Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Erteleme 2017-2018

Yüksek Lisans ile askerlik ertelenebilir mi?

Yüksek Lisans ile askerlik tecil de yaş sınırı var mı?

Yüksek Lisans sonrası askerlik tecil hakkı var mı?

Not: Bu yazı 1 0cak 2016 tarihinde yazılmıştır ve yazıldığı tarih için geçerlidir. Daha sonradaki değişiklikleri kapsamaz.

Bu yazımız da bir çok insanın askerlik sorunu için yüksek lisans yapma zorunluluğundan ve tercih edeceği bölümlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle Lisans mezunu olmuş kişiler için tezli ve tezsiz yüksek lisans bölümlerinin hepsi askerliği ertelemektedir. Bunlardan tezli yüksek lisans ücretsizdir ve 3 yıl 4 ay askerliği ertelemektedir ama ALES-YDS hatta mülakat gibi ön şartlardan bir kaçını istemektedir. Ücretsiz tecil şansınız vardır ama ülkemizde tezli yüksek lisans şartlarını sağlamak bir çok aday için uzun bir süreç istemektedir.

Askerliği en kısa ve kolay yoldan ertelemenin yolu tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Tezsiz yüksek lisans programları ile en fazla 3 yarı-yıl (3 Dönem) askerlik ertelenebilir.

Tabi yüksek lisansı bitirince 1 yıl askerlik tecil hakkımız bulunmakta ve bunun için aşağıda bahsedeceğimiz özellikle Uzaktan Eğitim programlarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde askerliğinizi daha da uzatmış oluyorsunuz.

Askerlik erteleme için en üst yaş sınırı 35 olup bu yaşa geldikten sonra malasef askerlik erteleme şansı bulunmamaktadır.

Tezsiz yüksek lisansı eğer vakıf üniversitesinde yapmayı düşünürseniz en az 10 bin TL (yaklaşık) gibi bir miktar ödemeniz gerekmektedir.


Devlet üniversitelerinde yüksek kontenjanlı Ales ve Yds şartı istemeyen sadece Diploma Notunuz ile alım yapan bir çok bölüm vardır. Bunların içinde de bir çok uygun fiyatlı bölüm vardır. Örnek olarak Karadeniz Teknik Üniversitesine Uzaktan Eğitim için dönemlik 1200 TL ile kayıt olabilirsiniz.  Toplam 3600 TL ile askerliğinizi 1,5 yıl ertelemiş olursunuz. Tabi kide fiyatların değişebileceğini bilmeniz gerekir. En uygun fiyatlı programı bulmak Başvuru tarihlerinde Enstitü Müdürlüğünden kılavuzları incelemek olacaktır.

Tezsiz yüksek lisans programlarında eğer bir amacınız yoksa harç parasını ödeyip derslere ve sınavlara gitmezsiniz ama Uzaktan Eğitim veren programlar ile hem askerliğinizi ertelemiş hemde yüksek lisans diploma sahibi olmuş olabilirsiniz.

Uzaktan eğitim yüksek lisans veren Üniversiteleri incelemek için yakındaki yazımızı bekleyiniz.

Eğer bir Yüksek Lisans programına başladıysanız Enstitü Müdürlüğü ile iletişime geçerek askerlik tecil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

NOT: Yorum kısmından kafanıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.

97 Responses to Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Erteleme 2017-2018

 1. emre dedi ki:

  Merhaba şu anda yüksek lisans yapmaktayım tez aşamasına geçtim fakat bitmedi şu anda yüksek lisansı bırakıp başka bir yüksek lisans programına başlarsam askerliğim yeniden tecil olur mu? bu süre ne kadar olur?

  • Mustafa Altın dedi ki:

   Evet yeniden tezli yüksek lisansa başlaman lazım ama kayıt sildirmen gerekiyor diğer üniversiteden. 3 yıl 4 ay tecil ettirebilirsin yeniden.

   • Anonim dedi ki:

    Peki ayni üniversiteden sildirip bir daha kayit yaparsan tekrar tecil edillebilir mi?

    • Enes dedi ki:

     Bu konuyu bende merak ediyorum. Y.lisans yaptığım üniversiten kayıt sildirip başka bir üniversiteye kayıt yaptırdım askerliğimi tekrar ertelediler. Ama şu an aynı üniversiteden kayıt sildirip farklı bir bölüme başvuru yapacam, ertelenir diye umut ediyorum. Ertelenip ertelenmediğini yakın bir zamanda görecez.

