Transkript (Not Döküm Belgesi)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz? 1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. )

TRANSKRİPT

Transkript Nedir?

Bir Üniversite öğrencisinin öğrenimi süresinde

 • aldığı dersler,
 • bu derslerdeki başarı durumu,
 • bu derslerin kredi sayılarını,
 • üniversitenin not sistemini,
 • başarı kriterlerini,
 • hangi yabancı dilde okuduğunu,

içeren belgedir.

Transkript ne için gereklidir?

Transkriptin bir çok insan ne olduğunu bilmez hatta bir çok kişi için sadece mezuniyet not ortalaması kıyaslaması olarak kullanılır. Çünkü üniversite bitirdiğimiz  zaman iş hayatı süresinde çok nadir ihtiyacımız olacak bir evraktır. Bazı özel firmalar iş alımlarında traskript belgesini istediğini biliyoruz ama devlet kadrolarında kullanılmadığı biliyoruz. Trankriptin değerini Yüksek Lisans Doktora başvuruları yapacağımız zaman anlıyoruz ve üniversitelerde tabiri caizse tüp kuyruğuna girer gibi Transkript kuyruğuna giriyoruz.

Transkript Nasıl Alınır?

Üniversitelerin hatta Fakültelerin bile bu konuda farklı uygulaması olmakla birlikte transkript almak için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. Transkript almak istiyorsanız öncelikle mezun olduğunuz üniversitenin fakülte birimini aramanız gerekiyor. Özellikle şehir dışından almak için Üniversitelerine gidecek arkadaşlar kesinlikle aramaları gerekiyor çünkü her üniversite kendine göre bir alım planı çıkarmıştır. Bazı üniversiteler Banka hesabına para yatırmanızı istiyor bu dekontla başvurmanızı istiyor. Bazı üniversiteler ücret talep etmeden veriyor. Bazı üniversiteler dilekçe ile başvurmanızı istiyor. Bazı üniversiteler elektronik imzalı bir şekilde sizi uğraştırmadan hemen internetten belgeyi veriyor.Örnek verelim arkadaşlar:

Transkript Belgesi Almak için örnek dilekçe yayınlayalım: Transkript_Belgesi_dilekçe

İstanbul Üniversitesi: Kurduğu AKSİS sistemi ile başvurarak elektronik imzalı Transkript, not döküm belgenizi veriyor. Bu uygulama için İstanbul Üniversitesini tebrik ediyoruz. Çünkü Transkript almak öğrenciler için bazen çileye dönüşmektedir. İstanbul Üniversitesi buna güzel bir çözüm bularak bu dertten öğrencilerini kurtarmış görünüyor.

Sabancı Üniversitesi: 10 TL ücreti yatırıp bu dekontu online bilgi talep formuna yüklemenizi istiyor. Daha sonra resmi transkript belgenizi hazırlıyorlar.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi: Bir ücret talep etmeden öğrenci işlerine şahsen başvurmanızı istiyor.

Niğde Üniversitesi: Hiç bir ücret talep etmeden öğrenci işlerinden alabiliyorsunuz. Tabi öğrenci işlerinin kalabalık olmadığı zamana denk gelmek şans işi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi: Transkript başına 5 TL para istiyorlar ve adresine postalatabilirsiniz. Posta hizmeti gayet yerinde bir hizmet olup şehir dışında olan öğrencilerine büyük kolaylık sağlamaktadır.

Transkript Ortama Nasıl Hesaplanır?

Trankriptte

AA = 4.0

BA = 3.5

BB = 3.0

CB = 2.5

CC = 2.0

DC = 1.5

DD = 1.0

puanları bulunmaktadır. Bu puanları tek tek ders kredinizle çarpıp toplam krediye böldüğünüz zaman not ortalamanızı bulmuş olursunuz.Bu puan ile transkript not ortalamanız çıkmaktadır. En çok kredisi olan ders transkripte puan olarak en fazla etkiyi yapmaktadır. Bazı mezunların ders ortalamalarının beklediğinden düşük  olması yüksek kredili derslerini düşük not değeri ile geçmiş olmasıdır.

Üniversiteler Farklı trankript ortalaması mı kullanıyor?Transkript Not Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Evet arkadaşlar bir çok üniversitenin kendine ait not ortalama sistemi vardır. Bunlar 4’lük 5’lik ve 100’lüktür. Merak edilecek bir durum yok arkadaşlar çünkü YÖK ve Tübitak bu konularda çalışmalar yapmış ve bir standart getirmek için Not Dönüşüm Tabloları oluşturmuştur. YÖK yurtiçi not dönüşümü için Tübitak Yurtdışı Yüksek lisans doktora düşünenler için not dönüşüm tablosu oluşturmuştur.Bu tablolara ulaşmak için link aşağıdadır:

YÖK 4’lük Not Dönüşümü

YÖK 5’lik Not Dönüşümü

Yurtdışı Not Dönüşümü

Sizlerden gelen taleplerle Not dönüşümlerinde ki şu sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bir çok üniversite kendine has ders geçme sistemini kullanmaktadır. Bazı üniversiteler 70 puan şartı istersen bazı üniversiteler 60 puan istemektedir. Bazı üniversitelerde Çan eğrisi sistemini kullanmaktadır. Örnek olarak çan eğrisi geçme sistemi kullanan bir üniversitede 70 ile dersinizi AA düşürmeniz mümkün ama 70 geçme notu olan  üniversitede 70 alarak anca cc düşürebiliyorsunuz dersinizin ortalaması. Ama trankriptte ortalamanızı hesaplarken biri AA aldığı için 4.0 etki diğeri CC aldığı için 2.0 etki ile not ortalamanıza katılmaktadır. Umarım YÖK bu konuda da standartlaştırma adına bir çalışma yapar.

Transkript Örneği

Sizler için birde transkript yani not döküm belgesi örneği yayınlayalım.

trankript-örnek

2 Yorum Transkript (Not Döküm Belgesi)

 1. oflu dedi ki:

  bizim üniversite 20 tl istiyordu öğrenciler tümden isyan ettik :) kaldırdılar ücreti

 2. ferhat dedi ki:

  özellikle şu her üniversitenin farklı geçme notu var ama 70 alan adama çan eğrisinde aa düşebiliyor. ben 100 alarak aa düşürüyorum anca çok vahim durum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir