Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Erteleme 2017-2018

Yüksek Lisans ile askerlik ertelenebilir mi?

Yüksek Lisans ile askerlik tecil de yaş sınırı var mı?

Yüksek Lisans sonrası askerlik tecil hakkı var mı?

Not: Bu yazı 1 0cak 2016 tarihinde yazılmıştır ve yazıldığı tarih için geçerlidir. Daha sonradaki değişiklikleri kapsamaz.

Bu yazımız da bir çok insanın askerlik sorunu için yüksek lisans yapma zorunluluğundan ve tercih edeceği bölümlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle Lisans mezunu olmuş kişiler için tezli ve tezsiz yüksek lisans bölümlerinin hepsi askerliği ertelemektedir. Bunlardan tezli yüksek lisans ücretsizdir ve 3 yıl 4 ay askerliği ertelemektedir ama ALES-YDS hatta mülakat gibi ön şartlardan bir kaçını istemektedir. Ücretsiz tecil şansınız vardır ama ülkemizde tezli yüksek lisans şartlarını sağlamak bir çok aday için uzun bir süreç istemektedir.

Askerliği en kısa ve kolay yoldan ertelemenin yolu tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Tezsiz yüksek lisans programları ile en fazla 3 yarı-yıl (3 Dönem) askerlik ertelenebilir.

Tabi yüksek lisansı bitirince 1 yıl askerlik tecil hakkımız bulunmakta ve bunun için aşağıda bahsedeceğimiz özellikle Uzaktan Eğitim programlarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde askerliğinizi daha da uzatmış oluyorsunuz.

Askerlik erteleme için en üst yaş sınırı 35 olup bu yaşa geldikten sonra malasef askerlik erteleme şansı bulunmamaktadır.

Tezsiz yüksek lisansı eğer vakıf üniversitesinde yapmayı düşünürseniz en az 10 bin TL (yaklaşık) gibi bir miktar ödemeniz gerekmektedir.

Devlet üniversitelerinde yüksek kontenjanlı Ales ve Yds şartı istemeyen sadece Diploma Notunuz ile alım yapan bir çok bölüm vardır. Bunların içinde de bir çok uygun fiyatlı bölüm vardır. Örnek olarak Karadeniz Teknik Üniversitesine Uzaktan Eğitim için dönemlik 1200 TL ile kayıt olabilirsiniz.  Toplam 3600 TL ile askerliğinizi 1,5 yıl ertelemiş olursunuz. Tabi kide fiyatların değişebileceğini bilmeniz gerekir. En uygun fiyatlı programı bulmak Başvuru tarihlerinde Enstitü Müdürlüğünden kılavuzları incelemek olacaktır.

Tezsiz yüksek lisans programlarında eğer bir amacınız yoksa harç parasını ödeyip derslere ve sınavlara gitmezsiniz ama Uzaktan Eğitim veren programlar ile hem askerliğinizi ertelemiş hemde yüksek lisans diploma sahibi olmuş olabilirsiniz.

Uzaktan eğitim yüksek lisans veren Üniversiteleri incelemek için yakındaki yazımızı bekleyiniz.

Eğer bir Yüksek Lisans programına başladıysanız Enstitü Müdürlüğü ile iletişime geçerek askerlik tecil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

NOT: Yorum kısmından kafanıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.

44 Responses to Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Erteleme 2017-2018

 1. emre dedi ki:

  Merhaba şu anda yüksek lisans yapmaktayım tez aşamasına geçtim fakat bitmedi şu anda yüksek lisansı bırakıp başka bir yüksek lisans programına başlarsam askerliğim yeniden tecil olur mu? bu süre ne kadar olur?

  • Mustafa Altın dedi ki:

   Evet yeniden tezli yüksek lisansa başlaman lazım ama kayıt sildirmen gerekiyor diğer üniversiteden. 3 yıl 4 ay tecil ettirebilirsin yeniden.

 2. sinan dedi ki:

  merhaba
  en yakın başvuru tarihi ne zamandır? aralık ayında tecilim bitiyor. yüksek lisans başlatmam gerekiyorda.

 3. Aykut dedi ki:

  Selamlar, farklı bir sorum olacak, tezsiz yüksek lisans yapmaktayım, tecil tarihin şubat/2018, 2. Dönem bahar dönemi ders kaydı yapmayı unuttum ve artık yapma imkanım yok, tecilimi etkiler mi? Kafam baya karışmış durumda.

 4. Cihan dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen ay tezsiz yüksek lisansımı bitirdim ve mezun oldum. E-devlet’te 2018 yılına kadar tecilli gözüküyor. Ancak ben ertelemek istiyorum. 28 yaşındayım. Ne yapabilirim? Tezli bir programa kayıt olursam tecilim uzar mı ?

 5. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen sene tezsiz yüksek lisansa başladım, tecilim 28 şubat 2018’e kadar devam etmekte. bu dönem başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yaparsam tecilim uzar mı? Tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyken, Başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?