 2. sinan dedi ki:

  merhaba
  en yakın başvuru tarihi ne zamandır? aralık ayında tecilim bitiyor. yüksek lisans başlatmam gerekiyorda.

 3. Aykut dedi ki:

  Selamlar, farklı bir sorum olacak, tezsiz yüksek lisans yapmaktayım, tecil tarihin şubat/2018, 2. Dönem bahar dönemi ders kaydı yapmayı unuttum ve artık yapma imkanım yok, tecilimi etkiler mi? Kafam baya karışmış durumda.

 4. Cihan dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen ay tezsiz yüksek lisansımı bitirdim ve mezun oldum. E-devlet’te 2018 yılına kadar tecilli gözüküyor. Ancak ben ertelemek istiyorum. 28 yaşındayım. Ne yapabilirim? Tezli bir programa kayıt olursam tecilim uzar mı ?

 5. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen sene tezsiz yüksek lisansa başladım, tecilim 28 şubat 2018’e kadar devam etmekte. bu dönem başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yaparsam tecilim uzar mı? Tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyken, Başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?

 6. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen sene tezsiz yüksek lisansa başladım, tecilim 28 şubat 2018’e kadar devam etmekte. bu dönem başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yaparsam tecilim uzar mı? Tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyken, Başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?

 7. Gökhan dedi ki:

  selamlar,
  25 mayıs tarihinde 4 yıllık aöf diplomam ile yapmış olduğum tecil işlemim sona erecek. Örnekte bahsetmiş olduğunuz gibi 1200 tl dönemlik Yüksek lisans yapmak istiyorum. 30 Hazirana kadar muayene olmam lazım. Kayıt tarihleri genelde eylül ayında oluyor. başvurabilirmiyim hazirandan önce?

 8. Firat dedi ki:

  Merhaba. Edebiyat mezunuyum yaş 27 ve şubeden aldigim kağıda göre eylül, e-devlete göre haziranda tecil bitiyor. Uzem tezsiz yüksek lisansa kayıt olursam tarih sıkıntısı olur mu. Ve kayıt sildirip yenileyerek 35e kadar uzatabilir miyim

  • Firat dedi ki:

   Edebiyat mezunuyum dememdeki sebep şu: hangi uzem bölümüne kayıt yapabilirim. Hiç bilgim yok bu konuda

 9. Sinan dedi ki:

  merhaba. Yüksek lisans yapan bir kişi ne kadar süre askerlik yapıyor. Ben kısa dönem yapıyor ( 6 ay ) diye biliyorum. fakat 3 ay yapılıyormuş diye duydum doğruluğu var mı ?

  • ali dedi ki:

   Yüksek lisans yapmanız durumunda 3 ay doktora 1 ay , doçentlik kadrosuna gecerseniz askerlikten muaf olursunuz 😀

  • AHMET dedi ki:

   ARKADAŞLAR MERHABA YUKARIDA YAZAN YAZIDA YÜKSEK LİSANS YAPANLARIN ASKERLİK SÜRESİ İLE İLGİLİ BİLGİ GÖRDÜM 3 AY YAZIYOR BU DOĞRUMU NEREDEN EDİNDİNİZ

 10. Hasan dedi ki:

  Merhabalar,
  Eylül ayında tecilim bitiyor. Askerliği uzatmam için yapabileceğim. Okuyacağım yüksek lisans ve Üniversite var mı şuan.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler

 11. ali güneysu dedi ki:

  merhaba. 2015 ağustosta lisanstan mezun oldum. 2015-2016 güz döneminde yüksek lisansa başladım.enstitü benden askerlik şubesinden bir evrak getirmemi istedi tecil için. askerlik şubesine gittim ve istedikleri evrakı söyledim. bana verdiği belgede 2017 ağustosa kadar 36.madde dahilinde tecilli olduğum yazıyordu.enstitüye evrakı teslim ettim.tecil yazını yazarız dediler. daha sonra kaydımı dondurdum.şuanda ağustos 2017 de tecilim bitiyor. yüksek lisansta askerlik erteletmek için enstitü ile görüşüp kaydımı açtırsam 3 yıl 4 aylık süreden yararlanır mıyım? Veya yeni bir üniversiteye yüksek lisans kaydı yaptırsam erteletebilir miyim?

