? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

 345. arda dedi ki:

  Acil yardımınıza ihtiyacım var. Tezsiz yüksek lisanstan mezun oldum ve tecilimde haftaya bitiyor. Tezli yüksek lisansa başvursam askerliğimi tecil eder mi?

 346. MEHMET ALİ dedi ki:

  MERHABALAR

  Benim bir kaç sorum olacak

  Ben 13-08-2015 tarihinde Lisanstan mezun oldum.

  1-Pasaport çıkartırken yoklama kaçağı oldum ortaya çıktı ve beni muayene olmaya götürdüler. Ve 9 Aydır muayne kaçağısın cezan var dediler hiç gelmedi cezam var mıdır? Ve Ne kadardır?

  2-Benim şuan ki tecilim 13-08-2017 midir? Bunu nereden sorguluyorum ?

  3-Askerliği Tecil ettirmek için Uludağ Ünide Tezli Haftasonu Yükseklisans yapan bir bölüm var mı? Ya da Tezsiz ucuz yoklama zorunluluğu olmayan herhangi bir bölüm var mı?

  Acil bana yardımcı olursanız sevinirim (saiderekli@gmail.com mail adresimdir)

 347. Serdary dedi ki:

  merhabalar,
  kamuda uzman yrd. olarak çalıştığım için kurum tarafından Ocak 2107 sonuna kadar askerlik tecil işlemlerim yapıldı. 2015-2016 güz döneminde ise tezli yüksek lisansa başladım, halihazırda askerliğim tecilli olduğu için tekrar tecil yapılmadı askerlik şubesi tarafından. 2017 yazında normal öğrenim sürem bittiği için Ocakta üniversite tecil yaparsa 2017 yaz sonuna kadar mı yapar yoksa kayıt olduğum dönemden 3 yıl sonraya denk gelecek şekilde mi yapar? Ayrıca diğer yorumlardan anladığım kadarıyla kaydı sildirip yeni bir yuksek lisansa başlasam sıfırdan 3 yıl tecil hakkım oluyor sanırım. Bu konuda da bilgi verebilirseniz sevinirim.
  Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

 348. İbrahim dedi ki:

  Mayısta celp dönemi başlıyor… Yüksek lisans yaptım Haziran da doktoraya başvuracağım askerken doktoraya başvurabilirmiyim yada bir celp gitmesem Ağustos celbine kadar bir sorun çıkar mı doktoraya basvuruda bir celp kaçak olduğum için sorun olur mu?… Nasıl yapmalıyım?

 349. Sinan dedi ki:

  Merhabalar. Öncelikle bilgilendirşci cevaplar için yönetici balta olmak üzere hepinize teşekkür ederim. Sorunuma gelince;

  Kasım 2014 de lisans eğitimimi tamamladım. Ocak 2015 de ne olur ne olmaz diye askerlik durum belgesi aldım orada yazan tarih 31.12.2027 ye değin askerlik açısından bir sorunu bulunmaktadır gibi bir ifadeydi. Eylül 2016 da e devlet üzerinden yaptığım kontrolde gene aynısını görüyordum.2 gün önce pasaport işlemleri için Emniyet e gittiğimde ise askerlik şubesine tutanak tutularak gönderildim. Durum bu sorularıma geleyim.

  1. Bana pata cezası çıkartıldı. 2 bin civarı birşey. Şimdi ben şayet tecilli değil isem Tamam parayı ödeyeyim öive tecil hakkımı kullanayım diyorum olmaz mı bu ? Yada diyelim ki tecilim otomatik devreye girdi o zaman benden neden 2 bin tl ceza alınıyor ?
  2. Eylül 2016 Ya değin 31.12.2017 görünüyordu tecil durumum hayatımı buna göre dizayn ettim geçen dönem yüksek lisans â o yüzden başlamadım bu durumda benim ne suçum var ki mağdur ediliyorum.
  3. Muayenemi olursam 2017 de mayıs yada Kasım ayında askere gitmem gerektiğini öğrenmem muhtemel. Şubat ayında yada temmuzda öncelikle tezli olmazsa telsiz yl â başlayabilir miyim ?

 350. Bestami dedi ki:

  Arkadaşlar benimle aynı durumda olanlara yol göstermesi için yazma ihtiyacı duydum. 2013 Y.L. girişli biri olarak tez teslimim önümüzdeki haziran ayında olacak. Ancak tecilim 16.01.2017’de bitiyor. Askere Alma Bölge Başkanlığı’yla yaptığım görüşmeler sonrası 2014 öncesi giriş yaptığım için 6569 sayılı Kanunun Geçici 67. maddesi’ne istinaden tecilimi 1 yıl 3 ay daha uzatabiliyorum. Benimle aynı durumda olan arkadaşlar AABB ile görüşerek kendilerine ne kadar tecil ekleneceklerini hesaplatabilirler. Daha sonrasında ise okullarından belirttiğim kanuna atıfta bulunarak sevk tehir dilekçesi dolurtup askeriyeye göndermelerini isteyecekler. Okulların geneli zaten bu hakkı biliyor. Ancak siz sormadan herhangi bir bilgilendirme yapmıyorlar. Faydalı olması dileğiyle…

  • İbrahim sayilir dedi ki:

   Hocam merhaba, daha önce askerlik yerim açıklandıktan sonra eylül 2013te yl kaydı yapıp askerliği 31.12.2016 ertelemiştm. Ertelemem biter bitmez beni şubat celbinde askere gidiyor gibi işlem yapılmış.su an 28.01.2107 tarihine kadar askerlik yönünde sakıncası yoktur diyor. Sormak istediğim su dediğiniz kanundan yararlanarak ben de tekrar erteleme alabilir miyim tesekkurler

 351. Cihan genc dedi ki:

  Hocam merhaba ben bir yıldır bakaya durumundayım askeri hastaneden bu hastaneye sevk aldım yüksek lisansa basvuru yapacam bu sevk yeterli olur mu arkadaşlar lütfen bu yardımcı olun

 352. Cihan genc dedi ki:

  Elif hocam bende aynı durumdayım eşiniz nasıl erteleme alacak yada nasıl yapılıyor bi cevap yazarsanız benimde iş yerine yazı geldi zor durumdayım

 353. Tuğçe dedi ki:

  tezsiz yüksek lisans dan sonra uzaktan doktora programına kayıt olma durumunda askerlik tecili edilebiliyor mu acaba ?

