Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Erteleme 2017-2018

Yüksek Lisans ile askerlik ertelenebilir mi?

Yüksek Lisans ile askerlik tecil de yaş sınırı var mı?

Yüksek Lisans sonrası askerlik tecil hakkı var mı?

Not: Bu yazı 1 0cak 2016 tarihinde yazılmıştır ve yazıldığı tarih için geçerlidir. Daha sonradaki değişiklikleri kapsamaz.

Bu yazımız da bir çok insanın askerlik sorunu için yüksek lisans yapma zorunluluğundan ve tercih edeceği bölümlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle Lisans mezunu olmuş kişiler için tezli ve tezsiz yüksek lisans bölümlerinin hepsi askerliği ertelemektedir. Bunlardan tezli yüksek lisans ücretsizdir ve 3 yıl 4 ay askerliği ertelemektedir ama ALES-YDS hatta mülakat gibi ön şartlardan bir kaçını istemektedir. Ücretsiz tecil şansınız vardır ama ülkemizde tezli yüksek lisans şartlarını sağlamak bir çok aday için uzun bir süreç istemektedir.

Askerliği en kısa ve kolay yoldan ertelemenin yolu tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Tezsiz yüksek lisans programları ile en fazla 3 yarı-yıl (3 Dönem) askerlik ertelenebilir.

Tabi yüksek lisansı bitirince 1 yıl askerlik tecil hakkımız bulunmakta ve bunun için aşağıda bahsedeceğimiz özellikle Uzaktan Eğitim programlarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde askerliğinizi daha da uzatmış oluyorsunuz.

Askerlik erteleme için en üst yaş sınırı 35 olup bu yaşa geldikten sonra malasef askerlik erteleme şansı bulunmamaktadır.

Tezsiz yüksek lisansı eğer vakıf üniversitesinde yapmayı düşünürseniz en az 10 bin TL (yaklaşık) gibi bir miktar ödemeniz gerekmektedir.

Devlet üniversitelerinde yüksek kontenjanlı Ales ve Yds şartı istemeyen sadece Diploma Notunuz ile alım yapan bir çok bölüm vardır. Bunların içinde de bir çok uygun fiyatlı bölüm vardır. Örnek olarak Karadeniz Teknik Üniversitesine Uzaktan Eğitim için dönemlik 1200 TL ile kayıt olabilirsiniz.  Toplam 3600 TL ile askerliğinizi 1,5 yıl ertelemiş olursunuz. Tabi kide fiyatların değişebileceğini bilmeniz gerekir. En uygun fiyatlı programı bulmak Başvuru tarihlerinde Enstitü Müdürlüğünden kılavuzları incelemek olacaktır.

Tezsiz yüksek lisans programlarında eğer bir amacınız yoksa harç parasını ödeyip derslere ve sınavlara gitmezsiniz ama Uzaktan Eğitim veren programlar ile hem askerliğinizi ertelemiş hemde yüksek lisans diploma sahibi olmuş olabilirsiniz.

Uzaktan eğitim yüksek lisans veren Üniversiteleri incelemek için yakındaki yazımızı bekleyiniz.

Eğer bir Yüksek Lisans programına başladıysanız Enstitü Müdürlüğü ile iletişime geçerek askerlik tecil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

NOT: Yorum kısmından kafanıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.

10 Responses to Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Erteleme 2017-2018

 1. emre dedi ki:

  Merhaba şu anda yüksek lisans yapmaktayım tez aşamasına geçtim fakat bitmedi şu anda yüksek lisansı bırakıp başka bir yüksek lisans programına başlarsam askerliğim yeniden tecil olur mu? bu süre ne kadar olur?

  • Mustafa Altın dedi ki:

   Evet yeniden tezli yüksek lisansa başlaman lazım ama kayıt sildirmen gerekiyor diğer üniversiteden. 3 yıl 4 ay tecil ettirebilirsin yeniden.

 2. sinan dedi ki:

  merhaba
  en yakın başvuru tarihi ne zamandır? aralık ayında tecilim bitiyor. yüksek lisans başlatmam gerekiyorda.

  • Mustafa Altın dedi ki:

   Bu güz döneminde rahat bir şekilde yetişir. Güz dönemi başvuruları bir ay içinde başlıyor ama takip etmen lazım

 3. Aykut dedi ki:

  Selamlar, farklı bir sorum olacak, tezsiz yüksek lisans yapmaktayım, tecil tarihin şubat/2018, 2. Dönem bahar dönemi ders kaydı yapmayı unuttum ve artık yapma imkanım yok, tecilimi etkiler mi? Kafam baya karışmış durumda.

 4. Cihan dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen ay tezsiz yüksek lisansımı bitirdim ve mezun oldum. E-devlet’te 2018 yılına kadar tecilli gözüküyor. Ancak ben ertelemek istiyorum. 28 yaşındayım. Ne yapabilirim? Tezli bir programa kayıt olursam tecilim uzar mı ?

 5. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen sene tezsiz yüksek lisansa başladım, tecilim 28 şubat 2018’e kadar devam etmekte. bu dönem başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yaparsam tecilim uzar mı? Tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyken, Başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?

 6. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen sene tezsiz yüksek lisansa başladım, tecilim 28 şubat 2018’e kadar devam etmekte. bu dönem başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yaparsam tecilim uzar mı? Tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyken, Başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?

 7. Gökhan dedi ki:

  selamlar,
  25 mayıs tarihinde 4 yıllık aöf diplomam ile yapmış olduğum tecil işlemim sona erecek. Örnekte bahsetmiş olduğunuz gibi 1200 tl dönemlik Yüksek lisans yapmak istiyorum. 30 Hazirana kadar muayene olmam lazım. Kayıt tarihleri genelde eylül ayında oluyor. başvurabilirmiyim hazirandan önce?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.