 12. Anonim dedi ki:

  Merhaba. Uzaktan yüksek lisans okurken 1.5 yıl mezun olduktan sonra 1 yıl daha tecil tanınıyor mu? yani toplamda 2.5 yıl mı tecil suresi. Tesekkürler

 13. erdi dedi ki:

  Merhaba Uzaktan yuksek lisans için 1.5 yıl tecil suresi yazmıssınız peki mezun olduktan sonra ekstra 1 yıl daha tecil oluyor mu? Yoksa toplamda mı 1.5 yıl. Tesekkürler

 14. recep bayram dedi ki:

  tezsiz yüksek lisans dondurmam durumunda tecilim etkilenir mi?

 15. ÜmiT dedi ki:

  selamlar. şuan bir üni.tenın uzaktan eğitim yüksek lisans programında kayıtlıyım 5.dönemde yim , güz döneminde 6. dönemi de tamamlarsam 2018şubat ayında tecilim son bulacak ve mayıs ta askerim . Başarısız bir şekilde bulundugum programdan kayıt sildirip başka bir yüksek lisans yapabilmekte oldugumuzu biliyorum . benım asıl sorum şu ?

  şuan bulundugum y.lisans programında kayıt sildirme işlemini 5.dönemınn sonunda yapmakla . 6.dönemın sonunda yapmanın ne farkı ? olur . 6.dönemide tamamladıktan sonra kayıt sildirememe durumu fln olabilir mi ? cevabınız için çok tesekkür ederim . bu süreç benım ıcın cok kritik cevabınızı bekliyorum.

 16. Ali dedi ki:

  Merhaba hocam. Askerlik ocak 2018 e kadar tecilli. Yüksek lisans kaydım devam ediyor. Gelecek dönem ders dönemini bitirip tez aşamasına geçeceğim. Ders dönemini 4 yarıyılda ve tez aşamasını 6 yarıyılda bitirmezsek atılma var. Yani kısacası 1 yıl sonra tecilim bitiyor ama 4 yıl daha yüksek lisans öğrencisi görünebileceğim. Bu durumda askerliğimi nasıl uzatabilirim? Öğrenci belgesiyle şubeye gitmem yeterli mi teşekkürler!

 17. BURAK dedi ki:

  MERHABALAR TECİLİM 16 HAZİRAN 2017 DE BİTİYOR.YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTEMEKTEYİM ANCAK EYLÜLDE BAŞVURULAR NASIL OLUCAK YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 18. Senih Türker dedi ki:

  Merhaba 31 mayıs tecilim doluyor yükaek lisans kayıtları temmuz ağustos gibi oluyor bildiğim kadarıyla tecilim bittikten sonra nasıl kayıt olabilme imkanım varmı ne yapabilirim? Yardımlarınız için teşekkürler

 19. Aydın inciri dedi ki:

  Merhaba,

  Tezsiz yüksek linsans öğrencisiyim. Bu Haziran’da mezun olacağım. Askerlik tecilim 2018 Nisa’na kadar devam ediyor. Haziran’dan sonra başka bir alanda tezsiz yüksek lisansa başvursam, askerliğim tekrar tecil edilir mi?

  Teşekkürler

 20. 3donem bittikten sonra ne yapacaz dedi ki:

  Oncelikli olarak zaman ayirip cevap vereceginiz icin tesekkurler.
  Tezsiz yuksek lisansa basvuru yaptim ve 3. Donem gelecek donem bitiyor. Bundan sonra uzatmak icin ne yapmam gerekir ? Veya direk 1 yil daha uzatmis olurmuyuz hakkimiz var midir

 21. Mert dedi ki:

  Şuan yüksek lisans öğrencisiyim tecilim 2018 şubat ayına kadar. Bu dönem bitirirsem tecilim iptal olur değil mi? Okul mezun olduğumu askerlik şubesine bildirir mi?