 354. kemal dedi ki:

  merhabalar benim merak ettiğim bana tezsiz uzaktan eğitim yüksek lisans önerebileceğiniz üniversiteler varmı ve dönemlik yada yıllık masrafı cok ucuz olabılen bır yuksek lısans

 355. ahmet dedi ki:

  Mart 2017 kadar tecilim vardı Yüksek lisanstan eski okulumdan kaydımı sildirdim.Başka Okula Yüksek Lisans kayıt yaptırdım.Sildirdiğim okuldan Askerlik Şb. yazı gitti Yeni Okuldan henüz gitmedi.E Devlete Askerlik için baktığımda Tecilim Haziran 2018 uzamış olduğunu gördüm.Yeni Okula Dünya para ödedim ne yapmam gerekiyor.

  • süleyman yılmaz dedi ki:

   Haziran 2018 olmuş yani 3 dönem uzamış tezsiz bir programa kayıt oldun sanırım. Yeni yönetmelikte 3 yarıyılda bitirmek zorundasın. O sebeple yeni kayıt olduğun yer 3 yarıyıl tecil edebilmiştir.

 356. Ferit dedi ki:

  Merhabalar.Benim tecilim haziran da bitiyor.Yaşım 29 olacak ağustos ayında.4 yıllık üniversite bitirdim.Şimdi yükseklisansa kayıt yaptırırsam 29 yaşında sonra da tecil oluyor mu yoksa 29 son yaş mı tecil için

 357. anıl dedi ki:

  Merhaba 09.06.2017 de tecilim bitiyor yüksek lisans yapmak istiyorum fakat kayıtlar ağustos ayında benimde haziranda bitiyor tecil hakkım yaptırabilirmiyim yoksa sıkıntı yaşarmıyım?

  • Sezer Tiryaki dedi ki:

   Tecil bitim tarihiyle celp dönemi arasında bir kaç dönem bulunabiliyor. Mesela benim tecil bitim tarihi de Haziran 2017 ama celp dönemim kasımda. Tam emin olmamakla beraber, celp tarihine kadar yükseğe başvurup gerekli işlemlerden sonra erteletebilirsin. Ama işin aslını gerçekten bilenler varsa yazsınlar ben de pek vakıf değilim konuya.

  • Cem Uzan dedi ki:

   bahar dönemi kayıtları halen devam ediyor. Bir an önce bir programa kayıdı yaptır.

  • sa dedi ki:

   bahar yarıyılı basvurularına basvurabılırsınız

 358. MaHMuD dedi ki:

  Benim askerlik yerim belli olmuş bu şubatta gitmem gerekiyor ama özel sebeplerden dolayı gidemiyorum yüksek lisansa başvuru yapsam ertelenir mi cevabınız için teşekkür ederim

 359. doğu dedi ki:

  merhaba benim askerlik tecilim 23.01.2017de bitiyor ve ben 23.01.2017de yüksek lisansa kesin kayıt yaptırsam ne olur..çünkü çoğu üniversitenin kesin kayıt tarihi 23ünde..teşekkürler

 360. Talha dedi ki:

  Merhabalar
  25 mayıs 2017 de tecilim bitiyor fakat alesden çok yüksek bir puanım yok tezli yüksek lisans bölümlerini bi kaç puanla kaçırdım. Tezsiz yüksek lisans bölümleri de kontenjan ne kadar çok olsa da yüksek puandan başvurular geldiği için sıralamaya giremedim bi kaç üniversite de. Dolayısıyla 25 mayıs da bakaya kalmış olarak görüneceğim. Bu tarihten sonra yüksek lisans kayıt hakkı kazansam dahi askerlik şubeyle yaptığım görüşmeler neticesinde bakaya kaldığınız günden sonra üniversiteler kazanmış olsanız bile kaydınızı yapamaz dediler. özel sebeplerden dolayı 2 yıl daha askere gitmem olanaksız görünüyor bu konuda ne yapabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi günler.

 361. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben uzaktan eğitim veren bir üniversitede yüksek lisans okuyorum, yaşım 32 ve bu yüksek lisansı bitirmeden başka bir üniversitede yüksek lisansa başlasam erteleme alabilir miyim?

 362. mert dedi ki:

  Merhaba Tezsiz yuksek lisans a 2015 Eylul de basladim bana 2018 eylulune kadar tecil hakki verdi.Fakat bu donem okulla ilisigim kesilicek bu durumda tecil tarihim degisir mi ? Eger degisir ise bagli bulundugum askerlik subesinin celp tarihi 2017 Agustos gozukuyor.Tekrar Yuksek lisansa baslayip uzatma durumum olur mu ? Cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

  • Gökhan dedi ki:

   tezsiz yüksek lisansta okulla ilişiğiniz kesilirse tecil tarihi gelmeden bozuluyor tarih. fakat başka yüksek lisansa başlarsan uzar mı onu bilmiyorum.

  • Talha dedi ki:

   Su an ki yüksek lisans dan başarısız bi şekilde ilişiğinin kesilmesi lazım ki yeniden başka bi üniversite de yüksek lisans bölümüne başlayarak tecil ettirebilirsin aksi takdirde başarılı bi şekilde yüksek lisans dan mezun olan kişiler askerliğini yanlızca doktora ile uzatabilir

  • EMRE dedi ki:

   mert bey merhaba bendede aynı durum var ama ben üni yenilerse kydı yenileteceğim 3 dönemdir ders geçmedim atılıyor muyum direk4. dönemde?

 363. Gökhan dedi ki:

  Selamlar ilk önce bildiklerimi yazıp kendi sorumu sormak istiyorum.
  tüm tezsiz yüksek lisans programları askerliği 1.5 yıl erteliyor, tezli programlar ise 3 yıla kadar. her iki programdan da başarılı şekilde mezun olunduğunda askerlik 1 yıl daha ertelenebiliyor, bakaya kalındığında üniversite yüksek lisansa kayıt yapmıyor diye biliyorum ama emin değilim. aynı anda 2 tezli yüksek lisansa devam edilemiyor fakat tezsiz programlara devam edilebiliyor. özellikle bu son bilgiden çok emin değilim.
  ben trakya üniversitesi uzaktan eğitim muhasebe bölümünü kazandım bugün açıklandı. amacım oraya kayıt yaptırıp önümüzdeki ales ve yds dönemlerinde tekrar sınava girip kendi anabilim dalımda tezli yüksek lisans yapmak ve bu tarihe kadar askerliği ertelemek. tecilim Mart 2017 sonunda bitiyor. trakyanın başvuruları 20sinde bittiğinden diğer başvurularının sonuçlarını bekleyemiyorum. şimdi buraya kayıt yaptırıp, bu 1.5 yıl içinde kendi anabilim dalımda tezli yüksek lisansa başlarsam sonradan başladığım bu yüksek benim askerliğimi erteler mi onu bilmiyorum.