 6. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Geçen sene tezsiz yüksek lisansa başladım, tecilim 28 şubat 2018’e kadar devam etmekte. bu dönem başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yaparsam tecilim uzar mı? Tezsiz yüksek lisansa kayıtlıyken, Başka bir tezsiz yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?

 7. Gökhan dedi ki:

  selamlar,
  25 mayıs tarihinde 4 yıllık aöf diplomam ile yapmış olduğum tecil işlemim sona erecek. Örnekte bahsetmiş olduğunuz gibi 1200 tl dönemlik Yüksek lisans yapmak istiyorum. 30 Hazirana kadar muayene olmam lazım. Kayıt tarihleri genelde eylül ayında oluyor. başvurabilirmiyim hazirandan önce?

 8. Firat dedi ki:

  Merhaba. Edebiyat mezunuyum yaş 27 ve şubeden aldigim kağıda göre eylül, e-devlete göre haziranda tecil bitiyor. Uzem tezsiz yüksek lisansa kayıt olursam tarih sıkıntısı olur mu. Ve kayıt sildirip yenileyerek 35e kadar uzatabilir miyim

  • Firat dedi ki:

   Edebiyat mezunuyum dememdeki sebep şu: hangi uzem bölümüne kayıt yapabilirim. Hiç bilgim yok bu konuda

 9. Sinan dedi ki:

  merhaba. Yüksek lisans yapan bir kişi ne kadar süre askerlik yapıyor. Ben kısa dönem yapıyor ( 6 ay ) diye biliyorum. fakat 3 ay yapılıyormuş diye duydum doğruluğu var mı ?

  • ali dedi ki:

   Yüksek lisans yapmanız durumunda 3 ay doktora 1 ay , doçentlik kadrosuna gecerseniz askerlikten muaf olursunuz 😀

 10. Hasan dedi ki:

  Merhabalar,
  Eylül ayında tecilim bitiyor. Askerliği uzatmam için yapabileceğim. Okuyacağım yüksek lisans ve Üniversite var mı şuan.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler

 11. ali güneysu dedi ki:

  merhaba. 2015 ağustosta lisanstan mezun oldum. 2015-2016 güz döneminde yüksek lisansa başladım.enstitü benden askerlik şubesinden bir evrak getirmemi istedi tecil için. askerlik şubesine gittim ve istedikleri evrakı söyledim. bana verdiği belgede 2017 ağustosa kadar 36.madde dahilinde tecilli olduğum yazıyordu.enstitüye evrakı teslim ettim.tecil yazını yazarız dediler. daha sonra kaydımı dondurdum.şuanda ağustos 2017 de tecilim bitiyor. yüksek lisansta askerlik erteletmek için enstitü ile görüşüp kaydımı açtırsam 3 yıl 4 aylık süreden yararlanır mıyım? Veya yeni bir üniversiteye yüksek lisans kaydı yaptırsam erteletebilir miyim?

 12. Anonim dedi ki:

  Merhaba. Uzaktan yüksek lisans okurken 1.5 yıl mezun olduktan sonra 1 yıl daha tecil tanınıyor mu? yani toplamda 2.5 yıl mı tecil suresi. Tesekkürler

 13. erdi dedi ki:

  Merhaba Uzaktan yuksek lisans için 1.5 yıl tecil suresi yazmıssınız peki mezun olduktan sonra ekstra 1 yıl daha tecil oluyor mu? Yoksa toplamda mı 1.5 yıl. Tesekkürler

 14. recep bayram dedi ki:

  tezsiz yüksek lisans dondurmam durumunda tecilim etkilenir mi?

 15. ÜmiT dedi ki:

  selamlar. şuan bir üni.tenın uzaktan eğitim yüksek lisans programında kayıtlıyım 5.dönemde yim , güz döneminde 6. dönemi de tamamlarsam 2018şubat ayında tecilim son bulacak ve mayıs ta askerim . Başarısız bir şekilde bulundugum programdan kayıt sildirip başka bir yüksek lisans yapabilmekte oldugumuzu biliyorum . benım asıl sorum şu ?

  şuan bulundugum y.lisans programında kayıt sildirme işlemini 5.dönemınn sonunda yapmakla . 6.dönemın sonunda yapmanın ne farkı ? olur . 6.dönemide tamamladıktan sonra kayıt sildirememe durumu fln olabilir mi ? cevabınız için çok tesekkür ederim . bu süreç benım ıcın cok kritik cevabınızı bekliyorum.

 16. Ali dedi ki:

  Merhaba hocam. Askerlik ocak 2018 e kadar tecilli. Yüksek lisans kaydım devam ediyor. Gelecek dönem ders dönemini bitirip tez aşamasına geçeceğim. Ders dönemini 4 yarıyılda ve tez aşamasını 6 yarıyılda bitirmezsek atılma var. Yani kısacası 1 yıl sonra tecilim bitiyor ama 4 yıl daha yüksek lisans öğrencisi görünebileceğim. Bu durumda askerliğimi nasıl uzatabilirim? Öğrenci belgesiyle şubeye gitmem yeterli mi teşekkürler!