 22. Mehmet dedi ki:

  Mrb.. ben örgün lisans okuyorum.. tecilim 2017 aralıkta bitiyor.. yalnız AÖFde lisansı bitirip üzerine yüksek lisans da yapıyorum.. bu sene o da bitecek.. 2017e kadar ki tecil sebebim ise okumakta olduğum lisans.. YL bittikten sonra tekrar yüksek lisansa yazılsam askerlik tecil olur mu? Biraz kaşık oldu ama :))

  • VEDAT dedi ki:

   ÖRGÜN LİSANS OKUYORSAN EĞER 2 YIL HİÇ BİR KURUMDA OKUMADAN UZATABİLİYORSUN.LİSANSTAN SONRA HEMEN ASKERLİK ŞUBESİNE UĞRA.

   • Ahmet dedi ki:

    Hocam dediginiz olay nasil oluyor acaba ben aof lisans bitirdim bu sene ayni zamanda orgun lisans okuyorum ama 3 sene sonra bitecek ben diploma ile 2 sene tecil yapsam 1 senem daha kaliyor orgunde nasil yapabolirim

 23. okan dedi ki:

  mrb. arkadaşlar şuan tezsiz programda 2 dönemdir devam etmekteyim.bu bölümü bitirmeden tezli programa başka üniversitede farklı bir program geçiş yaparak tecil süremi uzatabilirmiyim. cvplarsanız sevinirim.

 24. Yiğit dedi ki:

  Mrb ben 1987 dogumluyum 2016 temmuz ayinda veteriner fakultesinden mezun oldum suan bakaya olarak gorunuyorum.ve iki ay sonrada yuksek lisansa basvuracagim suan subeye gitsem askerligimi iki yil tecil ettirebilirmiyim.cok acil cevap lutfen

 25. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben tezli yüksek lisans mezunuyum. 30 haziranda tecilim bitiyor. Diplomamla sanırım bir yıl erteleyebiliyorum. Bu süre içinde ertelemek için ne yapmalıyım? Diplomamı askerlik şubesine götürmem yetiyor mu?

 26. ihsan dedi ki:

  merhabalar.. ben 2014 Eylül tezli yüksek lisans girişliyim.. ancak tecilim ağustos 2017.. enstitüyle görüştüğümde bizim yapacak bir şeyimiz yok diyorlar. askerlik şubesi de diploma ile sadece tecil ettiririm diyor. ancak çalışmalarım bitmedi daha ve tecil yüksek lisans kayıttan sonra 3 yıl 4 ay mış.. ancak tecil tarihim 3 yıl bile tamamlanmamış. şimdi 3 yıl 4 ayı tamamlamak için tecil nasıl yaptırıcam? enstitü mi bir evrak yazıcak ben mi başvurucam.. teşekkürler şimdiden

 27. Yusuf dedi ki:

  Hocam ben 5 yıllık edebiyat öğretmenliği mezunuyum benim diplomamda tezsiz yüksek lisans yaziyor simdi ben uzem e başvursam tezsiz yüksek lisansa başvurduğumda askerliğim ertelenir mi

  • COOOOKKK ACİLLL dedi ki:

   Bu soruma çok acil cevap verir mısınız ben herhangi bir tezsiz yüksek lisansa başvurmadım 5 yıllık olduğu için otamatik yazmış simdi başvursam ertelenir mi

 28. Kazim dedi ki:

  Yasim 30 bu hafta tez savunmam var .. yüksek lisans bitiyor
  . 1 yıl erteleme hakkım varmı askermiyim

 29. tecil etmek dedi ki:

  merhaba tezli yüksek lisansı bitiremedim tezsiz yükek lisansa başlarsam tecil etirebilir miyim

 30. şevket arıcı dedi ki:

  merhaba
  29 yaşındayım.Temmuzda tecil hakkım bitiyor.Daha önce rusyada 7 yıl okudum denkliğimi geçen ay istanbul üniversitesinde verip diplomamı aldım.Yüksek lisansla askerliği erteleyebiliyormuyum.Tecil hakkımın bitmesine çok az kaldı.

 31. Cansu SEZEN dedi ki:

  Merhaba, Yurtdışında yüksek lisans yaptım mezun oldum ve askerliğim 2018 Ocağa kadar erteli. Şimdi Uzaktan eğitimle tecil ettirebilir miyim? Tekrar yüksek lisansa başlarsam askerliğim ertelenebiliyor mu? teşekkkürler

 32. caner dedi ki:

  28 yaşındayım. Seneye ağustosta bitiyor tecil. Şu an alesim var ama son ana kadar okumak iste miyorum. Seneye eylül döneminde girmeye çalışsam sıknıtı mı olur?