 364. Malik Can Günde dedi ki:

  Merhabalar ben kadrolu öğretmenim. Şubat için yuksek lisansa basvurmayı dusunuyorum. Eger yuksek lisansa kabul edilirsem askerligi tecil edebilir miyim? Hali hazirda temmuz 2017ye kadar tecil hakkim var ama bu subatta bir yuksek lisans bolumune kaydolursam tecil ettirme sansim olur mu? Yani kadrolu ogretmen olmam buna bir engel teskil eder mi?

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Tabi ki de kaydolduğunuz zaman erteleme dilekçenizi verin askerliğiniz ertelenir.

  • Emre Bey dedi ki:

   Ben de kadrolu öğretmenim. Milli Eğitim Bakanlığının vermiş olduğu hakları kullandım. EK-A belgesi ile de askerliğimi en son ertelemiştim daha sonra tezsiz yüksek lisansa başladım şu anda 1 senem kaldı askerliğime.

 365. Malik Can Günde dedi ki:

  Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum. Tecil bitiş tarihim 13 temmuz 2017. Muhtemel sevk tarihi de 30 eylül 2017 olarak gözüküyor. Belgenin üstünde de 30 eylük 2017 tarihine kadar askerlik işlemleri açısından bir sakıncası yoktur ibaresi var. Şunu sormak istiyorum, ben yüksek lisans başvurumu güz döneminde yani eylül gibi yapıp eylül sonuna kadar da yüksek lisansa başlamış olsam bir problem olur mu? Temmuzdan sonraki dönemde bakaya kalma gibi bir durum ya da başka herhangi bir sıkıntı doğabilir mi

 366. ECZACI BEY dedi ki:

  Merhabalar benim sorularım şu şekilde; (BİRAZ KARIŞIK UMARIM ANLAŞILIR YAZMIŞIMDIR)

  2016 haziran itibariyle üniversite eğitimimi tamamladım(5 senelik) Şuan e-devlette 31 aralık 2019 a kadar tecilli görünüyor.

  SORU1: Bu durum normal mi yoksa mezun olduğuma dair bakanlığa yazı gidince erkene alınacak ve benim gidip kendim 2 sene tecil etmek istiyorum demem gerekecek mi?

  SORU2: 1. Sorudaki her iki ihtimalde de yani 2019 yada 2 sene tecil durumumda da şuan için bir sorunum yok ancak ben bölümümde yüksek lisans yapmak istiyorum yüksek lisansa şuan başlarsam 2019+3 olarak mı uzuyor yoksa şuanki tarih+3 olarak mı uzayacak? Eğer 2019 + 3 yıl olarak olmayacaksa 2019u bekleyip ozaman yüksek lisansa başlamam daha mantıklı olacaktır.

  SORU3: Eğer 2019+3yıl olmayacaksa ve ben bu sene başlarsam şuanki tarih +3 yıl olacaksa… ben bu yüksek lisansım BİTTİKTEN sonra başka alanda yüksek lisansa geçsem yeniden tecil oluyor mu yoksa İLK YÜKSEK LİSANSI bitirmemem mi gerekiyor? eğer böyleyse çok yazık.. resmen sistem yüksek lisansı askerden kaçmak için yapın diyor. ancak benim amacım bilgilerim tazeyken hemen yüksek lisansa başlayıp ard arda 2 bölümde yapmak ama sistem 1. de başarısız olman lazım diyor yoksa askere alırız diyor anladığım kadarıyla, doğru mu anlamışım?

  ÇOK TEŞEKKÜRLER

 367. tedy dedi ki:

  Merhaba,

  2013 temmuzda lisans bitti, 2014 şubatta fırat üni fen bilimleri enstitüsü bilgisayar mühendisliği tezli yüksek lisansa başladım, ve tam olarak şu yazıyla tecil edildi ;
  “Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün sevki 19 şubat 2017 tarihine kadar tehir edilmiştir. Sevk tehiri bitim tarihine göre yükümlü Ağustos 2017 de sevke tabi olacaktır.”
  Şimdi sorum şu, 2 tane dersim artı tezim var yani okulum bitmedi, 5 şubat 2017de Gazi üniversitesi bilişim enstitüsü tezsize kaydımı yaptıracağım. Kayıt yaptırabilmem için diğerinden kaydımı sildirmem gerekiyormuş yöksisten düşmesi için. 6-7 şubat gibi yeni üniden yeni tecil talebinde bulunacağım, fakat 19 şubatta bir önceki tecilim doluyor, yeni üninin tecil işlemi 19 şubata kadar biter mi ? 19 şubattan sonraya sarkarsa bir sorun olur mu ? yeni üniye kayıt tarihimiz mi baz alınıyor? Ayrıca bir öncekinden kaydımı sildirdiğimde tecilim otomatikmen bozulur mu ? Bozulursa bir sonraki tecil işlemi olana kadar arada geçen 3-5 günlük sürede tecil işlemi açısından bir sıkıntı yaratır mı? Lütfen cevap bekliyorum . Teşekkürler.

 368. Melihgk dedi ki:

  Hocam Merhaba,

  Biraz acil cevap vermeniz gereken bir durum var yardımcı olabilir misiniz?

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde tezli yüksek lisans yapmaktayım ve tecilim 2018 Ocak Ayında bitiyor. Çukurova Üniversitesi Yüksek Lisans Programına başvurup kazanırsam, Şuan ki yerden kaydımı sildirip Çukurova’ya kaydımı yaptırırsam Askerlik tecilim uzar mı?

  Şuan yaşım 29.