 17. BURAK dedi ki:

  MERHABALAR TECİLİM 16 HAZİRAN 2017 DE BİTİYOR.YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTEMEKTEYİM ANCAK EYLÜLDE BAŞVURULAR NASIL OLUCAK YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 18. Senih Türker dedi ki:

  Merhaba 31 mayıs tecilim doluyor yükaek lisans kayıtları temmuz ağustos gibi oluyor bildiğim kadarıyla tecilim bittikten sonra nasıl kayıt olabilme imkanım varmı ne yapabilirim? Yardımlarınız için teşekkürler

 19. Aydın inciri dedi ki:

  Merhaba,

  Tezsiz yüksek linsans öğrencisiyim. Bu Haziran’da mezun olacağım. Askerlik tecilim 2018 Nisa’na kadar devam ediyor. Haziran’dan sonra başka bir alanda tezsiz yüksek lisansa başvursam, askerliğim tekrar tecil edilir mi?

  Teşekkürler

 20. 3donem bittikten sonra ne yapacaz dedi ki:

  Oncelikli olarak zaman ayirip cevap vereceginiz icin tesekkurler.
  Tezsiz yuksek lisansa basvuru yaptim ve 3. Donem gelecek donem bitiyor. Bundan sonra uzatmak icin ne yapmam gerekir ? Veya direk 1 yil daha uzatmis olurmuyuz hakkimiz var midir

 21. Mert dedi ki:

  Şuan yüksek lisans öğrencisiyim tecilim 2018 şubat ayına kadar. Bu dönem bitirirsem tecilim iptal olur değil mi? Okul mezun olduğumu askerlik şubesine bildirir mi?

 22. Mehmet dedi ki:

  Mrb.. ben örgün lisans okuyorum.. tecilim 2017 aralıkta bitiyor.. yalnız AÖFde lisansı bitirip üzerine yüksek lisans da yapıyorum.. bu sene o da bitecek.. 2017e kadar ki tecil sebebim ise okumakta olduğum lisans.. YL bittikten sonra tekrar yüksek lisansa yazılsam askerlik tecil olur mu? Biraz kaşık oldu ama :))

  • VEDAT dedi ki:

   ÖRGÜN LİSANS OKUYORSAN EĞER 2 YIL HİÇ BİR KURUMDA OKUMADAN UZATABİLİYORSUN.LİSANSTAN SONRA HEMEN ASKERLİK ŞUBESİNE UĞRA.

 23. okan dedi ki:

  mrb. arkadaşlar şuan tezsiz programda 2 dönemdir devam etmekteyim.bu bölümü bitirmeden tezli programa başka üniversitede farklı bir program geçiş yaparak tecil süremi uzatabilirmiyim. cvplarsanız sevinirim.

 24. Yiğit dedi ki:

  Mrb ben 1987 dogumluyum 2016 temmuz ayinda veteriner fakultesinden mezun oldum suan bakaya olarak gorunuyorum.ve iki ay sonrada yuksek lisansa basvuracagim suan subeye gitsem askerligimi iki yil tecil ettirebilirmiyim.cok acil cevap lutfen

 25. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben tezli yüksek lisans mezunuyum. 30 haziranda tecilim bitiyor. Diplomamla sanırım bir yıl erteleyebiliyorum. Bu süre içinde ertelemek için ne yapmalıyım? Diplomamı askerlik şubesine götürmem yetiyor mu?

 26. ihsan dedi ki:

  merhabalar.. ben 2014 Eylül tezli yüksek lisans girişliyim.. ancak tecilim ağustos 2017.. enstitüyle görüştüğümde bizim yapacak bir şeyimiz yok diyorlar. askerlik şubesi de diploma ile sadece tecil ettiririm diyor. ancak çalışmalarım bitmedi daha ve tecil yüksek lisans kayıttan sonra 3 yıl 4 ay mış.. ancak tecil tarihim 3 yıl bile tamamlanmamış. şimdi 3 yıl 4 ayı tamamlamak için tecil nasıl yaptırıcam? enstitü mi bir evrak yazıcak ben mi başvurucam.. teşekkürler şimdiden

 27. Yusuf dedi ki:

  Hocam ben 5 yıllık edebiyat öğretmenliği mezunuyum benim diplomamda tezsiz yüksek lisans yaziyor simdi ben uzem e başvursam tezsiz yüksek lisansa başvurduğumda askerliğim ertelenir mi

  • COOOOKKK ACİLLL dedi ki:

   Bu soruma çok acil cevap verir mısınız ben herhangi bir tezsiz yüksek lisansa başvurmadım 5 yıllık olduğu için otamatik yazmış simdi başvursam ertelenir mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.