 33. oguzhan dedi ki:

  Merhabalar, sizlere şöyle bir sorum olacak, bilen olur da akıl verebilirse harika olur.

  Lisans sonrası hemen yüksek lisansa başladım. Yüksek lisanstan önümüzdeki 1 ay içerisinde mezun olacağım. Askerliğim yüksek lisanstan dolayı Ocak 2018’e kadar tecilli. Yurtdışından ikinci bir master programı için burs aldım, önümüzdeki güz dönemi ona başlayacağım. Malum o da 2 sene sürecek ancak askerlik tecilim o süreyi kapsayamıyor. Bu durumda buradaki yüksek lisanstan mezun olur olmaz yurtdışına gitmeden (mesela ağustosta) yüksek lisans sonrası 1 sene tecil hakkımı kullansam askerliğim ocak 2019’a mı tecil olur yoksa ağustos 2019’a mı? diğer sorum yine gitmeden tecil hakkımı kullansam ama bir yandan da Türkiye’de bir doktora programına kayıt olsam, tecilim dolduğunda 1 senelik öğrencisi olduğum doktora öğrenci belgesiyle tecilimi gerçekleştirebilir miyim? eğer mümkünse 1+6 sene tecil ettirebilmiş olacağım çünkü.

  • Eren dedi ki:

   Tam olarak aynı şekilde yüksek lisansım henüz bitti fakat ben de yurt dışından ikinci bir master için hak kazandım. Bu durum askerligimi nasıl etkiler yeniden tecil olur mu? Şu an 2018 Mart tecil fakat henüz 1 senelik yüksek lisans tecil hakkımı kullanmadim

 34. Ergün dedi ki:

  tecilim Aralık 2017 de bitiyor ben Ocak ayında bahar dönemi yüksek lisansa başvuru yaparsam askerliğim ertelenir mı ?

 35. Murat Gürbüz dedi ki:

  Merhabalar aralık 2017’de tecilim bitiyor 05-06-2017 de AÖF’den mezun oldum
  Tekrar Aöf’den Yüksek lisans yapsam Tecil işlemi yine geçerli oluyor mu???

 36. Ahmet T. dedi ki:

  Sevgili saygıdeğer bilirkişi arkadaşlarım,
  Birçok defa ben de sizlere bazı konularda yardımcı oldum, dolayısıyla sizlerin bilgilerine ihtiyacım var.

  2016’da tezsiz Yüksek lisans bölümüne kaydoldum. 2018 şubata kadar tecilim var. Ben aynı üniversiteden başka bir bölüme tezsiz yüksek lisans is başvurumu yaptım. Kazanırsam biliyorum ki önceki kayıdı sildirmem gerekiyor. Kazandığımda başvurular bir kaç gün içinde hemen. Kaydımı sildirmek için yeterli süre değil. Diyelim ki kaydımı şimdiden sildirdim ve bir hafta içinde onaylandı ama ben başvurduğum bölümü kazanamadım. Gerisi Yok :)) hani Ocak başvurularına saklasam kumarımı Ocak başvurularında kontenjan oluyor mu? Lütfen bileğinize ihtiyacım var

  Öner’iniz nedir lütfen yardımcı olun.

 37. Renas Ürüç dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben 2013 yılında üniversiteden mezun oldum. Mezuniyetten sonra 2 yıl zaten tecil oluyor. Bunma rağmen 2014 yılında yüksek lisansa başladım. Sadece askerliği ötelemek için, derslere falan girmedim hiç. Başvurduğum bölüm 1 yılı bilimsel hazırlık olmak üzere toplamda 3 yıllık. Şu an askerliğimin tecili 29 ağustos 2017’de bitiyor görünüyor. Üniversiteye sordum net bir şey alamadım. Daha da uzatır mı üniversite askerliği. 29 ağustosta bitiyor tecil, kayıt yenileme eylülde oluyor. o arada birkaç günlüğüne kaçak durumuna düşme gibi bir durum oluyor. Konu ile ilgili bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

  Selamlar,

 38. Anonim dedi ki:

  Uzaktan eğitim ile uzaktan öğretim arasında bir fark var mı? Bu bazı yerlerde değişti uzaktan eğitim yerine uzaktan öğretim ibaresi var bunun askerlik erteleme durumunu değiştirmesi söz konusu mu ? Yoksa uzaktan ogretimle de askerlik tecil edilebiliyor mu ??