 369. Leon dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin,

  Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya bölümünde tezli yüksek lisans öğrencisiyim. ekonomik sebeblerden dolayı eğitime devam edemedim ve 3,5 yıldır kayıt yenilemedim.
  2010-2011 yılında başladığım yüksek lisanstan dolayı 2015 Mayıs ayına kadar olan tecilim bitti ve bir iki kere tebligat aldım. Yakın zamanda işyerime Askerlik Şubesinden bir yazı gönderildi ve tekrardan üniversiteye giderek almış olduğum transkribi askerlik şubesine vermek yoluyla 2017 Mayıs ayına kadar askerliğimi tekrardan tecil ettirdim.
  Kasım 2014’te çıkmış bulunan bir af kapsamında tecil işleminin yapıldığını öğrendim. Ayrıca öğrencilik haklarımın sıfırlandığını ve eğitime devam edebileceğimi de öğrendim. Önümüzde ki 2-3 hafta içerisinde tekrardan kayıt yaptıracağım- yenileyeceğim- ve öğrenimime devam edeceğim. Bu durumun askerlik tecil süreme bir etkisi olur mu acaba?

  Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

 370. Mehmet dedi ki:

  Merhaba,
  Tezsiz yüksek lisans programını başarı ile tamamladıktan sonra üstüne bir de tezli yüksek lisans yaparsam askerliğim tekrar tecil olur mu? Yani Tezli Yüksek Lisans Tezsiz Yüksek Lisansın üstü müdür yönetmeliğe göre?
  Teşekkürler

 371. EMRE dedi ki:

  merhabalar bende 2015 eylülde sdü sağlık yoönetimi uzaktan eğitim yüksek lisansa kaydoldum 3 dönem bitti 4. döneme kaydolmam gerekiyor hiçbir dersi geçmedim şu an e devlette 2018 ağustosa kadar tecilliyim (20 OCAK 2017 DE BAKTIM) yeni yönetmelikle tecil sürem değişiyor mu? ben bunun (sağlık yönetiminin) yerine yine sdü işletme uzaktan eğitim yükseğe başvurup kazansam şubat içinde kaydolsam tecil sürem değişşir mi?aynı üniversite olunca askerlik şubeye tecil bozdrurup tekrar tecil yaptırabiliyor muyum?

  • EMRE dedi ki:

   ayrıca kayıt dondurma ve kayıt dondurmanın tecile etkisi nedir acaba?

  • Selami dedi ki:

   24.01.2017 Salı günü itibariyle konuşuyorum.Uzaktan eğitim tezsiz y.lisans bitmeden tekrar başka bir üniversiteden uzaktan eğitime kayıt yaptırırsanız teciliniz yapılır.Önce eski okulunuz çıkışı yapar şubeye bildirir.Sizde yeni öğrenci belgenizi götürüp tekrar tecil edersiniz.

   Kayıt dondurma durumunda okuduğunuz üniversite sizin çıkışınızı yapmayacağı için teciliniz devam eder.

   • VOLKAN dedi ki:

    üstat merhaba,bende emre beyle aynı durumdayın.4.döneme devam edersem askerlik teclimde devam eder mi?

 372. Egemen dedi ki:

  Merhaba,

  Ben yüksek lisans mezunuyum 28 yaşındayım. Anadolu Üniversitesi AÖF’den 4 yıllık işletme okusam. Askerliğim 4 yıl daha tecillenir mi ?

  Teşekkürler

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Hayır ertelenmez. Askerliğinizin ertelenmesi için her zaman mezun olduğunuz alanın bir üstünü yapmanız gerekir. Yani Doktora yapmanız gerekmektedir.

 373. Yıldırım dedi ki:

  İyi günler. Uzaktan tezsiz yüksek lisans yapıyorum. Edindiğim bilgilere göre 3 yarıyıl sonunda derslerimi veremediğim için ilişiğim kesilecek. Şu an sistemde 2019 yılına kadar tecilli görünüyorum. Mezun olamadan ilişiğim kesilirse – ki bu da 2017 sonlarına tekabül edecek – tecilim iptal edilip 2019 yılından önce askere alınır mıyım. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Evet yüksek lisans yeni yönetmeliğe göre 3 dönem kuralı geldi. Bunun için siz 3 dönem üzerinden hesaplayın ama hesap konusunda kesinlikle öğrenci işlerinizi arayın. Üniversiteniz ne zaman çıkışınızın yapılacağını size söyleyecektir. Sizin askerlik ertelemeniz biterken yeni bir yüksek lisansa başvurup askerliğinizi ertelemeniz gerekir.

   • Burak dedi ki:

    Mehmet Bey,
    2015’te yüksek lisansa başladım ancak amacım eğitim değil askerlik süresini uzatmaktı. Temmuz 2018’e kadar tecilim vardı ancak şimdi baktığımda bu 5 gün sonra tecilim bitiyor:)

    Sorum şu aynı üniversiteye ve aynı bölüme tekrar kayıt yaptırırsam tecilim yine uzar mı? Hayır ise tecil süremi uzatmanın bir yolu var mıdır?

 374. Mehmet dedi ki:

  Merhaba , Ege üniversitesinde tezli yüksek lisans yapıyorum . 1 sene dondurdum , bu dönem kayıt yenileyip gitmedim . Önümüzdeki dönem kayıt yenilemezsem askerlik tecilim olan Eylül 2018 geriye çekilir mi ? Güz dönemini bekleyecek zamanım olur mu ?

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Lisansüstü Eğitim Yönetmeliğinin 7.maddesi sizin sorunuzun cevabıdır. Maddede kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın diye ibare sizi kurtarıyor.

   MADDE 7 – (1) Tezli yüksek lisans programının süresi bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, kayıt olduğu
   programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına
   bakılmaksızın dört yarıyıl olup, program en çok altı yarıyılda tamamlanır

 375. mert dedi ki:

  iyi günler hocam ben de kahramanmaraş sütçü imam üniversitesi uzaktan tezsiz yüksek lisansa başvurdum 24/06/2017 tarihine kadar askerlikle bi ilişkiniz bulunmamaktadır yazıyor okula sadece para yatırdım ama 3 yarıyılda okulu bitiremezseniz kaydınız silinecektir yazıyor şimdi buradan tezli yüksek lisansa başlarsam özelde ya da devlette yada kaydımı sildirip tekrar tezsize başvurursam erteleme olacak mıdır?