 39. elnino dedi ki:

  merhaba

  2014 haziran ayından lisans programından mezun olup

  2014 temmuz ayında yüksek lisansa başladım ve ağustos 2017 de mezun oluyorum
  dil puanım olmadığı için doktoraya başvuru yapamıyorum
  askerliğimi 2018 mayıs ayına kadar yani yaklaşık bir yıllığına tecil ettirebilir miyim ?

 40. El dedi ki:

  Tezsiz yüksek lisansa başlayarak 2017 Temmuz olan teslim tarihimi 2018 Temmuza erteledim. Şu anki tezsiz yüksek lisansımı uzatırsam tecilim de uzar mı? Yani iki dönem hiç ders vermeyip bir dönem ders versem vb. Bu tezsiz yüksek lisans bittikten sonra ya da bitmeden seneye temmuzdan önce başka bir bölümden tezsiz yüksek lisansa başvursam askerlik gene 3 yarıyıl daha ertelenebilir mi? 88 ocak doğumluyum bu arada?

 41. Taner dedi ki:

  Merhaba,

  2014 Haziran’da lisans programından mezun oldum ve 2014 Ağustos’ta yüksek lisans programına kayıt yaptırmak için 2 yıl erteleme yaptırdım. 2016 haziran’da tekrar başvurdum ve 2017 eylül’e uzadı. 2017 Temmuzu sonunda tez savunmamla birlikte yüksek lisanstan mezun olmuş olacağım. Yani 3 yıl yüksek lisans öğrencisi oldum. Bu durumda bir doktora programına mı girmem gerek yoksa 1 sene daha erteleyebilir miyim?

 42. hakan dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle aydınlatan bilgilerinizden ötürü çok teşekkür ederim. Ben 2015 senesinde Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk bölümünden Mezun oldum. üNİVERSİTE biter bitmez 2 sene tecil ettirdim. Şimdi bul yıl itibari ile Yüksek lisans yapmak istiyorum, fakat Ales sınavlarını malesef kaçırdım. Askerliğim bu yıl kasım ayında geliyor. Acil nasıl yapa bilirim ? Alese girmeden Özel öğrenci modunda dönemlik okula alıyorlar fakat askerlik tecil olmuyor. Alese girmeden tecil edebilecek bir durum var mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim …

 43. Yusuf dedi ki:

  İyi günler, askerlik ile işlemlerin son tarihi 31 Aralık 2017. Celp dönemki ise şubat 2018.

  Sorum şu : Ben 20 ocak 2018 yüksek lisans kaydı yaptırmak istiyorum. Askerlik işlemlerinin son tarihini geçiriyor yanı. Tezsiz Yüksek lisans kaydı yapabilir miyim ? Askerlik şubesine ne zaman gitmem lazım.

  Örneğin 2 ocak 2018 de askerlik şubesi gitsem ne okur ? Askere gitmek zorunda kalıp yüksek lisansa başlama gibi bir sey olur mu ?

 44. Başar Turan dedi ki:

  Arkadaşlar ben yüksek lisans yaparken 2018 şubata kadar okul tecil etti.Fakat ben 2017 ocak ayında mezun oldum. Tecil yaptırmak istiyorum mezuniyetten sonra nasıl olacak arkadaşlar ben öğrenciyken zaten tecilliydim mezun oldum ama tecilden 1 yıl önce.1 yıl tecil hakkım varsa aynı tarihe geliyor mezuniyetten sonra tecil yaptırmış olmuyorum . Nasıl tecil yaptırabilirim bilen varmı?

  • Baki bozkurt dedi ki:

   Okul bittikten sonra 2 yil daha tecil hakkin var 29 yasini gecmemek sartiyla. Okulu bitirdigini şubeye bildirmen lazim. Yoksa yoklama kacagi olursun. Aynisi benim basima geldi. 88 liyim. 2016 yilbasinda mezun oldum. 2.3 ay once tanidik vasitasiyla askerlik subesinde islem yaptirdim 2018 marta kadar tecilli. Yuksek lisans a kayit yaptiramassam martta askerim yada kaçak:)

 45. juliettabraulio dedi ki:

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This piece of writing posted at this web page is truly good.