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Evet tezsiz yüksek lisansa başlamanız size 3 dönem yani 1 buçuk yıl askerlik erteletmiş olur. Burada ki sorunuz tezli yüksek lisansa geçip tekrar askerlik ertelemek. Evet mümkündür. Zaten 1 buçuk sene askerliğiniz ertelenmiş. 1 buçuk sene içinde tezli kazanıp tezsiz yüksek lisanstan kaydınızı sildirmeden geçiş yapabilirsiniz.Tezsiz yaparken tezli kazanırsanız kaydınız sildirmeye gerek yok. Geçiş yaptığını zaman üniversitenizden askerlik erteleme işlemlerinizi başlatmalarını isteyiniz.

   • melih günaydın dedi ki:

    ben ilk dönem kaydımı yaptırdım ama ikinci dönem kayıt yaptırmayı parayı yatırmayı düşünmüyorum. böyle bir durumda tecil süremde bir değişiklik olur mu?

 376. selim karataş dedi ki:

  Ahmet Yesevi uzaktan öğretim programında kaydım vardı. Bunu sildirip Marmara Üniversitesi tezsiz yüksek lisansa kayıt olacağım. İlk kayıt oduğum okul ile 2018’e kadar tecil hakkım vardı. Yeni okulla birlikte bu süreyi uzatmak adına işlemleri nasıl yapabilirim?

 377. Ahmet K. dedi ki:

  Merhaba benim bir sorum olacak,1990 doğumluyum, lisans mezunuyum, 2015 te tezli y. Lisansa kayıt oldum. Ve y.lisansa devam etmedim ancak şuan 3. Yarıyıl bitti, 4.yarıyılda da ders kaydı yapacağım. Ancak 5. Yarıyıl da ders kaydı için para ödemem gerekiyor ve bundan dolayı 5. Yarıyıl ders kaydı yapmayı düşünmüyorum. Ancak yapmazsam pasif duruma düşeceğim. normalde Aralık 2018 e kadar tecilliyim. Pasif duruma düştüğüm için tecilim bozulur mu? Ayrıca diyelim ki tecilim bozuldu, ben şuan 2. Üniversite kapsamında önlisansa kaydoldum ve devam ediyorum, bozulan tecili tekrar 2. Üniversite kapsamında tecil ettirebilir miyim? Yada diyelim ki ben şuan mevcut y.lisans kaydımı sildirmek başka bir tezli y. Lisansa kayıt olsam tekrar tecil yaptırabilir miyim?

  • Osman dedi ki:

   Hocam ayni durum bende de var bisey ogrenebildin mi

   • Eses26 dedi ki:

    Hocam bende de aynı durum var. Ders kaydımı yaptım ama aynı okulun farklı bir bölümünde de tezsiz kazandım yine. Tecil 2017 eylülde bitiyor. Ben eylülü riske atmamak adına bu bölüme kayıt olsam mı diye düşünüyorum. Aynı anda 2 tezsize kayıt olunabiliyor diye biliyorum. Subat ayı celp dönemi olduğu için de eski bölümden kaydımı mart gibi sildirmeyi ve sonra da yeni bölüm için tecil yapmalarını istemeyi düşünüyorum. Tecil iptal yazısının gitmesi, durumun güncellenmesi ve yeniden tecil yapılması işlemleri uzun sürebildiğinden 1-2 günle bile sakata gelme ihtimalim var.

    • Eses26 dedi ki:

     Şimdi önümde iki secenek var ya bu dönem 2 okula birden kaydolucam yada eylülü beklicem. Eylülde sıkıntı olmaz gibilerinden konustu ögrenci işleri ama ne bileyim benim işim hep ters gider haziran-eylül arası 3 aylık dönem ve arada bi agustos celbi var. Bu durumda olan arkadaslar varsa dönüş yapabilirlerse büyük sevaba girerler.

 378. Can Baris Delen dedi ki:

  Merhaba lisanstan tecilim 07/2017de bitiyor. Uzaktan tezsiz yuksek lisansa kayit hakki kazandim . Kaydi yaptirmam durumunda tecilim 1,5 yil uzuyor diye duydum . Mezun olmayip ders birakmam durumunda yine bu sure 1.5 yil ile sinirli mi kalacak ? Veya mezun olursam uzerine ne yaparak ne kadar daha tecil alabilirim ? Bilgisi olan arkadaslarin yardimini rica ederim

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Kaydı yaptırdığınız dönemden itibaren 3 dönem yani 3.dönemin sonuna kadar askerliğiniz ertelenir. Mezun olun ya da olmayın 1 buçuk sene sonra ilişik kesiliyor. Mezun olmayıp tekrardan yüksek lisansa kayıt yaptırıp uzatabilirsiniz. Yada mezun olup 1 yıl mezun olunca erteleme hakkını kullanabilirsiniz. Doktora hakkı tezsiz yüksek lisansta verilmiyor.

   • muharrem dedi ki:

    ama doktora yapması için tezli yüksek lisans yapmış olması gerekir diye biliyorum.

   • Sinan dedi ki:

    peki bu yüksek lisanssa kayıt olup okulu bitimemek her seferinde başka bir yüksek lisasa kayıt yaptırarak 35 e kadar mı erteleniyor? yani ben bedelli yapmak istiyorum. ve bedelli çıkana kadar bu şekilde yüksek lisansa her defasında kayıt yaptırıp okumamak tecil sürem doluncada başka yüksek lisansa başvurmak istiyorum bu mümkün demi yeni çıkan yasalarcada. bunun sınırı 35 sanırım.

 379. Vedat Kılınç dedi ki:

  Merhaba, üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl tecil ettirdim. haziran 2017’de tecilim bitiyor.Genelde üniversiteler temmuz ayında yüksek lisans programı açıyorlar. Tecil bittikten sonra da yüksek lisansa kayıt olabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

 380. Tunç dedi ki:

  Merhaba,

  02/02/2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakınca yok denmekte. Okan Üniversitesi Uzaktan Eğitim MBA yapıyordum.

  Eylül ayında Galatasaray lisenin tezsiz programına katılıp bu sefer gerçekten okuyarak MBA yapmak istiyorum.

  Okan Üniversite’sindne kaydımı sildirip Galatasaray üniversitesine kayıt yaptırdığımda tekrar tecilim de güncellenecektir değil mi? Bu şekilde eylül 2017 itibariyle sadece bir buçuk sene daha mı tescil olacaktır?

  Çok teşekkür ederim.

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Tezli yüksek lisans yaparken tezliye kayıt olamazsınız. Ama tezsiz yaparken tezliye kayıt olabilirsiniz. Tezsiz yaparken de tezsize kayıt olabilirsiniz. Bunları ihlal etmeden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

   • Osman dedi ki:

    Yalniz tecil hakki universteye kayit yaptirdigin tariften itibaren baz aliniyor diye biliyorum..yoksa herkes 3 yariyil bitimine kala kaydi sildirip yeni bi univde kayit yaptirarak istedigi zamana kadar uzatabilir

  • Taha dedi ki:

   Kaydı silmeden önce askerlik durum belgesi alın ( bakaya olmadığınıza fair) daha sonra kaydı sildirip vakit kaybetmeden hemen diğer üniversiteye kaydınızı yaptırın. Ama kesinlikle diğer üniv. Kaydında sıkıntı çıkmayacağına emin olun

 381. Ateş dedi ki:

  Merhaba
  Benim kilo sebebiyle gitmeme ihtimalim de var ama garantiye almam lazım
  Acaba önce muayene olsam sonra elverişli raporu verilirse eğer yüksek lisansa kayıt yapsam olur mu
  Birde elverişsiz raporu verilirse ileriki hayatımda sıkıntı çıkarır mı
  Teşekkürler

 382. Kege dedi ki:

  Merhabalar. Sdü Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Kazandım.Şimdi kaydımı yaptıracağım muhtemelen 1.5 yıl tecil olacak.Bahar döneminden sonra güz döneminde kaydımı sildirip tezli yüksek lisans yapsam 3 yıl daha tecil ettirebilirmiyim?

 383. ahmet dedi ki:

  tessiz uzaktan eğitim yüksek lisans güz dönemi başvuruları hangi ay da oluyor ?

 384. Ali dedi ki:

  Merhaba bir konuda yardımızı bekliyorum.

  Yüksek lisans mezunuyum ve yaklaşık 15 aydır bakaya durumundayım ve bu süre zarfında herhangi bir gbt’ ye yakalanmadım. Fakat geçenlerde evime msb’ den bakaya olduğuma dair kağıt geldi. İnternette biraz araştırdım ve bakaya durumundayken bile doktoraya kayıt olmanın mümkün olduğu yazıyordu. Yazılanlara göre, bakaya iken askerlik durum belgesi alıyorsunuz, bir sonraki celp dönemine kadar askerlikle ilişkisi yoktur kağıdını alıp bununla doktoraya kayıt oluyorsunuz ve bundan sonrası artık üniversite tarafından tecil ediyor. Acaba böyle bir şey gerçekten var mı?

  Bir de, 2017 mayıs-haziran celbini kaçırıp 2017 ağustos celbine gitmek için askerlik şubesine en erken ne zaman başvurmam lazım?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 385. melik123 dedi ki:

  Merhaba. 06.06.2017 de tecilim bitiyor. Askerliği nasıl erteleyebilirim. Eylül ayında yüksek lisans alabilmek için.

 386. Doğuş Bey dedi ki:

  Merhaba. Erteleme bitim tarihi 10.06.2017 olarak görünmekte. Fakat celp dönemi kasım 2017 olarak görünüyor. Ben yaz döneminde herhangi bir üniversitenin tezli yüksek lisansına kayıt olacağım. Kaydım muhtemelen 10 Haziran sonrası olacak. Askerliğimin ertelenmesiyle ilgili herhangi bir problem oluşturur mu? Teşekkürler.

 387. murat dedi ki:

  merhaba hocam, durumum su;
  31 12 2017 tarihine kadar askerligim tecilli(2014 yilinda baslamis oldugum tezli yuksek lisanstan dolayi) ancak bitiremeyecegim. bu yuzden temmuz ayinda universite benim kaydimi silicek. benim de baska bir yuksek lisansa basvurmam gerekicek.12. ayda tecilim bitmesine ragmen kaydim silindigi anda askerlik tecilim one cekilir mi? yoksa 12. aya kadar tecilim kalacak mi ? tesekkurler

  • Osman dedi ki:

   Yorumunuza bi cvp aldiniz mi bende de ayni sıkıntı varda

   • muray dedi ki:

    maalesef henüz alamadım.Ancak daha önce öğrenim görürken yüksek lisanstan kendisi kayıt sildiren birinden öğrendiğime göre; üniversite kaydınızı silince askerlik teciliniz geriye çekiliyormuş. O şöyle yapmış ;
    Tecil dönemi Ocak 2017’ymiş. Şubat 2016’da kaydını sildirmiş, Eylül 2016’ya çekilmiş tecili.

    Tabi üstteki durum kendisi kayıt sildiren biri için geçerli , üniversite silince de aynı durum oluyor mu , bilmiyorum.

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Evet kaydınız silinince askerlik şubesine bildirilir. Yani muhtemelen yazışmalar vs derken bir sonraki celp dönemine kalırsınız. Önümüzdeki dönemde yeni bir yüksek lisansa kayıt olabilirsiniz.

   • muray dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler.

    Önümüzdeki dönem dediğiniz , Temmuz 2017’de üniversite kaydı sileceği için en yakın celp dönemi olan Kasım 2017’ye mi ertelenecek askerliğim? Böyle olursa Eylül döneminde olan kayıtlardan yararlanıp kayıt yapabilir miyim?İsteğim de bu çünkü benim , böylelikle okuyup bitirebileceğim , lisans mezuniyetimle alakalı bir yüksek lisansa kaydolabilirim.

    • Eses dedi ki:

     Agustos da celp dönemi diye biliyorum ben.

    • Eses26 dedi ki:

     Bende 2014 eylül tezsiz yl girişliyim. Hiçbir derse gidemedim ama dönem kayıtlarımı kaçırmadan yaptırdım. Hatta 6. Dönem kaydımı da bugun gerçekleştirdim. 2016-2017 güz dönemi öncesi süreler sıfırlandı. Geçen dönem herkes için 1. Dönemdi yani iki dönem daha okullar bizleri atamayacak. Bugün kendi okulumda öğrenci işlerine yönetmelikten kaynaklanan bu ekstra bi dönemin askerlik tecilimi de uzatıp uzatmayacağını sordum. Muhtemelen uzatmaz bununla ilgili alınmış bir karar yok denildi. 2017 eylülde okuldan atılmasak da askerlik yükümlülüğü başlayabilirmiş. Öğrenci kendi isteğiyle kayıt sildirmediği veya atılma olmadığı sürece de askeriyeye tecil değişikliği ile ilgili yazı göndermeyiz dediler. 2017 eylülde kayıt sildirip yeni bir bölüme başlamamız halinde ise yeni lisans için 2 yıl daha tecil hakkı tanınıyormuş.