 46. Batuhan dedi ki:

  Merhaba şu anda 27 yaşındayım ve yüksek lisans yapmaktayım ders yılım bitti 2 yıl da seminer ve tezle uzatıp 3 senede mezun olma zorunluluğu var bu bölümden mezun olduktan sonra başka bir bölümde tekrar yüksek lisans yapmaya başlasam askerliğimi tekrar tecil ettirebilir miyim? Yoksa yüksek lisanstan sonra uzatabilmek için doktoraya başlamak şartmı? Doktora şartlarını sağlayamazsam yüksek lisanstan mezun olacağım son dönem kayıt sildirip yeni bir bölüme başlamak askerliğimi tecil ettirir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 47. Kenan Yüksel dedi ki:

  Yükseklisans tez aşamasını bitirdim. 3 yıl aylık süre ben almanyadayken tamamlandı. Öğrenci işleri 2017 yılı sonuna kadar uzatılması “MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI ASKERE ALMA BAŞKANLIĞINA dilekçe yazdı. Sizce uzatmada olumsuz bir cevap çıkar mı?

 48. emrah dedi ki:

  arkadaşlar selamlar,

  10/06/2017 tarihinde tezsiz yüksek lisans final sonuçları açıklandı ve mezun durumuna geldim . Okul ‘da ve yoksis bilgilerinde halen daha öğrenci olarak gözükmekteyim. Askerlik tecil tarihim 06/12/2017 tarihi . Ben eğer şimdi öğrenci belgesi alıp askerlik şubesine gitsem al arkadaşım öğrenciyim askerlik tecilimi uzat ve atıyorum haziran 2018 e kadar uzattı . Haziran 2018 de askerlik şubesine gitsem bak arkadaşım mezun oldum , haziran 2019 at diye bir senaryo olur mu ? teşekkürler

 49. Levent YEŞİLYURT dedi ki:

  Merhaba ben şunu merak ediyorum. Ben şimdi tezsiz yüksek lisans yapıyorum ve tek dönemim kaldı o da bitmek üzere. Şimdi ben tezsiz yüksek lisansı bitirince 1 sene daha tecil yapılıyor. Bu süreç içerisinde tezli yüksek lisansa başlasam askerliğim tekrar tecil olur mu? Teşekkürler.

 50. omer dedi ki:

  merhaba ,
  Yüksek lisansdan bu ay mezun oldum. eylül ayına kadar olan tecılım okul tarafından gonderılen ılısık kesme belgesinden dolayı ıptal edılmıs.
  eve bır kâğıt gondermısler bununla ılgılı. yukseklısans mezunıyet belgemle 1 sene daha uzatabılecegımı soyledıler. bu doğru mu ? ya da daha fazla uzatmanın başka bır yolu var mı ? teşekkürler

 51. Anonim dedi ki:

  merhaba,

  lisans mezuniyetimin ardından 2 sene tecil hakkımı kullandım. şuan 02.02.2018 e kadar tecilli gözüküyor. ALES Sınavına girip yüksek lisansa başvurma sürem de 15 şubat falan oluyor. Okulların kayıt süresi bu. şimdi bir özel üniversiteyle görüştüm. tezsiz yüksek lisan yapabiliyormuşum 1 buçuk sene erteletiyor. ama 9200 tl. acaba beklesem ALESi Şubatta kayıt yaptırdığım zaman sıkıntı olur mu?

 52. Uğur Yurdakul dedi ki:

  Merhabalar benim eğitim bilimleri enstitüsünde yüksek lisans kaydım vardı ve süresinde bitiremedim. tecil tarihim 26.03.2018 görünüyordu.. 27.07.2017 tarihinde eğitim bilimleri enstitüsünden kaydımı sildirdim ve sosyal bilimler enstitüsüne tezli yüksek lisans kaydı yaptırdım askerliğim tecil oldumu şimdi enstitüde bana eylülde evrakları verince uzayacağını söylediler herhangi bir sorun olur mu

 53. Mehmet Koca dedi ki:

  ACİL ACİL ACİL
  Arkadaslar mayısta askere gitmem gerekiyordu ( yerim belli) ailevi sorunlarım yüzümden gidemiyorum tessiz yüksek lisansa basvuru yapıp erteletmek ıstıyorum boyle bır sansım var mı lütfen benimde durumumda olanlar var mı yardımcı olursanız cok sevınırım

 54. Erke dedi ki:

  Merhabalar,

  Askerlik durumumu sorgulatınca aşağıdaki tarih çıkıyor:

  “AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 04/02/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.”

  Merak ettiğim konu şu; ben 17 Haziran tarihinde lisans eğitimimi tamamladım ve 25 Eylül tarihinde yüksek lisans eğitimime başlayacağım ve kayıt tarihi 11-15 Eylül arası acaba o zamana kadar herhangi bi tecil işlemi yaptırmam gerekiyor mu ? Yoksa kayıt yaptırdığım zaman ortada bir sorun kalmayacak mı ?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 55. vyslgndz dedi ki:

  merhabalar ben lisansı yeni bitirdim 88 doğumluyum 31.12.2017 de tecilim bitiyor ve yüksek lisansla askerliği ertelemek istiyorum alese de girmedim. vakıf üniversitelerinden en uygun neresi var bilginiz var mı ?
  teşekkürler şimdiden

 56. pozyczka internetowa dedi ki:

  I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got
  this from. thank you

 57. yytunb dedi ki:

  merhaba, lisans mezuniyetinden sonra 26.8.2017’ye kadar sakıncası yoktur yazım var. yüksek lisansa ağustos ayı içinde kayıt olarak tecil işlemi gerçekleştirebilir miyim?
  teşekkürler

 58. mehmet dedi ki:

  Merhaba tezsiz yüksek lisans son donemimdeyim bu donem icin birkac yere muracatta bulundum ve henuz bir tanesi belli oldu kazandim bununla birlikte oncesinde kaydimi sildirmem gerekiyormu tecil icin emin olamadim kimisi sildirmene gerek yok diyor kimisi once kaydini sildirmen gerekir diyor simdi program sayidan dolayi acilmazsa diger basvurularimlada yerlesemezsem ortada kaliorum sildiriyim desem hemen baska yere bascurabilirmiyim bunlarida bilmiyorum bu konuda bilgisi olan varmi

 59. Sercan acar dedi ki:

  Tezsiz yuksek lisans 2.dönem ogrencisiyim 3 e gectik ama okula hiç gitmedik acaba son donem yeni bir tezsiz e kayit yaptirsam yine 3 donem uzar mi tecil yaş 28

 60. Caner dedi ki:

  Merhaba. 2016 eylül ayında tezsiz yükseğe basladım ve 2017 haziranda bitirdim. E devlette 30 ocak 2018 e kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyordu fakat bugün girip baktığımda 30 eylül 2017 olarak değişmiş ve tarih öne gelmiş. Durumda sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. Sizce bu tarihi öne gelmesi normal mi? Ayrıca 2017 şubatta tezli yükseğede kayıt yaptım. Yani tezsiz bitmeden önce kayıt yapmıştım. Bu tezli ile tecilimi tekrar uzatabilir miyim?

 61. volkan dedi ki:

  Merhabalar. Şuanda Tezsiz yüksek lisans kaydım devam etmekte. Fakat ben okulu dondurup ya da yarıda bırakıp kasım ayı celbinde askere gitmek istiyorum. Askerlik şubesine bugün gittim dilekçemi aldılar bölgeye göndermek için. Bölge iptal edince tecilim bozulmuş olacakmış. İnternette farklı bilgiler yer almakta bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?

 62. Aykut dedi ki:

  Merhabalar. Tezsiz yuksek lisans ogrencisiyim. Subat/2018 tecilim bitiyor, onumuzdeki eylul ayinda kaydimi dondurup yeniden baska bir bolume tezsiz yuksek lisans kaydi yapsam tecil surem uzat mi? Kayit dondurmakla sildirmek ayni sey mi anlayamadim yardim olursaniz sevinirim. Ayrica kayit sildirirsem veya dondurursam eylulde tecilim subat ayi olmasina ragmen tecil bozulur mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.