   • mustafa çavus dedi ki:

    merhabalar sayın hocam Y.lisans kaydı ıcın askerıyeye evrak almaya gıttım celp kaybısın yapamazsın dedşler fakat bn y.l. sı kazandım kayda gidecegim yapılacak bırsey varmıdır bilgilendirirseniz sevınırım saygılar

    • Eses26 dedi ki:

     Hocam bakaya kalırsanız okul kayıt yapmıyor bildiğim kadarıyla ama farklı bir yöntem var mı bunun için bilmiyorum? Okul öğrenci işleri ve askerlik şubesine sorun derim. Yapılabilecek bir şey varsa genelde iyi niyetli şekilde yönlendirmeye çalışıyorlar

     • Taha dedi ki:

      Aynı durum bana da oldu. Askeri şubeye gidip askere gitmek istiyorum dedim. Beni 25 nisan yoklama dönemine yazdılar. Ve 25 nisana kadar bakaya durumu kaldırıldı. Hemen o belgeyi alıp üniversiteme götürüp kaydımı yaptırdım. Öğrenciğim başladığı için de askerlik ertelenmiş oldu

 388. Ali Çakar dedi ki:

  Tezsiz yüksek lisans yapıyorum. Bu 2. dönemim kayıt yenilemek istemiyorum. Öğrenci işlerini aradığımda kayıt yenilemediğiniz askerlik şubesine bildirilir. Askerlikle ilgili problem yaşarsınız dendi. Fakat askerliğim 2019’a kadar tecilli. Bu dönem kayıt yenilemeyip bidahaki dönem devam etmek istediğimde askerlik tecilim bozulur mu?

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Üniversitelerde senato kararına göre farklı uygulamalar var. Mesela bazı üniversiteler bir dönem yenilememe hakkı veriyor demekki sizin üniversite kayıt yenilemenizi istiyor. Öğrenci işlerinin söylediklerini dikkate alın bence

 389. Malik Can Günde dedi ki:

  Merhabalar, başka bir şehirden tezli yuksek lisans programina kabul edildim ve kayit yaptiracağım, fakat öğretmen olduğum için derslere ve hatta sınavlara bile devam edememe durumum söz konusu. Bu gibi durumlarda ne gibi bir çözüm önerirsiniz?

 390. Ahmet dedi ki:

  Bende tezsiz yüksek lisans yapıyorum tecilim 2018 9.ay görünüyor ama hiç dersleri vermedim.haziranda ilişiğim kesilirse tecilim de kalkar mı. Yada Haziran’da celbe kadar yine kayıt olabilirsem tecilim devam eder mi

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Sorunuzu daha açık sorarsanız daha iyi yardımcı olabilirim. İlişik kesilirse askerlik şubenize bildirilir ve teciliniz kalkar.

 391. Semih dedi ki:

  Uzaktan tezsiz yüksek lisans bölümlerine kaydolarak 3 dönem sonunda bitmemesi halinde okulla ilişik kesildikten sonra şubeye bildirildi diyelim farklı okulda tekrar uzaktan tezsiz yuksek lisans bölümlerine kaydolarak sürekli bu islemi yaparak 35 yaşına kadar tecil yapılıyor konusunda mutabık miyiz ?

 392. Emre dedi ki:

  Bu sene güz dönemindeki yüksek lisans başvurusunda üniversitelerin açıklanma vr kayıt tarihleri çakışdığı için tokat üniversitesi kazandığım için oraya kayıt yaptırdım gakat ders seçmeden atatürk üniversitesinide kazandığım açıklandı şimdi ben ne yapacam atatürk e gitsem kayıt yapsam diğer okulun kayıdı düşermi

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Hayırlı olsun Emre Bey,
   Bu konuda Tezli mi tezsiz yüksek lisans mı belirtmeniz gerekmektedir. Çünkü tezsiz yüksek lisans ise aynı anda yapabilirsiniz ama ikiside tezli ise yapamazsınız kayıt sildirmeniz gerekir.

 393. hakan türkmen dedi ki:

  İyi günler.Mayıs 2017’de 29 yaşımı dolduruyorum.Yeni kayıt döneminde yüksek lisansa başvursam askerliğim ertelenir mi?Yani demek istediğim 29 yaşımı doldurduğum gün sonrası kayıt yaptırınca tecil ediliyor mu?

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Evet 35 yaşına kadar yüksek lisans-doktora ile askerlik tecil hakkınız vardır. Bunun için şu anda tecil için ben bir engel göremedim.

 394. Ali dedi ki:

  Merhabalar
  Ben tezli yüksek lisans programında okurken 2. sınıfın sonunda kaydımı sildirdim ve başka bir okulda tekrar kayıt yaptırdım. Tecilim 3 yıl tekrar yapıldı. Fakat bu durumun ortadan kalktığı ile ilgili bir söylenti var ben seneye kaydımı tekrar sildirip başka okula kaydımı yaptırsam tecilim uzatılır mı?

  • ahmet dedi ki:

   merhabalar,
   Yüksek lisans programına 3 yıldır kayıtlıyım ve tecilim 2017 eylül’de bitiyor. tecil süresi bitmeden kaydımı sildirip tekrardan yüksek lisansa kayıt yaptırsam tekrar tecil ettirebilir miyim?

  • Mehmet Haluk dedi ki:

   Evet tecilinizi sildirip başka bir yüksek lisans programına kayıt yaptırırsanız teciliniz uzar. Bu sizin eğitim hakkınızdır. Bir tezli yüksek lisansa kayıt olan aynı anda başka bir tezli yüksek lisansa kaydolamıyor tek durum budur. Yani Enstitüden kaydınızı sildirip yeni bölüme kayıt olunca askerlikte otomatik olarak ertelenecektir.

   • ahmet dedi ki:

    teşekkür ederim cevabınız için.
    peki süreç nasıl işliyor. Şu nedenle soruyorum. aynı anda iki yüksek lisans yapılmadığı için bu süreci nasıl yönetmek lazım?
    Örnek veriyorum. yeni bir yerde yüksek lisansı kazandım. eski üniversiteme bildirdim. onlar yök’teki kaydımı hemen silebiliyorlar mı? zira aynı anda iki yüksek lisans olmadığı için kayıtta yapamayabilirim

 395. Sinan dedi ki:

  peki bu yüksek lisanssa kayıt olup okulu bitimemek her seferinde başka bir yüksek lisasa kayıt yaptırarak 35 e kadar mı erteleniyor? yani ben bedelli yapmak istiyorum. ve bedelli çıkana kadar bu şekilde yüksek lisansa her defasında kayıt yaptırıp okumamak tecil sürem doluncada başka yüksek lisansa başvurmak istiyorum bu mümkün demi yeni çıkan yasalarcada. bunun sınırı 35 sanırım.

 396. Furkan dedi ki:

  Yuzuncu yil universitesinde tezsiz yuksek lisans baslattim bir donem doldu ara donemde cumhuriyet universitesinde tezsiz yuksek lisans kazandim kaydimi yaptirabilir miyim yeni kayitta askerlik tecilim nasil olacak yuzuncu yil daki kaydimi sildirmem gerekiyor mu kayit yaptirip askerligi tecil ettirebilmem icin?

 397. Göktürk Bey dedi ki:

  Devamsızlığı 5 haftadan daha fazla yapmam durumunda tecilim bzolur u? Yani üniversite kaydımı silip askerlık subesıne bildirim yaprmı? Merak ettiğim bu cunku antalyada kalıorm ve istanbulda bir unıye kayıt yaptırmak zorundaym. Derslere gitmez ve devamsızlıktan kalırsam tecil hakkım ölürmü?

 398. Taha dedi ki:

  Bakaya durumuna düşen memurların bi süre sonra memuriyetle ilişiği kesilme durumu var mı?
  Bir de hekimlerin askerliğini tecil etmesi için sadece sağlıkla ilgili branşta mı yükseklisans yapması gerekir yoksa işletme tarzı bölümler de olur mu?

 399. mahir kara dedi ki:

  Merhabalar 1988 doğumluyum ve 2013 yılının Ocak ayında tezli yüksek lisansa başladım.3 yıl 4 ay olan azami süreyi doldurdum ve halen tecilim devam ediyor 2018 e kadar 2018 de de bitiremessem bir yıl daha tecil ederler mi acaba yada en son ne zamana kadar tecil edebilirm beni aydınlatırsanız cok sevinirim.

 400. sedat dedi ki:

  Haziran 2017 askere alım tarihim. celb dönemim ise 2017 kasım ayı. bahar ayında alese girip yüksek lisans yapabilir miyim? üniversiteler tecil belgesi istiyor. bunu hangi tarihe göre yapıyorlar. kabul edip etmeme durumları var mı

 401. Gokmen Sahin dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben Italyada yuksek lisans yapiyorum. Bu sene Haziran”da tamamlayacagim ve su anda 2017 kasim ayina kadar tecilli durumdayim.Bu durumda yuksek lisans sonrasi tecil ettirme hakkim var midir? Varsa kac yil? simdiden tesekkurler.

 402. suat dedi ki:

  merhabalar,
  tezsiz yüksek lisanstan sonra erteleme olabiliyor mu

 403. Yusuf dedi ki:

  iyi günler, askerlik tecili için gittiğimde şubeden bana verilen evrakta kasım 2017 ye kadar tecilli yazıyordu ama e-devlette temmuz 2017 görünüyor. Ben eylülde tezliye başvuracaktım ama bu durumda temmuz öncesinde bir yere kayıt yaptırmam şart mı yoksa yine eylülde yapabilir miyim yüksek lisans kaydımı??
  Şimdiden teşekkürler..

 404. MAHMUT dedi ki:

  Merhabalar herkese, öncelikle durumumu izah edeyim. 03.07.2015 mezunuyum ve askerlik durum belgemde 03.07.2017 ye kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur ibaresi mevcut ve celp dönemi Kasım 2017 görünüyor.Sorum şu ki acaba 03.07 den sonra yapılacak tezli-tezsiz yüksek lisans ilanlarına başvurabilir miyim? YL başvuru koşulu olarak bakaya olmamak diye bir koşul mu mevcut? cevaplarınız için çok teşekkürler şimdiden

 405. ender can dedi ki:

  merhaba ben tezsiz yüksek lisans okuyorum ve askerliğim şu an 2018 eylül ayına kadar tecilli ve sormak istediğim soru şu ” ben yüksek lisans bittiğin de en geç ne zaman askere giderim ?”

 406. Seymen dedi ki:

  Merhaba; kamuda uzman yardımcısıyım ve kurumum askerliğimi 30.05.2017 tarihine kadar erteledi. Askerlik durum belgesinde 30.05.2017 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor. Aynı zamanda eylül 2014te yüksek lisansa başladım. 6 yarıyıl bu dönem bitiyor. Mezun olamama ihtimalim var bu dönem. Haziran ayında üniversite benim öğrencilik hakkımı kullanarak askerliğimi erteleyebilir mi? Ne zamana kadar ertelenebilir?

 407. BiLal dedi ki:

  Merhaba askerligimi bitirdikten so ra nasıl askerlige devam ede bilirim

 408. Erman dedi ki:

  Merhaba , tezsiz yüksek lisans öğrencisiyim , 3 yıl olan tecil hakkım 31.12.2016 tarihinde bitti ve şu an bakaya durumundayım. Mart’ın ilk haftası yüksek lisans için geçici mezuniyet belgesini alacağım. Bu belgeyle şubeye başvurduğumda tecil işlemim gerçekleşir mi ? Konuyla ilgili çok araştırma yaptım fakat tam bir cevap bulamadım.Yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçer.Şimdiden teşekkürler.

 409. ibrahim dedi ki:

  merhaba tezli yüksek lisansta 3 yıl 4 aylık tecilim aralıkta doluyor ancak ben hala öğrenciyim, ders almaktayım yeni yönetmelikten sonraki 2.yarıyılım dolayısıyla önümüzdeki 2 dönem içinde dersleri verdiğim takdirde atılma durumum yok. Bu durumda askerlik tecilim aralık ayından itibaren tekrar yapılır mı? Şu an 29 yaşındayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir